تابش; موج ; گسیل > تفاوت ها و مفاهیم آنها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
tarane000

نام: ترانه

سپاس: 7

تابش; موج ; گسیل > تفاوت ها و مفاهیم آنها

پست توسط tarane000 »

تابش یعنی چی؟تفاوتش با گسیل کردن در چیه؟
موج از کجا میاد؟وقتی یه جسم را حرارت می دهیم و طول موجش به ناحیه مریی میره از خودش نور نشان میدهد این موج از کجا میاد؟؟؟از گرماا؟؟؟ منبع گرما موجش از کجا میاد؟
ایا همه ذرات موج گونه هستن ؟؟چطوری به این نتیجه رسیدن
چرا باید چیزی را که به راحتی می توانم از روی کتاب نگاه کنم حفظ کنم؟؟؟
(البرت انیشتین)

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

Re: تابش; موج ; گسیل > تفاوت ها و مفاهیم آنها

پست توسط Ali.T »

tarane000 نوشته شده:تابش یعنی چی؟تفاوتش با گسیل کردن در چیه؟
به نظر فرقی ندارن.
tarane000 نوشته شده:موج از کجا میاد؟وقتی یه جسم را حرارت می دهیم و طول موجش به ناحیه مریی میره از خودش نور نشان میدهد این موج از کجا میاد؟؟؟از گرماا؟؟؟ منبع گرما موجش از کجا میاد؟
گرما صرفا باعث برانگیختگی میشه و وقتی ذره به حالت پایه برمی گرده از خودش فوتون گسیل می کنه.
tarane000 نوشته شده:ایا همه ذرات موج گونه هستن ؟؟چطوری به این نتیجه رسیدن
اگه آزمایش پراکندگی را برای ذراتی مثل الکترون و ... انجام بدیم می بینیم که این ذرات از خودشون رفتار موجی نشون میدن.

tarane000

پست توسط tarane000 »

Ali.T نوشته شده:
به نظر فرقی ندارن.
tarane000 نوشته شده:موج از کجا میاد؟وقتی یه جسم را حرارت می دهیم و طول موجش به ناحیه مریی میره از خودش نور نشان میدهد این موج از کجا میاد؟؟؟از گرماا؟؟؟ منبع گرما موجش از کجا میاد؟
گرما صرفا باعث برانگیختگی میشه و وقتی ذره به حالت پایه برمی گرده از خودش فوتون گسیل می کنه.
اگه آزمایش پراکندگی را برای ذراتی مثل الکترون و ... انجام بدیم می بینیم که این ذرات از خودشون رفتار موجی نشون میدن.
خب اگه این طوریه پی این حمله که میگه تابش الکترومغناطیسی گسیل می کند چی میشه ؟؟؟تابش الکترو مغناطیسی تابش می کند عایا؟؟
(البرت انیشتین)

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

tarane000 نوشته شده:خب اگه این طوریه پی این حمله که میگه تابش الکترومغناطیسی گسیل می کند چی میشه ؟؟؟تابش الکترو مغناطیسی تابش می کند عایا؟؟
این قسمتی از متن یک کتاب هستش ؟ چه کتابی ؟

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

در متون علمی عادی، هر دو واژه به جای هم به کار می روند؛ اما در متون تخصصی تر، «تابش» بیشتر برای ساطع شدن امواج الکترومغناطیس و فوتونها به کار می رود مثل تابش میکروموج، تابش IR و ...اما «گسیل کردن»، بیشتر برای انتشار ذرات زیر اتمی به کار می رود؛ مثل گسیل الکترون و ...
هر جسمی در دمای بالاتر از صفر مطلق (273- درجه سانتیگراد) از خودش تابش تولید می کند (در محدوده زیر قرمز)، هرچه هم که دما بالاتر می رود، تعداد بیشتری از الکترونهای مقید هسته، برانگیخته شده و به لایه های بالاتر والانس اتم جهش می کنند و در بازگشت، انرژی اضافه را به صورت فوتون منتشر می کنند. در درجات بالاتر دما، فرکانس تابش نیز، متناظر با حرارت افزایش می یابد.
اغلب ذرات زیر اتمی، رفتار دوگانه موج - ذره را نشان می دهند. مثلا الکترونها در آزمایش یانگ، رفتار موجی (مثل تداخل، تفرق و ...) را نشان می دهند و در اتاقک ابر، رفتار ذره ای (مثل برخورد، واپاشی و ...)
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

tarane000

پست توسط tarane000 »

Ali.T نوشته شده:
tarane000 نوشته شده:خب اگه این طوریه پی این حمله که میگه تابش الکترومغناطیسی گسیل می کند چی میشه ؟؟؟تابش الکترو مغناطیسی تابش می کند عایا؟؟
این قسمتی از متن یک کتاب هستش ؟ چه کتابی ؟
;کتاب فیزیک پیش دانشگاهی
(البرت انیشتین)

ارسال پست