فیزیک و علم بالستیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
aliamini111

نام: علی امینی

فیزیک و علم بالستیک

پست توسط aliamini111 »

با سلام خدمت دوستان عزیز

دوستان بنده در یکی از زنگ های فیزیک 2 ناگاه یک مسئله برای من ایجاد شد که بعد از اینکه از دبیر سوال کردم گفت جواب این رو میتونی تو فیزیک 4 پیدا کنی! دوستان بنده خیلی کنجکاو هستم روش حل مسائل زیر را بدانم؛ لطفا بنده را راهنمایی کنید. اگر امکانش هست فرمول های مسائل را هم ارائه دهید.

اگر مسائل نقصی داشتند آنهارا تصحیح نمایید. با تشکر فراوان

مسائل:

1. یک هواپیما با سرعت 340 km/h و در ارتفاع 200 متری سطح زمین در حال حرکت هست که یک بسته ی 200 کیلوگرمی را رها میکند.
الف) این بسته بعد از رها شدن چه مسافتی در جهت حرکت هواپیما حرکت میکند تا به سطح زمین برخورد کند؟ (بدون محاسبه ی اصطکاک)
ب) چه زمانی طول میکشد تا بسته بعد از رها شدن به سطح زمین برخورد کند؟ (بدون محاسبه ی اصطکاک)
پ) اگر موارد الف و ب را همراه با اصطکاک هوا محاسبه کنیم، جواب ها چگونه خواهد شد؟

2. یک گلوله به جرم 3 گرم با سرعت 900 m/s و موازی با سطح زمین از لوله ی تفنگی خارج میشود.
توضیحات: موارد خواسته شده یک بار با در نظر گرفتن اصطکاک هوا(سرعت گلوله متغیر و کاهنده) و بار دیگر بدون در نظر گرفتن اصطکاک هوا(سرعت گلوله ثابت) محاسبه شود.
الف) این گلوله بعد از طی کردن 1000 و 2000 متر چه مقدار از مسیر خود به سمت زمین منحرف میشود؟
ب) اگر زاویه لوله ی تفنگ را 45 درجه به سمت سطح زمین و 45 درجه به سمت آسمان در نظر بگیریم؛ در فاصله ی 1000 و 2000 متری، گلوله چه مقدار از مسیر خود به سمت زمین منحرف میشود؟ (جاذبه گرانشی)
پ) در هنگام رسیدن گلوله به نقطه ی 1000 و 2000 متری، گلوله چه زمانی را طی کرده است؟

ارسال پست