تاثیر فیزیکی بر مولکول

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
vahid0412

نام: وحید حبیب زاده

تاثیر فیزیکی بر مولکول

پست توسط vahid0412 »

سلام و عرض ادب خدمت مدیران گرامی و دوستان عزیز
سوالم در مورد تاثیر گذاشتن روی مولکول های گازی شکل هستش.
میخواستم بدونم میشه روی نحوه ی حرکت مولکول های گازی شکل تاثیر گذاشت ؟؟ مثلا یه نظم خاصی بهشون داد یا محدودشون کرد ؟؟
Paradoxy

سپاس: 1012

Re: تاثیر فیزیکی بر مولکول

پست توسط Paradoxy »

سلام. من اطلاعات چندانی در این مورد ندارم، اما محدودیت رو با ظرف میشه ایجاد کرد. مثلا گاز رو توی یه کپسول میشه محدود کرد. یا با پایین بردن بسیار زیاد دما، میشه تا حد زیادی حرکت کاتوره ای گاز رو کاهش داد. البته اگه تک تک ملکول های گازی رو یونیزه کرد و بعد تحت یک میدان مغناطیسی هم قرار داد، میشه حرکت خاصی رو به تمام اجزای سامانه انتقال داد. (البته دیگه اونوقت این سامانه توش گاز نیست، پلاسماست!) فکر کنم اگه دو گاز مختلف، یکی با چگالی کمتر و یکی با چگالی بیشتر رو توی ظرفی بشه وارد کرد، به شکلی که گاز با چگالی کمتر پایین تر قرار بگیره، یه حرکت فضایی تمام ملکول های گازی پیدا می کنند که گاز با چگالی بیشتر، پایین تر قرار بگیره. یه چیزی شبیه همین هوای گرم و سرد خودمون که هوای گرم بالاتر قرار می گیره.

vahid0412

پست توسط vahid0412 »

paradoxy نوشته شده:سلام. من اطلاعات چندانی در این مورد ندارم، اما محدودیت رو با ظرف میشه ایجاد کرد. مثلا گاز رو توی یه کپسول میشه محدود کرد. یا با پایین بردن بسیار زیاد دما، میشه تا حد زیادی حرکت کاتوره ای گاز رو کاهش داد. البته اگه تک تک ملکول های گازی رو یونیزه کرد و بعد تحت یک میدان مغناطیسی هم قرار داد، میشه حرکت خاصی رو به تمام اجزای سامانه انتقال داد. (البته دیگه اونوقت این سامانه توش گاز نیست، پلاسماست!) فکر کنم اگه دو گاز مختلف، یکی با چگالی کمتر و یکی با چگالی بیشتر رو توی ظرفی بشه وارد کرد، به شکلی که گاز با چگالی کمتر پایین تر قرار بگیره، یه حرکت فضایی تمام ملکول های گازی پیدا می کنند که گاز با چگالی بیشتر، پایین تر قرار بگیره. یه چیزی شبیه همین هوای گرم و سرد خودمون که هوای گرم بالاتر قرار می گیره.

منظور من محدود کردن حرکت مولکول بدون یه ظرف یا چیزی دیگه ای هستش
یعنی با یه ماده با چگالی بیشتر از اون میشه این کارو کرد ؟؟؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

خواهش میکنم، نیازی به تشکر نیست.

اگه هیچ نوع ظرفی نداشته باشیم که گاز رو توش بریزیم، در واقع سامانه ای نداریم. بدون سامانه هیچ گونه توضیح یا کنترلی نمیشه داشت. بالاخره باید یه ظرف وجود داشته باشه که راجبش صحبت کنیم.
جریان های هوایی درست به همین شکلی که من گفتم رخ می دن. شما زمستونی سرد رو فرض کنید که هوای خونه به شدت سرد شده. شومینه خونه رو که روی زمین قرار گرفته روشن می کنید و شومینه گرمای خودش رو به هوای سطح زمین انتقال میده. هوای گرم، سبکتره و بالا میره و هوای سرد که سنگینتره از بالای اتاقتون به سمت پایین اتاق میاد. به همین ترتیب، هوای گرمی که بالا رفته مجددا سرد میشه و پایین میاد و هوای گرم فعلی بالا میره. یعنی ملکول های گازی یه حرکت فضایی پیدا می کنند. اگه حرکت خاصی مد نظرتونه، قشنگ توضیح بدید شاید بشه بهتر راهنمایی کرد

با کاهش و افزایش فشار هم ازین کارا میشه کرد. مثلا بادکنک پر بادی رو باز کنید، به شدت هوا و ملکول های گازی با نظم خاصی از انتهای بادکنک خارج میشه

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

برای توضیح بیشتر باید بدونید که سیالات دو نوع حرکت دارن. یکی فضایی و یکی حرکت خود ملکول هاشون. مثلا توی جریان بادی که به پوست شما میخوره، جریان باد در اثر حرکت فضایی منظم ملکول های گازی رخ میده. اما دمای خود باد رو شدت حرکت ملکول های گاز تعیین میکنه. صحبت شما کدوم حرکته؟

vahid0412

پست توسط vahid0412 »

paradoxy نوشته شده:برای توضیح بیشتر باید بدونید که سیالات دو نوع حرکت دارن. یکی فضایی و یکی حرکت خود ملکول هاشون. مثلا توی جریان بادی که به پوست شما میخوره، جریان باد در اثر حرکت فضایی منظم ملکول های گازی رخ میده. اما دمای خود باد رو شدت حرکت ملکول های گاز تعیین میکنه. صحبت شما کدوم حرکته؟

منظور من حرکت فضایی مولکول هاست.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یه کپسول آتش نشانی رو فرض کنید، ملکول های گازی به شکل منظمی ازش خارج میشن و به نقطه مورد نظر اصابت می کنند. دلیلش به خاطر پر فشار بودن کپسول نسبت به هوای بیرون و اطرافه. بنابرین راهی که بشه ملکول های گازی رو کنترل کرد از نظر فیزیکی، فشار می تونه باشه.

vahid0412

پست توسط vahid0412 »

paradoxy نوشته شده:یه کپسول آتش نشانی رو فرض کنید، ملکول های گازی به شکل منظمی ازش خارج میشن و به نقطه مورد نظر اصابت می کنند. دلیلش به خاطر پر فشار بودن کپسول نسبت به هوای بیرون و اطرافه. بنابرین راهی که بشه ملکول های گازی رو کنترل کرد از نظر فیزیکی، فشار می تونه باشه.

ممنون
چه چیز های دیگر بجز فشار و دما میتونه بر حرکت مولکول های گازی شکل تاثیر بزاره ؟؟؟
مثلا در نظر بگیرید که از یک نقطه ای گازی نشت میکنه
برای اینکه بشه حرکت مولکول های نشتی اون گاز رو کنترل کرد.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یه جریان هوای دیگه. فرض کنید بغل لوله ای که نشتی داره، یه پنکه روشن کنیم. اون گازی که از لوله خارج میشه، منحرف میشه به سمت های دیگه. البته به شکل دقیقتر، بازهم داریم فشار رو میریزیم.

vahid0412

پست توسط vahid0412 »

paradoxy نوشته شده:یه جریان هوای دیگه. فرض کنید بغل لوله ای که نشتی داره، یه پنکه روشن کنیم. اون گازی که از لوله خارج میشه، منحرف میشه به سمت های دیگه. البته به شکل دقیقتر، بازهم داریم فشار رو میریزیم.

آخه پنکه با یه جریان جهت حرکت اون مولکول ها رو فقط تغییر میده اونا رو محدود نمیکنه

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

پنکه تنها مثال بود. نمیشه گردبادی ساخت که تمام هوایی که از لوله خارج میشه، حول اون به چرخش و دوران در بیاد؟
در واقع گازی که از لوله خارج میشه، در محل گردباد، گرفتار میشه و نمیتونه ازش خارج بشه.

vahid0412

پست توسط vahid0412 »

paradoxy نوشته شده:پنکه تنها مثال بود. نمیشه گردبادی ساخت که تمام هوایی که از لوله خارج میشه، حول اون به چرخش و دوران در بیاد؟
در واقع گازی که از لوله خارج میشه، در محل گردباد، گرفتار میشه و نمیتونه ازش خارج بشه.

جالب بود
تشکر smile015

ارسال پست