فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

مدیر انجمن: parse

AliHagigat

سپاس: 6

Re: فیزیک در کامپیوتر یا کامپیوتر در فیزیک

پست توسط AliHagigat »

هر تجمع باری خازن نیست، مثلاً باطری روی الکترود های خود دارای بار اضافی است و تجمع بار وجود دارد ولی باطری خازن نیست!
عملکرد خازن از طریق فیزیک کلاسیک توجیه میشه ولی عملکرد ادوات نیمه هادی از طریق فیزیک(مکانیک) کوانتمی-اتمی-حالت جامد-الکترونیک توجیه میشه و مسئله به تجمع بار محدود نمیشه.
مثلاً جریان diffusion یا پخشی در نیمه رسانا که مسبب بخشی از جریان است نتیجهٔ حرکت اتفاقی مولکولهای ماده است. این قانون فیزیک جدید کوانتمی است، فیزیک کلاسیک در این مورد سکوت میکند.
در مورد جریان diffusion موضوع این نیست که دو بار مخالف هم اندازه روی صفحات یک رسانا جمع شده اند و تغییر این بار و میدان الکتریکی منتجه، جریانی دو سر آن می سازد! در جریان diffusion خازن و اثر خازنی(با تعریف کلاسیک خازن) دیده نمی شود.
با دیدن یک مدار کامپیوتر به یاد مجموعهٔ عظیمی از خازنها نمی افتیم، ۹۰٪ فرآیندهای فیزیکی حالت جامد است که مسبب جریان است. پیچیدگی جامد باعث ایجاد چگالی جریان به طریقی خاص می شود و نهایتاً مثلاً منجر به امکان قطع و وصل می گردد.
در اکثر مدارات الکتریکی بلاخره بار وجود دارد و تجمع پیدا می کند، هر چند که تمام مسئله تجمع هم نیست، حرکت بار هم مهم است و نحوهٔ بر هم کنش آن با بارهای مجاور یا نور.
آخرین ویرایش توسط AliHagigat دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۳۰ - ۰۹:۱۸, ویرایش شده کلا 1 بار

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

در مورد مقاله در مورد خازن های نیمه هادی:
با تمهیدات و شرائط خاصی برخی ادوات نیمه هادی به صورت خازن استفاده می شوند. این به این معنی نیست که داخل نیمه هادی پر از خازن است و از طریق آنها مشخصات ولتاژ-جریان نیمه هادی بدست آمده است! نیمه هادی از زمین تا آسمون با خازن فرق داره، خازن تعریف مشخصی در فیزیک داره، با اون تعریف غیر ممکنه بشه روابط نمائی-لگاریتمی الکتریکی نیمه هادی رو بدست آورد.

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

به نظر من تجمع بار در شکل گیری کامپیو تر مؤثر نبوده!
فیزیک کامپیوتر رو ایجاد نکرد، ریاضی این کارو کرد. شاخهٔ ریاضی گسسته با معرفی الگوریتم علاوه بر فرمول و ماشین برنامه پذیر نقش مهمی در این امر داشته. نمونش جبر بول و ماشین تورینگ است که توسط ریاضیدان انگلیسی آلن تورینگ سال ها قبل از اختراع ساده ترین کامپیوتر ها معرفی شد. ماشین تورینگ یک مدل انتزاعی بوده و واقعاً یک کامپیوتر است.

در مورد تأثیر فیزیک در کامپیوتر: مفهومی در کامپیوتر هست به نام سازمان کامپیوتر، هر تحول فیزیک ممکنه منجر به تکامل سازمان کامپیوتر شه که در نهایت منجر به قوی تر شدن نرم افزار هم میشه. مثلاً چیپ های رمز مثل TPM که بر اساس خاصیت آمار-احتمالی ذرات کوانتمی کار میکنن و کلید رمز منحصر به فرد میدن. زمان رله ها امکان رمز نگاری با قدرت فعلی نبوده، پیشرفت فیزیک و الکترونیک ما رو به این جا رسوند.
نوبل ۲۰۰۷ مربوط به مواد مغناطیسی خاصی بود که امکان ذخیره سازی رو تا حد زیادی افزایش داد. پس معماری ذخیره سازی تغییر میکنه و حالا قابلیت های جدیدی به کامپیوتر اضافه میشه. اختراع ارتعاش مکانیکی دقیق کریستالی ، همزمان با کم کردن تأ خیر انتشار از طریق بهبود چارچوب های فیزیکی حالت جامد(کار مشترک فیزیک-الکترونیک) منجر به سرویس on-line TV میشه ، یعنی کامپیوتر پیشرفت میکنه.
تأثیر کامپیوتر در فیزیک: انجام محاسبات عددی برای حل نیاز های ریاضی فیزیکدانان، ایجاد ابزار دقیق برای دادن یک عدد مشخص در فرآیند اندازه گیری فیزیکدان، ایجاد یک ایستگاه کاری برای ارتباط ، آموزش، تبادل اطلاعات فیزیکی، ایده های انتزاعی ریاضیات گسسته ممکنه منجر به یک رهیافت فیزیکی شه یعنی یک مدل ریاضی-کامپیوتری واقعاً یک پدیدهٔ فیزیکی رو توجیه کنه....از مدل برسیم به واقعیت! you never know

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

AliHagigat نوشته شده:به نظر من تجمع بار در شکل گیری کامپیو تر مؤثر نبوده!
فیزیک کامپیوتر رو ایجاد نکرد، ریاضی این کارو کرد. شاخهٔ ریاضی گسسته با معرفی الگوریتم علاوه بر فرمول و ماشین برنامه پذیر نقش مهمی در این امر داشته. نمونش جبر بول و ماشین تورینگ است که توسط ریاضیدان انگلیسی آلن تورینگ سال ها قبل از اختراع ساده ترین کامپیوتر ها معرفی شد. ماشین تورینگ یک مدل انتزاعی بوده و واقعاً یک کامپیوتر است.

در مورد تأثیر فیزیک در کامپیوتر: مفهومی در کامپیوتر هست به نام سازمان کامپیوتر، هر تحول فیزیک ممکنه منجر به تکامل سازمان کامپیوتر شه که در نهایت منجر به قوی تر شدن نرم افزار هم میشه. مثلاً چیپ های رمز مثل TPM که بر اساس خاصیت آمار-احتمالی ذرات کوانتمی کار میکنن و کلید رمز منحصر به فرد میدن. زمان رله ها امکان رمز نگاری با قدرت فعلی نبوده، پیشرفت فیزیک و الکترونیک ما رو به این جا رسوند.
نوبل ۲۰۰۷ مربوط به مواد مغناطیسی خاصی بود که امکان ذخیره سازی رو تا حد زیادی افزایش داد. پس معماری ذخیره سازی تغییر میکنه و حالا قابلیت های جدیدی به کامپیوتر اضافه میشه. اختراع ارتعاش مکانیکی دقیق کریستالی ، همزمان با کم کردن تأ خیر انتشار از طریق بهبود چارچوب های فیزیکی حالت جامد(کار مشترک فیزیک-الکترونیک) منجر به سرویس on-line TV میشه ، یعنی کامپیوتر پیشرفت میکنه.
تأثیر کامپیوتر در فیزیک: انجام محاسبات عددی برای حل نیاز های ریاضی فیزیکدانان، ایجاد ابزار دقیق برای دادن یک عدد مشخص در فرآیند اندازه گیری فیزیکدان، ایجاد یک ایستگاه کاری برای ارتباط ، آموزش، تبادل اطلاعات فیزیکی، ایده های انتزاعی ریاضیات گسسته ممکنه منجر به یک رهیافت فیزیکی شه یعنی یک مدل ریاضی-کامپیوتری واقعاً یک پدیدهٔ فیزیکی رو توجیه کنه....از مدل برسیم به واقعیت! you never know
1 - تعریف تاثیر کامپیوتر در فیزیک و بالعکس تنها در دو پاراگراف ؟ ( به همین راحتی )
2 - انکار فیزیک (طبیعت) در خلق کامپیوتر ؟ ( به تاپیک کلکل ریاضیدان و فیزیکدان مراجعه شود )
3 - کپی پیست مقاله در تاپیک گفتمان ؟ ( توی هوپا ده بیست تا مقاله در مورد خازن تا الان منتشر شده )
4 - ...

پیشنهاد میکنم کمی از دیدگاه علوم پایه طبیعی به قضیه نگاه کنید. ( چیزی که این تالار به آن تعلق دارد ).

خازن اون قطعه ای نیست که شما به عنوان یک مهندس از بازار تهیه میکنید و یا روی بورد های الکترونیکی میبینید. خازن یک مفهوم هست که با تلاش هزاران فیزیکدان به وجود آمده. توجه کنید : مفهوم نه قطعه. شما از انواع خازن صحبت میکنید در صورتی که یک مفهوم انواع ندارد بلکه روش های بکارگیری متفاوت دارد ...

ریاضی گسسته : آیا می تواند به ورود اطلاعات به یک سیستم کمک کند؟
ریاضی گسسته : آیا می تواند به خروج اطلاعات از یک سیستم کمک کند؟
ریاضی گسسته : آیا می تواند به پردازش اطلاعات در یک سیستم کمک کند؟
ریاضی گسسته : آیا می تواند به ذخیره اطلاعات دورن یک سیستم کمک کند؟

جز فیزیک ( مغناطیس ؛ الکترونیک ؛ حالت جامد ؛ کوانتوم و ... ) چه علمی چنین توانی را دارد ؟

زمانی که یک فیزیکدان به کامپیوتر نگاه میکند چیزی بنام نرم افزار وجود ندارد. همه چیز ماده هست و سخت افزار. حتی سیستم عامل و کلیه برنامه های کاربردی. الگوریتم چیزی نیست جز نظم خاصی در جهان مادی. همان چیزی که در مغز انسان شعور را ایجاد میکند و در کامپیوتر پردازش را .

علامت سوالی که در کامپیوتر همیشه وجود داشته و آن تفاوت « داده » و « برنامه » و نوع تفکیک این دو از هم هست با دیدگاه فوق تنها قابل هضم است.

بچه ها اگر کسی مایل هست این تاپیک رو دنبال کنه. من فقط به پست های مرتبط با موضوع پاسخ میدم ...
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

خازن و قطعه چیه دیگه؟ توجه نکردی شما، من نوشتم تعریف فیزیکی خازن.
من صحبت از علم میکنم، علوم پایه یعنی چه؟ شما دنبال حقیقت هستی یا علوم پایه و تفاوت آن با مهندسی؟
برای تعریف فیزیکی و دقیق خازن به کتاب فیزیک هالیدی مراجعه کنید. آیا این تعریف یعنی ترانزیستور؟!!
شما رشته ات مسلماً کامپیوتر نبوده ، از یک متخصص این کار بپرس. یکی از انواع کامپیوتر مادر برد ASUS شماست با ماوس و صفحه کلید! منظور از کامپیوتر بر هم کنش الگوریتم های ریاضی گسسته است و ورودی/خروجی/پردازش می توانند تعاریف ریاضی انتزاعی هم باشند.
ماشین چرخ دنده ائی و مکانیکی babbage هم کامپیوتر بود همچنانکه ماشین ریاضی تورینگ. صحبت از الگوریتم است و ماشینی که برنامه قبول کند....این ایده ها فیزیکی نیستند، بحث ریاضی است....فیزیک تحقق عملی برای یک نوع ریاضیات و محاسبات (کامپیوتر) بوده است نه مستقیماً بوجود آورندهٔ آن.
پدر علم کامپیوتر خوارزمی است ، خوارزمی در آ زمایشگاه فیزیک ایدهٔ الگوریتم رو بوجود نیاورد(صحبت از کوانتم-الکترونیک و مغناطیس هم نبوده)..بحث محاسباتی-ریاضی بوده عزیز....

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

من صحبت از علم میکنم، علوم پایه یعنی چه؟ شما دنبال حقیقت هستی یا علوم پایه و تفاوت آن با مهندسی؟
مفهوم حقیقت را در بخش فلسفه دنبال کنید. اینجا به واقعیت ( علوم پایه ) می پردازیم. و اساس ایراد مهندسی هم همین هست که مفاهیم در آن فراموش میشوند. مثل مهندس عمرانی که بجای محاسبه، اعداد را از جدول از پیش چاپ شده میخواند و بکار میبرد.

دوست عزیز تخصص اصلی من کامپیوتر ؛ نرم افزار و تولید الگوریتم هست (هوش مصنوعی ؛ پردازش تصویر ؛ سیستم های عصبی و ...)

ولی در عین حال کاملا آگاهم که بدون « حضور فیزیکی » چیزی « موجود » نیست ...
پدر علم کامپیوتر خوارزمی است ، خوارزمی در آ زمایشگاه فیزیک ایدهٔ الگوریتم رو بوجود نیاورد(صحبت از کوانتم-الکترونیک و مغناطیس هم نبوده)..بحث محاسباتی-ریاضی بوده عزیز....
خوارزمی با استفاده از کنش های شیمیایی ( و در حقیقت فیزیکی ) مغز خود که به خاطر داشتن نظم فوق العاده ( شما اسمش را دانایی یا استعداد بگذار ) نظم جدیدی را روی کاغذ ( بستر فیزیکی ) پیاده کرد و در مورد آن صحبت ( امواج فیزیکی ) کرد و این علم ( اطلاعاتی که با واسطه های فیزیکی ماندگار میشوند ) پدید آمد ...
منظور از کامپیوتر بر هم کنش الگوریتم های ریاضی گسسته است و ورودی/خروجی/پردازش می توانند تعاریف ریاضی انتزاعی هم باشند.
شما مادامی که در جهان فیزیکی محصور هستید اجازه استفاده از کلمه « انتزاعی » را ندارید. هر زمان از موقعیتی غیر فیزیکی حقیقت ( احتمالا منظورتان واقعیت هست ) را مورد بررسی قرار دادید مفهومی را بنام الگوریتم می توان مطرح کرد در غیر این صورت چیزی نیست جز نظم فیزیکی ...

این « می تواند » را چگونه اثبات میکنید ؟ کامپیوتر را خاموش کنید. قلم و کاغذ را کنار بگذارید و کاری کنید که هیچ فرایند فیزیکی در مغز شما انجام نشود. چه چیزی از الگوریتم های ریاضی گسسته باقی می ماند ؟ جز اینکه همان بر هم کنش ها ( ورود . خروج . پردازش . قلم . کاغذ . مغز . کامپیوتر و ... ) خلاصه بگویم فیزیک این الگوریتم را به وجود می آورد ؟
ماشین چرخ دنده ائی و مکانیکی babbage هم کامپیوتر بود همچنانکه ماشین ریاضی تورینگ.
مرحبا به شما. این تاپیک به وجود آمد که همین ها را بررسی کند ...
برای تعریف فیزیکی و دقیق خازن به کتاب فیزیک هالیدی مراجعه کنید. آیا این تعریف یعنی ترانزیستور؟!!
قرار هست ما پیچیده شویم ؟؟؟ در این تاپیک چنین ادعایی شده ؟؟؟ ( به فصل اول کتاب فیزیک الکترونیک میرعشقی مراجعه کنید ... )

دوست عزیز تا کنون توجه کرده اید که در یک مدار مجتمع تنها از ترانزیستور استفاده میشود. در حالی که ضرورتا به قطعاتی بنام مقاومت و خازن نیاز است ؟

پاسخ ساده است. بجای استفاده از قطعات خازن و مقاومت از مفاهیم خازن و مقاومت در آی سی استفاده میشود . همان چیزی که برای فیزیکدان ها مهم است . خصوصیات و مفاهیم . نه قطعات تجاری ... ترانزیستور ذاتا از مفهوم مقاومت متغیر و انتقال الکترون شکل گرفته . این مساله تا حدی بدیهی هست که نام این قطعه را از ترکیب این دو مفهوم ساخته اند.

Transistor = transresistance + thermistor

؟؟؟

اما تعریف شناخته شده خازن : ذخیره انرژی الکتریکی توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)

مگر نه اینکه اساس کار ترانزیستور و دیود ذخیره انرژی الکتریکی در حفره هاست ؟ اما با چه تفاوتی ؟

استفاده از نیمه رسانا ها و ورود فیزیک حالت جامد تنها تکنیکی بود که به این خاصیت اضافه شد. درست زمانی که بشر موفق به خالص سازی ژرمانیم شد و با اتصال دو قطبی دو دیود مفهوم و نه قطعه جدیدی بنام ترانزیستور ابداع شد.
یکی از انواع کامپیوتر مادر برد ASUS شماست با ماوس و صفحه کلید
منظور شما چه بود؟ انواع کامپیوتر یا قطعات کامپیوتر ؟
صحبت از الگوریتم است و ماشینی که برنامه قبول کند....این ایده ها فیزیکی نیستند، بحث ریاضی است....
به همان بحث کامپیوتر خودمان برگردیم . به نظر شما تفاوت داده (Data) با الگوریتم یا برنامه (Program) در چیست ؟

ضمنا نگفتید که رشته شما چیست ؟ مکانیک ؟

AliHagigat

پست توسط AliHagigat »

مگر نه اینکه اساس کار ترانزیستور و ودیود ذخیره انرژی الکتریکی در حفره هاست ؟
اساس ترانزیستور ذخیرهٔ انرژی الکتریکی در حفره است؟ آیا ترانزیستور یک موجودیت فیزیکی است که انرژی ذخیره میکند؟
آیا روابط چگالی جریان ترانزیستور از طریق تحلیل یک خازن بدست میاد؟ حفره یک موجودیت کوانتمی است، با این وجود به اعتقاد شما مانند خازنی است که بار آن تابعی از پتانسیل الکتریکی دو سر آن است؟ آیا آرایش بار در خازن و ساختار نیمه هادی یکی است؟

حقیقت واقعیتی نیست که در دنیای ما واقعاً داره اتفاق میفته؟!! آیا مطرح کردن تفاوت میان حقیقت و واقعیت یک راه فرار برای گریز از حقایق غیر خازنی نیست که در ترانزیستور داره اتفاق میفته؟ آیا تعریف فیزیکی خازن (که استاندارد است) از دیدگاه شما جعل شده و معادل با هر نوع تجمع بار در نظر گرفته میشود؟
دوست عزیز تا کنون توجه کرده اید که در یک مدار مجتمع تنها از ترانزیستور استفاده میشود. در حالی که ضرورتا به قطعاتی بنام مقاومت و خازن نیاز است ؟
آیا شما میگوئید قطعات سوئیچ کننده در مدار دیجیتال مشتی خازن هستند(با تعریف کلاسیک مغناطیس از خازن نه دیدگاه اختراعی شما و تجمع بار!)؟

آیا من گفتم خوارزمی بدون استفاده از حقایق فیزیکی رفت سراغ ریاضیات؟ نگفتم مستقیماً کامپیوتر از فیزیک منشعب نشد؟ چون خوارزمی از مغز خود استفاده کرد فیزیک بکار برده؟ آیا تمام وقایع فیزیکی که در این دنیا اتفاق میفتن تعریف شما از علم فیزیکه و انشعابات معمول اون مثل کلاسیک، نوین، اتمی،کوانتم و... رو قبول نمیکنید و یک تعریف جدید از فیزیک دارین؟
اما تعریف شناخته شده خازن : ذخیره انرژی الکتریکی توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)
آیا تعریف مغناطیس از خازن اینه؟
این ها سؤالاتی است که ابتدا من از شما دارم....

نمایه کاربر
ADMIN

تماس:

پست توسط ADMIN »

Admin نوشته شده:به نظر من بزرگترین خدمت فیزیک به کامپیوتر؛ ساخت ترانزیستور و تولید نیمه رسانا ها بود (نیم قرن پیش). روشی که با اون اعمال منطقی در ابعاد خیلی ریز قابل انجام هست. این کار توسط پر و خالی شدن حفره های داخل نیمه رسانا توسط الکترونها انجام میشه. البته الان واقعا پیشرفت علم بی نظیر بوده و کم کم حضور علم کوانتوم رو مستقیما در ساخت پردازنده های جدید میشه حس کرد ...
Admin نوشته شده:اساس کار خازن به همراه خصوصیات نیمه رسانایی --> دیود

اتصال خاص دو دیود --> ترانزیستور

در واقع تمام این اصطلاحات در کنار اسامی قدیمی مثل لامپ خلا و ... موجب شکل گیری منطق در الکترونیک می شوند.
به بخش قرمز رنگ توجه کنید :
Admin نوشته شده: اما تعریف شناخته شده خازن : ذخیره انرژی الکتریکی توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)
لطفا کمی به عنوان «مفاهیم» که قبلا مطرح کردم توجه کنید. شما هنوز در قطعه بودن و نبودن مانده اید ؟ ما قطعه خازن را تعریف نکردیم. وگرنه میگفتیم :

خازن المان الکتریکی است که میتواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی ( بار الکتریکی) در خود ذخیره کند.
AliHagigat نوشته شده: آیا تعریف مغناطیس از خازن اینه؟
این ها سؤالاتی است که ابتدا من از شما دارم....
به نقل از دانشنامه رشد که معمولا مخاطبانش کودکان هستند :

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mava ... 8%B2%D9%86

به تفاوت این دو جمله دقت کنید. هر دو یکیست ولی المان الکتریکی بودن حذف شده تا آنچه باقی می ماند مفهوم باشد و نه قطعه.

اگر با تعاریف شما مثلا قطعه ترانزیستور را تعریف کنیم این قطعه هم اکنون منسوخ شده و در هیچ مدار مجتمعی استفاده نمیشود. چون ساختارش هیچ شباهتی به تعاریف سابق ندارد. ولی چرا کماکان به آن میگویند ترانزیستور ؟ چون هنوز همان مفاهیم را حفظ کرده.
AliHagigat نوشته شده: به اعتقاد شما مانند خازنی است که بار آن تابعی از پتانسیل الکتریکی دو سر آن است؟ آیا آرایش بار در خازن و ساختار نیمه هادی یکی است؟
ما تا اینجا اصلا از پتانسیل الکتریکی صحبتی کردیم ؟ این یکی دیگر از مفاهیمی است که در خازن تعریف شده ولی از همان ابتدا نه به ترانزیستور ربطش دادیم و نه خازن .

خوب ظاهرا حاضر نیستید به سوالات طرح شده پاسخ دهید. فقط دو تای آخر را برای ادامه بحث تکرار میکنم :

به نظر شما تفاوت داده (Data) با الگوریتم یا برنامه (Program) در چیست ؟

ضمنا نگفتید که رشته شما چیست ؟ مکانیک ؟

4Duniverse

پست توسط 4Duniverse »

سلام smile072

از ابتدا همراه بحث بودم . . .

به نظر من Admin صحیح میگه . این نظر منه

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

سلام .
AliHagigat نوشته شده:من صحبت از علم میکنم، علوم پایه یعنی چه؟

میشه از شما بخوام علم رو تعریف کنید ؟!

نکند علوم مهندسی که واژه علم را به اشتباه یدک می کشند ، از دید شما علم هستند !!؟

شما رشته ات مسلماً کامپیوتر نبوده ، از یک متخصص این کار بپرس. یکی از انواع کامپیوتر مادر برد ASUS شماست با ماوس و صفحه کلید! منظور از کامپیوتر بر هم کنش الگوریتم های ریاضی گسسته است و ورودی/خروجی/پردازش می توانند تعاریف ریاضی انتزاعی هم باشند.
الگوریتم ها بخشی از کامپیوتر هستند اما بدون وجود سخت افزار ( که شما آن را جزء کامپیوتر نمی دانید ) الگوریتم های شما به چه کار می آید ؟!

این ایده ها فیزیکی نیستند، بحث ریاضی است....فیزیک تحقق عملی برای یک نوع ریاضیات و محاسبات (کامپیوتر) بوده است نه مستقیماً بوجود آورندهٔ آن.
خیر .

همیشه این گونه نبوده .

آیا نیوتون اول ریاضیات را بنا نهاد و بعد فیزیک را گفت ؟!

نیوتون فیزیک جهان را درک کرد و ریاضیات آن را با توجه به فیزیک مسئله بنا نهاد .

هر چند که مفاهیم ریاضی هم اگر کاربرد فیزیکی نداشته باشند سال ها خاک می خورند و خود ریاضی دان ها نیز آن را به مرور زمان فراموش خواهند کرد .

نمونه ای بر این مدعا نظریه گروه است که تا قبل از دهه 1950 در کتاب های ریاضیات خاک می خورد اما فیزیک به آن روح بخشید .

یا نمونه ای دیگر نظریه ریسمان ها است که ریاضیات را به چالش کشیده .

برای کسب اطلاعات بیشتر به تاپیک قدیمی و جالب کلکل ریاضیدانان و فیزیکدانان مراجعه نمایید.

حفره یک موجودیت کوانتمی است
خیر

مفهوم حفره قبل از مکانیک کوانتومی هم تعریف شده بوده .

فکر می کنم شما حفره را با چاه پتانسیل یا چیزی شبیه این اشتباه گرفته اید !

موفق باشید .

یا حق . . . smile072

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

پست توسط پين »

عرض سلام خدمت دوستان.

از آنجا که این شاخه به تازگی به هوپا افزوده شده به نظرم بهتر است تا قبل از تخصصی کردن بحثها،
ابتدا مفاهیم و پایه های فیزیکی آن، از بررسی قطعات الکترونیکی کامپیوتر(بطور جداگانه) گرفته تا
نحوه ساختن مدارها و بوردهای منطقی ، به تفصیل و حتی در تاپیکهای جداگانه مورد بررسی قرار
بگیرد تا هم از پراکندگی و آشفتگی مطالب جلوگیری شود و هم از اطلاعات افراد در شاخه های
مختلف این علم به نحو بهتری استفاده شود. در اینصورت شاید دیگر دوستان نیز راحت تر و منطقی تر
بتوانند موضوع را دنبال بفرمایند.

نمایه کاربر
rrkh

محل اقامت: اتاق

سپاس: 13

پست توسط rrkh »

سلام بر همگی
بحث خیلی جالبه ولی تخصصیه پس بهتره من چیزی نگم smile044
ولی یادمه توی کتاب تاریخ علم کمبریج یک چیزهایی راجع بهش نوشته شده باشه.
متاسفانه این کتاب همراهم نیست وگرنه ازش می نوشتم.
موفق باشید smile072
تصویر
خدا در محیط استبداد پرستیده نمی شود.استبداد از کفر هم بدتر است
(مهندس مهدی بازرگان)

نمایه کاربر
Professional

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Professional »

با تشکر از مدیریت و دوستان
راستش زیاد از مبحث الکترونیک در فیزیک خوشم نمیومد اما با چیزایی که اینجا خوندم فهمیدم تمام مبحث فرمول نیست و میشه بدون دونستن فرمول هم اطلاعاتی در این مورد داشت. از دوستان خواهش می کنم که بحث خیلی سریع پیش نبرید و توضیحات رو کامل کنید تا ما هم بهره ای از این بحث ببریم.
خیلی ممنون بحث رو همچنان دنبال میکنم smile041 smile043 smile041

نمایه کاربر
Whisper

محل اقامت: Neverland

سپاس: 2

پست توسط Whisper »

سلام بر دوستان گرامی بخصوص بحث کنندگان اصلی :Admin و AliHagigat

بحث جالبی است ولی به نظر بنده هم Admin درست می گن!
به هرحال بحث خیلی می تونه تخصصی تر بشه پس خواهش می کنم مطالبی رو که فکر می کنید نیاز به توضیح داره،کمی بیشتر برای امثال بنده توضیح بفرمایید تا مفاهیم کاملا جابیفته!

ممنون و موفق باشید! smile072

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

من فكر ميكنم آقاي حقيقت، تعريف نرم افزار كامپيوتر را جايگزين تعريف كامپيوتر كرده اند. اين، لزوما اشكالي ندارد فقط بايد از اول اعلام كنند تا زمينه بحث ها يونيك باشد و انرژي افراد هدر نرود.
در مورد اينكه ايشان ميگويند اول رياضيات وجود داشته مخالفم. رياضيات فقط زبان بيان فيزيك است. قوانين فيزيك، مستقل از اينكه ما به آنها بپردازيم يا نه در بيرون وجود دارند ولي رياضيات قرارداد ما از واقعيات يا انتزاعيات است.
مثلا مغز، كامپيوتري است كه هنوز هم كسي براي آن الگوريتمي ننوشته است ولي وظيفه خود را به بهترين شكل ممكن انجام ميدهد.
البته موضوع خيلي گسترده و تا حدي گنگ است و براي آنكادر شدن بحث بيشتري را ميطلبد.

ارسال پست