صفحه 1 از 1

سرعت نور نسبت به چی حساب میشه؟

ارسال شده: دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۱۲:۲۷
توسط gij
سرعت نور برابر با سه در ده به توان هشت متر بر ثانیه است اما نسبت به چی؟
سطح زمین؟ خورشید؟
نسبت به شخص متحرک در جهت نور سرعت نور کم تر است؟
شخصی که با سرعت۲۰۰۰۰۰کیلومتر بر ثانیه در حرکت است و لیزری در دست دارد و لیزر را روشن میکند فوتون با سرعت ۱۰۰۰۰۰کیلومتر از لیزر خارج میشود؟؟

Re: سرعت نور نسبت به چی حساب میشه؟

ارسال شده: دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۱۲:۵۳
توسط عبدالرضا علي پور
سرعت نو از منبع انتشار اندازه گیری میشود و به همین خاطر زمانی که لیزر چه در حالت سکون و یا حرکت با هر سرعتی در دست شما باشد فرقی نمیکند از منبع انتشار این سرعت را دارد و یک ثابت است

Re: سرعت نور نسبت به چی حساب میشه؟

ارسال شده: دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۱۳:۵۵
توسط You-See
صحبت شما به نظر اشتباهه چون در این صورت در یک راستا با سرعت دادن به چشمه های نوری می تونیم انواری با سرعت های متفاوت ایجاد کنیم.
سرعت نور نسبت به هیچ چیزی اندازه گیری می شود، هر زمان و هر جایی در خلا سرعتش C است. فرقی نمی کنه سرعت چشمه یا ما چقدر باشه.

Re: سرعت نور نسبت به چی حساب میشه؟

ارسال شده: دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۱۶:۴۷
توسط New Astronomer
به محض این که شما بخواهید در ذهن تصور کنید: نسبت به "چی"، بلافاصله این روند در ذهن، اولین چیزی که تداعی میکنه، یک موقعیتی است متشکل از زمان و مکان. این موقعیت همان چارچوب مرجع هست که سرعت نور نسبت به اون اندازه گیری میشه.

اگر موجودیت مادی (فیزیکی)، یعنی آنچه که هست را یک ساختار یا بافت یا هر چیزی دیگری در نظر بگیریم، هرگاه در هر نقطه از این ساختار یک موج الکترومغناطیس ایجاد بشه (فارغ از سرعت منبع، از صفر گرفته تا حد نهایی سرعت یعنی C)، این ساختار آن موج را از آن نقطه، با سرعت C در همه جهات پراکنده می کند. درست مشابه پراکندگی امواج صوتی در هوا (ساختار).

Re: سرعت نور نسبت به چی حساب میشه؟

ارسال شده: دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۲۱ - ۱۹:۲۷
توسط You-See
این چه حالیه برای یک سوال ساده ده صفحه کپی پیست بذاریم؟ متوجه نمی شم