محاسبه شتاب دستگاه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Fgha

سپاس: 1

محاسبه شتاب دستگاه

پست توسط Fgha »

سلام دوستان عزیز!سوال من درباره مسائل دینامیک هست.
آیا همیشه برای محاسبه شتاب کل یک دستگاه فرمول :
مجموع جرم ها × a=نیروهای مخالف _ نیروهای موافق
جواب میدهد؟
یا فقط برای تک تک اجسام درست است؟
لطفا کمکم کنید!وقت زیادی ندارم! smile079 smile025 smile054

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: محاسبه شتاب دستگاه

پست توسط You-See »

سلام.
موافق و مخالف یعنی جهت، و این هم لزوما روی یک خط نیست، در معنای کلی حرف شما صحیحه با این فرض که نیرو ها را روی محور ها تجزیه کنید. ضمنا همه اجسام درست نیست و باید بگید مرکز ثقل سیستم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
Fgha

پست توسط Fgha »

برای مثال:

*در شکل پایین T¹÷T²=2.4 میباشد.شتاب حرکت؟

http://8pic.ir/images/fxnawxvstr7k2n1h6yut.jpg

این سوال با فرمولی که گفتم حل نمیشود!
smile042

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

خب معلومه! اجزای شما به هم پیوسته اند و شتاب یکی روی دیگری اثر دارد.

نمایه کاربر
Fgha

پست توسط Fgha »

خیلی ممنونم ازینکه جوابمو دادید. smile072 smile072 smile072
میشه مواردی که توش این فرمول به کار نمیره رو بهم بگید؟

مثلا سطح شیب دار یا دوجسم که روی زمین با طناب بهم وصل شدند و از یک طرف کشیده یا هل داده میشوند با این فرمول شتاب کل آنها حساب میشود یا نه؟؟؟؟ smile079

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

کلا برای اجسام پراکنده و برای مرکز ثقل آن به کار می رود، یعنی در فیزیک شما تقریبا هیچ جا از این راه استفاده نمی شه.

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

Fgha نوشته شده:سلام دوستان عزیز!سوال من درباره مسائل دینامیک هست.
آیا همیشه برای محاسبه شتاب کل یک دستگاه فرمول :
مجموع جرم ها × a=نیروهای مخالف _ نیروهای موافق
جواب میدهد؟
یا فقط برای تک تک اجسام درست است؟
لطفا کمکم کنید!وقت زیادی ندارم! smile079 smile025 smile054

ایکه تو همه مسائل کاربرد داره تو سطح شیبدار یا همون شکلی که گذاشته بودی یا تو ماشین آتوود و......

فقط باید مقدار برایند نیرویی که به جسم وارد میشه رو محاسبه کرد و تقسیم بر جرم کرد،به همین راحتی تو همه مسائل شتاب بدست میاد .. چه تو سطح شیبدار یا سقوط آزاد ، نیروی گریز از مرکز و چ تو مدار سیاره و ماهواره ؛ فقط روش بدست اوردن نیروی برایند توهرمساله متفاوته.
آخرین ویرایش توسط sunrise پنج‌شنبه ۱۳۹۵/۲/۳۰ - ۰۳:۲۶, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

روش حل تو شکل:
طبق همون فورمول که گفتی: نیروهای موافق و مخالفو از هم کم میکنیم (برایند) ؛بصورت قرار دادی نیروی موافق: وزن سمت راست
نیروی مخالف: وزن سمت چپ + اصطکاک
جواب:برایند نیرو تقسیم بر جرم کل= مقدار شتاب جرمها

نمایه کاربر
Fgha

پست توسط Fgha »

خیلی ممنون از کمکتون! smile072 smile072 smile072

من شتاب اون شکلو حساب کردم که اگر از فرمول F=maبریم شتاب کل دستگاه ۳ میشه ولی جواب اصلی چیز دیگه ای هست و کتاب کار برای جوابش این فرمول رو برای هر جسم به تنهایی حساب کرده بود....بعد۲معادله ۲مجهول شد و در آخر شتاب بدست اومد...

من واقعا نمیدونم وقتی سوال اینجور شکلها شتاب بخواد باید این فرمولو برای کلش بنویسم یا برای هر جسم به تنهایی بنویسم ؟؟؟؟
لطفا راهنماییم کنید! smile079 smile079

نمایه کاربر
sunrise

پست توسط sunrise »

Fgha نوشته شده:من شتاب اون شکلو حساب کردم که اگر از فرمول F=maبریم شتاب کل دستگاه ۳ میشه ولی جواب اصلی چیز دیگه ای هست و کتاب کار برای جوابش این فرمول رو برای هر جسم به تنهایی حساب کرده بود....بعد۲معادله ۲مجهول شد و در آخر شتاب بدست اومد...

سلام شتابه 3، برای حالتیه که اصطکاک صفر باشه درحالیکه جرم وسط با سطح اصطکاک داره چون کشش تو طول طناب متفاوته .

برای جواب باید این اصطکاک رو از سی نیوتون کم کنیم ؛ پس جواب کمتر از سه میشه.

من واقعا نمیدونم وقتی سوال اینجور شکلها شتاب بخواد باید این فرمولو برای کلش بنویسم یا برای هر جسم به تنهایی بنویسم

تشخیصش سادست ؛ اگه چندتا جرم داشته باشی مثلا روی سطح صاف که با طناب به هم وصل شدن و از یه طرف اونارو بکشیم، فورمول رو برای کل مینویسیم اما اگه یکی نیروی موافق (مثبت) و یکی منفی داشته باشه، ma رو باید برای تک تک اجزا باید نوشتو تجزیه تحلیل کرد و کم کرد و.....

نمایه کاربر
Fgha

پست توسط Fgha »

واقعا ممنونم که وقت میذارید و جواب میدید smile072 smile072 smile072 smile072 smile072

تو جواب این سوال حرفی از اصطکاک نزده و خود سوال هم دربارش نگفته.اگه میداشت حتما ضریب اصطکاک رو ذکر میکرد و میگفت که اصطکاک داره.

سوال دیگم اینه که آیا یک نیروی ۳۰ نیوتنی میتونه وزنه ۵۰نیوتنی رو تو اون شکل پایین بکشه؟
smile042 smile042 smile042

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

سلام عزیز من؛

بذار درباره ی دستگاه یا سیستم برات توضیح بدم: تو خیلی از مسائل دینامیک یک یا چند تا قید بین اجسام وجود دارن که باعث میشه همه ی اجسام با یک شتاب (از نظر بزرگی و جهت) حرکت کنن. تو این مسأله قیدها دو تا ریسمان یا نخن که سه تا جسم رو به هم وصل کردن. اصولاً با دو دید میشه به این جور مسائل نگاه کرد: یکی دید جزئی، که برای هر جسم به طور جداگانه قانون دوم نیوتن رو می نویسی. در این حالت یک دسگاه معادلات داری با تعداد مناسبی مجهول و دستگاه حل میشه. یکی هم دید کلی، که فرض می کنی به جای چند تا جسم، یک جسم (با جرمی معادل برایند اجرام اون چند تا جسم) داری، و قانون دوم نیوتن رو برای این جسم می نویسی. اینجا باید دقت کنی که فقط نیروهای خارجی (نسبت به سیستمت-مجموعه ی اون اجسام که داری به چشم یک جسم بهشون نگاه می کنی) رو در نظر بگیری؛ یعنی نیروهایی که اجزای سیستم به هم وارد می کنن رو در نظر نمی گیری (اینجا کشش نخ)، به این نیروها میگیم نیروهای داخلی. در واقع میشه خیلی راحت نشون داد این معادله ای که به دست میاری، مجموع همون دستگاه معادلات قبلیه؛ یعنی کافیه معادلاتی که برای هر جسم جداگانه نوشتی (دید جزئی) رو با هم جمع کنی تا به این معادله برسی.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

مسئله رو به دو قسمت تقسیم کردم، در حالت اول فرض کردم طناب t1 پاره شده، و در حالت دوم فرض کردم طناب t2 پاره شده، بعد با توجه به این که شتاب در این حالت ها مستقل از کشش هر دو طناب هست، و متناسب یک طناب میشه، مسئله رو حل کردم. F هایی که دارای اندیس u هستند نمایانگر نیرویی هستند که جاذبه ایجاد میکنه و f هم اصطکاک سیستم هست. بعد از چند جای گذاری ساده با بدست آوردن اصطکاک سیستم، شتاب کل محاسبه شد. با توجه به اینکه روابط برگشت پذیرند، فکر میکنم درست حل کرده باشم. دوستان اگه اشتباهی میبنن، حتما تذکر بدن smile072 (به علت کمبود وقت، کاملا عجله ای نوشتم، خط خوردگی ها رو نادیده بگیرید.)

تصویر

ارسال پست