تحلیل دقیق آزمایش دو شکاف یانگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 97

سپاس: 7

Re: تحلیل دقیق آزمایش دو شکاف یانگ

پست توسط XIV »

اگر دقت کنید وقتی الکترون یا فوتون با چیز دیگری برخورد می کند، این اتفاق همیشه در یک نقطه رخ می دهد. وقتی تابع موج در یکی از دو شکاف رمبیده می شود، دیگر الکترون یا فوتون نمی تواند با خودش تداخل کند و نقش تداخلی به وجود بیاورد یعنی یک مسیر مستقیم از یکی از دو شکاف تا پرده را می پیماید و نقش تداخلی نخواهیم داشت! اما نکته این است که وقتی الکترون یا فوتون با پرده برهم کنش می کند باز هم در یک نقطه متمرکز می شود انگاری تابع موج رمبیده می شود و نقش تداخلی تنها به تدریج است که پدیدار می شود. تنها تفاوت رمبیده شدن تابع موج در یکی از دو شکاف با رمبیده شدن تابع موج در برهم کنش با پرده این است که در دومی الکترون یا فوتون قبلاً با خودش تداخل کرده بود و در برخی مسیرها احتمال بودنش نزدیک صفر است و در برخی مسیرها احتمال بودنش زیاد است و تنها در جاهایی که احتمال داشت آنجا باشد می تواند با پرده برهم کنش کند و در یک نقطه متمرکز شود. حالا اگر در فضای میان دو شکاف و پرده تصمیم بگیریم تابع موج رمبیده شود، آیا الکترون یا فوتون در نقطه ای از مسیر مستقیم دو شکاف به پرده آشکار می شود و با ادامۀ همان مسیر به پرده می رسد یا در نقطه ای از جاهایی که احتمال داشت باشد آشکار می شود و از آن نقطه تا پرده را در یک مسیر مستقیم می پیماید و به تدریج نقش تداخلی پدیدار می شود؟؟ به عبارت بهتر اگر بخواهیم تابع موج در فضای میان دو شکاف و پرده رمبیده شود، آیا به مثابه عقب بردن دو شکاف است یا به مثابه جلو آوردن پرده؟ اگر چنین آزمایشی انجام شده، تجربه چه می گوید؟ و اگر انجام نشده پس می توان فرضیه های جدیدی ارائه داد.

نمایه کاربر
Paradoxy

نام: داود حاجي تقي تهراني

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۲۲:۱۷


پست: 2128

سپاس: 1160

Re: تحلیل دقیق آزمایش دو شکاف یانگ

پست توسط Paradoxy »

بله،پرده خودش نوعی آشکار ساز هست. به محض این که فوتون فرودی به پرده میخوره، تابع موجش رمبیده میشه، اما پرده در مورد این که فوتون از کدوم مسیر اومده و به پرده خورده چیزی به ما نمیگه. برای همین هستش که روی اون نقش تداخلی میبینیم. بسته به این که آشکارساز دقیقا چی رو آشکار کنه و تا چه حد اطلاعات از مسیر فوتون به ما بده، میتونیم روی پرده نقش تداخلی داشته باشیم یا نداشته باشیم. همونطور که گفتم اگر آشکار ساز مسیر فوتون هارو برای ما مشخص کنه، و معلوم کنه که فوتون از کدوم از شکاف ها بیرون زده نقش تداخلی دیگه نداریم.

نمایه کاربر
XIV

عضویت : جمعه ۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۲۱:۱۸


پست: 97

سپاس: 7

Re: تحلیل دقیق آزمایش دو شکاف یانگ

پست توسط XIV »

بسیار خوب اگر فرضاً آشکارساز را کنار شکاف سمت راستی بگذاریم تابع موج فوتون یا الکترون می رمبد یا به عبارت بهتر در یک نقطه 100% می شود و از شکاف چپ یا راست مانند ذره عبور می کند، اگر آشکارساز را کار نگذاریم تابع موج با خودش تداخل می کند و در برخی جاها 0% و در برخی جاها چیزی بیشتر از 0% و کمتر از 100% می شود و هنگام برخورد به پرده باز در یک نقطه از آن مسیرهایی که بین 0% و 100% بود کاملاً 100% می شود ولی در آن نقاطی از مسیرهایی که تابع موج 0% بود برهم کنشی با پرده رخ نمی دهد. به این دلیل است که نقش تداخلی به تدریج شکل می گیرد که از همه جالبتر نوار مرکزی آن است. اکنون اگر به دو شکاف کار نداشته باشیم و آشکارساز بخشی از مسیرهای میان صفحۀ دو شکاف و پرده را بررسی کند، مثلاً تنها مسیری که به نوار مرکزی منتهی می شود را بررسی کند آیا می توان خاصیت موجی ـ ذره ای را همزمان دید؟ اگر تابع موج همواره در آن مسیر 100% شود و تنها نوار مرکزی روی پرده تشکیل شود، می توان گفت خاصیت موجی ـ ذره ای همزمان نشان داده شده چون اگر کاملاً ذره ای بود باید در مسیرهای مستقیم پشت دو شکاف با پرده برهم کنش می کرد و اگر کاملاً موجی بود باید نقش تداخلی به طور کامل ایجاد می شد نه اینکه تنها نوار مرکزی ایجاد شود. آیا کسی این آزمایش را انجام داده است؟

نمایه کاربر
رهام1380

نام: رهام حسامی

محل اقامت: تهران

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۲۰ - ۰۹:۴۸


پست: 29

سپاس: 3

جنسیت:

تماس:

Re: تحلیل دقیق آزمایش دو شکاف یانگ

پست توسط رهام1380 »

خاصیت ذره و موج دوروی یک سکه تو مکانیک کوانتوم هست .زمانی ماهیت موجی و زمانی ماهیت ذره ای پدیدار میشه و این یکی ازشگفتیهای و اساسی مکانیک کوانتوم استλ=h/p خوب شما گفتید ردیابها برن پشت صفحه و اخرین ازمایشی که شد وقتی که صفحه معمولي در جای خودش بود فوتون طبق الگوی تداخل رفتار می‌کرد اما همين كه در لحظه‌ی آخر ردياب جايگزين آن مي شد فوتون الگوی تداخل را كنار میذاشت و مثل ذره رفتار میکردو طبق اصل مکمل بودن که فوتون ها می توانند به صورت ذره یا موج رفتار کنند اما نمی توان همزمان آنها را مشاهده کرد اینم که میدونید و من جایی خوندم آزمایش های پاک کن کوانتومی نشان میده که می توان رفتار موج را با پاک کردن تغییر داد همون پاک کردن اطلاعات یعنی منبع نور قطبی سوم در مقابل آشکارساز با محور 45 درجه نسبت به قطبش های دیگر این اطلاعات را پاک می کنه و اجازه می دهد تا الگوی تداخل دوباره ظاهر شود در مورد سوال شما دو شکاف توسط یک پرتوی لیزری روشن میشه . اگر عرض شکافها کمتر از طول موج نور لیزر باشه شکافها نور را به امواج استوانه ای تقسیم می کنند. این دو جبهه موج استوانه ای روی هم قرار میگیره و دامنه و در نتیجه شدت آن در هر نقطه از جبهه های موج ترکیبی به بزرگی و فاز دو جبهه موج بستگی داره. اختلاف فاز بین دو موج با اختلاف در مسافت طی شده توسط دو موج تعیین میشه.

ارسال پست