ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

پست توسط Paradoxy »

آقای من محمد جان عزیزه من برادر من تو که انقدر حواس پرت نبودی(این پستم رو آروم آروم و با آرامش بخون)
خوب ببین مشکل همین جاس، اگه تو آرایش نقاطت رو نسبت به یه سیاره ی دلخواه، ساکن در نظر بگیری اونوقت این سوال پیش میاد که چرا نسبت به فلان سیاره یا ستاره ی دیگه ساکن فرضش نکردی.

برادر من این نقاط نسبت به هیچ سیاره ای تو این عالم ساکن نیستن چون هر کدوم ازین سیاره ها میتونن اعلام کنن خودشون ساکنن و نقاط در حال حرکتن چرا هی میپری از اول!اینارو 3 پست پیش گفته بودما ... smile097 smile097 smile097 در حقیقت خوده سیاره ه باید بگه این نقاط نسبت بهش حرکتی دارن یا نه :|(لعنتی شکلک اصلیمو این سایت نداره)
دقت کن که اگه نتونی این کار رو بکنی، هیچ وقت نمی تونی بگی کدوم یکی از دوقلوها نسبت به این نقطه ها واقعاً حرکت می کنه و برای کدوم زمان واقعاً کند میشه)

اتفاقا خوبش رو هم میتونم! اینا یه مشت نقطه فرضی هستن شبیه همون دستگاه مختصات که گفتی حالا من نمیتونم تو دستگاه مختصات خودم اعلام کنم چه کسی به کدوم جهت و با چه سرعتی نسبت به دستگاه مختصاتم حرکت کرده!؟!!!!!!!!!!! smile024 smile024 smile024

اصلا همون دستگاه مختصاتی بگم که خودت گفتی فرض کن کل عالم رویه یه دستگاه مختصات خیلی گنده قرار گرفته،و میدونی هم که هر جایی توی دستگاه مختصات یه نقطست پس میشه گفت کل این عالم (فضای خالی بدون اجرام)از بی نهایت نقطه تشکیل شده و بازم میدونی که نقاط یک دستگاه مختصات نسبت به هم ساکنن ،حالا من دارم به تو میگم سرعت هر کدوم از ناظرا رو اگه نسبت به این دستگاه مختصات به من بگی من دقیق میگم اتساع زمان چطور رخ میده!
اگه هم برات سواله دوقلو ها چطور میخوان متوجه شن که نسبت به دستگاه مختصات با چه سرعتی دارن حرکت میکنند یا بهتر بگم بی نهایت نقطه ای که در مسیر هرکدوم از این دوقولو ها قرار گرفته نسبت بهشون با چه سرعتی داره حرکت میکنه خیلی سادست همینطوری به یه نقطه ی از فضایه خالی نگاه میکنن که تو مسیر هر کدومشونه نسبت به اون میگن با چه سرعتی نقاط دستگاه مختصات داره نسبت بهشون حرکت میکنه

(شبیه کاری که خودم توی ساعت نوری خارجی کردم) تو اگرم می خوای یه همچین نقاطی رو در نظر بگیری باید میانگین توزیع تمام اجرام عالم رو در نظر بگیری و حداقل نسبت به اون این نقاط رو آرایش بدی که یه جورایی حرکت دلخواهانه ی اشیاء روش اثر نذاره و تنها حرکت ناگهانیه تمام اشیاءِ جهان، باعث حرکت این نقاط بشه.

نه متوجه نشدی چی به چی شده،ببین من کاری به اجرام موجود در عالم ندارم اونا خودشون رویه این نقاط قرار دارن و کاملا جداگانه هستن نسبت به این نقاط،برای این میگم این نقاط جرم ندارن فرض کن جایی که واسادی محل چندتا نقطه است ، تویه طول ، عرض و ارتفاع ،حالا تو حرکت کنی که اون نقاط حرکت نمیکنه! اون نقاط سره جاشه و تو به سمت نقاط دیگه داری حرکت میکنی،حالا اگه سرعتت رو نسبت به این نقاط مجازی بگی تمومه مشکلمون و فهمیدی چی دارم میگم

بازم اگه سخته همین الان از سره لب تاب بلند شو برو بیرون از خونتون تو یه کوچه ی خالی چیزی برو ، حالا واسا بعد به جلوت نگاه کن به یه جایی تو هوا به یه فضای خالی نگاه کن ، اونجایی رو که داری میبینی با ذهنت یه نقطه بزار اونجا،حالا بدو سمته نقطه ه!حالا سرعت اون نقطه نسبت به خودت هر چی هست،میشه جواب پارادوکس دوقولو ها
آخرین ویرایش توسط Paradoxy سه‌شنبه ۱۳۹۴/۶/۳۱ - ۱۳:۴۶, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

paradoxy نوشته شده:حالا من دارم به تو میگم سرعت هر کدوم از ناظرا رو اگه نسبت به این دستگاه مختصات به من بگی من دقیق میگم اتساع زمان چطور رخ میده!

آخه داوود عزیز من smile021 چرا من باید به این سوال تو جواب بدم؟ تو خودت می خوای پارادوکس دوقلوها رو با این ایدت حل کنی. من چه می دونم سرعت کدوم دوقلو نسبت به این نقاط چنده! خودت حل کن پارادوکسو ببینم چی کار می کنی. اگه یه دوقلو روی زمین باشه و اون یکی پاشه با سفینه بره مسافرت، کدومشون در حال حرکت نسبت به این نقاط مجازیه جناب عالین؟ کدومشون ساکنن؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

برای شروع من میگم جفتشون تویه یه خط قرار دارن و دارن حرکت میکنن،(حرکت وضعی زمین این قضیه رو بهم میزنه ولی موضوع رو فعلا ساده کنیم)حالا هر کدومشون شبیه کاری که بتو گفتم انجام بدی رو انجام میدن به فضای خالی نگاه میکنن یه نقطه اونجا فرض میکنن،میبینن نقطه نسبت بهشون با چه سرعتی داره حرکت میکنه دقت کن هر سرعتی رو اعلام کنن نسبت به اون نقطه نسبت به کل نقاط در دستگاه مختصات در واقع دارن اعلام میکنن چون تمام نقاط دستگاه مختصات(خود نقاط نسبت به هم)ساکنن تا اینجاش مشکلی نیست؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:برای شروع من میگم جفتشون تویه یه خط قرار دارن و دارن حرکت میکنن،(حرکت وضعی زمین این قضیه رو بهم میزنه ولی موضوع رو فعلا ساده کنیم)حالا هر کدومشون شبیه کاری که بتو گفتم انجام بدی رو انجام میدن به فضای خالی نگاه میکنن یه نقطه اونجا فرض میکنن،میبینن نقطه نسبت بهشون با چه سرعتی داره حرکت میکنه دقت کن هر سرعتی رو اعلام کنن نسبت به اون نقطه نسبت به کل نقاط در دستگاه مختصات در واقع دارن اعلام میکنن چون تمام نقاط دستگاه مختصات(خود نقاط نسبت به هم)ساکنن تا اینجاش مشکلی نیست؟

بله پره مشکله! smile032 حالا ادامه بده ببینم چه طور می خوای پارادوکسو حل کنی؟ فرض کن یه سرعتی رو یکیشون به اون نقاط بی سرو تهت نسبت بده smile021 خوب حالا بعدشو بگو...
اصلاً اول بیا توی پیام خصوصی برام بگو چی می خوای بگی بعد خلاصشو بیا اینجا بذار smile049
آخرین ویرایش توسط [email protected] سه‌شنبه ۱۳۹۴/۶/۳۱ - ۱۴:۰۳, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

جرا عصبانی میشی :| بزار شکلش رو رسم کنم، الان تو همین پست میزارم :|

فعلا این دستگاه مختصاته،البته در حقیقت باید 3 بعدی کشیده بشه ،محل تقاطع این خطوطی که توش رسم کردم همون نقاطه مجازیه که میگفتم،البته بدیهیه در واقعیت اگه بخوام دستگاه مختصاتم رو کامل رسم کنم باید بینهایت تا تقاطع توش به وجود بیارم ولی فعلا با این بساز!
تصویر
همینطور که توشکل هم معلومه تمامیه این تقاطع ها نسبت به هم ساکنن (نمیدونم کجاش پر مشکله)البته بهت توصیه میکنم زیاد رو این عکس دقیق نشی چون یهو میبینی تقاطع ها دارن راه میرن smile039 smile039 smile039

حالا این دوتا a و b دوقولو ها هستن
تصویر
همونطور که تو شکل میبینیم اگه دوقولو a که حرکتی نداره نسبت به دستگاه مختصات،هر نقطه ای رو (هر تقاطعی رو) در نظر بگیره تو دستگاه مختصات بازم بنظرش اون نقطه حرکتی نداره نسبت بهش پس ... نسبت به دستگاه مختصات ساکنه،ببین خوده a هر نقطه ای رو دلش خواست میبینه تو فضا بعد میگه سرعت اون نقطه نسبت بهش چقدره و باقیه ماجرا

دوقولو b داره به سمت جلو حرکت میکنه،با پیکان نشون دادم جهت حرکتش رو،و البته b با a تویه یه راستاست،حالا همین حضرت آقای b به هرجا که دلش میخواد نگاه کنه، و هر نقطه ای رو بخواد معیار خودش قرار بده ، بنظرش اون نقطه با یه سرعتی نسبت بهش داره حرکت میکنه،دور شونده یا نزدیک شونده،که اصلا مهم نیست مهم سرعت نقطه هست،و از مثال بالایی هم میدونیم که اگه برای فلان نقطه ،فلان سرعت رو در نظر بگیره در حقیقت کل نقاط دستگاه مختصات نسبت بهش این سرعت رو دارن

تا اینجا مشکلی نیست؟(بازم توصیه میکنم زیاد تو شکلا دقیق نشی من 2 دوره تو نمایشگاه خاوران رتبه اول نقاشی رو اوردم برا همین ممکنه با دقت زیاد یهو بنظرت برسه a هم نقاط رو متحرک میبینه smile021 smile021 smile021 )

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

دوستان تو پیام خصوصی اشاره کردن خودت ادامش رو بگو این هم ادامش،اولا میدونیم سرعت نسبت به مرکز ثقل جسم بستگی داره،و یادمونم هست که b یه سرعتی رو به نقطه ها نسبت داده بود،فرض کنیم اون سرعت c/1.75 بوده باشه و بنظر b نقاط مجازی با این سرعت نسبت بهش در حال حرکتن،حالا اگه بخوایم مرکز ثقل دو جسم رو رسم کنیم داریم
تصویر
همونطور که پیداست هر دو روی یک خط قرار دارن(جهت سهولت در کار)

یاد آوری :از انقباض لورتنس یادمون هست که وقتی یک جسم به یک جسم در حال حرکت نگاه میکرد اون رو منقبض تر میدید،وقتی هم که b مسیری که توش داره حرکت میکنه نگاه کنه ،با فرض اینکه تمام نقاط اون مسیر رو کنار هم تصور کنه یک خط میبینه و چون اون خط رو در حال حرکت میدونه نه خودش رو ،اون رو منقبض تر میبینه، بنابرین اگه بخواد حساب کنه چقدر طول میکشه که به نقطه (5,3) برسه با فرض اینکه هر نقطه نماینگر فاصله یک ساله نوریه،فاصله خودش رو با اون نقطه 2 سال نوری نمیدونه و کمتر میدونه بنابرین با توجه به این رابطه
تصویر
و داریم
تصویر
تصویر
پس تصویر

حالا برای جلوگیری از شلوغ شدن پستم جواب محاسبات رو اینجا میزارم اولا طولی که ناظر متحرک b برای مسیری که طولش 2 سال نوری بود اندازه میگیره تقریبا برابر با 1/75 سال نوریه (طبق رابطه چهارم)
و طبق خط دوم همین پست یادمون هست سرعتی که ناظر b به نقطه ها نسبت داده بود c/1.75 بود پس بنظر b مدت زمانی که طول میکشه نقطه (5,3) بهش برسه (یا خودش به اون نقطه برسه) رو تقریبا 3 سال اندازه میگیره

از طرفی یادمونه ناظر a نسبت به نقاط این خط ساکن بود پس فاصله b تا نقطه( 5,3) رو همون دو سال نوری میدونه، از طرفی وقتی a سرعت b رو اندازه میگیره به سرعت c/1.75 میرسه بنابرین مدت زمانی که بنظر ناظر a طول میکشه b به نقطه (5,3) برسه رو 3.5 سال اندازه میگیره،

به طور خلاصه اگه دوقولو ها 10 سالشون باشه، b وقتی به اون نقطه برسه 13 سالشه ولی a وقتی b به اون نقطه میرسه 13.5 سالشه
اگه بخوام نتیجه بگیریم اینطور نتیجه میگیرم،فضا هم از دید هر ناظری میتونه منقبض بشه و این چیز خیلی عجیبی نیست

اینطوریه که پارادوکس دوقولو ها معلوم میشه پارادوکس نیست،ناظری که متجرک بود 6 ماه جونتر از ناظریه که حرکت نداشت نسبت به مختصات فضا زمان،از دوستان مطالعه کننده این پست میخوام حتما اشکالا یا نظراشون رو نسبت به این پست بگم با تشکر smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب داوود جان پس تو خیال کردی پارادوکسا رو حل کردی نه؟!
حالا ازت می خوام یه زحمتی بکشی: بیا فرض کن دستگاه مختصاتت نسبت به b ساکنه و a می بینه که با همون سرعت c/1.75 این دستگاه مختصات با اون نقطه های مجازیش به سمتش حرکت می کنه حالا زحمت بکش محاسبه کن اگه a بخواد حساب کنه که چقدر طول می کشه به نقطه ی (1,3-) برسه به چه نتایجی میرسه و سنشون رو هم با روش خودت مقایسه کن.
لطفاً نگو که نمی شه دستگاه مختصات رو نسبت به b ساکن در نظر گرفت چون حرف کاملاً غیر منطقی ایه!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اصلا نمیتونی اینطور فرض کنی،سرعت ها رو خوده ناظرا تایین میکنن،خوده a اگه بگه نقطه ای رو که معیار قرار داده سرعتش فلانه اونوقت سرعت a هم لزوما همونه و اگه b هم هر نقطه ای رو که دلش خواست معیار قرار بده و سرعت اون رو نسبت به خودش 0 ببینه اونوقت سرعتش 0 ه نسبت به مختصات، ضضمن اینکه این مختصات محل هایی ان که تو عالم وجود دارن شبیه این میمونه حرفت که بگی فلان نقططه تو فضای خالی که با ذهنم فرضش کردم حرکت میکنه،اینطور نیست،خوده فضا رو من نقطه ای در نظر گرفتم بدون در نظر گرفتن اجسام توش و میدونیم فضا جاش عوض نمیشه smile015 smile015 فضا فضاست

اگه هزارتا ناظر دیگه بیاریم که این دو نفر رو دارن تماشا میکنن بازم نیتجه همینه، یه نقطه ای رو معیار قرار میدن میگن فلان ناظر مثلا a با چه سرعتی داره به این نقطه نزدیک میشه یا دور میشه ، سرعت a رو هم همون اندازه میگیرن
ببین من کاری به اتر ندارم ممکنه اترم تو همین فضا باشه اما جدا ازونه،من فضای مطلق رو فرض کردم،یه مثال دیگه میزنم همین الان تو فاصله 10 سانتیمتری لبتابت یه نقطه فرض کن،حالا بلند شو برو عقب اما چشمت به اون باشه، حالا بدو ولی بازم چشت به اون نقطه باشه،آیا جای نقطه ه عوض شده؟!

مکان این نقاط اکیدا مطلقه یعنی ممکنه جاشون نسبت به ناظرای مختلف ،متغییر باشه،اما لزوما سره جاشون تو فضا ایستادن،اگه بخوایم متحرک فرضشون کنیم مثل این میمونه که هر دستگاه مختصاتی که رسم میکنیم تقاطع هاش متحرکه،من زیره کله عالم یه دستگاه مختصات کشیدم محل تقاطع ها یا همون نقطه ها همیشه ثابته مگه اینکه دستگاه رو تکون بدیم که اینکارو نمیکنیم چون میخوایم محسابات آسون باشه

نکته تکمیلی:نیازی نیست هیچ کدوم از ناظرا مختصات دستگاه مختصات رو بدونن همین که یه نقطه رو معیار قرار بدن و نسبت به اون حرف بزنن انگار نسبت به کل دستگاه دارن حرف میزنن
آخرین ویرایش توسط Paradoxy سه‌شنبه ۱۳۹۴/۶/۳۱ - ۱۷:۰۲, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:گه هزارتا ناظر دیگه بیاریم که این دو نفر رو دارن تماشا میکنن بازم نیتجه همینه، یه نقطه ای رو معیار قرار میدن میگن فلان ناظر مثلا a با چه سرعتی داره به این نزدیک میشه یا دور میشه ، سرعت a رو هم همون اندازه میگیرن

به به چشمم روشن smile021 خوب مشکل منم همینه! تو چرا حالت دوم من رو معیار قرار نمی دی؟ مگه برای ترجیح دادن معیار خودت دلیلی داری؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

[email protected] نوشته شده:خوب داوود جان پس تو خیال کردی پارادوکسا رو حل کردی نه؟!
حالا ازت می خوام یه زحمتی بکشی: بیا فرض کن دستگاه مختصاتت نسبت به b ساکنه و a می بینه که با همون سرعت c/1.75 این دستگاه مختصات با اون نقطه های مجازیش به سمتش حرکت می کنه حالا زحمت بکش محاسبه کن اگه a بخواد حساب کنه که چقدر طول می کشه به نقطه ی (1,3-) برسه به چه نتایجی میرسه و سنشون رو هم با روش خودت مقایسه کن.
لطفاً نگو که نمی شه دستگاه مختصات رو نسبت به b ساکن در نظر گرفت چون حرف کاملاً غیر منطقی ایه!

در واقع اینطور ترجمه میکنم b هر نقطه ای رو که دلش خواست معیار قرار میده و میبینه فاصله اون نقطه نسبت بهش تغییر نکرده پس نتیجه میگیره ساکنه اما a یه نقطه تو هر جایی که دلش خواست معیار قرار میده و میبینه نقطه ها با این سرعت نسبت بهش حرکت میکنن،
نتیجه ====> a داره تو فضا حرکت میکنه بنابرین a طولی رو که b برای همین حرکت از (3,1) تا (1,3-) میبینه رو منقبض تر میبینه و در نتیجه وقتی به اون نقطه میرسه مثلا 10 سالa پیر شده و b هم 12 سال،تنها فرقش اینجاست جهت حرکت رو مورب کردی اگه احساس تناقضی میکنی خود تناقض رو بفرما!تنها تفاوت فرضت اینه که دو بعدی کردی مثال رو همین...

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آقای ضد و نقیض!
شما در فرض اول خودتان به این نتیجه رسیدید که:
paradoxy نوشته شده:به طور خلاصه اگه دوقولو ها 10 سالشون باشه، b وقتی به اون نقطه برسه 13 سالشه ولی a وقتی b به اون نقطه میرسه 13.5 سالشه

یعنی b جوون می مونه.
بعد در روش بنده به این نتیجه رسیدید:
paradoxy نوشته شده: در نتیجه وقتی به اون نقطه میرسه مثلا 10 سالa پیر شده و b هم 12 سال،تنها فرقش اینجاست جهت حرکت رو مورب کردی

یعنی a جوون می مونه! (برعکس حالت قبل)
بالاخره کدوم روش درسته؟ دیگه تناقض از این واضح تر؟ درضمن کی مسیرو مورب کرده؟ حرکته دو ناظر همچنان در یه راستاس. خیال کردی پارادوکسا کشکن smile055 که به این راحتی حل بشن نه آقا جان فقط یه نظریه ی قدرتمند می خواد مثل ساعت نوری خارجی که اساس نسبیت رو یه تکونی بده!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

صبر داشته باش برادر من،تو کلا فرض مسئله رو عوض کردی میخوای به نتیجه یکسان هم برسی؟مثلا من میگم دو دوتا 4 تا میشه بعد تو میگی سه سه تا 9 تا میشه پس عمل ضرب غلطه!چون لزوما به یه جواب یکسان نرسیدیم!!!!!! smile058 smile058 smile058 لطفا منطقی حرف بزن!دوست عزیز الان شما a رو طوری فرض کردی که متحرکه اونوقت میخوای اتساع زمان برای ساکنه رخ بده؟!
بعد هم اصلا متوجه نقطه معیار نیستی که کاربردش چیه فکر کردی من رو هوا میگم این ساکنه این متحرکه،ببین اگه تو فرض من بگیم از دید b آیا a نسبت به نقطه ها ساکنه یا نه بازم به این نتیجه میرسیم که حتی b هم میگه a نسبت به نقطه ها ساکنه اگه اینو ثابت کنم برات مشکلت حل میشه؟!یا اگه خیلی مطلب واضح نیست میخوای کلا شیوه صحبت رو عوض کنم؟!
راجب مسیر مورب رسم کن، مسیر a رو تو کاغذ واضحه که a با b تو یه راستا قرار نمیگیره و مسیر a از نظر b موربه درواقع چون حرکت a تو محور عرض هاست دو بعدی کردی فرض رو همین
ببین چیزی بنام حرکت مطلق تو نسبیت وجود نداره،اما الان من یه حرکت مطلق رو فقط فرض کردم،حالا سعی کن تو این اشکال بگیری جوری که اونی که تو محور در حال حرکته براش اتساع زمان رخ نده و خلاصه مسئله برعکس شه اونوقت خودم اینجا میگم غلط میگفتم!!!
ادامه بحث انشالله در اینجا viewtopic.php?f=2&t=35214

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

با سلامی دوباره

کاربر عزیز nimafat ، ورژن جدیدی از پارادوکس گاراژ رو مطرح کردن که صلاح دیدیم برای دونستن نظر سایر کابرای محترم اون رو در اینجا مطرح کنیم:

خودرویی که طول اولیه ش در حدود طول یه گاراژ ِ دو در هست، با سرعتی نزدیک به سرعت نور به سمت درب A (که باز است) در حرکته. از نظر ناظر ایستاده روی گاراژ، می شه قبل از رسیدن خودرو به درب B (که بسته است)، درب A رو هم به سرعت بست به طوری که ماشین که طول متحرک آن منقبض شده است، مدتی رو درون گاراژ با دو در بسته سپری کنه. فرض کنید گاراژ مجهز به سیستمی رنگ پاشه که با بسته شدنه دو در فعال شده و رنگ رو داخل گاراژ می پاشه. بنابراین از دید ناظر ایستاده بر روی گاراژ، حتماً ماشین، پس از رسیدن به درب B و باز شدنش و ترک گاراژ، رنگی دیده خواهد شد ولی از دید ناظر درون اتومبیل، طول گاراژ به شدت منقبض می شه و سپر جلوی خودرو وقتی درب بازِ A رو رد می کنه و به درب B می رسه، ابتدا درب B باز شده و درب A اجازه ی بسته شدن نداره (چون طول ماشین از گاراژ بزرگتره و وجود ماشین اجازه ی بسته شدن درب A رو نمی ده). پس بسته شدن هر دو در از دید راننده وقتی میسّره که ماشین به طور کامل گاراژ رو ترک کنه که در این حالت با بسته شدنه هر دو در، ماشین درون گاراژ نیست پس رنگی نخواهد شد. ما عدم همزمانی باز و بسته شدنه هر دو در رو از دید هر دو ناظر به رسمیت شناختیم ولی سوال اینجاست که بالاخره ماشین رنگی می شه یا نه؟ کدوم ناظر درست می گه؟
آخرین ویرایش توسط [email protected] جمعه ۱۳۹۴/۷/۳ - ۰۰:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

مخلوطی از پارادوکس نردبان و عدم قطعیت هایزنبرگ... تا اینجا که تنه اینشتین رو تو گور لرزوندین حالا هم نوبته هایزنبرگ شد؟
این پست رو بعدا ویرایش میکنم اما یه قانون کوچیک میگم،تنها شهود = یقین ه ولا غیر!حتی همون ناظری که مطمئنه ماشین رنگی شده هم تا داخل گاراژ رو نبینه نمیتونه یقینن نظر بده(اونوقت در حقیقت برای ناظر ساکن هم ،ماشین هم رنگیه هم بی رنگه!)،میمونه حالتی که کل گاراژ دیواره و ایناش شیشه ای باشه یا نه اصلا اونتو یه دوربین نصب کرده باشن (ادامه دارد)

----------------------------------------------------ویرایش---------------------------------------------------
1-در ابتدا فراموش نکنیم که پدیده ها برای ناظری که ساکنه کندتر میگذره نسبت به ناظری که متحرکه(نسبت به چارچوب زمین فعلا ....)
بنابرین دوچارچوب همزمان نیستن
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۴/۷/۳ - ۰۰:۰۳, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:مخلوطی از پارادوکس نردبان و عدم قطعیت هایزنبرگ... تا اینجا که تنه اینشتین رو تو گور لرزوندین حالا هم نوبته هایزنبرگ شد؟
این پست رو بعدا ویرایش میکنم اما یه قانون کوچیک میگم،تنها شهود = یقین ه ولا غیر!حتی همون ناظری که مطمئنه ماشین رنگی شده هم تا داخل گاراژ رو نبینه نمیتونه یقینن نظر بده(اونوقت در حقیقت برای ناظر ساکن هم ،ماشین هم رنگیه هم بی رنگه!)،میمونه حالتی که کل گاراژ دیواره و ایناش شیشه ای باشه یا نه اصلا اونتو یه دوربین نصب کرده باشن (ادامه دارد)

آقای داوود خان باز تو شروع کردی؟ smile028
دقت کن هیچ ماشینی توی گاراژ نمی مونه. هر دو تا ماشین بالاخره از در دیگه می زنن به چاک smile022 برای همین ما دوتا در برای گاراژ در نظر گرفتیم. هیچ ماشینی سرعتش رو هم حتی کم نمی کنه و سیستمها لخت لختن.

ارسال پست