چگونه حرکت عمودی را به افقی تبدیل کنیم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5492

تماس:

چگونه حرکت عمودی را به افقی تبدیل کنیم؟

پست توسط rohamavation »

سیستم چرخ دنده مخروطی مستقیم برای تغییر حرکت دایره ای محور افقی به حرکت عمودی بدون تغییر سرعت شفت استفاده می شود.چگونه حرکت عمودی را به افقی تبدیل کنیم؟ اگر این حرکت خطی واقعی (غیر چرخشی) باشد، برای انتقال یک حرکت به دیگری به نوعی پیوند چرخشی بین دو واحد نیاز دارید. چیزی شبیه به این احتمالاً کار می کند
من فکر می‌کنم راه‌حل فشرده‌تر و قابل اعتمادتر استفاده از شفت سومی است که بر دو محور دیگر عمود باشد (در محور Z)
با توجه به حرکت شفت به سمت بالا/پایین در محور Y و شفت در حال حرکت به سمت چپ/راست روی محور X حرکت می کند.
این نمودار خام باید چیزها را بهتر توضیح دهد.
همانطور که موتور شفت A را به سمت بالا می‌چرخاند، سپس شفت C را می‌چرخاند. سپس شفت C را به سمت چپ و راست حرکت می‌دهد.تصویر
افزودن شفت C این تبدیل عمودی به افقی را دقیق و فشرده می کند.
توجه داشته باشید که تنها قسمت های چرخان شفت های A و C هستند. شفت B فقط به چپ و راست حرکت می کند.
من یک راه اندازی دارم که در آن یک استپ موتور دارم که یک دنده را به آن وصل می کنم. موتور باعث می شود که دنده در یک وسیله نقلیه کوچک به صورت افقی قرار گیرد. آیا ترکیب دنده خوبی از چرخ دنده های لگو وجود دارد که بتواند گشتاور افقی دنده را به گشتاور عمودی تبدیل کند که چرخ های ماشین کوچکی را که من می سازم به حرکت درآورد؟می‌خواهم دو تکنیک دیگر را پوشش دهم که به خوبی کار می‌کنند، هر دو گشتاور افقی را به عمودی منتقل می‌کنند اما به روش‌های کمی متفاوت که به اعتقاد من ممکن است برای موقعیت‌های مختلف مفید باشد.
چرخ دنده های کرم
چرخ دنده های حلزونی نسبتاً کوچک هستند (طول کمتر از دو گل میخ). چرخ دنده های حلزونی به گونه ای طراحی شده اند که در یک جهت کار می کنند و فقط می توانند توسط محور با چرخ دنده حل شوند. هنگام ترکیب یک چرخ دنده حلزونی با دنده دیگری می توانید نسبت دنده های بسیار بالایی داشته باشید.
چرخ دستگیره
چرخ های دستگیره ای فقط با سایر چرخ های دستگیره سازگار هستند، آنها را نمی توان با چرخ دنده ها استفاده کرد. آنها را می توان به صورت موازی (مانند چرخ دنده های استاندارد) و در زوایای 90 درجه (مانند چرخ دنده های تاج / مخروطی) استفاده کرد.
به نظر من چرخ دنده های دستگیره ای راحت تر و راحت تر با دست چرخانده می شوند و به نظر می رسد که بیشتر در مجموعه های اخیر Technic گنجانده شوند.
تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

Re: چگونه حرکت عمودی را به افقی تبدیل کنیم؟

پست توسط rohamavation »

من به یک گیربکس کواکسیال نیاز دارم که چرخش رفت و برگشتی در جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت را به یک جهت منتقل کند و در عین حال سرعت چرخش را افزایش دهد؟شما دارید یک یکسو کننده مکانیکی را توصیف می کنید. اینجا یکی است.
یک جفت چرخ دنده مخروطی رو به عقب با کلاچ های یک طرفه نوسانات شفت ورودی را گرفته و آن را اصلاح می کنند تا خروجی فقط یک جهت بچرخد. تا آنجا که من می بینم این طرح با نیروی ورودی در هر دو شفت کار می کند.تصویر
چگونه جهت حرکت چرخشی در همان محور را معکوس کنیم؟من می خواهم یک "گیربکس" بسازم که حرکت چرخشی ورودی را به یک حرکت چرخشی خروجی با همان سرعت اما در جهت متفاوت (در جهت عقربه های ساعت / خلاف عقربه های ساعت) در یک محور تبدیل کند. چگونه می توان این کار را انجام داد؟گزینه 1 - فقط جهت را معکوس کنید بدون اینکه روی سرعت تأثیر بگذارد: چرخ دنده های اریب در تنظیم دنده دیفرانسیل، با حامل (محوری که دنده های میانی روی آن قرار دارند) به شاسی ثابت شده است.
تصویر
گزینه 2: جهت معکوس و تغییر سرعت به مقدار زیادی. چرخ دنده سیاره ای/دو چرخه ای، حامل ثابت (قسمت سبز رنگ در تصویر زیر) با شفت دوم متصل به چرخ دنده حلقه ای (صورتی) به شاسی ثابت شده است. تغییر نسبت دنده بین چرخ دنده و دنده خورشیدی (زرد) باعث تغییر سرعت و گشتاور در بالای جهت معکوس می شود.
تصویر
گزینه 3: از دو اتصال جهانی برای جابجایی محورها نسبت به یکدیگر استفاده کنید، به طوری که دیگر در یک ردیف نباشند، سپس از یک چرخ دنده استاندارد برای معکوس کردن جهت استفاده کنید، احتمالاً سرعت را کمی تغییر دهید.2
چرخ دنده های مخروطی به هر یک از محورها و یک شبکه مشبک با هر دوی آنها عمود بر گیربکس متصل شده است.
اساساً یک دیفرانسیل که در آن شفت ورودی قفل شده است
تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

چرخ دنده های اندازه های مختلف در داخل گیربکس نسبت های مختلف دنده را ارائه می دهند. به عنوان مثال، در یک گیربکس با 5 دنده جلو، همه دنده ها (1 تا 5) بر اساس یک اصل عمل می کنند. یک چرخ دنده به سمت موتور به نام دنده ورودی و یک چرخ دنده متصل به سمت چرخ های جاده را دنده خروجی می گویند.
برای دنده 1، دنده ورودی بسیار کوچکتر از دنده خروجی است و این باعث می شود دنده بالاترین نسبت را داشته باشد. با این نسبت، موتور در مقایسه با چرخ های جاده بسیار بیشتر می چرخد ​​و این بیشترین مقدار قدرت (گشتاور) را فراهم می کند. برای حرکت از حالت سکون ایده آل است اما برای سرعت خیلی خوب نیست.
دنده 5 برعکس است. نیروی کششی (گشتاور) کمتری مورد نیاز است زیرا ماشین دارای تکانه است و بنابراین ما گشتاور را با سرعت عوض می کنیم. دنده ورودی بزرگتر از دنده خروجی است و این کمترین نسبت دنده را فراهم می کند.
نسبت دنده چگونه کار می کند؟
بیایید به نسبت دنده یک گیربکس 5 سرعته دستی نگاه کنیم. نسبت‌های دنده معمولاً به اندازه اینها دقیق نیستند، اما درک آن را کمی آسان‌تر می‌کند.
نسبت دنده
دنده 1 3.00:1
دنده دوم 2.00:1
دنده 3 1.50:1
دنده 4 1.00:1
دنده پنجم 0.50:1
نسبت دنده با تقسیم تعداد دندانه های چرخ دنده ورودی (یا چرخ دنده)، بر تعداد دندانه های چرخ دنده خروجی محاسبه می شود. در دنده های پایین مانند 1 و 2، چرخ دنده های خروجی در مقایسه با دنده ورودی که به آن مشبک شده اند بزرگتر هستند و دندانه های بیشتری روی خود دارند، به این معنی که چرخ دنده های خروجی کندتر می چرخند.
همانطور که می دانیم دنده ورودی توسط موتور به حرکت در می آید و دنده خروجی سرعت چرخش چرخ های جاده را تعیین می کند. بنابراین بر اساس نسبت دنده های بالا:
دنده 1
در دنده 1، موتور به ازای هر یک دور چرخش دنده خروجی گیربکس 3.00 دور می چرخد. این به این دلیل است که چرخ دنده خروجی بزرگتر است و 3 برابر دندانه های دنده ورودی دارد.
دنده 2
در دنده 2، موتور به ازای هر دور چرخش دنده خروجی گیربکس 2.00 دور می چرخد. این به این دلیل است که چرخ دنده خروجی بزرگتر است و 2 برابر دندانه های دنده ورودی دارد.
دنده 4
در دنده 4 نسبت دنده 1:1 و با هم اندازه بودن دنده های ورودی و خروجی به این معنی است که موتور و خروجی گیربکس با سرعت یکسانی می چرخند. هر دو دنده ورودی و خروجی تعداد دندانه های یکسانی دارند.
دنده 5
در دنده 5 دور موتور نصف دنده خروجی است. دنده خروجی کوچکتر است و سریعتر از چرخ دنده ورودی می چرخد ​​- ایده آل برای سرعت بالا. دنده خروجی کوچکتر است و دندانه های کمتری نسبت به دنده ورودی دارد.در هر گیربکس دستی، نسبت کلی هر دنده = نسبت دنده X نسبت درایو نهایی. برای مثال اگر نسبت دنده 1 = 3.4 و نسبت محور 4.5 باشد، نسبت کلی در 1 (کاهش کلی دنده در 1) = 3.4 X 4.5 = 15.3
این درست است اگر فرض کنیم 4 دنده داریم (2 مجموعه دنده)، مجموعه دنده اول درگیر دنده 1 است و مجموعه 2 همیشه دنده پینیون و چرخ دنده دیفرانسیل است.
تا این مرحله بسیار ساده است. با این حال، من چیزی شبیه به دنده 3 را در برخی از تصاویر آموزشی و انیمیشن ها در مورد نحوه عملکرد گیربکس دستی دیدم. یکی از آنها موارد زیر است:
تصویر
همانطور که در بالا مشاهده می کنید، دنده های 1، 2، 3، 4 و 5 (مجموعه دنده ها) به وضوح مشخص می شوند، اما به نظر می رسد که یک مجموعه دنده دیگری وجود دارد که قبل از هر یک از دنده های اصلی درگیر می شود. منظورم مجموعه ای است که با فلش آبی مشخص کردم. به نظر می رسد این مجموعه دنده دارای نسبتی بیش از 1: 1 باشد زیرا دنده سبز قطر کمتری نسبت به دنده قرمز دارد. بنابراین، می تواند به طور قابل توجهی بر نسبت کلی تأثیر بگذارد. تصور کنید نسبت 1.3 : 1 دارد، سپس دنده 1 کلی 3.4 x 4.5 x 1.3 = 19.89 خواهد بود!!**این یک دنده انتقال است و برای یک گیربکس ماشین معمولاً 1:1 است. اگر اینطور نیست، احتمالاً قبلاً در نسبت های ذکر شده لحاظ می شود، بنابراین بعید است که در مورد آن بدانید مگر اینکه گیربکس را جدا کنید. بنابراین اگر مثلاً 1.3 بود، ضریب دنده اول به جای 3.4 به عنوان 4.42 ذکر می شد - همان طور که فقط نسبت کلی برای معکوس ذکر می شود، حتی اگر یک دنده اضافی (دنده بیکار) در آنجا وجود داشته باشد.
اگر نسبت 1: 1 بود، منطقی بود (3.4 x 4.5 x 1.0 = 15.3) اما اینطور نیست. چیزی که من را در اینجا گیج می کند این است که اگر چنین دنده ای در همه گیربکس های دستی وجود دارد، چرا هنگام محاسبه نسبت کلی به آن توجه نمی شود؟
تصویر

نمایه کاربر
rohamavation

تماس:

پست توسط rohamavation »

آیا دنده کلاستر نسبت دنده را تغییر می دهد؟
من در حال طراحی یک سیستم دنده هستم که 1 موتور است (دنده محرک) آخرین دنده (دنده محرک) را به حرکت در می آورد و چند دنده بین موتور و دنده خروجی وجود خواهد داشت. می‌دانم که نسبت دنده بین موتور و دنده خروجی تغییر نکرده است، حتی من تعداد دنده‌های بین آن را اضافه کنم، و حتی اندازه دنده‌ها را در بین آن‌ها تغییر می‌دهم. به شرطی که ورودی و خروجی را حفظ کنم.
سوال من این است که اگر دنده خوشه ای را در این بین اضافه کنم چه اتفاقی می افتد، آیا نسبت بین دنده محرک و چرخ دنده را تغییر می دهد؟ اونطور که فهمیدم ضریب دنده رو تغییر نمیده ولی چند تا دوست مهندس بهم چیز دیگه ای گفتن. من نمی توانم توضیح محکمی در این مورد پیدا کنم. متشکرم.داشتن دنباله ای از چرخ دنده ها که چرخ دنده های محرک و محرک را به هم متصل می کنند و همه آنها در یک صفحه مشبک می شوند، نسبت دنده ای مستقل از دنده های میانی ایجاد می کند: نسبت دنده، تعداد دندانه های دنده رانده تقسیم بر تعداد دندانه های روی دنده خواهد بود. دنده راننده تصویر زیر این نوع آرایش را نشان می دهد (همه دندان ها نشان داده نمی شوند):
تصویرتوجه داشته باشید که این مورد در مورد ترتیب 2 نیز صادق است، زیرا، حتی اگر یک چرخ دنده خارج از صفحه وجود داشته باشد، همه چرخ دنده های درگیر در انتقال چرخش از راننده به رانده شده، همه در هواپیما قرار دارند.
با این حال، هر زمان که چرخش از یک دنده به یک دنده با اندازه متفاوت از طریق یک شفت منتقل می شود، همانطور که برای دنده خوشه ای در آرایش 1 وجود دارد، نسبت دنده به دنده های میانی بستگی دارد.
قطار دنده ای "در هواپیما".
دلیل مستقل بودن نسبت دنده از دنده های میانی برای یک زنجیر ساده به این دلیل است که همه چرخ دنده های مشبک دارای سرعت محیطی یکسانی هستند (به طور دقیق تر، سرعت مماسی یک چرخ دنده در دایره گام آن): هر دو چرخ دنده مشبک باید دارای یکسان باشند. سرعت محیطی یکسان است، و این به همه دنده ها گسترش می یابد زیرا همه آنها در صفحه قرار دارند.
تصویر
در نمودار بالا، من از نماد زیر استفاده می کنم: V سرعت محیطی، ωD، ωd سرعت های زاویه ای و rD، rd شعاع دایره گام به ترتیب برای دنده های محرک (D) و رانده (d) هستند.
با توجه به اینکه V در همه جا در یک قطار دنده داخل هواپیما یکسان است، می توان نشان داد که طبق سینماتیک:
$V = \omega_D r_D = \omega_d r_d$
و بنابراین نسبت دنده (کاهش) برابر است با:
$G = \frac{\omega_D}{\omega_d} = \frac{r_d}{r_D} \implies G = \frac{N_d}{N_D}$
$N_D$ و$ N_d$ به ترتیب تعداد دندانه های روی دنده های محرک و محرک هستند.
و بنابراین می توان دید که نسبت دنده در واقع مستقل از دنده های میانی است.
قطار دنده مرکب
برای قطارهای دنده ای مانند آرایش 1، که در آن حداقل یک جفت چرخ دنده درگیر در حرکت انتقال توسط یک شفت به هم وصل شده اند، سرعت محیطی در همه جا یکسان نیست:
تصویر
در بالا، بر اساس سینماتیک:
در عوض، برای تعیین نسبت دنده چنین سیستمی، در نظر گرفتن نسبت دنده‌های زیرسیستم‌هایی که فقط از قطارهای دنده داخل صفحه تشکیل شده‌اند کمک می‌کند:
تصویر
در نمودار بالا، دو زیر سیستم چرخ دنده درون صفحه وجود دارد: مجموعه پایین و مجموعه بالایی. دنده های پایینی را در نظر بگیرید که نسبت دنده مخصوص به خود را دارند، توجه داشته باشید که تمام دنده های این مجموعه در صفحه هستند:
$\omega = \frac{V_1}{r_1} = \frac{V_2}{r_2} \rightarrow r_1 \ne r_2 \implies V_1 \ne V_2$
به طور مشابه، برای زیر سیستم بالایی چرخ دنده ها:
$G_2=\frac{\omega_1}{\omega_d}=\frac{N_d}{N_2}$
بنابراین، نسبت دنده کلی را می توان تعیین کرد:
$G = \frac{\omega_D}{\omega_d}=\frac{\omega_D}{\omega_1} \frac{\omega_1}{\omega_d} = G_1 G_2$
بنابراین، می توان نشان داد که برای یک قطار دنده مرکب (خارج از صفحه)، نسبت دنده برابر است با نسبت دنده های سیستم های فرعی درون صفحه که همه با هم ضرب می شوند.
تصویر

ارسال پست