اینترنت در هواپیما

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 2666

سپاس: 4748

جنسیت:

تماس:

اینترنت در هواپیما

پست توسط rohamavation »

در داخل هواپیما چندین نقطه دسترسی بی سیم سیگنال WIFI را به تجهیزات مسافران ارائه میدن. نقاط دسترسی بی سیم به یک مودم مرکزی متصل میشن که خودش به واحد فرستنده گیرنده متصل میشه. فرستنده و گیرنده از آنتن برای برقراری ارتباط با یک ماهواره زمین ثابت استفاده می کند.
آنتن یک بشقاب کوچک یا آرایه فازیه که با استفاده از موتورهای سروو و/یا هدایت پرتو الکترونیکی به سمت ماهواره ارتباطی هدف قرار می گیرد. سیستم کنترل آنتن اطلاعاتی در مورد موقعیت و وضعیت هواپیما دریافت می کنه تا موقعیت نسبی را به ماهواره های زمین ثابت که سیگنال ارتباطات اینترنتی را ارائه می دهد محاسبه کند.خوب دو نوع ارتباط داریم
در یک شبکه وای فای هوا به زمین (ATG)، هواپیما به عنوان یک هات اسپات عمل می کنه که مسافران به آن متصل میشن. سیگنال از برج های سلولی واقع در زمین به هواپیما در آسمان و بالعکس منتقل می شود. سیستم های ATG و ماهواره ای
اکثر خطوط هوایی بر روی سیستم عامل وای فای هیبریدی کار می کنند که بسته به موقعیت هواپیما بین ATG WiFi و WiFi ماهواره ای سوئیچ می کند.خوب یکی از معایب اصلی این سیستم عدم اتصال آن به آب استجاهایی که شبکه زمینی نیست یا خدمات نمیده . شبکه ATF متکی به برج های سلولی و غیره در مسیرهای فرا اقیانوس اطلس یا اقیانوس آرام است، شبکه ATF به تنهایی نمی تواند یک شبکه WiFi قابل اعتماد ارائه دهد. اینجاست که WiFi ماهواره ای وارد می شود. به جای انتقال اطلاعات به و از برج های سلولی، اطلاعات از طریق ماهواره هایی که به دور سیاره ما می چرخند منتقل می شود و سپس به زمین منتقل می شود.
سیستم های ATG دو عیب قابل توجه دارند:
آنها در فرکانس پایین تری (800 مگاهرتز) کار می کنند که در آن حداکثر سرعت داده در هر پرواز به 10 مگابیت در ثانیه محدود می شود. در مقایسه، متوسط سرعت اینترنت خط ثابت در ایالات متحده نزدیک به 100 مگابیت بر ثانیه است. هنگامی که چندین کاربر در یک پرواز وارد سیستم می شوند، سرعت هر کاربر به سختی برای بررسی ایمیل ها کافی است در مناطقی که برج های شبکه کمتری وجود دارد، مانند تکه های بزرگ بیابان، و در بالای توده های آبی وجود ندارند، پوشش لکه دار است. این سیستم ATG را به یک انتخاب نامطلوب برای سفرهای بین المللی تبدیل می کند.
سیستم ماهواره ای
Wi-Fi در حین پرواز با استفاده از ماهواره پیچیده تر، اما سریعتر و قابل اعتمادتر است.
به جای زیر شکم هواپیما، آنتن هایی در بالای هواپیما تعبیه شده است. این آنتن ها سیگنال ماهواره هایی را که به دور زمین می چرخند دریافت می کنند. اما از آنجایی که ماهواره و هواپیما هر دو با سرعتی باورنکردنی حرکت می کنند و تقریباً 22000 مایل از هم فاصله دارند، آنتن ها باید دائماً موقعیت خود را تنظیم کنند تا بتوانند سیگنال ها را دریافت کنند. علاوه بر سرور داخلی و نقاط دسترسی Wi-Fi، یک دستگاه جداگانه حرکت آنتن را بر اساس مکان و سرعت پرواز کنترل می کند. ماهواره ها به ایستگاه های زمینی متصل می شوند که بیشتر به مراکز عملیاتی که توسط ارائه دهندگان خدمات راه اندازی شده اند متصل می شوند.
سیستم مبتنی بر ماهواره توسط GoGo متشکل از یک آنتن ماهواره، یک سرور داخلی، Kandu، برای کنترل حرکات آنتن، Modman برای تبدیل سیگنال‌ها و چندین نقطه دسترسی Wi-Fi در داخل هواپیما.
دو مزیت اصلی اینترنت پروازی مبتنی بر ماهواره
در همه جا به جز قطب شمال و جنوب در دسترس است. در یک پرواز طولانی، آنتن‌ها ممکن است مجبور شوند برای اتصال به ماهواره‌ای دیگر جای خود را تغییر دهند، اما معمولاً بیش از یک بار نیست. این یک سیستم مبتنی بر ماهواره را به گزینه ای بدیهی برای سفرهای بین المللی تبدیل می کند.
در فرکانس های بالاتر کار می کند که به پهنای باند و سرعت بیشتری اجازه می دهد. دو فرکانس اصلی اختصاص داده شده برای اینترنت ماهواره‌ای عبارتند از Ku-band (12-18 GHz) و Ka-band (26-40 GHz). این دو باند حداکثر پهنای باند بین 30 تا 100 مگابیت در ثانیه را برای هر هواپیما فراهم می کنند که به طور قابل توجهی بیشتر از 10 مگابیت در ثانیه ارائه شده توسط سیستم های ATG است.
با این حال، سه اشکال اساسی در این سیستم وجود دارد:
از نظر تجهیزات، تعمیر و نگهداری و هزینه های پهنای باند گران تر از سیستم ATG ساده است. این باعث می شود که گزینه ماهواره ای در بین خطوط هوایی کوچکتر و خطوط هوایی در مسیرهای منطقه ای محبوبیت کمتری داشته باشد.
مسافتی که داده ها باید طی کنند بسیار زیاد است، بنابراین تأخیر افزایش می یابد. تأخیر زمانی است که داده ها بین منبع و مقصد در میلی ثانیه طی می کنند. اگرچه سرعت کلی بیشتر است، اما وقتی روی یک پیوند کلیک می کنید، قبل از شروع بارگذاری صفحه تاخیر قابل توجهی وجود دارد، اما پس از شروع آن تقریباً بلافاصله بارگیری می شود. از سوی دیگر، سیستم‌های ATG به دلیل تأخیر کمتر، تقریباً بلافاصله شروع به بارگیری می‌کنند، اما تکمیل آن زمان قابل توجهی خواهد داشت. در اینجا یک اینفوگرافیک نشان می دهد که مسافت شگفت انگیزی را که داده ها طی می کنند (نزدیک به 45000 مایل) نشان می دهد.
علاوه بر هزینه های تجهیزات، نصب و نگهداری، هزینه پنهان دیگری که سیستم Wi-Fi در حین پرواز ایجاد می کند، هزینه سوخت است. در حالی که ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، تغییر شکل ناشی از آنتن های نصب شده در قسمت بیرونی هواپیما، هواپیما را در یک نقطه ضعف آیرودینامیکی قرار می دهد. این باعث افزایش درگ می شود که مصرف سوخت را افزایش می دهد. در حال حاضر، ارائه دهندگان خدمات در تلاش هستند تا اندازه آنتن را کاهش دهند تا این هزینه را کاهش دهند. آخرین آنتن 2Ku Gogo کمتر از 4 اینچ ضخامت دارد و برجستگی بسیار کوچکتری ایجاد می کند.
ارائه دهندگان عمده سیستم مبتنی بر ماهواره
Gogo از ماهواره های متعلق به Inmarsat برای ارائه اتصال ماهواره ای مبتنی بر Ka و Intelsat و SES برای ارائه اتصال مبتنی بر Ku استفاده می کند. آخرین و بهترین پیشنهاد این شرکت، سیستم 2Ku است که به جای یک آنتن از دو آنتن استفاده می کند - یکی برای uplink و دیگری برای downlink - سرعت نویدبخش تا 100 مگابیت در ثانیه در هر هواپیما و 15 مگابیت در ثانیه برای هر کاربر. خطوط هوایی در سرتاسر جهان به سرعت سیستمی را به کار می گیرند که یکی از محبوب ترین ویژگی های مسافران - پخش ویدئو - را فعال می کند. خطوط هوایی که در حال حاضر از سیستم های Gogo استفاده می کنند شامل آلاسکا، امریکن، دلتا، یونایتد، ویرجین آمریکا، کاتای پاسیفیک، بریتیش ایرویز و ژاپن ایرلاینز هستند.
ViaSat از سال 2013 اینترنت باند Ka سریعتر را برای پروازهای JetBlue در ایالات متحده ارائه می کند. در حال حاضر، FlyFi JetBlue از نظر سرعت و مقرون به صرفه بودن در صنعت پیشرو است. این ایرلاین Wi-Fi را با سرعت حداکثر 20 مگابیت در ثانیه به صورت رایگان ارائه می دهد.
شبکه هوانوردی اروپا (EAN) یک مشارکت بین Inmarsat است که GX Aviation (تنها سرویس ماهواره‌ای مبتنی بر باند Ka) و Deutsche Telekom را نیز اداره می‌کند. EAN شروع به ارائه اینترنت در حین پرواز به خطوط هوایی اروپایی کرده است. این سرویس از ترکیبی از هر دو استفاده می کند، یک سیستم مبتنی بر ماهواره برای downlink و یک سیستم ATG برای uplink، تا اتصال سریعتر (تأخیر کمتر) و مطمئن تر را ارائه دهد. این سیستم همچنین به نامزمین به مدار (GTO). Inmarsat مالک ماهواره ها است، در حالی که Deutsche Telekom بیش از 300 برج LTE در سراسر اتحادیه اروپا نصب کرده است. EAN سرعت بیشتری نسبت به سایر سیستم‌های Wi-Fi در حین پرواز می‌دهد.

اقتصاد Wi-Fi در حین پرواز
برخی از ارائه دهندگان خدمات (مانند Gogo) قیمت را تعیین می کنند، تجربه مشتری را مدیریت می کنند و درآمد را جمع آوری می کنند و بخشی از آن را با شرکت هواپیمایی به اشتراک می گذارند.
برخی از خطوط هوایی درآمد را جمع آوری می کنند و به ازای پهنای باند استفاده شده قیمت عمده فروشی را به ارائه دهنده خدمات پرداخت می کنند.
به استثنای چند شرکت هواپیمایی نادر که دسترسی رایگان به Wi-Fi را ارائه می دهند، اکثر آنها این را به عنوان یک فرصت درآمدزا و نه فقط یک امتیاز می دانند. در حالی که هزینه تحویل اینترنت در میان هواپیما بدون شک زیاد است، خطوط هوایی با علم به اینکه مشتریان تجاری آنها که کارفرمایان آنها هزینه پرداخت می کنند، در این سرویس اشتراک خواهند کرد، حاشیه های خود را به این امکانات اضافه می کنند. علیرغم اینکه تنها تعداد کمی از مسافران این سرویس را انتخاب کرده‌اند، قیمت بالا که می‌تواند بین 15 تا 20 دلار برای هر پرواز یا 600 دلار برای بلیط سالانه باشد، به خطوط هوایی و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی اجازه می‌دهد تا هزینه‌ها را پوشش دهند.
برخی از خطوط هوایی، مانند JetBlue، با ارائه رایگان آن به مسافران خود به عنوان عاملی متمایز در بازار بسیار رقابتی، این هزینه را پرداخت می کنند. بسیاری از خطوط هوایی همچنین برای حفظ وفاداری خود به مشتریان رده بالای خود دسترسی رایگان می دهند و سایر خطوط هوایی یک حامی شرکتی پیدا می کنند که در ازای اجرای تبلیغات در شبکه هزینه ها را پوشش می دهد.
خطوط هوایی همچنین با اجرای فیلترهای فشرده سازی تصویر و صدا که میزان داده های مصرفی را کاهش می دهد، در هزینه پهنای باند صرفه جویی می کنند.
خطوط هوایی می توانند سیستم های ATG را یک شبه و سیستم های ماهواره ای را تنها در چند روز نصب کنند. قرار دادن ویدیو
بعدش چی
آینده Wi-Fi در حین پرواز سریعتر و قابل اعتمادتر به نظر می رسد. ماهواره‌های با توان عملیاتی بالا از فرکانس‌های ماهواره‌ای داده‌شده به‌طور کارآمدتر و با به‌کارگیری فناوری آنتن جدید که بر پرتوهای نقطه‌ای به جای پرتوهای گسترده متکی است، استفاده خواهند کرد. ماهواره‌های سنتی از پرتو وسیعی استفاده می‌کنند که می‌تواند مناطقی به بزرگی یک کشور را تنها با یک پرتو پوشش دهد. نقطه ضعف آشکار این است که همه پروازهای درون این پرتو باید پهنای باند مشترک داشته باشند. با پرتو نقطه‌ای، ماهواره‌های HTS می‌توانند روی یک هواپیما متمرکز شوند و چندین پرتو از این قبیل می‌توانند توسط ماهواره پخش شوند و پهنای باند بسیار بالاتری را برای هر هواپیما فراهم کنند. گوگو همچنین در حال حاضر روی آوردن سرویس 5G به هواپیماهای مجهز به ATG در ایالات متحده و کانادا تا سال 2021 کار می کند.
با ماهواره های بهتر، آنتن های بهتر و ارائه دهندگان خدمات بیشتر که وارد بازی می شوند، به زودی همان آزادی اینترنت را در هوا خواهید داشت که در خانه خود دارید. متأسفانه، این بدان معناست که دیگر نمی‌توانید از بهانه پرواز برای توجیه پاسخ ندادن به همه آن ایمیل‌ها استفاده کنید.
ایران ایر فعلا ندارد
تصویر

ارسال پست