چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

lebesgue

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۸۷/۳/۲۶ - ۱۸:۲۱


پست: 174

سپاس: 66

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟(پرسش چالش برانگیز)

پست توسط lebesgue »

دقیق نخواندید دوست عزیز:
1233445566 نوشته شده:بسته به اینکه بردار شتاب و سرعت چه رابطه ای داشته باشند، این خمش می تواند به گونه ای باشد که مسیر به روی خود بسته شود و تشکیل یک دایره، بیضی و ... دهد. (اینها همگی به صورت ریاضی قابل بررسی هستند)

navidn2

عضویت : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ - ۱۸:۱۷


پست: 271

سپاس: 2


تماس:

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟(پرسش چالش برانگیز)

پست توسط navidn2 »

ok
میتونی روابط رو بذاری؟

ali reza 1111

عضویت : جمعه ۱۳۹۰/۴/۳۱ - ۱۵:۰۰


پست: 281

سپاس: 7

جنسیت:

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟(پرسش چالش برانگیز)

پست توسط ali reza 1111 »

ماه ، الکترون ، ماهواره و ......... اگر دور مرکز چرخششون نچرخن ، مستقیم سقوط میکنند !!!
آنان که محیط فضل و آداب شدند * در جمع کمال شمع اصحاب شدند
ره زین شب تاریک نبردند برون * گفتند فسانه ای و در خواب شدند

babak354

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۹/۸/۱۲ - ۰۸:۵۲


پست: 73

سپاس: 6

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟(پرسش چالش برانگیز)

پست توسط babak354 »

ماهواره ها در مدارهای پاینتر از 36000 کیلومتری برای باقی ماندن در مدار با سرعت بیشتری از ماهوارهای بالاتر از مدار 36000 کیلومتری بدور زمین میچرخند در ارتفاع 36000 کیلومتری سرعت چرخش ماهواره با سرعت چرخش کره زمین بدور خود یکی میشود در نتیجه تمامی ماهواره هایی که در مدار 36000 کیلومتری زمین قرار میگیرند (مانند ماهوارهای هاتبرد و اینتل ست و صدها ماهواره مخابراتی و تلوزیونی) همیشه نسبت به زمین در جای ثابتی هستند و مثل این میماند که انها در نقطهای از فضا بیحرکت ایستاده اند حال این سئوال پیش می اید ایا میتوان با ساخت ایستگاه فضایی بزرگی در این مدار از طریق اتصال یک کابل یا لوله سبک وزن از زمین به ان بطول 36000 کیلومتر اب و برق برای ایستگاه فرستاد یا از ان بعنوان اسانسور برای بالا رفتن استفاده کرد دانشمندان گرامی اظهار نظر فرماییند ایستگاه بینالمللی کنونی در فاصله 350 کیلومتری زمین است و در هرشبانه روز چند دور دور گره زمین میچرخد تا سقوط نکند و هر سال نیز یک کیلومتر به زمین نزدیکتر میگردد که متورهای بالا برنده ان انرا به موقعیت اصلی اش بر میگردانند ولی در مدار 36000 کیلومتری لازم نیست که ایستگاه بسرعت دور زمین بچرخد و میتواند در نقطه ثابتی از فضا معلق باشد
http://fekredigar.blogfa.com/cat-31.aspx

نمایه کاربر
safariphysic88

عضویت : شنبه ۱۳۸۸/۱۰/۱۹ - ۱۲:۳۰


پست: 112

سپاس: 12


تماس:

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟(پرسش چالش برانگیز)

پست توسط safariphysic88 »

ramsar-mahboobeh نوشته شده:
navidn2 نوشته شده:الکترون رو هسته چرا نمی افته؟
الکترون بار منفی هسته +
از هم دورمی شن smile039
شوخی بود دیگه ؟ smile024 smile024 smile024
یه خودکار خریدم با یه غلط گیر ، جالبه ،قیمت غلط گیر چند برابر خودکاره ؛ حتی یه اشتباه روی کاغذ هم گرون تموم میشه...

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami رهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1848

سپاس: 3349

جنسیت:

تماس:

Re: چرا ماهواره ها سقوط نمی کنند؟

پست توسط rohamjpl »

حتی زمانی که ماهواره ها هزاران مایل دورتر هستند، گرانش زمین همچنان آنها را می کشد. جاذبه - همراه با حرکت ماهواره از زمان پرتاب به فضا - باعث می شود که ماهواره به جای سقوط دوباره به زمین، به مدار بالای زمین برود.یک ماهواره مدار خود را با تعادل دو عامل حفظ می کند: سرعت آن (سرعتی که برای حرکت در یک خط مستقیم طول می کشد) و کشش گرانشی که زمین بر روی خود دارد. ماهواره‌ای که در مدار نزدیک‌تر به زمین می‌چرخد، برای مقاومت در برابر کشش گرانشی قوی‌تر به سرعت بیشتری نیاز دارد.خوب، من فکر می کنم از آنجایی که سرعت عمودی مستقل از سرعت افقی است، بنابراین، هر چقدر هم که سرعت افقی سریع باشد، مانع از گرانش نمی شود که آن را مستقیماً به سمت زمین بکشد، اینطور نیست؟
بدون انجام محاسبات، گرانش در واقع آن را می کشد، بنابراین حرکت به سمت پایین و همچنین بخش های جانبی است. فقط سرعت آن در جهت افقی است، بنابراین مسیر دیگری را برای سقوط دنبال می کند، حالا اگر سرعت به اندازه کافی خوب مسیر ممکن است بسته باشد مانند یک بیضی یا دایره! بنابراین من می گویم هنوز می توانید بگویید که در حال سقوط است اما سرعت آن سقوط را به تاخیر می اندازد و بنابراین به عنوان تابع سرعت مسیرهای مختلفی (باز یا بسته) دریافت می کنیم. و سرعت ماهواره ها به گونه ای است که یک مسیر بسته داردبله در حال انجام سقوط آزاد است.
یک ماهواره را در یک لحظه در نظر بگیرید. بگویید سرعت آن در آن لحظه اتفاقاً در جهت ستاره قطبی است. اگر ماهواره به سمت زمین جذب نمی شد، در یک خط مستقیم حرکت می کرد و در آن جهت حرکت می کرد و بیشتر و بیشتر از زمین دور می شد. اما، به دلیل جاذبه زمین، به جای این کار، از آن خط مستقیم دور می شود. بنابراین، سپس به نقطه جدیدی در مدار خود می رسد، و دوباره همان اتفاق می افتد: جاذبه زمین باعث می شود سرعت آن دوباره تغییر جهت دهد. این کار را ادامه می دهد. به زمین نزدیک‌تر نمی‌شود، اما در حال سقوط است به این معنا که حرکت آن به سمت زمین خم می‌شود که در مسیر خود ادامه می‌دهد و باعث ایجاد مدار دایره‌ای (یا بیضوی) می‌شود.جسمی که آزادانه در حال سقوط است جسمی است که در مجاورت گرانش حرکت می کند بدون اینکه نیروی خارجی دیگری بر آن وارد شود.
توپی که روی سطح زمین افتاده نمونه ای است که در ذهن دارید. حالا اجازه دهید مقداری سرعت مماسی اولیه به جسم بدهیم (بنویسید جهت سقوط آزاد). حال آیا این حالت با سقوط توپ بدون هیچ سرعت افقی متفاوت است؟ زیاد نیست. اکنون نیز از تعریف سقوط آزاد (بی توجهی به مقاومت هوا) پیروی می کند.
حالا اگر سرعت مماسی واقعاً زیاد بود چه اتفاقی می‌افتد؟ این جسم در مداری بیضی شکل به دور زمین می رود. آیا این مورد با پرونده قبلی تفاوت زیادی دارد؟ نه. هنوز هم از تعریف پیروی می کند. بنابراین نتیجه می‌گیرم که جسمی در مدار زمین در حال سقوط آزاد است.
نکته قابل توجه به شرح زیر است:
تمام اجسامی که با سرعت مماسی پرتاب می شوند بخشی از مدار بیضوی را دنبال می کنند
مدارهای بیضوی به دور زمین
فقط تفاوت توپ با موشک این است که مدار بیضوی توپ از زمین می گذرد و مدار بیضوی موشک به دور آن می چرخد. (توجه داشته باشید که مدار دایره ای مورد شما یک مورد خاص از مدارهای بیضوی است)
یک ماهواره در حال سقوط است، همچنین آنقدر سریع به جلو می رود که همیشه در اطراف منحنی زمین سقوط می کند. بنابراین در سقوط آزاد است. اگر یک توپ را مستقیماً جلوی خود پرتاب کنید، می بینید که در حالی که به جلو می رود و به سمت پایین می افتد، یک منحنی را دنبال می کند. اگر می‌توانستید آن را با سرعت کافی پرتاب کنید و هیچ مقاومتی از هوا وجود نداشت، سرعت رو به جلو می‌توانست آن را هنگام سقوط از افق بگذراند، به طوری که همیشه به سمت سطح منحنی زمین می‌افتاد. هنگامی که یک ماهواره در مدار است و هیچ پیشرانی را برای تنظیم شلیک نمی کند، گرانش تنها شتابی است که بر آن اثر می گذارد. بنابراین، طبق تعریف، در سقوط آزاد است.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth
semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضاتصویر
smile260 smile016 :?:
تصویر

ارسال پست