قاصله یابی لیزری

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

قاصله یابی لیزری

پست توسط Aryan_M »

با سلام
می خواستم از کسایی که اپتیک خوندن و یا درباره فاصله یابی لیزری اطلاعات دقیق و کاملی دارن بپرسم چه روش هایی برای فاصله یابی با لیزر وجود دارد و مزایا و معایب هر یک چیست؟
من فقط مدل اندازه گیری فاصله از روی اختلاف فاز رو می دونم که تو رادار های ماکروو استفاده می شود و همچین مکانیزمی در لیزر نیاز به فرستنده و گیرنده لیزر با سرعت خیلی بالا داره که بتونه با فرکانس ماکروویو روشن خاموش بشه. حالا ماکروویو هم نشد مثلا VHF
یک چیزی هم شنیدم می گفتن که یک پرتو لیزر پهن می فرستن که با فاصله خیلی آروم باز می شه و از روی میزان بازشدگیش با استفاده از یک دوربین با فکوس و زوم متغییر فاصله رو محاسبه می کنن. ولی این مکانیزم خیلی کند و پر هزینست.
کسی عملا رو فاصله یاب های لیزری کار نکرده؟
اینا خیلی زیاد پرکاربرد هستن و یک انقلاب تکنولوژی در این چند دهه گذشته هستن.

phiziclover

سپاس: 34

Re: قاصله یابی لیزری

پست توسط phiziclover »

اعظلاعاتم محدوده به این لینک برین واینو دانلود کنین پی دی اف هستش http://saba.kntu.ac.ir/eecd/Ecourses/in ... rement.pdf
من نمی دانم که جهان مرا چه می داند؟ اما من خود را مانند کودکی می بینم که در کنار ساحل سرگرم بازی است و گاه و بیگاه با یافتن سنگ ریزه ها و یا گوش ماهیهای زیباتر و صافتر از حد معمول، خوشحال می شود؛ حال آنکه اقیانوس بزرگ حقیقت همچنان کشف نشده پیش رویم گسترده است.((آیزاک نیوتن))

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

فایلی که دادین خیلی مفید بود ولی بخش مهم مقایسه روش ها درست نمایش داده نمی شه. خودتون می تونین صفحه مقایسه روش ها رو جداگانه بفرستین؟
+signal condition چیه؟
یک چیزی رو فهمیدم که برای داشتن یک فرستنده نوری فرکانس بالا نیازی به داشتن دیود فرستنده فرکانس بالا نیست بلکه از مدولاتور ستفاده می کنن.
می شه یک توضیحی درباره مکانیزم مدولاتور ها و این که کجا پیدا می شن و چه فرکانس هایی دارن بگین؟
در روش زمان عزیمت اون بخشی که اختلاف زمانی رو محاسبه می کنه باید خیلی فرکانس بالا باشه. ولی اگه یک تاخیر الکتریکی کوچیک در یکی از ورودی ها ایجاد کنن می تونن از قطعات نه چندان فرکانس بالا استفاده کنن و در آخر زمان تاخیر اضافه شده رو از جواب نهایی کم کنن.
تعجب می کنم چرا در روش زمان عزیمت از مدولاتور استفاده نشده!
تا جایی که من می دونم علت استفاده از مدولاتور اینه که نویز نوری رو حذف کنن ولی در روش محاسبه زمان عزیمت همچین چیزی نیست پس باید خیلی نویز پذیر باشه. درست می گم؟ یعنی هر نوری که در رنج فرکانسی نور فرستاده شده باشه رو تشخیص می ده.
همین روش عزیمت می تونه به شکل اختلاف فاز کار کنه.
چرا در روش مثلثی لیزر خطی نمی فرستن؟
یک ایده به ذهنم رسید : اگر در روش مثلثاتی در فرستنده یک صفحه LCD فرکانس بالا با یک لنز بزارن و نور بک لایت یک لیزر خطی باشه اونوقت می تونن جهت نور لیزر رو به صورت الکتریکی کنترل کنن و گیرنده هم همون گیرندست فقط CCD باید 2 بعدی باشه. اینطوری می شه یک اسکنر 3 بعدی خیلی سریع ساخت. فقط هرچقدر تعداد پیکسل ها بیشتر باشه برد و دقت سیستم بیشتر می شه.
روش تداخل رو اصلا نفهمیدم می شه توضیح بدین؟

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

Aryan_M نوشته شده:فایلی که دادین خیلی مفید بود ولی بخش مهم مقایسه روش ها درست نمایش داده نمی شه.
1- خودتون می تونین صفحه مقایسه روش ها رو جداگانه بفرستین؟
2- +signal condition چیه؟
یک چیزی رو فهمیدم که برای داشتن یک فرستنده نوری فرکانس بالا نیازی به داشتن دیود فرستنده فرکانس بالا نیست بلکه از مدولاتور ستفاده می کنن.
3- می شه یک توضیحی درباره مکانیزم مدولاتور ها و این که کجا پیدا می شن و چه فرکانس هایی دارن بگین؟
در روش زمان عزیمت اون بخشی که اختلاف زمانی رو محاسبه می کنه باید خیلی فرکانس بالا باشه. ولی اگه یک تاخیر الکتریکی کوچیک در یکی از ورودی ها ایجاد کنن می تونن از قطعات نه چندان فرکانس بالا استفاده کنن و در آخر زمان تاخیر اضافه شده رو از جواب نهایی کم کنن.
4- چرا در روش زمان عزیمت از مدولاتور استفاده نشده!
5- تا جایی که من می دونم علت استفاده از مدولاتور اینه که نویز نوری رو حذف کنن ولی در روش محاسبه زمان عزیمت همچین چیزی نیست پس باید خیلی نویز پذیر باشه. درست می گم؟
6- چرا در روش مثلثی لیزر خطی نمی فرستن؟
7- روش تداخل رو اصلا نفهمیدم می شه توضیح بدین؟
ما شاء الله با يك پست، كل يك كتاب اپتيك ليزر رو در خواست كردين!
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
Aryan_M

پست توسط Aryan_M »

خیلی از مطالب خیلی مفصل هستن ولی در عمل فقط در حد یک فوت هستن.
حالا شما که می دونی می تونی به طور کلی برای من توضیح بدین؟ بدون فرمولای ریاضی و فقط با واژه هایی از قبیل:
بیشتر - کمتر _ بهتر _ ضعیف تر _قویتر_سریع تر _ کند تر و از این قبیل واژه برای بیان مفاهیم خیلی کارآمد هستن و موضوع کلی رو می رسونن.
کم گویی و کلی گویی. smile055

ارسال پست