چرا آب شیر هر چی پایین تر میاد از هم جدا میشه؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Unline

سپاس: 48

Re: ***این موضوع رو چطور توجیه میکنید!؟

پست توسط Unline »

سلام عزیزم

ببین من فقط یکی از علاقه مندان این علم هستم منتها سوادم به اندازه ی شما نیست

تفسیر خودم رو میگم اگر خیلی به بی سواد ها شبیهه عذر می خوام

ببین شما توجهت به آبیه که از شیر میاد بیرون - به این شاید توجه نمی کنی که قبل از اینکه از شیر آب بیاد بیرون کجا بوده

چیزی که شما میبینی اینه که یه مقدار آب میاد بیرون ( به فرض N مولکول آب میان بیرون و در میانه ی راه یک سری از بقیه جدا میشن )

دلیلش شاید فقط هوا نباشه - توی لوله که حرکت می کنند یه مقدار آب با دیواره ی لوله برخورد می کنه - بعد با آبی که از کنارش در حال عبور هست برخورد می کنه

همین باعث میشه که همه ی قسمت های آب موقعی که از لوله خارج میشن سرعت و جهت یه اندازه نداشته باشن - یه تونل رو فرض کن که داخلش کلی ماشین در حرکت هستند با سرعت بالا و با هم برخورد می کنند - تا جایی که تونل هست اونها جهت حرکتشون مشخصه یعنی راهی جز مستقیم حرکت کردن ندارند حتی اگر تصادف کنند به خاطر شکل مسیر و فشاری که از نواحی مختلف بهشون وارد میشه حرکتشون رو رو به جلو ادامه میدن ولی به محض اینکه از تونل اومدن بیرون اونهایی که به دیواره ی تونل برخورد کرده بودند به سمت چپ یا راست منحرف میشن - یک سری به حرکت خودشون ادامه میدن یک سری سرعتشون کم شده یک سری هم سرعت گرفتن - و خارج از تونل دیگه اون حالت پیوسته و منسجم خودشون رو از دست میدن - یه سری میرن تو خاکی راه برای یه سری باز میشه و ... همه ی تغییرات وقتی مشخص میشه که مانعی برای آزادانه حرکت کردنشون نباشه - توی مثال ما اون مانع تونل بود و توی سوال شما اون مانع همون لوله یا مجرای هادی آب هست که وقتی به پایان میرسه حوادثی که "اون تو" اتفاق افتاده بودند رو میبینیم - آب سیاله و تابع قوانین زیادی هست و برای همین به نظر میاد تابع قانونی نیست ! شاید سوال قشنگ تر این بود که می پرسیدیم چرا فقط تا یه حدی از هم جدا میشن ! که مطمئن هستم با یه مقدار تحلیل کردن جوابش رو پیدا می کنی

در آخر هم این رو بگم که همه اش حاصل جمع و تفریق نیروها و تغییر جهت اونهاست به نظر من - بحث برد و باخت کشش و جاذبه و این هاست

به هر حال عقل ناقص من با دانش کمش اینجوری تحلیلش کرد

موفق باشید
تصویر

In The Name Of Difference

My Name Is Method

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

فکرت خوبه ولی یه خورده مشکل داره
افزایش طول ستون آب با کاهش سطح جبران نمیشه بلکه با گسستن لایه ها جبران میشه
باید به این توجه کنی
برای کاهش طول باید مقداری از آبی که در ارتفاع مولوکول آب دیگر بود تغییر ارتفاع بده و این با قانون نیوتون سازگار نیست چون نیروی یکسانی به آبهای هم ارتفاع وارد میشه
به نظرم مهمترین نتیجه ای که میشه گرفت اینه آب قابل شمارشه

نمایه کاربر
hhamid

تماس:

پست توسط hhamid »

آزمايش نظر Unline را تاييد مي كند.
وقتي تمام آشفتگي هاي آب بر طرف شود همانند يك ميله ي شيشه اي جريان مي يابد.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

user26496

سپاس: 24

پست توسط user26496 »

hhamid نوشته شده:آزمايش نظر Unline را تاييد مي كند.
وقتي تمام آشفتگي هاي آب بر طرف شود همانند يك ميله ي شيشه اي جريان مي يابد.
چه آزمایشی رو منظورتونه؟ برای مشاهده‌ی دقیق این که کدام نظر درسته، باید ارتفاع شیر از محل برخورد آب، زیاد باشه؛ مثلاً ده سانتی‌متر خوب نیست.

jhvh

پست توسط jhvh »

اینی که نظر آنلاینو توجیه میکنه دلیلش یه چیز دیگست به خاطر کشش سطحی
یکم ظاهر گرا نباشید هیچ کدوم از ما در مورد کشش سطحی حرف نزدیم آره اگه کشش سطحی در نظر گرفته شه مساحت رفته رفته کم میشه ولی این کجا وآن کجا

نمایه کاربر
1300144

سپاس: 79

پست توسط 1300144 »

Unline نوشته شده:سلام عزیزم

ببین شما توجهت به آبیه که از شیر میاد بیرون - به این شاید توجه نمی کنی که قبل از اینکه از شیر آب بیاد بیرون کجا بوده

چیزی که شما میبینی اینه که یه مقدار آب میاد بیرون ( به فرض N مولکول آب میان بیرون و در میانه ی راه یک سری از بقیه جدا میشن )

دلیلش شاید فقط هوا نباشه - توی لوله که حرکت می کنند یه مقدار آب با دیواره ی لوله برخورد می کنه - بعد با آبی که از کنارش در حال عبور هست برخورد می کنه

همین باعث میشه که همه ی قسمت های آب موقعی که از لوله خارج میشن سرعت و جهت یه اندازه نداشته باشن - یه تونل رو فرض کن که داخلش کلی ماشین در حرکت هستند با سرعت بالا و با هم برخورد می کنند - تا جایی که تونل هست اونها جهت حرکتشون مشخصه یعنی راهی جز مستقیم حرکت کردن ندارند حتی اگر تصادف کنند به خاطر شکل مسیر و فشاری که از نواحی مختلف بهشون وارد میشه حرکتشون رو رو به جلو ادامه میدن ولی به محض اینکه از تونل اومدن بیرون اونهایی که به دیواره ی تونل برخورد کرده بودند به سمت چپ یا راست منحرف میشن - یک سری به حرکت خودشون ادامه میدن یک سری سرعتشون کم شده یک سری هم سرعت گرفتن - و خارج از تونل دیگه اون حالت پیوسته و منسجم خودشون رو از دست میدن - یه سری میرن تو خاکی راه برای یه سری باز میشه و ... همه ی تغییرات وقتی مشخص میشه که مانعی برای آزادانه حرکت کردنشون نباشه - توی مثال ما اون مانع تونل بود و توی سوال شما اون مانع همون لوله یا مجرای هادی آب هست که وقتی به پایان میرسه حوادثی که "اون تو" اتفاق افتاده بودند رو میبینیم - آب سیاله و تابع قوانین زیادی هست و برای همین به نظر میاد تابع قانونی نیست ! شاید سوال قشنگ تر این بود که می پرسیدیم چرا فقط تا یه حدی از هم جدا میشن ! که مطمئن هستم با یه مقدار تحلیل کردن جوابش رو پیدا می کنی

در آخر هم این رو بگم که همه اش حاصل جمع و تفریق نیروها و تغییر جهت اونهاست به نظر من - بحث برد و باخت کشش و جاذبه و این هاست

موفق باشید

گفته های دوستمون صحیحه. ولی واسه‌ ی اینکه بتونید این موضوع رو بیشتر دنبال کنید خواستم یه چند تا نکته رو بهش اضافه کنم:

1. بعد از ورود سیال به یه لوله , سرعت آب در یه مقطع عرضی لوله یکسان نیست و اون قسمت که به دیوار لوله چسبیده سرعت صفر داره که با یه شیبی در نهایت در محور لوله به حداکثر میرسه.این اختلاف سرعت موجود در عرض لوله به تدریج کم میشه و در نهایت یه جریان یکنواخت به دست میاد که به فاصله ای که از ابتدا تا نقطه ای که جریان به حالت یکنواخت تبدیل میشه طول ورودی گفته میشه.

2. اینکه یه سیال چطور رفتار میکنه بعد از خروج از لوله ,به یه سری عامل مثل سرعت سیال, قطر لوله, ضریب اصطکاک سینماتیکی سیال و زبری نسبی لوله وابسته است.

حتما دقت کردید که اگه شیر آبو کم بازش کنید بلا فاصله بعد بیرون اومدن میپیچه البته( بعد از حالت رشته ای بودن) و وقتی خیلی سرعت آب زیاد شه هم مغشوش میشه

و در مورد گفته‌ی دوستمون هم باید بگم که برای تیغه ای ( حالت شیشه ای) کردن آب باید اون رو از صافی های خاص عبور داد ...
آخرین ویرایش توسط 1300144 شنبه ۱۳۹۱/۵/۲۸ - ۰۷:۲۵, ویرایش شده کلا 1 بار
گرم بیایی و پرسی چه بردی اندر خاک؟ .................... ز خاک نعره برآرم که آرزوی تو را

jhvh

پست توسط jhvh »

فک کنم اشتباه شده می خواستم the physics رو نقد کنم نه آنلاینو 

نمایه کاربر
hhamid

تماس:

پست توسط hhamid »

منظور اينست كه در آزمايش ساده اي با قرار دادن چندين تيغه در راستاي جريان آب در لوله مي توان رفته رفته سرعت و جهت يكساني به تمام مولكلها داد و آب خارج شده از لوله واقعا بر اساس كشش سطحي رفتار مي كند.
رويايي كه جزئياتش به اندازه ي بيداري باشد ... رنج و لذت را دو برابر مي كند.

زندگي يك تصادف و بي رنگ است . آنچه مي بينيم عبور اين صحنه ي بي رنگ از شيشه هاي رنگي تفكرات و عقايدماست.

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

با عرض سلام؛

هيچکدام از آنچه که دوستان بيان کردند نادرست نبود.
هر يک از آنها به يک گوشه از اتّفاقات اشاره نمودند که به بنده به دوتاي آنها تکيه کردم
اين دو گفته عبارت اند از:

الف) نظر جناب آماتور.
ب) نظر جناب Unline و توضيح جناب hhamid در اين مورد.

منتها بنده يک افزونه نيز دارم که در طي اين دو روز روي آن کار کرده ام،؛ منتها از صحّتِ کامل آن اطّلاع ندارم.
چيزي که ميخواهم بيافزايم با کمک از نظرات دوستان، تنها تکميل کنندهء اين بحث است.
ابتدا فرصت دهيد که نظر اين دوستان را بيشتر مورد بحث قرار دهيم.

ميگويند:
اماتور نوشته شده:چون به ضريب سايشش با هوا بيشتر ميشه
يعني هر چي شير اب بالاتر باشه مقدار سايشي که اب با هوا خواهد داشت بيشتر و اب باز تر و در نهايت پخش ميشه
ميگوييم:
بله به سايش هوا هم مربوط ميشود.
اگر جريانِ آبِ در حالِ ريزش کمي از هم بپاشد، آنگاه ديگر نميتوان اثر مقاومتِ آب را ناديده گرفت.
فراموش نکنيم که در اين حالت مقاومتِ آب باعثِ آشوب بيشتري ميگردد.
خصوصاً اين که اين مقاومت با مجذورِ افرايشِ سرعت مايع

متناسب است.

به طور کلّي اگر

سرعت مايع در هر لحظه،
و

ضريب مقاومتِ هوا در آن ناحيه باشد،
به سطح خارجي مايع نيروي متوسّط مقاومتي

وارد ميشود که مقدار آن برابر است با:

و واضح است که حرکت جريان آزادِ آب در هوا، حرکتي تند شونده با شتابِ

است.
امّا يک سوال.
آيا صرفاً مقاومت هوا ميتواند چنين پاشيدگي اي را ايجاد کند؟

امّا ميگويند:
Unline نوشته شده:ببين شما توجهت به آبيه که از شير مياد بيرون - به اين شايد توجه نمي کني که قبل از اينکه از شير آب بياد بيرون کجا بوده

چيزي که شما ميبيني اينه که يه مقدار آب مياد بيرون ( به فرض N مولکول آب ميان بيرون و در ميانه ي راه يک سري از بقيه جدا ميشن )

دليلش شايد فقط هوا نباشه - توي لوله که حرکت مي کنند يه مقدار آب با ديواره ي لوله برخورد مي کنه - بعد با آبي که از کنارش در حال عبور هست برخورد مي کنه
و سپس:
Unline نوشته شده:همين باعث ميشه که همه ي قسمت هاي آب موقعي که از لوله خارج ميشن سرعت و جهت يه اندازه نداشته باشن.
و سپس:
Unline نوشته شده:همه ي تغييرات وقتي مشخص ميشه که مانعي براي آزادانه حرکت کردنشون نباشه.
و بعد با يک بسط که ميگويد:
hhamid نوشته شده:وقتي تمام آشفتگي هاي آب بر طرف شود همانند يك ميله ي شيشه اي جريان مي يابد.
ميگوييم:
در ابتدا به نظر ميرسد که گفته هاي بالا يک جور دخيل کردن عواملِ خارجي به مساله است که تقريباً آن (مسأله) را از حالتِ آرماني جدا ميکند.
امّا نادرست نيست!
بالاخره حالتِ چگونگي خروجِ مولکولها (که يک بررسيِ ميکروسکوپيکي است.)، بر چگونگيِ جريان يافتن آب در خارج از لوله (که يک بررسيِ ماکروسکوپيکي است.) اثر ميگذارد.

اين را ميدانيم که ميزان فشار آب در لوله با چگونگيِ جريان يافتن آن در خارج از لوله ارتباط دارد.

اصلاً يک سوال!
ايا اگر شيرِ آب با فشار خيلي کم باز شود، باز هم شاهدِ چنين پاشيدگي اي در انتها خواهيم بود؟

امّا بعد؛

فکر میکنم که باید مرحله ای قبل از مراحل بالا موجود باشد.
چرا که هیچ یک از عوامل مقاومت هوا و عامل دوم نمیتواند به تنهایی تاثیر گذار باشد.

به نظر بنده باید ار معادلهء دانیل برنولی استفاده کرد.
با استفاده از معادلهء برنولی توجیح خیلی ساده میشود.

معادلهء برنولی به ما میگویید که برای برقراری تعادل، فشار نقاط اطراف چگونه باید باشد و به چه نسبتی تغییر کند.
در اینجا میدانیم که هوای اطراف، آبِ در حال ریزش را احاطه کرده است.
از طرفی آب تقریباً تراکم ناپذیر است.
پس میتوان با کمی بی دقّتی از معادلهء برنولی استفاده کرد و تقریباً هم نتیجهء خوبی میدهد.

طبقِ رابطهء ایشان، مجموع فشار اولیّهء یک سیّالِ تراکم ناپذیر (

)، با فشار استاتیک (

) و فشار دینامیک (

) مقدار ثابتی است.
یعنی:

از این میتوان نتیجه گرفت که هرقدر سرعتِ یک مقدار حجم از آب که محاط هوای اطراف است افزایش بیابد؛ آنگاه، برای ثبوت تعادل، فشار آن حجم از مایع کم میشود.
این در حالی است که فشار هوای اطراف تقریباً ثابت میماند و در نتیجه به علّت اختلاف فشار ایجاد شده نیرویی به مایع اثر میکند.

حال ممکن است سوال شود که چرا تغییرات ارتفاع اثر آن فشار را خنثی نمیکند؟
میگوییم:
اختلاف فشار تابع مجذور سرعتِ سیّال است؛ در حالی که با (تنها اختلاف ارتفاع) رابطه دارد.

امیدوارم که دوستان بحث را پوشش دهند و دیدِ منتقدانهء خود را از دست ندهند.
باشد که همواره پایدار باشند. smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
ashkanOo

نام: اشکان

محل اقامت: تهران

سپاس: 414

تماس:

پست توسط ashkanOo »

Unline نوشته شده:سلام عزیزم

موفق باشید

smile072 smile072 smile072 smile072
ب این میگن دید گسترده و مفهومی.........

واقعا عالی بود.........
B.Sc physics at amirkabir university of tehran

user26496

سپاس: 24

پست توسط user26496 »

CO2 نوشته شده:سلام
به نظر شما چرا زمانیکه شیر آب رو باز میکنیم هرچی که آب پایین تر میاد از هم جدا میشه؟
(لطفا با فرمول توضیح بدید!!) smile072
یک پرسش؛ نظر دوستان اینه که جمله‌ی بالا صحیحه؟(مخصوصاً با عبارتِ "هرچی") یعنی اگر فرض کنیم که شیر آب، بالای ارتفاع بلندی از سطح زمین باشه، با گذشت زمان لایه‌های آب از هم گسسته‌تر می‌شوند و قطرش کم می‌شه؟

sdayhim

نام: سمانه دیهیم

سپاس: 4

پست توسط sdayhim »

سلام من هم فرمولش رو یادم نمی یاد اما میدونم معادلات برنولی بود ....
هر قدر ارتفاع قسمتی که آب پایین میاد بیشتر باشه دیر تر از هم باز شده و به همون صورت مدل شیر آب پایین میاد در لوله برنولی آب را نگه میداره به تدریج که دور شد این لوله قدرتش رو از دست میده و آب به طرف محل کم فشار که هوای بیرون است حرکت میکنه ....

Townsend

سپاس: 18

پست توسط Townsend »

سلام.

اولا" دقت کنید که ما پایستگی جرم داریم. این خیلی مسئله ی معروفیه که چرا جریان آب خروجی از شیر (اگه شدتش کم باشه) باریک میشه ... خب این با پایستگی جرم توجیه میشه اما نه به طور کامل .

در واقع باریک شدن جریان آب به خاطر کشش سطحی آب هم هست .

حالا اگه مایع کشش سطحی نداشته باشه چه اتفاقی پیش میاد ؟ اتفاقی که پیش میاد اینه که تراکم ذرات آب کم میشه (جریان دیگه باریک نمیشه) ...

وقتی شدت فشار شیر آب زیاد باشه با این که آب کشش سطحی داره ولی به خاطر سرعت زیاد جریان آب میشه ازش صرف نظر کرد و میبینیم که جریان به شکل پخش و پلا میاد بیرون !

حالا اگه جریان هم باشه ... طبیعتا" جریان هر چه پایین تر میریم باریک تر میشه ... ما با پایین تر رفتن سرعت آب بیشتر میشه ( و طبیعتا" شدت بیشتر) و از طرفی تأثیر کشش سطحی هم کم میشه (چون سطح مقطعش کم میشه) و مجددا" تلاطم پیش میاد.

یه نکته ی دیگه ای که باید بگم این که نیروی موثر بر یک جریان منظم و پیوسته ی مایع در شاره ای بسیار رقیق تر (مثل هوا) تنها با توان یکم سرعت جریان رابطه داره ... چون ماهیت نیروی مجذوری سرعت ضربه ایه که روی سیال تأثیر چندانی نداره.

ضمنا" مطمئن نیستم بشه از معادله ی برنولی برای توصیف آشفتگی استفاده کرد ... چون معادله ی برنولی برای جریان های پایا و پیوسته به کار میره.

navidn2

سپاس: 2

تماس:

پست توسط navidn2 »

من با دوست قبلي موافقم هرچند كه كامل نخوندمش

جواب سوال شما قانون برنوليه

bermooda

نام: سید مهدی میرنجفی

bermooda

پست توسط bermooda »

ba arze salam be dostan in ke dar moredeh che tor abo tigheyi ya shishe ii be she man behesh dast peyda kardam va tonestam abo shisheyi koanm yani dar asll ab ashoftegi dareh ke ba yeseri filter va zarfe shisheyi va karaye digeh ashofte gi e abo begiram va ab shisheyi sheh [email protected] smile038

ارسال پست