پارادوکس فارادی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
erfan.s

نام: عرفان سلیم زاده

سپاس: 65

تماس:

پارادوکس فارادی

پست توسط erfan.s »

سلام
پارادوکس فارادی چیه?
همیشه آرزوم این بوده که یک محقق بشم... دانشمند شدن چیزی رو حل نمیکنه!
کار اصلی رو برای حل مشکلات محققان انجام میدن.

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: پارادوکس فارادی

پست توسط Paradoxy »

سلام من خوندمش الان یک سیم نازک و محدود رو در نظر بگیرید، ما میدونیم میدانی که در اطراف این سیم ایجاد میشه حول سیم هست نه در سطح مقطع هاش که با قانون دست راست مشخص میشه. خب در تهه این سیم محدود که درش جریان دلخواه میگذره یک چرخ چسبوندن و چرخه میچرخه، طبق قانون فارادی در اینجا شار عبوری از چرخه صفره و نباید درش میدانی القا شه، اما طبق تجربه میشه! دو جور حلش کردن که حالت حل کلاسیکیش یکم دری وریه ولی حل مدرنش معقول تره

erfan.s

تماس:

پست توسط erfan.s »

این مسئله خیلی منو گیج میکنه مثلا درمورد دینام فارادی چطوریه که وقتی دیسک میچرخه ولتاژ القا میشه اما وقتی مگنت میچرخه هیچ ولتاژی القا نمیشه? بدتر از همه اینجاست که وقتی دیسک و مگنت باهم میچرخن ولتاژ القا میشه. به نظرم این پارادوکس به صورت ریشه ای ناشی از ضعف مهندسی دستگاه هست و به صورت ذاتی نیست. شما می تونین بیشتر راجع به دلایلش توضیح بدین? smile072

erfan.s

تماس:

پست توسط erfan.s »

اینم بگم من سه ساله دارم روی یه نوع اصلاح شده این دینام کار میکنم . به عنوان اختراع ثبتش کردم الان هم نمونه مهندسی اش آماده مونتاژه . شرکت ثبت کردم تو مرکز رشد هسته فناورم. بعد دقیقه 90 باید با این پارادوکس کزایی آشنا بشم. خیلی نگرانم .

user41967

سپاس: 42

پست توسط user41967 »

عرفان عزيز پارادكس كه ميگي از طريق نسبيت جواب داده شده فكر كنم

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

https://en.wikipedia.org/wiki/Faraday_paradox

درست حسابی نفهمیدم و سر در نیوردم از ویکی پدیا، اما من خودم اینطوری تصور کردم. شما خودت رو بزار رو دیسک چرخان، و از دید اون فریم به داستان نگاه کن. خب سیم محدود رو به چه شکل میبینی؟ میبینی خود سیم داره میچرخه و نه شما. سیمی که حامل بار باشه و بچرخه، با قانون دست راست خمیده (دست راست عادی هم میشه، منتهی باید شصت دستتون رو به سمت بردار مماس سرعت زاویه ای بگیرید. سخته یکم) اگه بهش نگاه کنید میبینید میدانی ایجاد میکنه که از درون حلقه می گذره و بنابرین باید از دید ناظر روی دیسک، در دیسک جریان ایجاد شه. نسبیت هم بهتر و قشنگ تر به موضوع نگاه کرده که تو همین ویکی پدیا جوابش هست. فرضا اگه هم سیم بچرخه هم دیسک، دیگه این ها نسبت به هم سرعت نسبی ندارند. پس علی الاصول نباید میدانی از دیسک چرخان بگذره مگه نه؟ خب نمی گذره و جریانی هم در اون قسمت القا نمیشه، اما در این حالت خود سیم نسبت به جایی که باتری وصل شده در حال چرخشه (مثلا باتری نمیچرخه) بنابرین یک جریان القایی در باتری ایجاد میشه.

ارسال پست