پرسش هایی از دینامیک اجسام در دستگاه نالخت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

Re: پرسش هایی از دینامیک اجسام در دستگاه نالخت

پست توسط The Morrígan »

[email protected] نوشته شده:خوب توی این جمله احتمالاً g(r) رو که downward هست رو مثبت و w x (w x r)- که می گه outward هست رو منفی در نظر گرفته ببینید قرار داد کتاب چیه. خوب طبیعی هم هست که شتاب نهایی ge وارد بر یه جسم، برایند شتاب گریز از مرکز و شتاب گرانشی هست. اون خطی هم که های لایت کردین داره می گه: وقتی جسمی در نزدیکی سطح زمین رها می شود با شتاب ge شروع به سقوط می کند. (نه شروع به فرار با شتاب مرکز گریز smile023 )

ببینید مگه نیروی مرگریز به جسمی که روی سطح زمینه و همراه زمین می چرخه (در نتیجه همراه دستگاه مختصات) وارد نمیشه؟ خب جسمی که روی سطح زمین نیست، روی سطح زمین نیست دیگه؛ بنابراین همراه زمین نمی چرخه، و بنابراین از دید ناظر روی زمین که می چرحه نیروی مرکزگریز بهش وارد نمیشه. پس شتاب مرکزگریز نداره :/
ببینم دقیقاً خط قبل از های لایتتون که می گه: "ge در هر نقطه ای شمال استوا به مقدار ناچیزی به سمت جنوب مرکز زمین اشاره داره"
به خاطر پختی زمین و شکل بیضویشه؟ یا چیز دیگه ای مد نظره؟

داره به برآیند بردارهای شتاب g شتاب مرکزگریز اشاره می کنه:

Symon 2.JPG
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

من فکر می کنم این رابطه فقط وقتی برقراره که مبدأ دستگاه چرخان روی محور دوران ذره باشه. درست فکر می کنم؟

بله فکر کنم درست حدس زدید. توی همون دو خط اول هم می گه که یکی از دستگاه های مختصات رو روی محور ثابت یا لَخت در نظر بگیرید که همون محور چرخشه. دقت کنید که این محور لخته چون به خاطر صفر بودن شعاع در محل این محور، هیچ شتابی رو متحمل نمی شه.
junge PHYSIKERIN نوشته شده:ببینید مگه نیروی مرگریز به جسمی که روی سطح زمینه و همراه زمین می چرخه (در نتیجه همراه دستگاه مختصات) وارد نمیشه؟ خب جسمی که روی سطح زمین نیست، روی سطح زمین نیست دیگه؛ بنابراین همراه زمین نمی چرخه، و بنابراین از دید ناظر روی زمین که می چرحه نیروی مرکزگریز بهش وارد نمیشه. پس شتاب مرکزگریز نداره :/

بله اتفاقاً فکر می کنم از دید ناظر روی زمین شتاب گریز از مرکز بهش وارد می شه. از دید ناظر لخت یا بیرونی هست که شتاب یا نیروی گریز از مرکز معنایی نداره. ببینید بذارید مثال رو ساده تر کنم فرض کنید اتاقکی با سرعت زاویه ایه ی زیادی به دور خودش می چرخه اگه فردی داخل این اتاقک مثلث شکل که یه ضلعش قطاعی از همون دایره ی در حال دورانه قرار بگیره مشاهده می کنه که به علت چرخش به قسمت قطاع فشرده داره می شه و حالا اگه همین فرد (معادل ناظر زمینی) یه توپی رو رها کنه چه اتفاقی میفته؟
از دید ناظر بیرون (لخت) این توپ از منبع دوران جدا شده و هرگز بهش شتابی وارد نمی شه و تمایل داره که به خط مستقیم حرکت کنه ولی از دید ناظر داخل اتاقک که معیار سنجشه فاصله تا مرکز دوران براش دیوار های کناری (دو ضلع دیگه ی مثلث) هست در حین حرکت مستقیم الخط توپ شاهد حرکت دورانی دیوارها هم هست که باعث میشه ناظر داخلی توأمان یه شتاب گریز از مرکز و یه شتاب کوریولیس رو برای توپ نسبت به دیوارها در نظر بگیره. شاید شکل زیر بهتون کمک کنه. حال و حوصله ی کشیدن شکل رو براتون نداشتم شرمنده smile026 از رو همین شکل که قبلاً کشیده بودم لطفاً بفهمید! smile024 فرض کنید فوتون ها توپ هستن و به لیزرها توجه نکنید سر به سره "یأجوج" هم نذارید smile021

هوپا-اتاقک دوار.png

داره به برآیند بردارهای شتاب g شتاب مرکزگریز اشاره می کنه:

بله درسته. متوجه شدم. به بیضوی بودن زمین چندان ارتباطی نداره من اشتباهاً فکر کردم که نیروی گریز از مرکز دائماً در خلاف جهت گرانشه. در حالی که این قضیه فقط در استوا صادقه.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

[email protected] نوشته شده:بله فکر کنم درست حدس زدید. توی همون دو خط اول هم می گه که یکی از دستگاه های مختصات رو روی محور ثابت یا لَخت در نظر بگیرید که همون محور چرخشه. دقت کنید که این محور لخته چون به خاطر صفر بودن شعاع در محل این محور، هیچ شتابی رو متحمل نمی شه.

نه نه، نمیگه یکی از دستگاه ها رو روی محور ثابت یا لخت در نظر بگیرید! اینو میگه: "بیایید دو دسته محور مختصات در نظر بگیریم. یک دسته محورهایی ثابت یا لخت باشند، و دیگری دسته ی دلخواهی که ممکن است نسبت به دستگاه لخت در حرکت باشد."
با توجه به شکل دومی که گذاشتم، واضحه چرا اون رابطه وقتی که مبدأ دستگاه چرخان روی محور چرخشه اون رابطه برقراره. ولی وقتی روی محور نیست چی؟ فرض کنید یه ذره حول یه محوری داره می چرخه. حالا یه دستگاه در نظر بگیرید که اونم حول اون محور داره می چرخه؛ یعنی مبدأش روی محور نیست، یه فاصله ای ازش داره. در این حالت بازم اون رابطه برقراره آیا؟ یعنی آیا تغییرات "بردار ذره در دستگاه چرخان" در دستگاه لخت میشه امگا کراس "بردار ذره در دستگاه چرخان"؟
بله اتفاقاً فکر می کنم از دید ناظر روی زمین شتاب گریز از مرکز بهش وارد می شه. از دید ناظر لخت یا بیرونی هست که شتاب یا نیروی گریز از مرکز معنایی نداره. ببینید بذارید مثال رو ساده تر کنم فرض کنید اتاقکی با سرعت زاویه ایه ی زیادی به دور خودش می چرخه اگه فردی داخل این اتاقک مثلث شکل که یه ضلعش قطاعی از همون دایره ی در حال دورانه قرار بگیره مشاهده می کنه که به علت چرخش به قسمت قطاع فشرده داره می شه و حالا اگه همین فرد (معادل ناظر زمینی) یه توپی رو رها کنه چه اتفاقی میفته؟
از دید ناظر بیرون (لخت) این توپ از منبع دوران جدا شده و هرگز بهش شتابی وارد نمی شه و تمایل داره که به خط مستقیم حرکت کنه ولی از دید ناظر داخل اتاقک که معیار سنجشه فاصله تا مرکز دوران براش دیوار های کناری (دو ضلع دیگه ی مثلث) هست در حین حرکت مستقیم الخط توپ شاهد حرکت دورانی دیوارها هم هست که باعث میشه ناظر داخلی توأمان یه شتاب گریز از مرکز و یه شتاب کوریولیس رو برای توپ نسبت به دیوارها در نظر بگیره. شاید شکل زیر بهتون کمک کنه. حال و حوصله ی کشیدن شکل رو براتون نداشتم شرمنده smile026 از رو همین شکل که قبلاً کشیده بودم لطفاً بفهمید! smile024 فرض کنید فوتون ها توپ هستن و به لیزرها توجه نکنید سر به سره "یأجوج" هم نذارید smile021

کم کم دارم متوجه میشم؛ باید بیشتر روش فکر کنم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

junge PHYSIKERIN نوشته شده:یعنی مبدأش روی محور نیست، یه فاصله ای ازش داره. در این حالت بازم اون رابطه برقراره آیا؟ یعنی آیا تغییرات "بردار ذره در دستگاه چرخان" در دستگاه لخت میشه امگا کراس "بردار ذره در دستگاه چرخان"؟

بله قاعدتاً برای کسی که روی زمین داره با ذره می چرخه فورمول w x (w x r)- برای ذره ی رها شده باید درست باشه. برای ناظر لخت هم فورمول فوق فقط به صورت "نیرو" معتبره یعنی تا وقتی که جسم رها نشده باشه می تونید از دید ناظر بیرونی فورمول فوق رو ضرب در جرم کنید تا مقدار نیروی وارده رو بر جسم از دید ناظر بیرونی بسنجید ولی اگه (در غیاب گرانش) جسم از دست ناظر دوّار رها بشه دیگه از دید ناظر بیرونی به خط مستقیم حرکت می کنه و شتابی بهش وارد نمی شه (مگر اینکه ناظر بیرونی بخواد یه شتاب نسبیه پیچیده رو برای توپ نسبت به دیوار ها [راستای شعاع دوران] بسنجه که قاعدتاً باید به همون رابطه ی بالا برسه) ولی ناظر درونی با توجه به حرکت کل اتاقک که به صورت ناقص در بالا توضیح دادم همون شتاب رو با همون فورمول درک می کنه. توی شکل هایی که فرستادم هم بهتره جهت حرکت توپ ها رو عوض کنید و فرض کنید که اون ها رو ناظر از یه جایی در وسط اتاقک به سمت قطاع رها کرده...

آهان! توی همون نظریه ی غلظت اتفاقاً مجبور شدم که محاسبات برای شتاب یه جسم که در اتاقک دوار رها می شه رو از دید ناظر داخل اتاق دقیق محاسبه کنم که حتماً بخونینش خیلی کمکتون می کنه معادلات 5 تا 11 و شکل 2

نظریه ی غلظت فصل یک بخش یک: فضا زمان داری غلظت است نه انحناء

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

بله قاعدتاً برای کسی که روی زمین داره با ذره می چرخه فورمول w x (w x r)- برای ذره ی رها شده باید درست باشه.

پس اشتباه فکر می کردم، رابطه ی 10.3 برای ناظری که تو هر دستگاهی با هر فاصله ای از محور دوران نشسته هم درسته! مهم اینه که اونم با همون سرعت زاویه ای که جسم (اینجا زمین) می چرخه، بچرخه. ولی نمی فهمم ریاضیاتش چطور میشه. برای حالتی که مبدأ دستگاه چرخان روی محور دورانه کاملاً روشنه، ولی برای حالتی که ازش فاصله داره، چطوری میشه؟
برای ناظر لخت هم فورمول فوق فقط به صورت "نیرو" معتبره یعنی تا وقتی که جسم رها نشده باشه می تونید از دید ناظر بیرونی فورمول فوق رو ضرب در جرم کنید تا مقدار نیروی وارده رو بر جسم از دید ناظر بیرونی بسنجید ولی اگه (در غیاب گرانش) جسم از دست ناظر دوّار رها بشه دیگه از دید ناظر بیرونی به خط مستقیم حرکت می کنه و شتابی بهش وارد نمی شه

هوم... در حالتی که جسم رها نشده، یعنی همین طوری یه جسمی روی زمین داریم، از دید ناظر لخت عاملی که باعث چرخش جسم میشه باید یه نیروی واقعی باشه، درسته؟ خب الان این نیرو گرانشه دیگه، درسته؟ در حالتی هم که یکی روی زمین جسمی رو رها کنه، از دید ناظر لخت به اون جسم نیروی گرانش وارد میشه و مستقیم به سمت مرکز زمین حرکت می کنه، درسته؟ ولی اگه فرص کنیم نیروی گرانش بین جسم و زمین وجود نداره اون وقت ناظر لخت یک حرکت مستقیم الخط با سرعت ثابت می بینه، درسته؟ (خب حالا راستای این حرکت احیاناً همون راستای حرکت در حالتی که نیروی گرانشی بین جسم و زمین وجود داره نیست آیا؟)
آهان! توی همون نظریه ی غلظت اتفاقاً مجبور شدم که محاسبات برای شتاب یه جسم که در اتاقک دوار رها می شه رو از دید ناظر داخل اتاق دقیق محاسبه کنم که حتماً بخونینش خیلی کمکتون می کنه معادلات 5 تا 11 و شکل 2

نظریه ی غلظت فصل یک بخش یک: فضا زمان داری غلظت است نه انحناء

ممنوم، ولی بهتره من اونو نخونم چون می دونم صد در صد قاتی می کنم مسائلو با هم! بهتره فعلاً رو همین مثال هایی که تو ذهنمه تمرکز کنم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

junge PHYSIKERIN نوشته شده:پس اشتباه فکر می کردم، رابطه ی 10.3 برای ناظری که تو هر دستگاهی با هر فاصله ای از محور دوران نشسته هم درسته! مهم اینه که اونم با همون سرعت زاویه ای که جسم (اینجا زمین) می چرخه، بچرخه. ولی نمی فهمم ریاضیاتش چطور میشه. برای حالتی که مبدأ دستگاه چرخان روی محور دورانه کاملاً روشنه، ولی برای حالتی که ازش فاصله داره، چطوری میشه؟

بله فکر کنم همینطوری باشه. اون معادله برای هر ناظری که با سرعت زاویه ایه زمین داره دورش می چرخه معتبره چون تنها عاملی که باعث می شه (توی مثال و شِکلای من) یه ناظر دلخواه، دیوارها رو نسبت به خودش ساکن ببینه (یعنی راستای شعاع رو به عنوان شاخصِ اندازه گیری شتاب در نظر بگیره) اینه که فقط با سرعت زاویه ایه زمین بچرخه حالا فرقی نداره که این ناظر چه فاصله ای از مرکز دوران داره...
junge PHYSIKERIN نوشته شده:هوم... در حالتی که جسم رها نشده، یعنی همین طوری یه جسمی روی زمین داریم، از دید ناظر لخت عاملی که باعث چرخش جسم میشه باید یه نیروی واقعی باشه، درسته؟ خب الان این نیرو گرانشه دیگه، درسته؟

نیروی گرانش ربطی به چرخش نداره این دوتا نیرو با هم برابر نیستن معمولاً شتاب گریز از مرکز روی یه سیاره از شتاب گرانشش خیلی کمتره مثلاً زهره که جرمش نزدیک جرم زمینه، نیروی گریز از مرکزش خیلی خیلی کمه. ماکسیمم نیروی گریز از مرکز روی خط استواست که رابطش هم r w^2 هست و مینیممش توی قطب هاست. نیروی گرانش زمین باعث چرخش زمین نمی شه...
junge PHYSIKERIN نوشته شده:ولی اگه فرص کنیم نیروی گرانش بین جسم و زمین وجود نداره اون وقت ناظر لخت یک حرکت مستقیم الخط با سرعت ثابت می بینه، درسته؟ (خب حالا راستای این حرکت احیاناً همون راستای حرکت در حالتی که نیروی گرانشی بین جسم و زمین وجود داره نیست آیا؟)

نخیرم! دختر جان چرا کج و معوج همه چیو فهمیدی؟! smile022 smile038
ناظر لخت (بدون دوران یا شتاب خطی) می بینه که جسم مماس بر دایره ی دوران توی یه مسیر مستقیم الخط از زمین دور می شه (البته درباره ی زمین یا اکثر سیاره ها این دور شدن با فرض نبود میدان گرانشی،خیلی آهسته هست)
junge PHYSIKERIN نوشته شده:ممنوم، ولی بهتره من اونو نخونم چون می دونم صد در صد قاتی می کنم مسائلو با هم! بهتره فعلاً رو همین مثال هایی که تو ذهنمه تمرکز کنم.

گفتم برو بشین بخون! smile097

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

[email protected] نوشته شده:بله فکر کنم همینطوری باشه. اون معادله برای هر ناظری که با سرعت زاویه ایه زمین داره دورش می چرخه معتبره چون تنها عاملی که باعث می شه (توی مثال و شِکلای من) یه ناظر دلخواه، دیوارها رو نسبت به خودش ساکن ببینه (یعنی راستای شعاع رو به عنوان شاخصِ اندازه گیری شتاب در نظر بگیره) اینه که فقط با سرعت زاویه ایه زمین بچرخه حالا فرقی نداره که این ناظر چه فاصله ای از مرکز دوران داره...

فهمیدم : ) رابطه اش رو هم درآوردم؛ تنها تفاوتش با حالتی که مبدأ دستگاه چرخان روی محور دورانه اینه که بردارهای dr در این دو حالت خلاف جهت همدیگه ان. فکر می کنم این یعنی اگه دو تا دستگاه چرخان داشته باشیم و مبدأ یکی رو بذاریم تو مرکز زمین و مبدأ او یکی رو روی زمین، دو تا ناظری که توی این دستگاه ها نشستن همه چیزو در خلاف جهت هم می بینن.
نیروی گرانش ربطی به چرخش نداره این دوتا نیرو با هم برابر نیستن معمولاً شتاب گریز از مرکز روی یه سیاره از شتاب گرانشش خیلی کمتره مثلاً زهره که جرمش نزدیک جرم زمینه، نیروی گریز از مرکزش خیلی خیلی کمه. ماکسیمم نیروی گریز از مرکز روی خط استواست که رابطش هم r w^2 هست و مینیممش توی قطب هاست. نیروی گرانش زمین باعث چرخش زمین نمی شه...

منظورم این بود که عاملی که باعث میشه یه چیزی، مثلاً من، همراه زمین بچرخم (از دید ناظر بیرونی لخت) نیروی گرانشه که باعث میشه بهش بچسبم... البته مطمئن نیستم این باشه دلیلش...
اگه اشتباه نکنم جسمی که تو قطب دقیقاً در امتداد محور دوران زمین قرار بگیره دیگه نیروی مرکزگریز بهش وارد نمیشه.
نخیرم! دختر جان چرا کج و معوج همه چیو فهمیدی؟! smile022 smile038
ناظر لخت (بدون دوران یا شتاب خطی) می بینه که جسم مماس بر دایره ی دوران توی یه مسیر مستقیم الخط از زمین دور می شه (البته درباره ی زمین یا اکثر سیاره ها این دور شدن با فرض نبود میدان گرانشی،خیلی آهسته هست)

فهمیدم smile039
گفتم برو بشین بخون! smile097

ببینید من الان ذهنم درگیر کره ی زمینه؛ غلظت و اتاقک و فوتون و یأجوج حالیم نمیشه smile021

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

الان صحبت از کدوم چرخشه دقیقا؟ چرخش زمین به دور خودش یا چرخش زمین به دور خورشید؟
چرخش زمین به دور خورشید عاملش گرانشه. اگه گرانش خورشید رو حذف کنیم زمین مثل یک گلوله به شدت پرتاب میشه و دیگه چرخشی انجام نمیده.
در مورد چرخش زمین به دور خودش، فکر میکنم عاملش اون سیاره ای بوده که در زمان های خیلی قدیم، به شدت به زمین برخورد میکنه و باعث میشه زمین دوره خودش بچرخه.
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۵/۳/۷ - ۲۰:۲۰, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

paradoxy نوشته شده:
اگه اشتباه نکنم جسمی که تو قطب دقیقاً در امتداد محور دوران زمین قرار بگیره دیگه نیروی مرکزگریز بهش وارد نمیشه.

نیروی گریز از مرکزی که جهتش خلاف جهت گرانش باشه،بهش وارد نمیشه.
اما خود اون ناظر هم میچرخه با کره زمین دیگه! شما جناب جوانشیری رو جای همون ناظری بزار که دقیقا روی قطبه. دستاش رو بازشده فرض کن. حالا میبینی که دستای جناب جوانشیری در اون جهت، میل به کنده شدن داره. یعنی در اون جهت نیروی گریز از مرکز داریم. ضمنن جناب جوانشیری در ناحیه استوای خودش (شکمش) دچار بر آمدگی میشه smile039

نیروی گریز از مرکزی که جهتش خلاف جهت گرانش باشه دیگه چیه؟

شما اگه دقیقاً نوک محور دوران قرار بگیری، یعنی روی بالاترین نقطه ی کره (فرضاً) دیگه چرخش معنایی نداره. نقطه که نمی تونه دور خودش بچرخه. پس امگا صفره؛ بنابراین نیروی مرکزگریز هم نداریم. یعنی اگه دستگاه مختصات چرخان رو یکم اون ورتر از بالاترین نقطه بذاریم، مثلاً من که یکم اون ور ایستادم دارم نگاه می کنم، فکر می کنم شما که روی بالاترین نقطه ایستادی داری دور خودت می چرخی.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نقطه که نمی تونه دور خودش بچرخه

اشاره کردم اگه ناظر نقطه باشه دیگه چرخشی نداره. فکر کنم بدون ویرایشش رو دیدید. اما الآن هم دوباره پست رو ویرایش کردم و به موضوع بهتری اشاره کردم. ضمن اینکه محور زمین هم میچرخه. مثل یه فرفره. فکر میکنم شما محور زمین رو ساکن در نظر گرفتید. زمین 3 تا حرکت داره.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

junge PHYSIKERIN نوشته شده:منظورم این بود که عاملی که باعث میشه یه چیزی، مثلاً من، همراه زمین بچرخم (از دید ناظر بیرونی لخت) نیروی گرانشه که باعث میشه بهش بچسبم... البته مطمئن نیستم این باشه دلیلش...

بله دلیلش تقریباً همینه. بازم بله توی قطب نیروی مرکز گریز بهش وارد نمی شه مگر اینه همونطور که داوود اشاره کرد فاصله ی شکم بنده خدا جوانشیری smile021 رو تا ستون فقراتش که در راستای محور دورانه ناچیز فرض کنی.
حالا یه سوال ازت می پرسم: فردی که در 45 درجه ی عرض جغرافیایی قرار داره آیا شتاب گریز از مرکز بهش وارد میشه؟ اگه بله راستاش کدوم طرفه و آیا این راستا از مرکز زمین می گذره؟
junge PHYSIKERIN نوشته شده:ببینید من الان ذهنم درگیر کره ی زمینه؛ غلظت و اتاقک و فوتون و یأجوج حالیم نمیشه smile021

خانوم من نمی گم که برو بشین غلظت بخون که! فقط به شکل 2 و معادلات 5 تا 11 یه نیگا بنداز که اصلاً ربطی به غلظت نداره و کاملاً شتاب گریز از مرکز رو از دید ناظر درونی حساب کردم و ثابت کردم که همون "آر ضربدر اُمگا به توانه دو" هست...
paradoxy نوشته شده:زمین 3 تا حرکت داره.

این سه تا حرکت زمین چیا هست؟ می خوام ببینم اون دو تا حرکت پیچیده ی زمین رو بلدی؟ smile020

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B2%D9 ... 9.88.D8.B1
حرکت رقص محور رو به بعد رو یه نگاه بندازید.

شما هم این رو جواب بده ببینم بلدی؟ smile023
viewtopic.php?f=2&t=35693

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

البته منظورم این سه حرکت بود که با سه رنگ مختلف نشون داده:

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بله اون قرمزه همون رقصه محوره که سینوسیه سبزه هم حرکت وضعی زمینه و آبی هم تقدیمیه (تو لینکی که دادم موجوده همینا)

آیا با وجود این سه حرکت، بازم میتونیم بگیم ناظری که روی قطب ایستاده، دچار گریز از مرکز نمیشه؟

نمایه کاربر
The Morrígan

پست توسط The Morrígan »

[email protected] نوشته شده:حالا یه سوال ازت می پرسم: فردی که در 45 درجه ی عرض جغرافیایی قرار داره آیا شتاب گریز از مرکز بهش وارد میشه؟ اگه بله راستاش کدوم طرفه و آیا این راستا از مرکز زمین می گذره؟

سلام؛

خب به طرز عجیبی مشکلاتم قبلیم حل شدن و الان یه مشکل تازه دارم که برای پاسخ دادن به پرسش شما نیازمند حل این مشکلم: بردار مکانی که برای محایبه ی نیروی مرکزگریز استفاده میشه مبدأش کجاست؟ منظورم اینه که این بردار، بردار مکان جسم مورد نظر در دستگاه لخته یا دستگاه نالخت؟

ارسال پست