چرا امواج گاما با اینکه رفت و برگشتی نیستند فرکانس دارند

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
alirezarashidi

عضویت : شنبه ۱۴۰۱/۹/۱۲ - ۰۷:۳۹


پست: 1جنسیت:

چرا امواج گاما با اینکه رفت و برگشتی نیستند فرکانس دارند

پست توسط alirezarashidi »

با سلام یک سوالی داشتم برای اینکه در مدار های الکترونیکی نوسان ایجاد کنیم قطب ها را تغییر می دهیم ولی چرا هنگام تولید اشعه گاما که در برخورد یک ضد ذره پوزیترون با الکترون ذره است اشعه گاما ایجاد میشه یا فروپاشی مواد پرتوزا و ذرات زیر اتمی و ما حرکت رفت و برگشتی الکترون ها را نداریم در یک محیط مثل هادی که فرکانس داشته باشیم یا همینطور در باره اشعه ایکس که با ولتاژ دی سی درست میشه و فرکانس دار د های ولتاژ هست

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2683

سپاس: 4748

جنسیت:

تماس:

Re: چرا امواج گاما با اینکه رفت و برگشتی نیستند فرکانس دارند

پست توسط rohamavation »

تمام تابش های الکترومغناطیسی به عنوان بسته های انرژی به نام فوتون حرکت می کنند. فوتون های پرتو گاما خواص زیادی مشابه فوتون های نور مرئی و امواج رادیویی دارند: آنها در خطوط مستقیم حرکت می کنند. آنها با سرعت نور حرکت می کنند. و تحت تأثیر میدان های مغناطیسی یا الکتریکی در فضا قرار نمی گیرند.امواج در حامل های حاوی ذرات تشعشعی به نام فوتون حرکت می کنند که جرم ندارند و می توانند با سرعت نور حرکت کنند. امواج عرضی که توسط میدان های مغناطیسی و فوتون های مهم تغذیه می شوند، امواج انرژی الکترومغناطیسی را به حرکت در می آورند.همانطور که می بینید، میدان الکتریکی به تنهایی مانند یک موج سینوسی منتشر می شود. با این حال، مهم است که هر دو در امتداد یک جهت منتشر می شوند و فاز یکسانی دارند، در حالی که قطبش آنها (جهتی که بردار میدان آنها به آن اشاره می کند) 90 درجه جابجا می شود.
معادلات ماکسول به طور خاص بیان می کند که تغییر در فضای میدان الکتریکی $\nabla \times \vec E$ باعث تغییر زمان در میدان مغناطیسی می شود $- \frac{\partial \vec B}{\partial t}$. معادله دوم برعکس است: تغییر در فضا در میدان مغناطیسی $\nabla \times \vec B$ باعث تغییر زمان در میدان الکتریکی می شود $\frac{1}{c^2} \frac{\partial \vec E}{\partial t}$حال، در تشعشعات الکترومغناطیسی، آنچه در حال حرکت به سمت بالا و پایین است، ماده واقعی نیست. این فقط قدرت میدان الکتریکی و مغناطیسی در یک نقطه خاص است. تصور کنید یک دستگاه اندازه گیری فانتزی دارید که قدرت میدان الکتریکی را به شما می گوید. سپس اگر آن را در یک نقطه از فضا نگه دارید، بین حداکثر و حداقل با فرکانس مشخصی در نوسان خواهد بود. برای امواج رادیویی، این معمولاً حدود 100 مگاهرتز است، یعنی 100 میلیون سیکل در ثانیه.
بنابراین، آنچه در اطراف حرکته میدان های الکتریکی و مغناطیسی هست نه بارهای واقعی
آنتن وسیله ای است متشکل از چوب افقی با جریان اعمالی در دو سر. جریان متناوب است و به صورت هارمونیک تغییر می کند (برای سادگی) $I \sim I_0 e^{i\omega t}$
از قانون آمپر می دانیم که جریان میدان مغناطیسی متغییر$B\sim B_0 e^{i\omega t}$ را ایجاد می کند، که از قانون فارادی میدان الکتریکی متناوب$\nabla \times B = \frac{1}{c^2}\frac{\partial E}{\partial t}$ که در آن $E\sim E_0 e^{i\omega t}$ ایجاد می کند.
از معادلات ماکسول:
$\nabla \times ( \nabla \times E) + \frac{1}{c^2}\frac{\partial^2 E}{\partial t^2} = 0$
این یک معادله موج است که به شما می گوید امواج EM شما چگونه منتشر می شوند. در صورتی که اندازه آنتن بسیار بزرگتر از فاصله بین ناظر و آنتن باشد، موج شما عمود بر آنتن در جهت افقی پخش می شود. با این حال، زمانی که از آنتن دورتر و دورتر برین می توان آن را به عنوان یک منبع نقطه ای مشاهده کرد و موج شما به صورت شعاعی متقارن خواهد بود.
تصویر

ارسال پست