تغییرات وزن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
hesam mf

نام: حسام ملک فرنود

تغییرات وزن

پست توسط hesam mf »

سلام دویتان خسته نباشین.
یک سوال درمورد ساعت شنی هنگامی کار میکنه ، برام پیش اومده ، همه ما میدونیم هنگامی که ساعت شنی کار مبکنه وزنش تغییر میکنه (میدونم قبلا در این سایت درموردش بحص شده ولی سوال من متفاوته ، دوستان خواهشا نگن قبلا بحث شده).
هنگامی که ساعت شنی به انتهای ذرات خود می رسه (یعنی کارش تموم میشه) وزنش یکم میره بالا ولی در اخر ثابت میمونه ، میخوام علت این پدیده را بدونم.
http://uupload.ir/view/ywd_photo_%DB%B2 ... %DB%B6.jpg
همونطور که تو عکس میبیند ، هنگامی که آخرین دانه های شن در حال سقوط هستن ، وزن ساعت شنی مقداری میره بالا ، ولی من فکر میکنم باید کم بشه ولی اینجا یکم رفته بالا!!!!
این اتفاق فقط هنگام سقوط آخرین دانه هاش شن رخ داده است.
لطفا بررسی کنید دوستان... با تشکر smile015 smile015 smile015
http://aapt.scitation.org/doi/full/10.1119/1.4973527
این سایت یک ژورنال امریکایی علمی است ، اینجا هم یکم بحث شده ولی باز من به نتیجه نرسیدم smile024

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: تغییرات وزن

پست توسط [email protected] »

سلام
البته من نتونستم لینکایی که دادین رو دُرست بخونم فقط ظاهراً توی لینک دوم به شتابدار بودن مرکز جرم اشاره شده. ولی من نظرِ شخصیم رو می گم:

ببینید وقتی آخرین دونه های شن از مخروط بالایی به پایینی سقوط می کنن، عملاً در حال سقوط آزاد هستن. البته به نظر من لزومی نداره که حتماً دونه های آخری رو مد نظر قرار بدیم. ما هر وقت به ساعت شنی نگاه می کنیم، می بینیم که یه تعداد از ذرات شن، در حال سقوط آزاد از مخروط بالا به مخروط پایینی هستن. این ذرات چون در حال سقوط آزادن، به ترازویی که ساعت شنی روش قرار داره، نیرویی وارد نمی کنن مگر اینگه خودشون رو به مخروط پایینی برسونن و در حالی که به مخروط پایینی می رسن تا وزن رو زیاد کنن، باز یه تعداد دیگه شن (به همون مقدار) در حالت سقوط قرار می گیرن و اثر افزایش وزن رو باز خنثی می کنن تا وقتی که همه ی شن، از مخروط بالا به مخروط پایینی برسه و سیستم، حالت استاتیک (ثابت) پیدا کنه. بنابراین، به نظر من وزنه ساعت شنی (در حال کار) به اندازه ی وزنِ باریکه ای از ذرّاتِ سقوط کننده کمتر از وزنِ نهاییه ساعت شنیه (وقتی که همه ی شن هاش سقوط کردن). برای همین ترازو، در پایانه کار یه خرده عدد بزرگتری رو نشون می ده.

پس نهایتاً عدده بزرگتر برای وزن ساعت شنی دقیقاً در لحظات اولیه و پایانیه آغازه به کاره ساعت شنی دیده میشه و این وزن برای وقتی که ساعت به طوره معمولی داره کار می کنه کمتره. smile020

hesam mf

پست توسط hesam mf »

ممنون از پاسختون دوست عزیز.
ولی به نظرم من مقدار وزن در ابتدا و در انتها ثابت میمونه چون جرم ثابته !! یعنی ترازو اول و اخر یک عددی رو نشان میده و فقط هنگام کارکردن وزنش تغییر میکنه.
اما چرا در چند ثانیه اخر وزن یک لحظه میره بالا؟

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

اين سناريو داراي سه فاز جداگانه هست كه هركدوم رو توضيح ميدم:
فاز اول: باريكه بالا رو ترك ميكنه و شروع به نزول ميكنه ولي هنوز به كف ساعت نرسيده، در اين فاز وزن كاهش پيدا ميكنه زيرا قسمتي از شنها كه در حال سقوطند از وزن ميكاهند، اين فاز در نمودار به شكل افت گذراي اوليه وزن ديده ميشه
فاز دوم: باريكه درحال نزول هم به بالا وصله و هم به پايين، اين فاز ريزش ماناي شن است و در اين فاز گرچه كمي از وزن بخاطر درحال سقوط بودن شن كم ميشه (اين كاهش دقيقا برابره وزن باريكه است و ثابته)ولي در اثر برخورد شن به كف ساعت يك ضربه مداوم رو داريم كه وزن رو بيشتر افزايش ميده، درواقع تغيير تكانه شنها در برخورد به كف ساعت اين افزايش رو موجب ميشن و هرچه ارتفاع ساعت بيشتر باشه اين افزايش ماناي وزن بيشتره، اين فاز در نمودار به شكل افزايش جزئي وزن بصورت مانا حين كاركرد ساعت و ريزش شن خودش رو نشون ميده
هرچه ارتفاع ساعت بيشتر باشه اين افزايش مانا بيشتره و هرچه كوتاهتر باشه ، كمتر
فاز سوم: اتصال باريكه از بالا قطع شده و شنهاي انتهايي در حال ريزش هستند، در اين فاز اولا عامل سبك كننده ناشي از ترك شنها از قسمت بالا رو نداريم و ثانيا صرفا عامل افزايش وزن در اثر تغيير تكانه شنهايي رو كه به كف ميرسند داريم، بنابراين افزايش گذراي وزن رو به مقدار بيشينه داريم كه در نموداربشكل افزايش گذراي انتهاي كار خودش رو نشون ميده
و بعد از اتمام ريزش هم وزن ثابت رو داريم
آخرین ویرایش توسط user41967 جمعه ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ - ۱۶:۰۸, ویرایش شده کلا 1 بار

hesam mf

پست توسط hesam mf »

خیلی عالی بود.
یکم بیشتر در مورد فاز سوم توضیح میدین؟

hesam mf

پست توسط hesam mf »

خب وقتی شنهای انتهایی در حال ریزش هستند در اخرین لحظه مقداری شن معلق میمونه , و کاهش وزن داریم
درسته؟

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

در فاز سوم اتصال باريكه از قسمت بالا قطع شده و بعبارتي طول باريكه معلق كوتاهتر و كوتاهتر ميشه و بنابراين سبكسازي ناشي از باريكه معلق كه دقيقا مساوي وزن باريكه بود كمتر و كمتر ميشه، اما نيروي ناشي از تغيير تكانه ذراتي كه درحال برخورد با كف ساعت هستن و باعث افزايش وزن ميشن همچنان ثابت مونده و برايند اين دو نيرو به نفع افزايش نيروي رو به پايينه واسه همين يك پيك افزايش وزن داريم،
در واقع در هر سه فاز دوتا نيرو داريم كه بالانس اونها در سه فاز متفاوته، يكي نيروي رو به بالاي سبكساز كه هميشه برابر وزن باريكه معلقه، و نيروي دوم رو به پايين و افزاينده وزنه كه ناشي از برخورد ذرات با كف ساعته

ارسال پست