دو سوال در مورد فضا-زمان و اتساع زمان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
hamidrj

نام: حمیدرضا

دو سوال در مورد فضا-زمان و اتساع زمان

پست توسط hamidrj »

با عرض سلام دوستان عزیز

دوتا سوال داشتم میخواستم به زبان ساده لطفا توضیح بدید
یکی مفهوم فضا-زمان هست البته میدونم شبیه یک صفحه ای هست که اون صفحه فضا هست اطرافش زمان هست ولی درک نمیکنم یعنی چی و چرا با هم استفاده میشن؟
و دومی اینکه طبق نسبیت وقتی سرعت جسم بیشتر بشه زمان کند تر میشه ولی دلیل کند شدن زمان چی هست؟
مثلا اگه دوتا برادر یکی با سرعت زیاد بره و برگرده چرا از برادرش که ثابت هست جوانتر هست و چرا برای اون زمان کندتر میگذره
مثلا اگه اینجا دونفر باشن و یکی ثابت بمونه و دیگری با هواپیمای جت بره آمریکا برگرده چه فرقی داره فقط تفاوتش این هست که این یکی سریع رفته جایی و برگشته و فقط مسافت طولانی تری رو در زمان کوتاه تری سپری کرده و این چه ربطی به اتساع زمان داره

انشاءالله سربلند باشید
السلام عليک يا ابا صالح المهدي(عجل الله تعالي فرجه الشريف)

یاس و کوچه باغ

نام: فاطمه باقری

سپاس: 1

Re: دو سوال در مورد فضا-زمان و اتساع زمان

پست توسط یاس و کوچه باغ »

سلام من دانشجوی فیزیک هستم امیدوارم بتونم کمکتون کنم
فضا زمان تنها یک صفحه نیست در اصل فضارو نسبت به زمان میسنجیم که برای راختی در مختصات دکارتی قرار میدیم.مثل میزان جابه جایی نسبت به زمان
در مورد سوال دومتون باید بگم نسبیت یک نظریه هست و مثل خیلی از نظریه های فیزیک هنوز دلیلی برای اون پیدا نشده و این مسِِِِأله فقط از نظر عملی ثابت شده نه از نظر تئوری .
نمیدونم براتون پیش اومده یا نه اما هرچقدر هم که ساعتمونو با ساعت دیواری خونه تنظیم کنیم باز هم بعد از چند مدت ساعت مچی ویا حتی موبایلمون عقب تر از ساهت خونه هست... اینها شگفتی های آفرینشه

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

نمیدونم براتون پیش اومده یا نه اما هرچقدر هم که ساعتمونو با ساعت دیواری خونه تنظیم کنیم باز هم بعد از چند مدت ساعت مچی ویا حتی موبایلمون عقب تر از ساهت خونه هست... اینها شگفتی های آفرینشه

وات؟؟؟؟ چه ارتباطی داره برادر من؟ ساعتتون مشکل داره.
کند شدن یا تند شدن زمان در چهارچوب های مرجع مختلف رخ می ده، نه در چهارچوبی که خود ناظر توشه.
به عنوان مثال، اگر من به سفری با شتاب بالا برم تا سرعتم نزدیک سرعت نور بشه و برگردم، از نظر من ممکنه طول سفر چند سال باشه اما از نظر کسی که من رو می بینه چندصد سال.
اما هم من در طول سفرم، هم کسی که از روی زمین من رو می بینه، هر دو ساعتهامون درست کار می کنه، و هر دو حس مشابهی از گذر زمان داریم، یعنی این طور نیست که من یک روزم دو سال طول بکشه، یا این که ساعتی که دارم بهش نگاه می کنم، یواش بره.
هر دو سنس یکسانی از زمان داریم، فقط وقتی من برگردم، می بینم که برای زمین چند صد سال گذشته، اونا می بینن که من پیر نشدم.
دلیل این امر هم اتساع زمانه.
یه جورایی مثل اینه که وقایع برای شما کند بشه، اما احساستون هم نسبت به گذر وقایع به همون نسبت کند بشه. بنابراین شما از کند یا تند شدن زمان چیزی متوجه نخواهید شد.
بهتره مبانی نسبیت و خصوصا چهارچوب ها و سرعت نور رو خوب بخونید. بعد اگر سوالی داشتید بپرسید. اگر زبانتون خوب باشه، براتون چند تا فیلم می فرستم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
hamidrj

پست توسط hamidrj »

ممنون از دو دوست عزیز
تقریبا متوجه شدم اگه فیلمها رو هم بفرستید ممنون میشم
پس یعنی حرکت نزدیک سرعت نور باعث میشه زمان کند بشه؟ و دلیل این اتفاق چی هست و چرا در سرعت بالا زمان کند میشه؟
و لطفا در مورد فضا-زمان هم توضیح مختصری بدید

نمایه کاربر
hamidrj

پست توسط hamidrj »

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

You-See نوشته شده:

کند شدن یا تند شدن زمان در چهارچوب های مرجع مختلف رخ می ده... .

دوست اولی از نظر تعریف چارچوب های مرجع اشتباهی نکردند. ساعت دیواری در چار چوب مرجع خانه و ساعت مچی در چارچوب مرجع خودش هست. درسته که ناظر در مقطعی از زمان همراه با پارچوب مرجع دوم حرکت کرده اما در نهایت داره تفاوت دو چارچوب مرجع رو (وقتی در چارچوب مرجع اولی حضور داره)مشاهده میکنه.
اما جایی که You-See گفتند ساعتتون خرابه درست گفتند! چون اختلاف ایجاد شده اونقدر ناچیزه که با این چیزا قابل مشاهده نیست
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

این چنل رو دنبال کنید.
https://www.youtube.com/channel/UC7_gcs ... bpVgjHZ_7g

نمایه کاربر
hamidrj

پست توسط hamidrj »

ممنون از دو دوست عزیز
پس یعنی حرکت نزدیک سرعت نور باعث میشه زمان کند بشه؟ و دلیل این اتفاق چی هست و چرا در سرعت بالا زمان کند میشه؟

از دوستان یعنی هیچ کس به صورت ساده نمیتونن توضیح بدن

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

hamidrj نوشته شده:
ممنون از دو دوست عزیز

از دوستان یعنی هیچ کس به صورت ساده نمیتونن توضیح بدن

نظر فاینمن در مورد پرسیدن "چرا"
http://www.aparat.com/v/T6iYQ
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

hamidrj نوشته شده:با عرض سلام دوستان عزیز

دوتا سوال داشتم میخواستم به زبان ساده لطفا توضیح بدید
یکی مفهوم فضا-زمان هست البته میدونم شبیه یک صفحه ای هست که اون صفحه فضا هست اطرافش زمان هست ولی درک نمیکنم یعنی چی و چرا با هم استفاده میشن؟
و دومی اینکه طبق نسبیت وقتی سرعت جسم بیشتر بشه زمان کند تر میشه ولی دلیل کند شدن زمان چی هست؟
مثلا اگه دوتا برادر یکی با سرعت زیاد بره و برگرده چرا از برادرش که ثابت هست جوانتر هست و چرا برای اون زمان کندتر میگذره
مثلا اگه اینجا دونفر باشن و یکی ثابت بمونه و دیگری با هواپیمای جت بره آمریکا برگرده چه فرقی داره فقط تفاوتش این هست که این یکی سریع رفته جایی و برگشته و فقط مسافت طولانی تری رو در زمان کوتاه تری سپری کرده و این چه ربطی به اتساع زمان داره

انشاءالله سربلند باشید

بنده نسبیت نمی دانم، با این حال پاسخ می گویم:

۱- فضا-زمان صفحه ای نیست، و این تنها تمثیلی می باشد برای درک و تصور بهتر انحنای فضا-زمان در توصیف گرانش! (که معمولا فضا-زمان را به رومیزی تشبیه می کنند)
در صورتی که آشکارا این گونه نیست و فضا-زمان طبق گفته های اینشتین چهار بعدی می باشد (سه بعد طول و یک بعد زمان) در حالی که صفحه سه بعدیست.
و این تمثیل بخاطر درک بهتر خمش فضا-زمان در ذهن بشر است.
و بر طبق گفته های اینشتین فضا و زمان در هم تنیده و بصورت پیوسته است که در نتیجه ایستادن ناظر در هر نقطه از فضا-زمان باعث درکی مجزا از گذر زمان نسبت به ناظر دیگر در نقطه ی دیگر می شود.
پس می توان گفت اگر زمان باشد، فضا نیز هست و بلعکس.

۲- زمان یک رویداد را چگونه ثبت می کنیم؟ البته زمانی که نور آن رویداد به چشمان شما می رسد!
در نتیجه پدیده ی کند شدن زمان را باید در خصوصیات نور جستجو کنید.
خصوصیت اصلی نور چیست؟ البته سرعت مطلق آن نسبت به ناظر ثابت و متحرک!
در نتیجه این خصوصیت مد نظر است.

((البته می توانید در اینباره به آزمایش ذهنی ساعت نوری اینشتین رجوع کنید))

با این حال بنده نظر خود را بیان می کنم:
وقتی دو ناظر در یک چهارچوب لخت نسبت به همدیگر بدون حرکت و ساکن هستند، گذر زمان بر هر دو شخص یکسان است. (البته با اختلافی جزئی که بخاطر اختلاف مکان است))

حال وقتی یکی از ناظرها نسبت به دیگری به عنوان مثال با سرعتی نصف سرعت نور حرکت می کند، یکسری اتفاقات عجیب در درک دو ناظر از گذر زمان اتفاق می افتد که هر ناظر حرکت ناظر دیگر را کندتر از قبل رویت می کند!
دلیل؟
فکر می کنم به این خاطر است که نور برای رسیدن به ناظر در حرکت و انعکاس به چشم ناظر ساکن در هر مقطع از حرکت باید مسیر طولانی تری را طی کند!
و با توجه به ثابت و مطلق بودن سرعت نور، زمان رسیدن به متحرک و انعکاس تا چشم ساکن بیشتر طول می کشد.
در نتیجه زمان کندتر می شود.
(می توان همین روند را برای شخص دوم نیز در نظر گرفت)

البته کند شدن زمان تنها در سرعت های بالا و نزدیک به سرعت نور بیشتر نمود دارد، و در سرعت های معمولی مثل سرعت یک جت جنگی (دو یا سه ماخ) این اثر (کند شدن زمان ) بسیار ناچیز است.

گرانش نیز بر زمان اثر کند کنندگی دارد، که بخاطر افزایش مسیر گذری نور که بخاطر خمش فضا-زمان و در نهایت زمان بیشتر برای نور در طی این مسیر است.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
hamidrj

پست توسط hamidrj »

ممنون از دوستان ولی به جواب دقیق و درست نرسیدم

Mohsenlovegalaxy

پست توسط Mohsenlovegalaxy »

You-See نوشته شده:
شنبه ۱۳۹۴/۵/۲۴ - ۰۹:۵۹
کند شدن یا تند شدن زمان در چهارچوب های مرجع مختلف رخ می ده، نه در چهارچوبی که خود ناظر توشه.
به عنوان مثال، اگر من به سفری با شتاب بالا برم تا سرعتم نزدیک سرعت نور بشه و برگردم، از نظر من ممکنه طول سفر چند سال باشه اما از نظر کسی که من رو می بینه چندصد سال.
اما هم من در طول سفرم، هم کسی که از روی زمین من رو می بینه، هر دو ساعتهامون درست کار می کنه، و هر دو حس مشابهی از گذر زمان داریم، یعنی این طور نیست که من یک روزم دو سال طول بکشه، یا این که ساعتی که دارم بهش نگاه می کنم، یواش بره.
هر دو سنس یکسانی از زمان داریم، فقط وقتی من برگردم، می بینم که برای زمین چند صد سال گذشته، اونا می بینن که من پیر نشدم.
دلیل این امر هم اتساع زمانه.
یه جورایی مثل اینه که وقایع برای شما کند بشه، اما احساستون هم نسبت به گذر وقایع به همون نسبت کند بشه. بنابراین شما از کند یا تند شدن زمان چیزی متوجه نخواهید شد.
بهتره مبانی نسبیت و خصوصا چهارچوب ها و سرعت نور رو خوب بخونید. بعد اگر سوالی داشتید بپرسید. اگر زبانتون خوب باشه، براتون چند تا فیلم می فرستم.
سلام مورد مثال اول باید بگم ربط داره چون طبق این قانون که زمان برای جسم متحرک کندتر از جسم ساکن هست خب ساعتی که ما دستمون میکنیم یا گوشیمونه ثابت نیست چون ما هم ثابت نیستیم و اینور و اونور میریم و یجورایی جسم متحرکه ولی ساعت خونه ثابته خب در نتیجه ساعت های دستی و گوشی ما از ساعت خونه عقب ترن
هرچند ناچیز اما به مرور زمان میشه قشنگ حس کرد
برای درک بهتر آزمایش ساعت نوری رو ببینید

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

می شه قشنگ حس کرد؟؟؟
ممکنه محاسباتش رو بگذارید ببینم چند فمتوثانیه فرق می کنه که منم حسش کنم؟؟؟
یه چیزی فقط شنیدیدا

ارسال پست