استراق سمع توسط لیزر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hanri

استراق سمع توسط لیزر

پست توسط hanri »

با عرض سلام. عضو جدیدم. کسی میتونه در مورد استراق سمع توسط لیزر (در مورد عملکردش) منبعی رو بهم معرفی کنه؟ با تشکر..

نمایه کاربر
picto

Re: استراق سمع توسط لیزر

پست توسط picto »

استراق سمع با لیزر همونیه که یه دوربینه که رو هر کی میندازن صداشو میشه شنید؟
البته در هر صورت من اطلاعاتی ندارم smile039

hvsh

پست توسط hvsh »

سلام
یه بار استاد من یه مطلبی در این مورد توی کلاس بهم گفت جالب بود
روی دیوار یکی از مراکز مهم آمریکا(فکر کنم پنتاگون) یه آرم بزرگ فلزی نصب بوده
روسها با تاباندن اشعه لیزر روی اون آرم فلزی و بررسی اشعه بازتابش تونستند الگوی ارتعاش اون آرم فلزی رو که تجزیه و تحلیل کنن و به این صورت میتونستند صدای داخل اتاق جلسه که باعث لرزش اون آرم میشد رو بشنون!!
به این میگن استراق سمع توسط لیزر

user29066

سپاس: 1

پست توسط user29066 »

این خیلی جالبه اما چیزی درموردش که دقیق در موردش توضیح داده باشه نیست

سبحان سروری

پست توسط سبحان سروری »

سلام

اگه منظورت روش کارشه که خب معلومه یه فرستنده و یه گیرنده لیزر داری و فرستنده پرتو رو میفرسته و گیرنده اونو دریافت میکنه

اول باید اون سطح خاصیت انعکاسی داشته باشه و بخشی از پرتو رو منعکس کنه( چه مرئی و چه غیر مرئی)

بعد وقتی روی گیرنده افتاد با توجه به نوع سنسور گیرنده مثلاً از نوع فتو دیود یا فتو ترانزیستور مادون قرمز باشه(برای فرستنده لیزر غیر مرئی) با بایاس کردن فتو ترانزیستور تو مدار و استفاده از یه طبقه تقویت کننده صوتی میتونی خروجی رو به یه بلندگو بدی و از شنیدن صدای داخل اتاق لذت ببری . . .

روش ساختش خیلی خیلی آسونه تو دوران دانشجویی واسه یکی از دانشجوها به عنوان پروژه اش براش درست کردم.

اضول ساختنشم رو که گفتم.

فقط اونی که من درست کرده بودم از نوع لیزر مرئی بود که با یه جا سویچی هزار تومنی لیزری راش انداختم.

گیرنده هم یه LDR بود که با تغییرات نور رو مقاومت دو سرش تغییر می کرد . . .

نمایه کاربر
professor.freak

نام: پویان

سپاس: 19

تماس:

پست توسط professor.freak »

یه سوال نویز محیط ، تکان های ناشی از ماشین ها ،حرکت انسان ها ،اینا روش تاثیر نمیزاره چون احتمالا باید خیلی حساس باشه.
زندگی تنها سایه ای گذرا و بازیگری بی نوا است که ساعتی بر صحنه می خرامد و به شور و هیجان می آید و سپس دیگر آوایی به گوش نمی رسد .افسانه ای خشم آلود و پر خروش که ابلهی حکایت می کند و هیچ معنایی ندارد.(مکبث-شکسپیر)
انسان حیوان غمگینی است که فقط اعجاز به هیجان می آوردش ،یا کشتار.(هفت دیوانه -روبرتو آرلت)

سبحان سروری

پست توسط سبحان سروری »

صد در صد اینا رو کیفیت صدای خروجی تاثیر میزاره

ولی اگه کسی قصد طراحی و ساخت نمونه با کیفیتش رو داشته باشه که جنبه ی کاربردی پیدا کنه مسلماً با طراحی تعدادی فیلتر میتونه تاثیر اینا رو به حداقل برسونه.

نمایه کاربر
professor.freak

تماس:

سبحان سروری نوشته شده:صد در صد اینا رو کیفیت صدای خروجی تاثیر میزاره

ولی اگه کسی قصد طراحی و ساخت نمونه با کیفیتش رو داشته باشه که جنبه ی کاربردی پیدا کنه مسلماً با طراحی تعدادی فیلتر میتونه تاثیر اینا رو به حداقل برسونه.
فیلتر چطور میتونه این کار رو بکنه؟
زندگی تنها سایه ای گذرا و بازیگری بی نوا است که ساعتی بر صحنه می خرامد و به شور و هیجان می آید و سپس دیگر آوایی به گوش نمی رسد .افسانه ای خشم آلود و پر خروش که ابلهی حکایت می کند و هیچ معنایی ندارد.(مکبث-شکسپیر)
انسان حیوان غمگینی است که فقط اعجاز به هیجان می آوردش ،یا کشتار.(هفت دیوانه -روبرتو آرلت)

نمایه کاربر
me-alone

محل اقامت: Winnipeg

سپاس: 76

پست توسط me-alone »

professor.freak نوشته شده:

همون جوی که اینترنت در دسترس تو هست ولی بعضی ( یعنی اکثر) سایت هاشو دریافت نمی کنی, اونم لیزر فرستاده میشه و بازتابش در دسترس گیرندش هست ولی صداها و ارتعاش های نامربوط رو از دسترس گیرنده خارج میکنه!

به جز یه استثنا که اگه این گیرنده ی گرام, فرزند نا خلفی باشه و فیلتر شکن نصب کرده باشه!!! smile039
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم
که ریه های تو!
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی!
قوس های بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت ما آیند!
تاسف بار است که باید
لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم!

سیمین دانشور

نمایه کاربر
professor.freak

تماس:

me-alone نوشته شده:

همون جوی که اینترنت در دسترس تو هست ولی بعضی ( یعنی اکثر) سایت هاشو دریافت نمی کنی, اونم لیزر فرستاده میشه و بازتابش در دسترس گیرندش هست ولی صداها و ارتعاش های نامربوط رو از دسترس گیرنده خارج میکنه!

به جز یه استثنا که اگه این گیرنده ی گرام, فرزند نا خلفی باشه و فیلتر شکن نصب کرده باشه!!! smile039
به به عجب مثال هایی می زنید شما. اصلا آدم کیف میکنه smile034 smile034 smile034

نمایه کاربر
me-alone

محل اقامت: Winnipeg

سپاس: 76

پست توسط me-alone »

me-alone نوشته شده:

به به عجب مثال هایی می زنید شما. اصلا آدم کیف میکنه smile034 smile034 smile034
هندونه کیلویی چنده؟؟ smile032 یه کم سبک ترش رو بده زیر بغل من دستام درد میاد آخه این زیادی سنگینه! smile032
من زنم و به همان اندازه از هوا سهم میبرم
که ریه های تو!
درد آور است که من آزاد نباشم تا تو به گناه نیفتی!
قوس های بدنم بیشتر از افکارم به چشمهایت ما آیند!
تاسف بار است که باید
لباس هایم را به میزان ایمان تو تنظیم کنم!

سیمین دانشور

سبحان سروری

پست توسط سبحان سروری »

ببخشید اگه کلی گفتم

ببینید کلاً چند نوع فیلتر داریم
پایین گذر
میان گذر
میان نگذر
و بالا گذر

خب به نظر شما ارتعاشات مثل صدای موتور ماشین که تو یه محدوده فرکانسی خاصه نمیشه فیلترش کرد ؟

وقتی شما صدای محیط رو بخوای بعد از یه پری آمپلی فایر حذف کنی باید از فرکانسهای صدای محیط یه دید محدوده ای داشته باشی که برای فیلتر ( مثلاً میان نگذر ) طراحی کنی. . .

مثال ساده اش هم میشه همون کاور ابری که روی بعضی میکروفونا کشیدن تا صدای باد و هوم محیط رو حذف کنن ( البته این خیلی قبل تر از پری آمپلی هستش)

وقتی نرم افزار و سخت افزار واسه حذف صدای گوینده یا خواننده از روی موزیک وجود داره به نظر شما حذف صدای مزاحم محیط کار سختی میتونه باشه؟

البته اگه تخصص طراحی فیلترها رو نداشته باشی خب مسلماً کار یه خورده پیچیده میشه ولی همون نمونه ی ساده اولی رو خیلی راحت میشه ساخت.

نمایه کاربر
professor.freak

تماس:

سبحان سروری نوشته شده:ببخشید اگه کلی گفتم

ببینید کلاً چند نوع فیلتر داریم
پایین گذر
میان گذر
میان نگذر
و بالا گذر

خب به نظر شما ارتعاشات مثل صدای موتور ماشین که تو یه محدوده فرکانسی خاصه نمیشه فیلترش کرد ؟

وقتی شما صدای محیط رو بخوای بعد از یه پری آمپلی فایر حذف کنی باید از فرکانسهای صدای محیط یه دید محدوده ای داشته باشی که برای فیلتر ( مثلاً میان نگذر ) طراحی کنی. . .

مثال ساده اش هم میشه همون کاور ابری که روی بعضی میکروفونا کشیدن تا صدای باد و هوم محیط رو حذف کنن ( البته این خیلی قبل تر از پری آمپلی هستش)

وقتی نرم افزار و سخت افزار واسه حذف صدای گوینده یا خواننده از روی موزیک وجود داره به نظر شما حذف صدای مزاحم محیط کار سختی میتونه باشه؟

البته اگه تخصص طراحی فیلترها رو نداشته باشی خب مسلماً کار یه خورده پیچیده میشه ولی همون نمونه ی ساده اولی رو خیلی راحت میشه ساخت.
ممنون این خیلی بهتر بود.

ardin

سپاس: 7

پست توسط ardin »

فیلتر فقط اینا نیستکه.
فیتر نویز گوسی داریم
اکتیو نویز فیلتر داریم و هزار نوع فیلتر دیگه .
اما اگه بخوای از فیلتر استفده کنی که بدترین نویزهارو هم حذف کنه از گوسی استفاده کن.
درکل نویز انرژی داره انرژیشم محدوده .تو سطح معادلات لاپلاس یا فوریه نویز از سیگنال اصلی جدا میشه در کل فیلت سطح گوسی یه فیلتر هوشمنده.اگه بخای بیشتر راجع به فیلتر ها بدونی باید به کتابهای مخابراتی مراجعه کنی.ولی انتظار نداشته باش به این راحتی از فیلترا سر دربیاری.بحث فیلترها یکی از بحثای خیلی خیلی خیلی ............سخت وپیچیدهی مخابراته ماکه الان 6ساله باهاش درگیریم هیچی هم نفهمیدیم.
اما اگه بخای ساده ترین نوع فیلترو عملا استفاده کنی تقویت کننده تفاظلی یا همون اپ امپ رو پیشنهاد میکنم
اپامپ یه ایسی سادس یه خروجی داره دو تا ورودی ودو تا پایه برای تغذیه اگه بتونی دوتا سیگنال به وروی هاش بدی نویزو برات حذف میکنه وسیگنال اصلی رو هم تقویت میکنه.
حالا ورودیات یکیش همون سیگنال نویز دارته که میخای نویزو از روش بر داری و اون یکی سیگنال هم میتونی از تو خود محیط جمع کنی مثلا از ساختمون همسایه اینتوری خیلی راحت نویزو حذف میکنی.

ارسال پست