خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

گازهای داخل محفظه احتراق موتورها می توانند به 3500 کلوین برسد - که تقریباً نیمی از گرمای سطح خورشید است - قطعاً بالاتر از نقطه ذوب اکثر مواد. موتورها برای اینکه به درستی کار کنند باید به این دما برسند، اما چگونه می‌توانند از این شرایط جان سالم به در ببرند؟ در این مقاله با روش های خنک کننده موتور که برای جلوگیری از ذوب شدن موتورهای موشک استفاده می شود آشنا خواهید شد.
مقیاس دمای محفظه احتراق موتور موشک
مقیاس دمایی که دماهای مختلف را با دمای داخل محفظه احتراق اصلی موتور موشک مقایسه می کند.
سینک حرارتی
در بالای یک محفظه احتراق، صفحه انژکتور قرار دارد. در اینجا سوخت و اکسید کننده با فشارهای بسیار بالا به داخل محفظه پمپ می شوند. سوخت و اکسید کننده در داخل محفظه مخلوط می شوند و شروع به اشتعال می کنند. تا زمانی که جریان ادامه داشته باشد، پیشران ها به احتراق و احتراق ادامه خواهند داد. اما چگونه دیوارهای محفظه فلزی هنگام عبور گاز داغ ذوب نمی شوند؟
موتور موشک انژکتور چهره اکسید کننده سوخت مخلوط پیشرانه، گرافیکی
رندر چهره انژکتوری یک موتور. در اینجا پیشرانه ها در محفظه احتراق اصلی مخلوط می شوند و می سوزند و مقادیر باورنکردنی انرژی گرمایی آزاد می کنند. تصویر
یکی از گزینه ها می تواند ضخیم کردن دیوارها باشد، به طوری که گازهای داغ نتوانند لایه ضخیم فلز را به اندازه کافی گرم کنند تا آن را ذوب کند. در اینجا دیوارها به عنوان یک هیت سینک عمل می کنند - این یک رسانای حرارتی بزرگ است که قادر است برای مدتی قبل از اینکه تمام فلز به نقطه جوش برسد، گرمای زیاد را تحمل کند. یک ماده عجیب و غریب، ماده ای که بتواند گرمای زیاد را تحمل کند و قوی بماند، مانند اینکونل یا آلیاژ دیگر، می تواند گزینه خوبی برای این کار باشد.
با این حال، سینک های حرارتی چندین محدودیت عمده دارند. یک محدودیت وزن است. کاهش وزن هنگام ساخت یک موشک بسیار مهم است و یک دیوار فلزی ضخیم اضافی وزن اضافی زیادی را اضافه می کند. مسئله دیگر این است که یک موتور فقط می تواند برای مدت طولانی کار کند تا اینکه تمام فلز در نهایت به نقطه ذوب خود برسد.
خنک کننده موتور موشک هیت سینک، گرافیکی
رندر موتوری که فقط از خنک کننده هیت سینک استفاده می کند. از هیچ روش خنک کننده ای استفاده نمی شود به جز دیواره های موتور به اندازه کافی ضخیم که بتواند گرمای ناشی از احتراق را تحمل کند.
این به این معنی است که سینک های حرارتی گزینه مناسبی برای موتورهای محرکه اصلی نیستند که باید به طور مداوم برای چندین دقیقه کار کنند. با این حال، آنها می توانند گزینه مناسبی برای انواع موتورهای کوچکتر مانند رانشگرهای مانور باشند. پیشرانه های مانور برای مدت زمان بسیار کوتاه تری نسبت به موتورهای پیشران اصلی کار می کنند و اغلب به صورت ضربانی هستند که به موتور فرصتی می دهد تا در بین پالس ها خنک شود.تصویر
نسبت اکسید کننده سوخت
گزینه دیگر برای جلوگیری از ذوب شدن موتور این است که موتور را در یک پیکربندی غنی از سوخت یا اکسید کننده روشن کار کنید که دمای اگزوز اصلی را کاهش می دهد. این نسبت به نسبت جرم سوخت به اکسیدکننده معروف است.
اگر کسی می خواهد تمام پیشران شما را بسوزاند و همه آن با یکدیگر واکنش نشان دهد، باید آن را با نسبت استوکیومتری خود بسوزانید. نسبت استوکیومتری جایی است که مقدار کامل سوخت و اکسید کننده کاملاً با یکدیگر واکنش می دهند تا هیچ پیشرانه ای نسوخته باقی بماند. این بدان معناست که هر اتم از هر مولکول با یک اتم دیگر برای احتراق کامل واکنش می دهد. نتیجه این است که حداکثر مقدار گرما را از پیوندهای شیمیایی آزاد می کنید که در برخی شرایط عالی خواهد بود، اما نه در هنگام کار با موتورهای موشک. هر چه موتور موشک گرمای بیشتری تولید کند، بیشتر باید موتور خود را خنک کنید تا ذوب نشود، که ایده آل نیست.
نسبت جرم سوخت به اکسید کننده خنک کننده موتور، دما در نسبت استوکیومتری، گرافیک
نمودار نسبت جرم سوخت به اکسید کننده در صورتی که سوخت و اکسید کننده با نسبت استوکیومتری بسوزانند و در نتیجه دماهای بسیار بالایی ایجاد شود که باعث از بین رفتن موتور می شود. این بدان معناست که موتورهای موشک نسبت سوخت به اکسید کننده اندکی از استوکیومتری فاصله دارند. محفظه احتراق اصلی موتور تمایل به کارکرد با سوخت غنی دارد زیرا بار حرارتی کمتری دارد و راندمان بالایی دارد.
همچنین می‌توانید سوخت پیش‌شعل یا ژنراتور گازی را برای خنک نگه داشتن آن روشن کنید، که این مهم است زیرا خنک کردن یک توربین در حال چرخش بسیار سخت است. توربین مقدار گرمایی تعیین شده ای خواهد داشت که می تواند بر اساس موادش بگیرد، بنابراین نسبت اکسیدکننده سوخت باید تغییر کند تا مناسب باشد. توربین‌ها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که دارای سوخت یا اکسیدکننده غنی باشد، مانند موتور اصلی RS-25 شاتل فضایی، که دارای سوخت غنی بود، یا موتور NK-33 طراحی شده توسط اتحاد جماهیر شوروی، که پیشرانه‌های غنی از اکسیدکننده را از طریق پیش‌شعله‌های چرخه بسته خود عبور می‌داد.
خنک کننده ابلیتیو
خنک کننده ابلیتیو یکی از ساده ترین و موثرترین روش های خنک سازی موتور است. در این روش از ماده ای استفاده می شود که بخار می شود و سپس دور ریخته می شود و گرما را با خود می برد. این معمولاً از کامپوزیت کربنی ساخته می شود که نقطه ذوب بسیار بالایی دارد.
این همان روشی است که بیشتر فضاپیماها برای سپرهای حرارتی استفاده می کنند. وقتی یک فضاپیما دوباره وارد جو می شود بسیار بسیار داغ می شود. سپر حرارتی این گرما را می گیرد و وقتی سطح آن خیلی داغ می شود، یک لایه ذوب می شود و گرما را با خود می برد. این امر مانع از نفوذ گرما به عمق فضاپیما می شود.تصویر

خنک کننده موتور فرسوده، لایه کامپوزیت کربن، محفظه احتراق،
یک لایه کامپوزیت کربن که به عنوان یک لایه فرسوده عمل می کند که دیواره های فلزی محفظه احتراق اصلی را عایق می کند و هنگامی که تصعید می شود گرما را جذب می کند.
همین اصل را می توان برای خنک کردن موتور موشک نیز به کار برد. در داخل دیواره های محفظه احتراق و نازل لایه ای از کامپوزیت های کربنی قرار دارد. هنگامی که پیشرانه در موتور می سوزد، این لایه کربن به آرامی می سوزد. این روش فاقد قطعات متحرک و خود تنظیم می باشد که آن را به روشی فوق العاده کارآمد و قابل اعتماد برای خنک کننده موتورها تبدیل می کند.
اما محدودیت‌هایی وجود دارد، بدیهی است که موتوری که به این روش خنک می‌شود قابل استفاده مجدد نیست. برخی از موتورها حتی نمی توانند قبل از استفاده آزمایشات کامل را انجام دهند زیرا دیواره های محفظه فرسوده را فرسوده می کنند.
خنک کننده موتور فرسوده، گشاد شدن گلو، نسبت انبساط، گرافیک
موتورهای خنک‌شده با گذر زمان به دلیل فرسودگی بیشتر و بیشتر لایه فرسایشی، گلوی موتور را باز می‌کنند و در نتیجه عملکرد کمتری در طول زمان دارند.
چند نمونه دیگر از موتورهای فرسوده وجود دارد، از جمله اولین موتور Merlin SpaceX، Merlin 1A، که در دو پرواز اول Falcon 1 پرواز کرد، و موتور Delta IV اتحاد پرتاب United Launch، RS-68A. به راحتی می توان فهمید که موتور RS-68A با استفاده از هیدرولوکس، که دارای خروجی کاملاً شفاف بخار آب است، به طور دمنده ای خنک می شود - مانند شاتل فضایی. با این حال، RS-68 دارای اگزوز نارنجی روشن است که دلیل آن کربنی است که از موتور جدا می شود و در حالی که به واکنش با اکسیژن در جو ما ادامه می دهد، از موتور خارج می شود.تصویر
نوع دیگری از موتورهای کوچک، رانشگرهای کنترل واکنش، می‌توانند از محفظه‌های فرسوده نیز استفاده کنند، زیرا این نوع موتور فقط برای مدت کوتاهی استفاده می‌شود و مقدار پیشرانه‌ای دارد که می‌تواند قبل از تمام شدن بسوزد. این بدان معناست که مهندسان می توانند ضخامت دیوار را طوری طراحی کنند که حداکثر استفاده را داشته باشد.
خنک کننده احیا کننده
خنک کننده احیا کننده رایج ترین راه برای جلوگیری از ذوب موتور موشک با سوخت مایع است. این روش مستلزم جریان بخشی یا تمام پیشرانه از دیواره‌های محفظه احتراق و نازل قبل از عبور از انژکتورها و داخل محفظه است. در حالی که دیواره‌ها و نازل موتورهای موشک نازک به نظر می‌رسند، در واقع کانال‌های کوچکی در دیواره‌ها وجود دارد که می‌توان سوخت را از آن عبور داد تا خنک نگه داشت.
خنک کننده موتور احیا کننده، گرافیکی
موتورهای با خنک‌سازی احیاکننده، پیشرانه را از طریق کانال‌های نازک داخل دیواره‌های موتور پمپ می‌کنند و گرمای وارد شده به دیواره‌های فلزی را از محفظه احتراق اصلی و نازل جذب می‌کنند.
کشف این یک پیشرفت بزرگ بود، زیرا این روش به موتورهای موشک اجازه می داد تا کم و بیش به طور نامحدود کار کنند. نسخه های اولیه موتورهای خنک کننده احیاکننده دارای یک محفظه اصلی و یک آستر در قسمت بیرونی موتور هستند که مایع خنک کننده یا سوخت می تواند از آن عبور کند. پس از این، دیدن لوله هایی که به عنوان دیواره های محفظه احتراق استفاده می شود، طبیعی بود. نمونه ای از این موتور RL-10 است که هنوز از ساختار لوله لحیم شده استفاده می کند.
روش رایج‌تر امروزه بریدن یک کانال خنک‌کننده در دیواره نازل، سپس استفاده از آلیاژ مس یا نیکل برای آب‌بندی آن است که سپس دیواره داخلی محفظه خواهد بود. آلیاژهای مس و نیکل به دلیل رسانایی حرارتی بالا در اینجا استفاده می شوند که به آنها اجازه می دهد گرما را از دیوار به خنک کننده منتقل کنند.
شکست سوختگی فرود SpaceX Starship SN8، اگزوز غنی از موتور، مس سبز سوز
کشتی فضایی SN8 در هنگام سوختن فرود خود، جایی که فشار مخزن سوخت پایینی را تجربه کرد که منجر به احتراق غنی از اکسیژن (نزدیک به نسبت استوکیومتری) شد، که به طور موثر دیواره های داخلی موتور را می خورد و پوشش مسی (شعله سبز) را می سوزاند.
این روش به این معنی است که سوخت می تواند قبل از رسیدن به محفظه بجوشد. گاهی اوقات می‌توان از این فرآیند برای چرخاندن توربین برای راه‌اندازی پمپ‌های موتور استفاده کرد - این چرخه گسترش دهنده است. این چرخه انرژی را از انبساط حرارتی سوخت که از مایع به گاز می رود و پمپ ها را می چرخاند مهار می کند.تصویر
اکثر موتورها از سوخت به عنوان خنک کننده استفاده می کنند، اما اکسید کننده نیز یک گزینه است. هنگامی که از یک پیشران برودتی استفاده می شود، قسمت بیرونی یک نازل موشک بسیار سرد خواهد بود، در حالی که داخل دیوار بسیار گرم خواهد بود.
یکی از چالش های اصلی خنک سازی احیا کننده این است که فشار داخل دیوارها باید بیشتر از فشار محفظه احتراق باشد. دلیل این امر این است که دیواره ها صرفاً لوله هایی هستند که انژکتورها را تغذیه می کنند و از آنجایی که فشار همیشه از بالا به پایین جریان دارد، انژکتورها باید فشار بیشتری نسبت به محفظه احتراق داشته باشند.
با فشار زیاد در داخل دیوارهای کوچک، تصور اینکه ممکن است نشتی اتفاق بیفتد، آسان است. خوشبختانه، چون فشار داخل دیوار بیشتر از فشار داخل محفظه است، اگر نشتی وجود داشته باشد، فقط به دلیل خنک شدن فیلم، خنک کننده اضافی ایجاد می کند.
خنک کننده فیلم
روش متداول بعدی خنک کننده موتور خنک کننده فیلم است. این روش جایی است که سیال بین محفظه احتراق و سطح نازل و گازهای داغ احتراق تزریق می شود. از آنجایی که سیالات یا گاز یا مایع هستند، این کار را می توان با پیشرانه های مایع یا گاز انجام داد. هدف از این کار ایجاد مرزی بین دیوار و گاز داغ احتراق است که به عنوان عایق حرارتی با یک سیال خنک‌تر در بین آنها عمل می‌کند.
موتور موشک خنک شده با فیلم، پیشرانه غنی از سوخت تزریق شده در حاشیه بیرونی صفحه انژکتور، گرافیک
یک موتور خنک‌شده با فیلم که در آن پیشرانه‌های غنی از سوخت بیشتری به محیط بیرونی صفحه انژکتور تزریق می‌شود تا یک لایه عایق از سوخت نسوخته (فقدان اکسیدکننده) بین محفظه احتراق داخلی و دیواره‌های محفظه احتراق ایجاد شود.
ساده ترین راه برای خنک کردن فیلم مایع، داشتن غلظت بالاتر سوخت یا انژکتورهای اکسید کننده در محیط بیرونی صفحه انژکتور است. از آنجایی که محفظه احتراق اصلی غنی از سوخت است، معمولاً سوخت مورد علاقه است - حلقه ای از سوخت اضافی در اطراف محیط بیرونی جریان دارد که مقدار مناسب اکسید کننده مورد نیاز برای واکنش را ندارد. این بدان معنی است که یک حلقه از احتراق غنی از سوخت وجود خواهد داشت تا از انتقال گرما از گازهای اصلی احتراق به دیوارها جلوگیری کند.
اکثر سوخت نزدیک به دیوار که به دلیل عدم وجود اکسید کننده کافی واکنش نشان نمی دهد، اساساً در امتداد دیواره های محفظه به عنوان یک فیلم، بین گازهای احتراق و دیواره های محفظه جریان می یابد. با این حال، احتمالاً از مایع به گاز تغییر فاز می‌دهد و یک لایه مرزی بخار ایجاد می‌کند، که همچنان به جذب گرما ادامه می‌دهد زیرا فرآیند تغییر فاز مقدار معینی گرما را جذب می‌کند.
خنک کننده فیلم موتور موشک، خنک کننده فیلم نقطه گلو، گرافیک
یک موتور با خنک‌سازی احیاکننده که همچنین از خنک‌کننده فیلم در نقاط داغ مانند گلوگاه موتور استفاده می‌کند که در آن پیشرانه به داخل گلو تزریق می‌شود تا بار حرارتی را کاهش دهد.
همچنین سوراخ کردن دیوارها (به شرط خنک شدن احیا کننده) و نشت در مقدار کمی سوخت مایع، به ویژه در نقاط داغ مانند گلوی موتور، معمول است.
مزیت استفاده از سوخت به عنوان خنک کننده این است که وقتی از سوخت کربنی مانند RP-1 استفاده می شود، یک لایه کربن به شکل کک در امتداد دیوارها ایجاد می کند. در احتراق غنی از سوخت، مقدار زیادی کربن نسوخته باقی می ماند و می تواند دوده ایجاد کند. این را می توانید در اگزوز ژنراتور گاز موتور مرلین مشاهده کنید. در این موتور، اسپیس ایکس ژنراتور گاز را بسیار غنی از سوخت راه اندازی می کند، که دما را به اندازه ای کاهش می دهد که مانع از ذوب شدن توربین شود. نتیجه این امر یک اگزوز بسیار تیره و دوده ای است. این دوده همچنین می تواند به دیواره های داخلی محفظه بچسبد. اگر دوده به انژکتورها و سوراخ های خنک کننده بچسبد عالی نیست، اما دوده ای که به دیوارها می چسبد می تواند به عنوان یک مانع حرارتی اضافی عمل کند.
تام مارکوسیک، مدیرعامل فایرفلای، دوده روی صورت
تام مارکوسیک، مدیرعامل فایرفلای، با دوده‌ای روی صورتش که از دیواره‌های داخلی موتور ریور آن‌ها می‌آمد و به عنوان یک لایه عایق عمل می‌کند که به کاهش بار حرارتی کلی کمک می‌کند.
از گاز خروجی ژنراتور گاز موتور مرلین نیز می توان برای خنک کردن قسمتی از نازل فیلم استفاده کرد. این اتفاق در سطح دریا مرلینز رخ نمی‌دهد، جایی که اگزوز فقط به بیرون ریخته می‌شود، اما در مرلین بهینه‌سازی خلاء اتفاق می‌افتد. در اینجا، گاز خروجی توربین به قسمت داخلی نازل پمپ می شود که موتور را برای شرایط خلاء بهینه می کند. همانطور که نازل بعد از گلو منبسط می شود، گاز خروجی خنک تر می شود و هر چه به سمت پایین نازل حرکت کنید، فشار کمتری دارد. هنگام پمپاژ گاز خروجی توربین، باید به اندازه کافی در پایین نازل انجام شود، جایی که فشار بیشتری نسبت به فشار خروجی اصلی احتراق دارد، اما همچنین در نقطه ای که گرمای مورد نیاز برای محافظت از نازل می تواند با موفقیت عایق شود. خنک سازی فیلم گاز خروجی توربین به عنوان خنک کننده احیا کننده اغلب در آن نقطه خاتمه می یابد.
این نه تنها در مرلین بهینه‌سازی خلاء اتفاق می‌افتد، بلکه در هر دو موتور Saturn V انجام شده است. F-1 و J-2 هر دو از خنک‌کننده فیلم اگزوز توربین برای خنک نگه داشتن قسمت‌های پایینی نازل‌های خود استفاده می‌کنند. . در حالی که J-2 هنوز از خنک‌کننده احیاکننده در زیر منیفولد استفاده می‌کرد، F-1 خنک‌سازی احیاکننده را در منیفولد متوقف کرد زیرا خنک‌سازی فیلم برای جلوگیری از ذوب شدن بقیه نازل کافی بود.
اثر این امر زمانی قابل مشاهده بود که موتورهای F-1 کار می کردند. جلوی شعله نارنجی روشن از انتهای نازل شروع نمی شود، در عوض یک قسمت تاریک بین شعله و خروجی نازل وجود دارد - این اگزوز توربین خنک کننده فیلم است. به دلیل غنی بودن از سوخت، لحظه ای طول می کشد تا اکسیژنی را پیدا کند تا با آن بسوزد و مشتعل شود، که تا زمانی که موتور را ترک نکند و نتواند با اکسیژن موجود در جو واکنش نشان دهد، اتفاق نمی افتد.
خنک کننده تابشی
هم موتور مرلین وکیوم اسپیس ایکس و هم موتور جاروبرقی رادرفورد آزمایشگاه راکت با روشن شدن به رنگ قرمز روشن می درخشند، زیرا فلز واقعاً داغ می شود و گرما را به فضا می تاباند. از آنجایی که اتمسفر در فضا وجود ندارد، هیچ هوایی برای جذب و هدایت یا انتقال گرما وجود ندارد. در عوض، موتورها می‌توانند گرما را از نازل‌های خود دور کنند، زیرا تابش برای انتقال گرما به ماده نیاز ندارد - مانند خورشید که گرما را از خلاء فضا از طریق تشعشع منتقل می‌کند.
الحاقات نازل در موتورهای مرلین و رادرفورد بهینه سازی شده در خلاء از یک فلز بسیار نازک ساخته شده اند که معمولاً آلیاژی مانند آلیاژ نیوبیم است که قادر به تحمل بارهای حرارتی بالا است. اما نقطه ضعف این پسوند نازل این است که بسیار نازک و نسبتا شکننده هستند. علاوه بر این، نیوبیم نسبت به اکسیژن بسیار واکنش نشان می دهد، به این معنی که موتوری مانند این به طور واقعی فقط در یک محیط خلاء کار می کند و همچنین در طول ساخت پیچیده تر است.
خنگاه کردن به موتور وکیوم مرلین شاید بهترین راه برای خلاصه کردن روش های خنک کننده موتور باشد، زیرا این موتور تقریباً از هر نوع خنک کننده ای استفاده می کند.تصویر
ژنراتور گاز از هر دو سینک حرارتی و اگزوز بسیار غنی از سوخت استفاده می کند. این کار از آنجایی انجام می شود که دیگر انواع خنک کننده را نمی توان برای یک توربین در حال چرخش استفاده کرد. در این شرایط، مهندسان فقط باید از فلزات مقاوم در برابر دمای بالا استفاده کنند و دمای اگزوز را پایین بیاورند تا فلز بتواند گرما را تحمل کند.
خنک کننده احیا کننده برای خنک کردن دیواره های محفظه، گلو و قسمت اول نازل استفاده می شود و برای داخل موتور نیز مقداری خنک کننده فیلم انجام می شود. هنگامی که کانال های خنک کننده احیا کننده به پایان می رسند از خنک کننده فیلم با خروجی گاز ژنراتور در امتداد نازل استفاده می شود. علاوه بر این، پسوند نازل نیز با درخشیدن نارنجی درخشان با استفاده از آلیاژ نیوبیم، گرمای بیشتری را از خود دور می کند.
به نظر نمی رسد موتور مرلین بهینه سازی شده با خلاء از خنک کننده فرسوده استفاده کند، اما از آنجایی که مراحل بالایی فقط یک بار استفاده می شود، موتور احتمالاً حتی می تواند در صورت لزوم از خنک کننده فرسوده استفاده کند.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

جنس بدنه از آلیاژ مس تنگستن نیکل کروم و... است و با لوله کشی سوخت ورودی خنک میشود. یا به صورت دو جداره.

تصویر

تصویر


تصویر
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

اره دوست گرامی منم در پستم همینها را گفتم ببین در حالی که دیواره‌ها و نازل موتورهای موشک نازک به نظر می‌رسه در واقع کانال‌های کوچکی در دیواره‌ها وجود دارد که می‌توان سوخت را از آن عبور داد تا خنک نگه داشت.خنک‌سازی احیاکننده در زمینه طراحی موتور موشکیک نوع طراحی هستش که در آن مقداری یا تمام پیشرانه از طریق لوله‌ها، کانال‌ها یا در یک پوشش در اطراف محفظه احتراق یا نازل عبور داده می‌شود تا موتور خنک بشه چون اغلب برودتی هستند. همچنین در احتراق غنی از سوخت، مقدار زیادی کربن نسوخته باقی میمونه و میتونه دوده ایجاد کنه. این را میتونید در اگزوز ژنراتور گاز موتور مرلین ببینید.تصویرتصویر در این موتور، اسپیس ایکس ژنراتور گاز را بسیار غنی از سوخت راه اندازی می کند، که دما را به اندازه کافی کاهش می دهد تا از ذوب شدن توربین جلوگیری میکنهتصویر
نازل‌های خنک‌شده با تشعشع مانند موتورهای شاتل OMS (که برای استفاده در ماژول سرویس Orion قابل استفاده هستند) از فلزات با دمای بالا مانند کلمبیوم یا نیوبیم تشکیل شده‌اند. آنها ممکن است جوش داده شده یا اسپینفورم شوند.نازل معمولاً مورد استفاده توسط برنج، فولاد ضد زنگ، چدن، برنز، کاربید تنگستن، نیکل، کاربید سیلیکون، آلیاژهای فوق العاده، تیتانیوم، آلیاژهای نیکل، تانتالیوم تولید می شن. نازل ها همچنین از مواد تفلون مانند PTFE، از Kynar (PVDF) ساخته میشن ببین .یک موشک باید در هنگام پرتاب نیروهای قوی را تحمل کند و تا حد امکان سبک باشه برای قاب اصلی اکثر موشک ها از آلومینیوم یا تیتانیوم درجه هوافضا استفاده می کنند زیرا هر دو فلز بسیار قوی اما سبک وزن هستند. ببین تنگستن ماده انتخابی زمانی است که دمای شعله پیشران جامد موشک از نقطه ذوب رنیم بیشتر شود. از آنجایی که تنگستن می تواند برای پوشش مواد سبک تر مانند گرافیت یا کربن/کربن استفاده شود، از هزینه و وزن یک گلوگاه تنگستن یکپارچه اجتناب میشه . نازل های موشک مدل معمولاً به دلیل دمای بالای اگزوز از خاک رس یا سرامیک ساخته میشن
دو استثنای ماده ای که می توانند مستقیماً دمای احتراق موشک را حفظ کنند، گرافیت و تنگستن هستند، اگرچه هر دو در صورت محافظت نشدن در معرض اکسیداسیون هستند..تصویر
در موشک ها روش های خنک کننده عبارتند از
Ablative: دیوارهای داخلی با موادی پوشانده شده است که گرما را به دام می اندازد و تبخیر می شود.خنک کننده ابلیتیو یکی از ساده ترین و موثرترین روش های خنک سازی موتور است. در این روش از ماده ای استفاده می شود که بخار می شود و سپس دور ریخته می شود و گرما را با خود می برد. این معمولاً از کامپوزیت کربنی ساخته می شود که نقطه ذوب بسیار بالایی دارد
خنک کننده تابشی: نازل می درخشد و گرما را دور می کند.تصویر
خنک کننده تخلیه: یک پیشرانه برودتی، معمولاً هیدروژن، در اطراف نازل رد شده و تخلیه می شود.
خنک‌سازی احیاکننده: موشک‌های مایع قبل از تزریق به محفظه احتراق یا پیش سوز، سوخت یا گاهاً اکسیدکننده را در اطراف نازل هدایت می‌کنند.
خنک کننده پرده: تزریق سوخت به گونه ای تنظیم می شود که سوخت اضافی در اطراف دیوارهای داخلی وجود داشته باشد که باعث خنک شدن آن می شود.
خنک کننده فیلم: سطوح با پیشرانه مایع خیس می شوند که در حین تبخیر خنک می شود.
در همه موارد، اثر خنک‌کننده‌ای که از تخریب دیوار جلوگیری می‌کند، ناشی از یک لایه نازک از سیال عایق (لایه مرزی) است که در تماس با دیواره‌ها است که بسیار خنک‌تر از دمای احتراق است. به شرط سالم ماندن این لایه مرزی، دیوار آسیبی نخواهد دید.
اختلال در لایه مرزی ممکن است در هنگام خرابی های خنک کننده یا ناپایداری های احتراق رخ دهد و شکست دیوار معمولاً بلافاصله پس از آن رخ می دهد.
با خنک‌سازی احیاکننده، لایه مرزی دوم در کانال‌های خنک‌کننده اطراف محفظه یافت می‌شود. این ضخامت لایه مرزی باید تا حد امکان کوچک باشد، زیرا لایه مرزی به عنوان عایق بین دیوار و خنک کننده عمل می کند. این می تواند با بالا بردن سرعت مایع خنک کننده در کانال ها تا حد امکان به دست آید.
در عمل، خنک کننده احیا کننده تقریباً همیشه همراه با خنک کننده پرده و/یا خنک کننده فیلم استفاده می شود.
موتورهای با سوخت مایع اغلب پر از سوخت هستند که دمای احتراق را کاهش می دهد. این امر بارهای حرارتی روی موتور را کاهش می دهد و به مواد ارزان تر و سیستم خنک کننده ساده اجازه می دهد. این همچنین می تواند با کاهش میانگین وزن مولکولی اگزوز و افزایش راندمان تبدیل گرمای احتراق به انرژی جنبشی اگزوز، عملکرد را افزایش دهد.لوله های تعبیه شده در نازل عملکردهای بسیار ضروری را انجام می دهند.
تنگستن برای مدتی مورد استفاده قرار گرفت، اما سنگین و اغلب ترک خورده بود.
کربن-کربن
کربن-کربن تقویت‌شده نیز نامیده می‌شودنه تنها دمای بالا را به خوبی تحمل می کند، بلکه می تواند شوک حرارتی را نیز تحمل کند و ضریب انبساط حرارتی پایینی دارد. این به معنای کاهش قابل توجه خطر ترک خوردگی ناشی از تنش حرارتی است.
در یک نازل موشک، مقاومت در برابر ضربه مهم نیست - شوک حرارتی و دما وجود دارد، و بنابراین این ماده برای این استفاده ایده آل است. با این حال، هنوز هم فرسوده است و قابل استفاده مجدد نیست. با این حال، موشک‌های قابل استفاده مجدد تقریباً همیشه از انواع مایع برای اهداف سوخت‌گیری مجدد هستند و آن نازل‌ها به صورت مایع از منابع سوخت برودتی خنک می‌شوند.
نازل های موتور موشک چقدر داغ می شوند؟با توجه به دبی بای پس 73 پوند در ثانیه در دمای 367- درجه فارنهایت، دبی خنک کننده نازل 47 پوند بر ثانیه و دمای خروجی مخلوط 193- درجه فارنهایت، می توانیم یک محاسبه میانگین وزنی جرم-جریان انجام دهیم تا دمای هیدروژن خروجی خنک کننده نازل 77 درجه فارنهایت یا 536 درجه R است که تقریباً با نمودار بالا برای دمای دیواره نازل در خروجی مطابقت دارد.$T_{\mathrm{mixed}} =
\frac {
T_{\mathrm{bypass}}\times\dot m_{\mathrm{bypass}} +
T_{\mathrm{nozzle}}\times\dot m_{\mathrm{nozzle}}}
{(\dot m_{\mathrm{bypass}} + \dot m_{\mathrm{nozzle}})}$
خنک کننده احیا کننده متداول ترین شکل خنک کننده است
محفظه رانش و با جریان مایع خنک کننده با سرعت بالا در پشت دیواره محفظه به دست می آید تا لاینر گاز داغ را خنک کند. در این روش، سوخت خود به عنوان خنک کننده عمل می کند، زیرا در مایعات مقدار زیادی انتقال حرارت به سرعت انجام می شود.
سپس خنک کننده با گرمای ورودی از خنک کردن لاینر تخلیه می شود
وارد انژکتور شده و به عنوان پیشرانه استفاده می شود.تصویر
خنک کننده ابلیتیو یکی از ساده ترین و موثرترین روش های خنک سازی موتور است. در این روش از ماده ای استفاده می شود که بخار می شود و سپس دور ریخته می شود و گرما را با خود می برد. این معمولاً از کامپوزیت کربنی ساخته می شود که نقطه ذوب بسیار بالایی دارد
موتور اکسید-ایریدیم/رنیم-کربن/کربن که در اصل برای استفاده به عنوان بخشی از مأموریت بازگشت نمونه مریخ ساخته شده بود، عملکرد اکسید ایریدیوم/رنیم را در کسری از وزن ارائه می‌دهد. با جایگزینی بیشتر رنیوم ساختاری با کربن/کربن با چگالی کم، صرفه جویی قابل توجهی در جرم بدون به خطر انداختن یکپارچگی ساختاری حاصل می شود. خنک کننده موتور فرسوده، لایه کامپوزیت کربن، محفظه احتراق، گرافیک
یک لایه کامپوزیت کربن که به عنوان یک لایه فرسوده عمل می کند که دیواره های فلزی محفظه احتراق اصلی را عایق می کند و هنگامی که تصعید می شود گرما را جذب می کند. (اعتبار: فضانورد روزمره)
همین اصل را می توان برای خنک کردن موتور موشک نیز به کار برد. در داخل دیواره های محفظه احتراق و نازل لایه ای از کامپوزیت های کربنی قرار دارد. هنگامی که پیشرانه در موتور می سوزد، این لایه کربن به آرامی می سوزد. این روش فاقد قطعات متحرک و خود تنظیم می باشد که آن را به روشی فوق العاده کارآمد و قابل اعتماد برای خنک کننده موتورها تبدیل می کند.
اما محدودیت‌هایی وجود دارد، بدیهی است که موتوری که به این روش خنک می‌شود قابل استفاده مجدد نیست.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

به هر حال اینها نوع تکامل یافته فشفشه چینی هستند که چند هزار سال پیش اختراع شده اند . فکر کنید اینها با این فشفشه های تکامل یافته تا کجا میتوانند پیش بروند. ما در مهندسی سازه یک مشکل داریم و آنهم محدودیت طبقات به علت افزایش بار سازه است. به این دلیل مهندسین مواد دنبال مصالح سبک و مقاومتر هستند تا محدودیت طبقات را شکسته و چند طبقه بالاتر بروند. در مهندسی هوا فضا سوختی سبک تر و پر انرژی تر از هیدروژن اکسیژن و فلور نیست. یعنی مهندسین هوافضا به آخر خط در مورد سوخت موشک رسیده اند و هر قدر بار سنگین شود و یا مسافت مسافرت بیشتر شود به هر حال مجبورند از سوخت بیشتری استفاده کنند که خودش اضافه بار دارد. ساده بگویم انسان در صنایع هوا فضا آخر آخر خط هست و متاسفانه بعد از این کاری نمی تواند بکند جز حمل بار به مدار و صرفا بدرد شرکت های تجاری می خورد تا ماهواره هوا کنند و .... رفتن به مریخ و یا خروج از منظومه شمسی برای بشر غلط اضافی است.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

که فرمودید مهندسین هوافضا غلط اضافه کردند و رفتن به مریخ امکان نداره . اینو من توهین در نظرم نمیگیرم به حساب میزارم که شما اطلاع دقیقی ندارین اول برای فرار از جاذبه سنگین زمین اره . فضاپیماهای فعلی از سوخت های مختلفی استفاده می کنند یکی از روشها هیدروژن و اکسیژن مایع است خوب تراست شیمیایی بیشتره امارانش تولید شده در واحد میزان مصرف پیشرانه که معمولاً بر حسب پوند رانش به ازای هر پوند پیشرانه مصرفی در ثانیه بیان میشه و معیاری برای کارایی موتور موشک است.در موتور یونی بیشتره ببین ضربه خاص (معمولاً به اختصار Isp) معیاری است که نشان می ده یک موتور توده واکنش (موشک با استفاده از پیشرانه یا موتور جت با استفاده از سوخت) چگونه نیروی رانش ایجاد می کنه. برای موتورهایی که جرم واکنش آنها فقط سوختی است که حمل می کنند، ضربه خاص دقیقاً متناسب با سرعت موثر گاز خروجی است.Isp در ثانیه برابر است با مدت زمانی که یک موشک باید برای استفاده از مقداری پیشران با وزن (اندازه گیری شده در یک گرانش استاندارد) برابر با رانش آن شلیک شود.
شما یک لوله سوخت خارجی و انعطاف پذیر را از یک مخزن سوخت هدایت می کنید که 100 کیلوگرم سوخت + اکسید کننده ذخیره می کند. شما موتور را روشن می‌کنید و نیروی رانش را طوری نگه می‌دارید که بدون بالا و پایین رفتن، شناور باشد. شما زمان را از زمان روشن شدن موتور تا پایان تمام سوخت اندازه گیری می کنید و زمانی که تمام شد، زمان تکانه خاص شماست. واضحه که هر چه طولانی تر باشد، شتاب بیشتری از سوخت حاصل می شود.
آنچه واقعاً اهمیت داره استفاده‌های عملی‌تر دیگر از تکانه‌های خاص است:
$I_{sp} = { v_e \over g_0 }$
این یک معادله بی اهمیت است. شما g0 دارید که شتاب گرانشی زمین است، یک ضریب تبدیل ساده، یک سرعت اگزوز ثابت - و شما ve -، سرعتی که در آن پیشرانه از موتور به بیرون پرتاب می شود. خودشه. تنها متغیر - و بنابراین شما می توانید ضربه خاصی را به عنوان سرعت گازهای خروجی در نظر بگیرید که برای راحتی کار فقط در مقداری ثابت ضرب می شود. - فقط سرعت گاز اگزوز است. فقط با ضرب آن در یک ثابت کمی «عجیب» می شود. واقعا ساده $F_\text{thrust} = g_0 \cdot I_\text{sp} \cdot \dot m$˙
- در هر جریان سوخت. هر چه نیروی رانش بیشتر و سوخت کمتری مصرف شود بهتر است.
$\Delta v = I_\text{sp} g_0 \ln \frac {m_0} {m_f}$
این همان چیزی است که کل این بازی در مورد آن است - جایی که شما از آن isp به سختی تعیین شده استفاده می کنید.
Delta-v مسافت پیموده شده واقعی یک موشک است. تکانه خاص در مورد موتور است. اما علاوه بر موتور، شما سوخت دارید و محموله هم دارید. 9 کیلومتر بر ثانیه برای رسیدن به LEO خوب است. 4 کیلومتر در ثانیه یا بیشتر برای فرار از زمین و شروع سفر بر فراز منظومه شمسی. 3 کیلومتر بر ثانیه برای گرفتن در مدار مریخ. این مقدار delta-v است که پایه و اساس هر طرح ماموریتی است. و با آن، mf، جرم خشک موشک خود را دارید - موتور، محموله علمی، تله متری، مخازن، پانل ها، هر چیز دیگری غیر از سوخت. و m0 - جرم پرتاب. این به علاوه سوخت بالاست.
معمولاً جرم سوخت شما چیزی در حدود 90 تا 95 درصد جرم پرتاب خواهد بود. کار بسیار کمی می توانیم در مورد آن انجام دهیم، زیرا برای غلبه بر گرانش زمین قبل از رسیدن به مدار، به نیروی رانش خوبی نیاز داریم و این کار توسط موتورهای شیمیایی که تکانه های خاص ضعیفی دارند ارائه می شود. اما سپس، در مدار، مراحل پرتاب را رها می کنیم (جرم خشک بسیار پایین می آید!) و به موتورهای کارآمد مانند یون تغییر می کنیم. بنابراین، می‌توانیم دومین دلتا-V را برای رسیدن به LEO تولید کنیم، اما بدون نیاز به حمل صدها تن سوخت. اینجاست که ISp خوب حاکم است.موتورهای یونی مقادیر بسیار کمی گاز می گیرند و آن را تا سرعت های بسیار بالا شتاب می دهند، بر خلاف موتورهای شیمیایی که مقدار زیادی گاز می گیرند و با سرعت کم به بیرون می ریزند. این بدان معنی است که یک موتور یونی سوخت بسیار کمتری مصرف می کند. موتورهای یونی با انرژی محدود می شوند نه جرم.
یک مزیت کلیدی پیشرانه یونی کارایی است. خروجی اگزوز یک موتور یونی تا 10 برابر سریعتر از اگزوز موتورهای شیمیایی حرکت می کند و نیروی رانش بسیار بیشتری را به ازای هر پوند پیشرانه ایجاد می کند.دلیل اینکه موتورهای یونی در فضا کار می کنند به دو دلیل است: اصطکاک در خلاء فضا برای ایجاد مقاومت وجود ندارد و دور بودن از سیارات تأثیر گرانش را محدود می کنه از آنجا که هیچ اصطکاک وجود ندارد، پس فشارهای مداوم کوچک در مدت زمان طولانی در نهایت سرعت سفینه را افزایش می ده.رانشگرهای یونی فعلی می توانند تنها 0.5 نیوتن (یا 0.1 پوند) نیروی رانش ایجاد کنند خیلی کمه درسته که معادل نیرویی است که با نگه داشتن 10 سنتی در دست خود احساس می کنید.مزیت موتور یونی نسبت به موتور موشک شیمیایی چیست؟ داشتن جریان ثابت الکترون باعث کارایی موتورهای یونی می شود. در نتیجه حرکت موتورهای یونی تا 10 برابر سریعتر از موتورهای شیمیایی، اگزوز آنها منبع پیشران بیشتری تولید می کند.
ما می‌توانیم ببینیم که RL10 حدود 1 میلیون بار نیروی رانش بیشتری برای حدود 20 برابر جرم بیشتر ایجاد می‌کند. این بدان معناست که ما برای تولید همان نیروی رانش به 8 میلیون کیلوگرم پیشرانه یونی نیاز خواهیم داشت - معادل حدود 2.5 رانشگر با سوخت کامل Saturn V.رانش اندازه گیری اشتباهی است که برای این مقایسه استفاده می شود، همانطور که رانش نسبت به وزن است. آنچه مهم است Specific Impluse Isp است که معیاری برای توانایی تغییر تکانه در واحد پیشرانه است.
. یکی از منابع تفاوت این واقعیت است که یک موتور شیمیایی منبع انرژی خود را در جرم پیشرانش از طریق اکسیداسیون شامل می شود، در حالی که برای یک موتور یونی قدرت از یک شکافت - راکتور یا پانل های خورشیدی و غیره می آید. اکنون وزن خود موتور است. شروع به ایجاد یک تفاوت بزرگ می کند. برای استفاده از مثال ، 200 کیلوگرم RL10C با 799 کیلوگرم سوخت و 1 کیلوگرم محموله، Δv برابر با:$\displaystyle \Delta v=v_{\text{e}}\ln {\frac {m_{0}}{m_{f}}}$
جایی که
${\displaystyle v_{\text{e}}=I_{\text{sp}}\cdot g_{0}}$
$\displaystyle \Delta v=450 \times 9.8 \times \ln {\frac {(200+799+1)}{(200+1)}}$
موتور 8.3 کیلوگرمی Dawn و 2.5 کیلوگرم پیشرانه با محموله یکسان به شما کمک می کند.
$\displaystyle \Delta v=3000 \times 9.8\ln {\frac {(8.3+2.5+1)}{(8.3+1)}}$
اما دریافت 11.8 کیلوگرم به LEO بسیار ارزان تر خواهد بود تا بتوانید یک بار محموله 1 کیلوگرمی را به سرعت 7000 متر بر ثانیه برسانید و سپس 1000 کیلوگرم را به LEO برسانید تا همان محموله را با همان سرعت شتاب دهید.
افزودن موتورهای بیشتر کلاستر کردن موتورها باعث تغییر Specific Impluse نمی شود، بلکه فقط جریان سوخت را افزایش می دهد (یعنی نیروی رانش را افزایش می دهد)، اما از آنجایی که اکنون وزن موتورهای اضافی را جابه جا می کنید، Δv نهایی شما را کاهش می دهد، شما سریعتر به آنجا می رسید اما نه به آن سرعت، (به سرعت کمتری می رسید اما زودتر به آن می رسید). موتورهایی که نیروی رانش بیش از جرم خود را تولید می کنند را می توان برای استفاده از آن رانش اضافی برای شتاب گرفتن از چاه گرانشی ترکیب کرد، با این حال، موتورهای یونی نیروی رانش اضافی ندارند، بنابراین ترکیب آنها مزایای محدودی دارد.
انجام این کار با دو موتور شیمیایی باعث می شود:$\displaystyle \Delta v=450 \times 9.8 \times \ln {\frac {(200+200+799+1)}{(200+200+1)}}$
دو موتور یونی به شما می دهند:
$\displaystyle \Delta v=3000 \times 9.8\ln {\frac {(8.3+8.3+2.5+1)}{(8.3+8.3+1)}}$
برای شتاب دادن به اسپیس شیپ 1000 تنی با سرعت 9.8 متر بر ثانیه به چند پیشران یونی نیاز است؟هیچ رانشگر یونی موجود در حال حاضر قادر به تولید نیروی رانش به این اندازه برای جرم خود نیست، و مهمتر از آن، حتی بهترین منابع انرژی (حتی منابع حدس و گمان یا آنهایی که TRL پایین دارند) توان کافی برای این جرم برای تامین انرژی این چنینی را ندارند. مونتاژ، مهم نیست که چقدر بزرگ است.
به طور کلی تر، یک رانشگر که به طور واقعی حتی به طور مبهم برای شتاب گیری در G های کسری حتی عملی بود، تقریباً به طور قطع تعریف «پیش رانش یونی» را که معمولاً برای اشاره به پیشرانه های یون شبکه ای استفاده می شود که دارای محدودیت های نسبتاً پایینی در نسبت رانش به وزن هستند، گسترش می دهد.
دلیل اینکه موتورهای یونی در فضا بسیار خوب کار می کنند این است که وقتی آنها روشن می شوند، فضاپیما در حال حرکت در مدار است، بنابراین دیگر نمی تواند به زمین بیفتد و خارج از جو است، بنابراین وجود دارد. بدون اصطکاک باعث کاهش سرعت آن می شود. در این شرایط، حتی اگر موتور فقط مقدار کمی را فشار می دهد، هیچ چیز دیگر بر آن غلبه نمی کند، بنابراین به آرامی اضافه می شود و فضاپیما شتاب می گیرد. از آنجایی که موتورهای یونی با سوخت بسیار کارآمد هستند و سال ها طول می کشد تا یک کاوشگر فضایی عمیق به مکان هایی برود، بنابراین زمان زیادی برای جمع شدن شتاب وجود دارد، آنها برای کشتی هایی که باید خیلی دور بروند بسیار خوب هستند.
مزیت اصلی موتورهای یونی این است که می توانند به رانش های ویژه (ISP) بسیار بالایی در مقایسه با موتورهای موشکی دیگر مانند موشک های تقویت کننده دست یابند..hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
آخرین ویرایش توسط rohamjpl جمعه ۱۴۰۱/۲/۱۶ - ۰۹:۳۱, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

"غلط اضافی" = اشتباهی بیشتر از اشتباه قبلی و اشتباهی بیشتر یا افزون شده. زیاد شدن یا زیاد کردن اشتباهات

الان همه ما میتوانیم با دوچرخه روی سیاره زمین مسافرت کنیم و جهان گردی کنیم و صد البته قاره پیمایی . در کل ممکن است ولی غلط است همان غلط اضافی. چون اتلاف هزینه و عمر خیلی زیادی دارد. الان نزدیک 80 درصد انرژی و نیروی پیشران صرف حمل و انتقال خود سوخت موشک میشود . یعنی یک فاجعه بزرگ برای موجودی که ادعای فهم و شعور بیولوژیک دارد. این بزرگترین درام و خنده دارترین کمدی مشاهده شده توسط سایر موجودات هوشمند غیر انسانی است.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

در پاسخ شما الان نزدیک 80 درصد انرژی و نیروی پیشران صرف حمل و انتقال خود سوخت موشک میشود . یعنی یک فاجعه بزرگ برای موجودی که ادعای فهم و شعور بیولوژیک دارد. این بزرگترین درام و خنده دارترین کمدی مشاهده شده توسط سایر موجودات هوشمند غیر انسانی است. ایا زمانی که اجداد ما با استفاده از رمپ و گذاشتن چوب زیر سنگهای چند صد تنی هرم میساختند و از کرین استفاده نمیکردندیا شما غذا را میزارین تو مایکرویو اون و سریع پخته و گرم میشه برای انسان گذشته یک شاهکاره اما همین تلگراف و مورس براتون نسبت به موبایلهای الان و انتقال صدا و تصویر خنده داره اره خیر اینها خنده نداره برامون خنده دار نیست .شخم زدن و برداشت مکانیزه و دستی اجداد ما خنده دار هست .خیر اینها پیشرفت بشر هست هنوز در مرحله تمدن صفرم و ورود به تمدن یک هستیم .در اینده هم انها نمیخندند که اجدادشان چرا 85 درصد سوخت هدر میدادند چون میدونند هرگز به این مرحله نمیرسیدند .نردبان علم پلکانی هست .اسانسوری نیست یهو بری طبقه اخر همون اسانسور هم با یک سرعت و شتاب میره بالا .درسته در حال حاضر به قول شما اینگونه هست ببین موشک Saturn V روی سکوی پرتاب 85 درصد از نظر جرمی پیشرانه بود. سه مرحله داشت. اول با استفاده از نفت سفید-اکسیژن و مرحله دوم و سوم با استفاده از هیدروژن-اکسیژن.در هنگام برخاستن موشک چند درصد سوخت مصرف می شود؟شبیه سازی io از ماموریت CRS-15 Falcon 9 حداکثر Q را در 66 ثانیه نشان می دهد، با حدود 350 تن پیشران مرحله اول و دوم از مقدار اولیه 509 تن باقی مانده است، بنابراین حدود 31 درصد سوخت مصرف شده است.با قدرت کامل، 9 موتور مرلین 3200 پوند سوخت و اکسیژن مایع در ثانیه مصرف می کردند و تقریباً 850000 پوند نیروی رانش تولید می کردند.چند درصد از جرم موشک سوخت است؟تصویر
شاتل فضایی همچنین ۸۵ درصد از نظر جرمی پیشرانه بود و از ترکیبی از مواد جامد و هیدروژن-اکسیژن برای مرحله اول و هیدروژن-اکسیژن برای مرحله دوم استفاده کرد. موشک سایوز 91 درصد از نظر جرمی پیشرانه است و در هر سه مرحله از نفت سفید-اکسیژن استفاده می کند.میگیم چند درصد سوخت برای بلند کردن خود سوخت استفاده میشه من فکر می کنم پاسخ سوالم در معادله موشک نهفته است که می گوید
$\Delta v = v_e\log M_i/M_f,$
که در آن Δv مقدار کل تغییرات سرعت در طول یک مانور یا یک سفر کامل است، Mi جرم اولیه است، یعنی. مجموع کل محموله و سوخت، Mf جرم نهایی است که محموله شما خواهد بود، و ve سرعت خروجی اگزوز است که ثابت فرض شده است.
بنابراین p نسبتی باشد که سوخت است، بنابراین $M_f = (1-p)M_i$. سپس ما داریم
$\Delta v = v_e\log \left(\frac{1}{1-p} \right),$
بنابراین می بینید که چرا پاسخ دادن به سؤالم به عنوان درصد دشوار است. با افزایش Δv، یعنی برای سفرهای دورتر یا پیچیده تر، نسبت سوخت p نیز باید افزایش یابد.
اگر می خواهید یک رابطه دیفرانسیل بین سرعت و جرم داشته باشید، می توانیم و$\Delta v \to dv$، $M_i \to M_f + dM$ را در معادله موشک در نظر بگیریم تا به دست آوریم.
$dv = v_e dM/M.$(این معمولاً فرمولی است که ابتدا با در نظر گرفتن پایستگی تکانه به دست می آید.)$\Delta v = v_e \ln\left(\frac{m_0}{m_f}\right)$
فرمول محاسبه مقدار سوخت برای یک موشک چیست؟با فرض اینکه شما در مورد راکتی که موتور اصلی Saturn V است، فقط مرحله اول را محاسبه می کند و درگ را با زاویه پرتاب 80 درجه حذف می کند.
مشخصات:
35100 KN در ATM
$I_{sp}=263 s \text{ (atm)}$
$I_{sp}=304s \text{ (vac)}$
وزن با پیشران = 5040000 پوند
وزن خالص = 287000
برای راحتی، من فقط می‌خواهم از تکانه‌های خاص متوسط ​​استفاده کنم
${(263/304)\over 2}=283.5$
نرخ جریان جرمی: $4753000 lb/165 seconds = 212.72 lb/s
Burn Time = 165 seconds.$
اکنون از فرمول برای تعیین شتاب اولیه در محور y استفاده کنید
$(a_0)_y=g_0[F sin \Theta/w)−1]$
جایی که $g_0=9.81m/s^2$ یا $32.17ft/s^2$
F=force=35100KN
w=وزن با پیشرانه
بنابراین ما دریافت می کنیم
$32.17ft/s∗[{35100KN∗0.9848\over 22419.03KN}]−1=17.43ft/s^2$برای محور x از فرمول استفاده کنید
$(a_0)_x=g_0[Fcos\Theta/w]$
$32.17ft/s∗[{351000KN∗0.1736\over 22419.03KN}]=87.44ft/s^2$
برای سرعت پایانی (جایی که سوخت به پایان می رسد):
$(u_p)_y=cIn(m_0/m_f)sin\Theta−t_pg_0$
c = سرعت اگزوز
در = ورود به سیستم طبیعی
m0 = وزن با پیشرانه
mf = وزن پس از مصرف پیشران
tp = زمان سوختن
$32.17∗283.5In(5040000/287000)∗0.984−165∗32.17= 20409.33 ft/s^2$
تقریباً 0.52 برابر سرعت فرار زمین..hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

حالا چرا گیر دادن به موشک. فناوری های دیگری در دست نیست.


تصویر


مثلا اینها بدون نیاز به سوخت موشک با سرعت نزدیک نور یا مثلا یک سوم نور در حال حرکت هستند. الان تو غرب دنبال دینامیک تورس و معادله وکتور هستند شما خبری ندارید.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

منظور شما گرفتن انرژی از فضای میان ستاره ای هست .ببین بازم میگم جهت فرار از جاذبه به تراست احتیاج داری .انرژی از تار و پود فضای اطراف ما استخراج میشودانرژی نقطه ی صفر یا انرژی موجود در خلاء گویی قانون اول ترمودینامیک را نقض می کند. گرچه انرژی نقطه ی صفر از قوانین مکانیک نیوتنی سرپیچی می کند۶۸.۳ درصد کیهان از «انرژی تاریک» ساخته شده است، انرژی خلاء خالص. یعنی بزرگترین منبع ذخیره انرژی در سرتاسر کیهان خلئی است که کهکشان ها را از هم جدا می سازد. ( این انرژی آنقدر عظیم است که کهکشان ها را از هم دور می کند و چه بسا سرانجام در یک بیگ فریز کیهان از هم بدرد.) انرژی تاریک در هر جای کیهان هست،

بردار انرژی چیست؟
نمونه هایی از این برق و هیدروژن هستند. که این دو نوع انرژی ساخته دست بشر را بردارهای انرژی میگیم زیرا هر دوی آنها امکان حمل انرژی را می دهند و سپس می توانند دوباره به هر شکل دیگری از انرژی تبدیل شوند.
انرژی میدان برداری چقدر است؟انرژی یک اسکالر است، اما جریان انرژی اینطور نیست. این یک بردار است و در واقع برای تشعشعات EM بردار Poynting است.
بردار Poynting جریان انرژی در واحد زمان در واحد سطح است، یعنی ژول بر متر مربع در ثانیه. بنابراین برای بدست آوردن توان جذب شده توسط سلول خورشیدی باید بردار Poynting را در مساحت ضرب کنیم. اما مساحت به جهت نسبی پانل و نور بستگی دارد:هیچ چیز خیلی پیچیده ای در این مورد وجود ندارد. اگر پنل خورشیدی در زاویه باشد، نور کمتری را رهگیری می کند و بنابراین انرژی کمتری از نور جذب می کند. توان abosbed توسط حاصلضرب نقطه بردار داده می شود:P=S⋅Aشار انرژی S نور یک بردار و مساحت پانل A یک بردار است (مساحت برداری) اما حاصلضرب نقطه ای دو بردار یک اسکالر - انرژی در ثانیه می دهد.
اون تورسی که شما تو فیلم ها میبینید صرفا شبیه سازی اثرات میدان گرانشی روس ساکنان هست همین از آنجایی که شما در یک نظر اشاره می کنید که هدف شما تفاوت بین گرانش تقلید شده و طبیعی است: گرانش انحنای فضا-زمان است، چه باشتاب یا قرار گرفتن در میدان گرانش -- تفاوت بین هر دو فقط تفاوت در دیدگاه است، همانطور که نظریه نسبیت عام بیان می کند. شخص معروف در آسانسور در حال سقوط نمی تواند بگوید که آیا او در گرانش صفر است یا در سقوط آزاد روی زمین. از نظر فیزیکی قابل تشخیص نیست، یکسان است. به همین ترتیب، شخصی در آسانسور شتاب‌دهنده نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا در گرانش صفر شتاب می‌گیرد یا در یک میدان گرانشی ثابت ایستاده است. از نظر فیزیکی یکسان است. هیچ کدام کم و بیش تقلید یا طبیعی نیستند.
البته یک حرکت دایره‌ای فضا زمان را برای ساکنان به گونه‌ای منحنی می‌کند که هنگام حرکت (نیروهای کوریولیس) نسبت به زمین شتاب‌های متفاوتی را درک می‌کنند. یک چنبره
فرض کنید Cc دایره "مرکزی" با شعاع R و مرکز $P_c(a, b, c)$ باشد. همچنین، اجازه دهید $M_1(x_1, y_1, z_1)$ تمام نقاط روی Cc باشد. فرض کنید Ca یک دایره "کمکی" باشد (که مرکز آن M1 است)، r شعاع او و $M_2(x_2, y_2, z_2)$ یک نقطه روی آن دایره باشد.
من به دنبال تمام نقاط M2 هستم تا چنبره را پیدا کنم. این چیزی است که من به آن رسیدم:
$\begin{cases}
(x_1 - a)^2 + (y_1 - b)^2 - R^2 = 0 \text{ (1)}\\
(x_2 - x_1)^2 + (y_2 - y_1)^2 - r² = 0 \text{ (2)} \\
\end{cases}$
و من نهایت $(x^2+y^2+z^2 + R^2 - r^2)^2 = 4R^2(x^2+y^2)$
صرف نظر از اینکه چگونه به دست می آید، یک سیستم محرکه ای که بتواند به طور مداوم از حرکت تا رسیدن شتاب ایجاد کند، سریع ترین روش سفر خواهد بود. سفر با شتاب ثابت سفری است که در آن سیستم رانش کشتی را با سرعت ثابتی در نیمه اول سفر شتاب می دهد و سپس در نیمه دوم سرعت کشتی را کاهش می دهد، به طوری که نسبت به جایی که شروع شده است به مقصد می رسد. اگر این کار با شتابی مشابه با شتابی که در سطح زمین تجربه می‌شود انجام می‌شد، مزیت بیشتری برای تولید گرانش مصنوعی برای خدمه داشت. با این حال، تامین انرژی مورد نیاز با فناوری فعلی بسیار گران خواهد بودموتور یونی
نوعی پیشرانه الکتریکی، فضاپیماهایی مانند داون از موتور یونی استفاده می کنند. در موتورهای یونی، نیروی الکتریکی برای ایجاد ذرات باردار پیشران، معمولاً گاز زنون، و شتاب دادن به آنها تا سرعت های بسیار بالا استفاده می شود. سرعت خروجی راکت‌های معمولی توسط انرژی شیمیایی ذخیره شده در پیوندهای مولکولی سوخت به حدود 5 کیلومتر بر ثانیه محدود می‌شود. آنها نیروی رانش بالایی تولید می کنند (حدود 106 نیوتن)، اما ضربه خاص کمی دارند و این حداکثر سرعت آنها را محدود می کند. در مقابل، موتورهای یونی نیروی کمی دارند، اما حداکثر سرعت در اصل فقط به نیروی الکتریکی موجود در فضاپیما و یون های گازی که شتاب می گیرند محدود می شود. سرعت خروجی ذرات باردار از 15 کیلومتر بر ثانیه تا 35 کیلومتر بر ثانیه است. انرژی شکافت هسته ای-شکافت-الکتریکی
موتورهای هسته ای-الکتریکی یا پلاسما که برای مدت طولانی در رانش کم کار می کنند و با راکتورهای شکافت نیرو می گیرند، پتانسیل رسیدن به سرعتی بسیار بیشتر از وسایل نقلیه با انرژی شیمیایی یا موشک های هسته ای حرارتی را دارند. چنین وسایل نقلیه ای احتمالاً پتانسیل این را دارند که اکتشافات منظومه شمسی را با زمان سفر معقول در قرن کنونی تامین کنند. به دلیل نیروی محرکه کم رانش، آنها به عملیات خارج از سیاره و در اعماق فضا محدود می شوند. نیروی محرکه فضاپیمای الکتریکی که توسط یک منبع انرژی قابل حمل تغذیه می‌شود، مثلاً یک راکتور هسته‌ای، که فقط شتاب‌های کوچک تولید می‌کند، قرن‌ها طول می‌کشد تا مثلاً به 15 درصد سرعت نور برسد، بنابراین برای پرواز بین ستاره‌ای در طول عمر یک انسان مناسب نیستک‌های شکافت از شکافت هسته‌ای برای ایجاد جت‌های پرسرعت از قطعات شکافت استفاده می‌کنند که با سرعت ۱۲۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه (۷۵۰۰ مایل بر ثانیه) به بیرون پرتاب می‌شوند. با شکافت، انرژی خروجی تقریباً 0.1٪ از کل انرژی جرمی سوخت راکتور است و سرعت موثر خروجی اگزوز را به حدود 5٪ سرعت نور محدود می کند. برای حداکثر سرعت، جرم واکنش باید به طور مطلوب از محصولات شکافت، "خاکستر" منبع انرژی اولیه تشکیل شده باشد، بنابراین نیازی به ثبت جرم واکنش اضافی در نسبت جرم نیست. رانش پالس هسته ای
مفهوم پیشرانه شکافت پالسی مدرن.
از نظر فنی امکان ساخت سفینه‌های فضایی با موتورهای رانش پالس هسته‌ای، یعنی توسط یک سری انفجارهای هسته‌ای وجود داشته است. این پیشرانه دارای چشم انداز ضربه خاص بسیار بالا (معادل مصرف سوخت در سفرهای فضایی) و بالا است. حتما فریمن دایسون شنیدید عضو تیم پروژه Orion یک فضاپیمای بین ستاره‌ای را با استفاده از نیروی محرکه پالس هسته‌ای پیشنهاد کرد که از انفجارهای همجوشی دوتریوم خالص با کسر سوختن سوخت بسیار بالا استفاده می‌کرد. او سرعت اگزوز 15000 کیلومتر بر ثانیه و یک وسیله نقلیه فضایی 100000 تنی را محاسبه کرد که قادر به دستیابی به سرعت 20000 کیلومتر بر ثانیه دلتا-V بود که اجازه می داد زمان پرواز تا آلفا قنطورس 130 سال باشد.[یک موشک ضد ماده دارای چگالی انرژی بسیار بالاتر و ضربه خاص نسبت به هر کلاس پیشنهادی دیگری از موشک است اگر منابع انرژی و روش‌های تولید کارآمد برای تولید پاد ماده در مقادیر مورد نیاز و ذخیره ایمن پیدا شود، از نظر تئوری رسیدن به سرعت چند ده درصد سرعت نور امکان‌پذیر خواهد بود. این که آیا پیشرانه ضد ماده می تواند منجر به سرعت های بالاتر (بیش از 90 درصد سرعت نور) شود که در آن اتساع زمانی نسبیتی قابل توجه تر می شود، در نتیجه زمان را با سرعت کمتری برای مسافران که توسط ناظر بیرونی درک می شود سپری می کند، به دلیل مقدار زیادی پادماده مورد نیاز است.
با این تصور که تولید و ذخیره پادماده باید امکان پذیر شود، دو موضوع دیگر باید در نظر گرفته شود. اول، در نابودی پادماده، مقدار زیادی از انرژی به عنوان تابش گامای پرانرژی، و به ویژه نوترینوها از دست می‌رود، به طوری که اگر به پاد ماده به سادگی اجازه داده شود که به صورت حرارتی به تشعشعات منهدم شود، تنها حدود 40 درصد از mc^2$ $در دسترس خواهد بود. با این حال، انرژی موجود برای نیروی محرکه به طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر از 1% بازده $mc^2 $همجوشی هسته‌ای خواهد بود که بهترین رقیب بعدی است.
دوم، به نظر می رسد انتقال حرارت از اگزوز به وسیله نقلیه، انرژی هدر رفته زیادی را به کشتی منتقل می کند (مثلاً برای شتاب کشتی 0.1 گرم، نزدیک به 0.3 تریلیون وات در هر تن وزن کشتی)، با توجه به بخش بزرگی از انرژی که برای نفوذ صرف می شود. اشعه گاما. حتی با فرض اینکه محافظی برای محافظت از محموله (و مسافران یک وسیله نقلیه خدمه دار) ارائه شده باشد، مقداری از انرژی به ناچار وسیله نقلیه را گرم می کند و در نتیجه ممکن است یک عامل محدود کننده در صورت دستیابی به شتاب های مفید باشد.
اخیراً، فریدوارت وینتربرگ پیشنهاد کرد که یک موشک فوتون لیزری اشعه گاما ماده-ضد ماده GeV توسط یک تخلیه نسبیتی پروتون-ضد پروتون امکان پذیر است، جایی که پس‌زدگی از پرتو لیزر توسط اثر Mössbauer به فضاپیما منتقل می‌شود.
موشک با منبع انرژی خارجی
راکت هایی که نیروی خود را از منابع خارجی مانند لیزر دریافت می کنند، می توانند منبع انرژی داخلی خود را با یک جمع کننده انرژی جایگزین کنند و به طور بالقوه جرم کشتی را تا حد زیادی کاهش دهند و سرعت سفر بسیار بالاتری را امکان پذیر کنند. که انرژی آن توسط یک لیزر خارجی از یک ایستگاه پایه تامین می شود که یک رانشگر یونی را تامین می کند..hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
آخرین ویرایش توسط rohamjpl دوشنبه ۱۴۰۱/۲/۱۹ - ۰۸:۳۷, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

موضوع کاملا مشخص هست. شما یک انسان هستید و همانند یک انسان فکر و تعقل می کنید.
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

انرژی در یک گرداب جریان می یابه از طریق محور مرکزی از گرداب دیگر خارج میشه و سپس به دور خود می پیچه تا به اولین گرداب ورودی بازگرده. ساده ترین شکل کلی آن دونات است اگرچه بسته به محیطی که در آن وجود داره شکل های مختلفی به خودش می گیره. ببین یک حلقه دود در هوا یا یک حلقه حباب در آب هر دو بسیار دونات شکل هستند. و با این حال اجسام اکثرا کروی هستند به لحاظ تعادل هیدرواستاتیکی حالت تعادل بین گرانش است که می‌خواهد اشیاء را به هم نزدیک کند و فشاری که می‌خواهد آن را از هم جدا کند.زندگی یک ستاره یک مبارزه دائمی در برابر نیروی گرانش است. گرانش دائماً تلاش می کند و باعث فروپاشی ستاره می شود. با این حال، هسته ستاره بسیار داغ است که باعث ایجاد فشار در گاز می شود. این فشار نیروی گرانش را خنثی می کند و ستاره را در تعادل هیدرواستاتیکی قرار می دهد. فرمول تعادل هیدرواستاتیک یک جرم دوار گاز گرادیان فشار برابر با نیروی گرانش است.
$\frac{1}{\varrho}\frac{dp}{dr}= -\frac{GM_r}{r^2}$
این برای ستارگان بدون حرکت شعاعی سریع معتبر ه خوب .آیا مرکز کهکشان ما را می مکه؟
نه، تصور رایج یک سیاهچاله به عنوان یک جاروبرقی بزرگ که همه چیز اطراف خود را می مکه، دقیق نیست. سیاهچاله ها، حتی سیاهچاله ای که در مرکز کهکشان ما قرار دارد، بسیار کوچک هستند. فقط اگر به افق رویداد سیاهچاله خیلی نزدیک شوید، همه چیز را به داخل می کشد.سیاهچاله فوق العاده عظیم در حال ایجاد نیرویی است که بر مواد موجود در کهکشان اثر می گذارد، اما این ماده همچنان دارای تکانه زاویه ای است که باید حفظ شود. به همین ترتیب، زمین در مدار خود به دور خورشید می چرخد و با پتانسیل گرانشی ناشی از جرم خورشید در مدار خود محدود شده است. اگر بخواهیم ساده لوحانه نیروی روی زمین را به صورت $F= G m_\text{earth}M_\text{sun}/r^2$محاسبه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این نیرو زمین را به داخل می‌کشد، با این حال، حرکت زاویه‌ای زمین را نادیده می‌گیرید، برای اینکه در آن سقوط کند، باید حرکت زاویه ای خود (L) را از دست می دهد. از آنجایی که $L=m_\text{earth} v\times d$ جایی که d فاصله تا خورشید است، به این معنی است که زمین برای کاهش L باید سرعت مداری خود را کاهش دهد.
اما خوب در مورد سولار سیستم یا کهکشانها به لحاظ حفظ تکانه دیسکی و مسطح شکل هستند . همه اجسام همگی فرآیند جریان انرژی یکسانی را نشان می‌دهند اما شکل‌ها و اندازه‌های متنوعی را نشان می‌دهند. طوفان‌هاوگردبادهاو میدان‌های مغناطیسی اطراف سیارات و ستارگان و خود کهکشان‌ها همگی سیستم‌های انرژی حلقوی هستند.در مدل کیهان‌سنجی ما چنبره شکل اساسی جریان انرژی متعادل است که در سیستم‌های پایدار در همه مقیاس‌ها یافت می‌شود. این جزء اصلی است که امکان جاسازی فراکتال یکپارچه جریان انرژی از میکرو اتمی به کلان کهکشانی را فراهم می کند که در آن هر موجودیت فردی هویت منحصر به فرد خود را دارد و در عین حال با همه چیزهای دیگر مرتبط است. تصویر
خود در یک جهان حلقوی می تواند هم جدا باشد و هم با هر چیز دیگری مرتبط باشد.
به عنوان مثال، خورشید ما یک میدان حلقوی بزرگ در اطراف خود دارد - هلیوسفر - که خود در یک میدان حلقوی بسیار بزرگتر که کهکشان راه شیری را در بر گرفته است. میدان مغناطیسی زمین ما را احاطه کرده و درون میدان خورشید قرار دارد و ما را از تاثیر مستقیم تابش الکترومغناطیسی خورشیدی محافظت می کند. اتمسفر زمین و دینامیک اقیانوس ها حلقوی است و تحت تأثیر میدان مغناطیسی اطراف است .به این ترتیب ما می‌توانیم ببینیم که تبادل پویایی یکپارچه انرژی و اطلاعات در سراسر کیهان وجود داره. این مانند یک پایین آمدن و بالا رفتن از سطحی به سطح دیگر است که در آن تعادل دینامیک انرژی به انسجام متناسب با هر مقیاس می رسد. و با این حال تنها یک جریان انرژی کامل در کل آن وجود دارد.[در ادامه کاوش ما در مورد چنبره به عنوان یک فرآیند شکل و جریان، یکی از ویژگی های کلیدی آن این است که در مرکز آن، کل سیستم به نقطه تعادل و سکون نهایی می رسد - به عبارت دیگر، مرکزیت کامل. مانند نقطه مرکزی تعادل برداری، این نقطه مرکزی تکینگی چنبره است. و این نقطه مرکزی هم در VE و هم در چنبره یکسان است. در VE، مرکز سیستم در حالت تعادل کامل نامشخص است. در چنبره، مرکز سیستم در حالت فرآیند جریان آشکار است.تصویر
همانطور که در مورد تکینگی کل سیاه چاله در مرکز کهکشان ها، این نقطه مرکزی در همه سیستم ها سیستم را به طور پیوسته با میدان یکپارچه زیرین متصل می کند (انرژی و اطلاعات از طریق یک تکینگی به حالت منبع نقطه صفر با چگالی بی نهایت باز می گردند). به این ترتیب، همه چیز یکپارچه و به صورت هولوگرافیک حضور دارد، زیرا میدان یکپارچه هر موجود آشکاری را از تمامیت کیهان در هر لحظه مطلع می‌کند، و هر موجودی از طریق میدان یکپارچه، کل کیهان را از حضور موضعی خود مطلع می‌کند. این نوع تبادل متقابل یکی از ویژگی‌های اولیه سیستم‌های حلقوی است که در آن فرد از محیط اطراف خود مطلع و تحت تأثیر قرار می‌گیرد و محیط اطراف نیز در یک تبادل ریتمیک متعادل و مداوم از فرد مطلع و تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
یک رابطه متقابل یک رابطه کیفی بین ساختار و پس زمینه را امکان پذیر می کند، که در آن هر یک نه تنها این پتانسیل را دارد که بر دیگری تاثیر بگذارد، بلکه دگرگونی هایی را در ماهیت آنچه که هر یک در واقع هستند ایجاد کند. مفهوم رابطه متقابل امکان تأثیر تودرتو و متقابل را حتی بین فرآیندهای ماکروسکوپی و آنهایی که در سطح اتمی هستند می دهد، که نشان دهنده پیچیدگی مسیرهایی است که از طریق آنها بی نهایت کیفی طبیعت ممکن است آشکار شود.تصویر
یکی دیگر از جنبه های اساسی این فرآیند جریان فراگیر، چیزی است که پویایی دوگانه توروس نامیده می شود. این یعنی دو شکل چنبره است که در کنار هم قرار گرفته اند و در جهت مخالف می چرخند. به این ترتیب، انرژی در هر دو قطب یک سیستم به سمت داخل یا خارج جریان دارد، نه در یک قطب و خارج از قطب دیگر مانند یک سیستم چنبره واحد. به نظر می رسد که این دینامیک چنبره دوتایی در کیهان نیز بسیار رایج است در دینامیک خورشیدی و حتی در کهکشان ها ظاهر می شود.پاسخ اساسی به سوال شما چرا مسطح ودیسکی حفظ تکانه زاویه ای است. حتی اگر فرض کنید که در زمان انفجار بزرگ هیچ تکانه زاویه‌ای خالص در جهان وجود نداشت، می‌توان انتظار داشت که نوسانات محلی وجود داشته باشد. هنگامی که کهکشان ها در ابتدا توسط جاذبه گرانشی شکل گرفتند، این مقادیر خالص محلی باقی ماندند. اکنون تکانه زاویه ای حفظ شده است، بنابراین وقتی مجموعه اولیه ستارگان و گاز در یک حجم کهکشانی شروع به فروپاشی می کند، تکانه زاویه ای خالص باید ثابت بماند. از آنجایی که تکانه زاویه ای$\vec{L} =m\vec{v}\times\vec{r}$، برای یک v معین، اگر r بزرگ باشد، حفظ L آسان تر است. در جهت متعامد (در امتداد محور تکانه زاویه ای تصادفی) چنین مانعی برای فروپاشی وجود ندارد و بنابراین معلوم می شود که مجموعه دیسکی شکل است.انرژی جنبشی در مرکز قاب جرمی با توجه به حرکت دو جسم در امتداد یک خط، می توانم سرعت مرکز جرم را بیابم. مشتق زمانی تبدیل گالیله را می‌گیرمتصویر
$v'=v-v_{cm}$طبق تعریف، تکانه کل مرکز قاب جرم 0 است. از این، می توانم سرعت مرکز قاب جرم را پیدا کنم.
$\begin{align*}
0 &= \sum m_iv'\\
&= \sum m_i(v_i-v_{cm}) \\
&= \sum (m_iv_i-m_iv_{cm}) \\
&= \sum (m_iv_i)-v_{cm}\sum m_i \\
v_{cm} &= \frac{\sum m_iv_i}{\sum m_i}
\end{align*}$
اکنون، من اکنون در حال تلاش برای یافتن رابطه بین انرژی جنبشی کل ذرات در قاب اصلی داده شده توسط T و کل انرژی جنبشی در مرکز قاب جرمی $T_{cm}$هستم. انرژی جنبشی اصلی است
$T = \sum\frac{1}{2}m_iv_i^2$
و من معتقدم که انرژی جنبشی در مرکز قاب جرم به وسیله داده می شود
$\begin{align*}
T_{cm} &= \sum\frac{1}{2}m_i(v_i-v_{cm})^2\\
&= \sum\frac{1}{2}m_i(v_i^2-2v_iv_{cm}+v_{cm}^2)\\
&= \sum\frac{1}{2}m_iv_i^2 - \sum m_iv_iv_{cm} + \sum\frac{1}{2}m_iv_{cm}^2
\end{align*}$و جایگزینی مجدد در (و تنظیم مجدد) می دهد
$T = T_{cm} + \sum m_iv_iv_{cm} - \sum\frac{1}{2}m_iv_{cm}^2$
با این حال، این با راه حل صحیح مطابقت ندارد$T = T_{cm} + \sum\frac{1}{2}m_iv_{cm}^2$شروع با$T = T_{cm} + \sum m_iv_iv_{cm} - \sum\frac{1}{2}m_iv_{cm}^2$استفاده کنید $v_{cm} = \frac{\sum m_iv_i}{\sum m_i}$
که می توان آن را نیز نوشت $\sum m_iv_i = v_{cm}\sum m_i$
و دوباره جایگزین کنید تا وارد شوید $T = T_{cm} + \sum\frac{1}{2}m_iv_{cm}^2$
$K=K_{translational}+K_{roatational}=\frac{1}{2}Mv_{CM}^2+\frac{1}{2}I_{CM}\omega ^2$انرژی جنبشی دورانی می تواند حول هر محوری باشد و به دلیل تغییر در گشتاور اینرسی، از محوری به محور دیگر متفاوت است. با این حال، زمانی که شما بیان انرژی کل را محاسبه می کنید $K=K_{translational}+K_{roatational}=\frac{1}{2}Mv_{CM}^2+\frac{1}{2}I\omega ^2$باید از گشتاور اینرسی در مورد CM استفاده کنیددر مداری به دور خورشید است،.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
آخرین ویرایش توسط rohamjpl دوشنبه ۱۴۰۱/۲/۱۹ - ۰۸:۳۶, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

نتیجه معادله وکتور (بردار) این هست

تصویر

معادله تورس از کجا می اید من خبری ندارم
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

در هواپیما که دیگه درس من هست چرا نازل موتور جت ذوب نمی شود؟بلیدهای توربین در داخل یک توربین گاز در معرض محیط های بسیار سخت قرار می گیرند. آنها با دماهای بالا، تنش های بالا و محیط با ارتعاش بالا روبرو مواجه میشن . هر سه این عوامل می توانند منجر به خرابی پره ها بشه و به طور خوب موتور را از بین ببره خوب توربین ما دارای گذرگاه های خنک کننده داخلی هست که به طور موثر دارای هوایی است که از آن عبور می کنه و حدود 800 درجه است. و این هوای خنک‌کننده سپس از سوراخ‌های کوچک کوچکی که رویبلید سورفیس حفر وجود دارند خارج می‌شن و این هوا سپس نوعی لایه بر روی سطح بلید تشکیل می‌ده و این فناوری خنک کننده فیلم هستش.تصویر
خوب این بلیدها را می پوشانند و معمولاً از چیزی به نام پوشش مانع حرارتی استفاده می کنندهمین . پوشش سد حرارتی سرامیکی است، که ضخامتی در حدود یک چهارم میلی متر دارد، اما رسانایی حرارتی بسیار بسیار پایینی دارند.خوب به طور مؤثر، حتی اگر جریان گاز در دمای هوا بسیار بالاتر باشه فلز موثری که در زیر پوشش مانع حرارتی وجود داره بسیار سردتر است و درجه حرارتی حدود 100 درجه سانتیگراد بین گرم و سرد دریافت می کنیم. کل این فناوری کولینگ به طور مؤثری به نگه داشتن بلید زیر دمای ملتینگ آن کمک می کنه.
.فن: آلیاژ تیتانیوم
کمپرسور کم فشار: آلیاژ تیتانیوم
کمپرسور فشار متوسط: آلیاژ تیتانیوم
کمپرسور فشار بالا: آلیاژ نیکل
محفظه احتراق: زیرکونیای نیمه تثبیت شده با ایتریا، با دمای ذوب بین 2700 تا 2850 درجه سانتی گراد
توربین HP: آلیاژ نیکل تک کریستال، پوشش داده شده در سرامیک
توربین LP: آلیاژ نیکل تک کریستال
اگزوز: آلیاژ نیکل تک کریستال.
پره های توربین به صورت تک کریستال رشد می کنند و در محیطی نصب می شوند که 400 درجه گرمتر از بلید ملتینگ پوینت. با ایرکمپرسور کول می شود.
اما من یک توضیح کاملتر بدم تصویر
بلید های توربین تحت فشار سانتریفوژ فورس و نیروهای سیال که می‌تونه باعث خرابی بشه . مرحله اول (همون استیج کمباسشن ) با دمایی در حدود 2500 درجه فارنهایت روبرو میشه خوب این دماهای بالا می‌تونه بلیدها را ضعیف کرده و آن‌ها را مستعد خرابی‌های خزشی کنه و همچنین بلید فراکچر بشه خوب ابتدا از سوپرآلیاژهای مبتنی بر نیکل استفاده کنه که کروم کبالت و رنیوم را شامل میشه
و همچنین سوپر الیاژ تک بلور هاDS سرامیکی که با tbc پوشونده میشن خوب پوشش‌های مانع حرارتی (TBCs) پوشش‌های محافظی هستند که روی سطح اجزای فلزی داغ در توربین‌ها و راکتورها اعمال می‌شن . TBC ها سیستم های کامپوزیتی هستند که مواد فلزی و سرامیکی را برای افزایش کارایی یک جزء تحت سیکل حرارتی بسیار سخت و محیط اطراف ترکیب می کن
روش های خنک سازی یکی از روش‌های رفع این مشکل، خنک‌سازی فیلم است که در آن هوای خنک از کمپرسور خارج می‌شود، به یک یا چند محفظه داخلی پره‌های توربین هدایت می‌شود و از طریق یک یا چند سوراخ خنک‌کننده تخلیه می‌شود تا جت‌های خنک‌کننده تشکیل شوددر خنک‌سازی فیلم، هوای نسبتاً خنک از داخل بلید به سطح بیرونی اینجکشن می‌شود که یک لایه محافظ بین سطح بلید و جریان‌های گاز داغ تشکیل می‌ده و دمای بلید میرسونه به 300 درجه ببین از 1800 کلوین میرسونه به 300 درجه خیلی کم شد
بلید کولینگ توسط کانوکشن
با عبور کولینگ ایر از مسیرهای داخلی تبلید کار می کند. گرما از طریق رسانایی از طریق بلید و سپس با کانوکشن به هوای جاری در داخل بلید منتقل می شه خنک کننده برخورد هم که هوا با سرعت بالا از سطح بلید ها عبور میکنه این باعث میشه گرمای بیشتری از این تو کورد میونی بلید ها استفاده میشه تصویر
اثربخشی خنک کننده تحت تأثیر پارامترهای کولینگ فلو و هندسه اینجکشن هستش خوب این . پارامترهای کولینگ فلو شامل نسبت‌های سرعت، چگالی، دمیدن و تکانه است که با استفاده از ویژگی‌های خنک‌کننده و جریان اصلی محاسبه می‌شن. پارامترهای هندسه اینجکشن شامل هندسه سوراخ یا شکاف (یعنی سوراخ‌ها یا شکاف‌های استوانه‌ای شکل) و زاویه اینجکشن هستش فلو اینجکشن
در کولینگ فلو ، بازده ایزنتروپیک توربین را کاهش می ده کول ایر کمپرس نه تنها به موتور کمک نمی‌کند افزایش انرژی را به همراه داره و کولینگ سیرکویت با پیچیدگی قابل توجهی به موتور اضافه می کنه خوب همه این عوامل باید با افزایش عملکرد کلی (پاور و افیشنسی) مجاز با افزایش دمای توربین جبران بشه خوب روش استفاده از پلاسما استیمولوس را برای کولینگ فیلم که توربین بلید با استفاده از یک محرک پلاسمایی تخلیه سد دی الکتریک یک پلاسما استیمولوس نعل اسبی شکل که در مجاورت سوراخ هایی برای فلو گاز قرار می گیرد، که کارایی خنک کننده فیلم را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.
کولینگ با افیوژن
فلت بلید از متریال متخلخل ساخته شده است که به معنی داشتن تعداد زیادی روزنه کوچک روی پلن است. هوای خنک‌کننده از طریق این سوراخ‌های متخلخل وارد می‌شود که یکباندری لایر یاکولر باندری لایر را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، کولینگ یکنواخت در اثر ترشح لیکویید کولینگ در کل بلید سورفیس ایجاد می‌شود.
خنک کننده باله پین
در لبه عقب باریک از کولینگ برای افزایش هید ترنسفر از بلید استفاده می شه مجموعه ای از باله های پین روی سطح بلید وجود دارد. انتقال حرارت از این آرایه و از طریق دیواره های جانبی صورت می گیره. همانطور کهکولینگ لیکواییدبا سرعت بالا در سراسر بلیدها جریان می یابد، جریان جدا می شود و ایجاد می شود. عوامل زیادی در سرعت هید ترنسفر نقش دارند که در میان آنها نوع باله پین ​​و فاصله بین باله ها مهم ترین هستند.
خنک کننده تعرق
این شبیه به فیلم کولینگ است، زیرا یک لایه نازک از ایر کولینگ روی بلید ایجاد می‌کند، اما تفاوت آن در این است که هوا از طریق یک پوسته متخلخل لیک می‌کند.از طریق سوراخاینجکشن می شود. این نوع کولینگ در دماهای بالا موثر است زیرا به طور یکنواخت کل بلید را با ایر کولینگ می‌پوشاند کول بلیدز با تعرق معمولاً از یک پایه محکم با پوسته متخلخل تشکیل شده اند. هوا از طریق کانال های داخلی پایه جریان می یابد و سپس از پوسته متخلخل عبور می کند تا کول بلید شود.همانند فیلم کولینگ افزایش هوای خنک‌کننده راندمان توربین را کاهش می‌دهد، بنابراین این کاهش باید با بهبود عملکرد دما متعادل شود.
از آنجایی که سوخت سرد است، گرمای شعله توسط منیفولد جذب می شود و از تماس مستقیم حرارتی با نازل جلوگیری می کند (که من فرض می کنم این همان چیزی است که آنها به آن ترمال اکولبریوم می گم بنابراین از گرما برای ملتینگ نازل اجتناب کنید.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
تصویر

نمایه کاربر
MRT

عضویت : پنج‌شنبه ۱۳۸۶/۴/۲۱ - ۱۸:۱۷


پست: 2065

سپاس: 93


تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط MRT »

بحث اول شما موشک بود الان شد موتور جت یا توربین
با توجه به ماده 8 قوانین تالار گفتمان شبكه فیزیك هوپا :

ارايه انديشه‌هاي نو در فيزيك و متافيزيك ، رياضيات مختص فيزيك ، حساب و هندسه دوجيني در وب سايت شخصي :

http://www.ki2100.comتصویر

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesamiرهام حسامی

محل اقامت: فعلا تهران قیطریه بلوار کتابی 8 متری صبا City of Leicester Area of Leicestershire LE7

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 1622

سپاس: 3160

جنسیت:

تماس:

Re: خنک کننده موتور - چرا موتورهای موشک ذوب نمی شوند؟

پست توسط rohamjpl »

ابتدا بگم ترمال شیلد ها اساساً به عنوان بریک برای جلوگیری از سوختن و سقوط فضاپیما هنگام ورود و ورود مجدد به جو سیاره استفاده میشه. تصویر
ترمال شیلد Orion از چه متریالی ساخته شده است؟
ترمال شیلد Orion با اندازه 16.5 فوت قطر ساختار پایه ترمال شیلد دارای یک خرپا تیتانیومی است که با یک بستر کامپوزیت پوشانده شده یا پوسته ای متشکل از لایه هایی از مواد فیبر کربنی خوب این کپسول از دمای 5000 درجه فارنهایت حفظ میکنه
کامپوزیت کربن-کربنتصویر
ترمال شیلد از دو پلن کامپوزیت کربن-کربن فوق گرم ساخته شده که یک هسته سبک فوم کربنی به ضخامت 4.5 اینچ را ساندویچ می کند. رنگ سفدید ترمال شیلد حداکثر انرژی خورشید را از فضاپیما رفلکت میکنه
اکثر ترمال شیلد از کاشی‌های سرامیکی مخصوص ساخته میشن که در طرف بادگیر نصب می‌شوندیک چیز جالب کولینگ ترنسپریشن (transpiration cooling) وارد عمل میشه تصویر
دو لایه از فولاد ضد زنگ در سمت شیلده که از آب یا سوخت پر می‌شه یک سری . سوراخ‌های بسیار ریز روی لایه بیرونی فولاد ضد زنگ مایع را مانند عرق کردن به بیرون هدایت می‌کنه. این کار می‌تونه ترمال شیلد را خنک کند.
از آنجا که فولاد ضد زنگ می‌تونه در دمای بالای ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد نیز پایدار باشه که حدود پنج برابر بیشتر از مقاومت فیبر کربنه این ترمال شیلد جدید جالبه مایع خنک‌کننده از پیشرانه‌های متان مایع خود سفینه هست که از طریق پوسته فولادی هدایت میشه د و از طریق یک سری سوراخ‌های کوچک به بیرون میره . متان مایع به سرعت به فاز گاز اواپریشن می‌شه و سپس با وارد شدن به شوک کمان فوق‌گرم فضاپیما به پلاسما تبدیل می‌شه وترمال لود روی بخش‌های خاصی از کاشی را کاهش می‌ده
افزودن این متان اواپریشن باعث پلاسما تیل رنگارنگ می شه . رنگ تیل پلاسما نتیجه تعامل مواد فضاپیما با پلاسمای فوق داغه
این شیلد که به عنوان سیستم ترمال پروتکشن (TPS) شناخته می شه از کاشی های سرامیکی سیلیکات LI-900، کاشی های عایق کامپوزیت نسوز الیافی (FRCI)، کاشی های عایق فیبری یکپارچه (TUFI)، پتوهای عایق Nomex و کربن-کربن تقویت شده تشکیل شده است. سطوح (RCC) برای کلاهک بینی و لبه های جلویی وینگ.hope I helped you understand the question. Roham Hesami, sixth semester of aerospace engineering
smile072 smile072 رهام حسامی ترم ششم مهندسی هوافضا

تصویر
تصویر

ارسال پست