چرا آینه ها فقط چپ و راست رو برعکس میکنند ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
windowsxp

نام: هوپا

سپاس: 2

چرا آینه ها فقط چپ و راست رو برعکس میکنند ؟

پست توسط windowsxp »

سلام
امروز برادرم که ازم کوچکتره پرسید داداش جونم امروز معلممون گفت رو آمبولانس ها حروف امبولانس رو از راست به چپ مینویسند تا ماشین جلویی تو آینه درستش رو ببینه ولی چرا حروف رو از بالا به پایین نمی نویسند ؟ مثلا چرا آینه W رو M نشون نمیده ولی R رو я نشون میده ؟
منم گفتم برو از معلمتون بپرس اونم رفته بود پرسیده بود معلمشون گفته بود این موضوع تحقیقتونه هرکی جوابش رو پیدا کنه بهش 2 نمره اضافی میده smile058 smile058 smile058 smile058
به داشتن چنین برادری افتخار میکنم

ross

سپاس: 62

تماس:

Re: چرا آینه ها فقط چپ و راست رو برعکس میکنند ؟

پست توسط ross »

به آدرس زیر مراجعه کنین
http://rasekhoon.net/article/show/159622/

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

آینه چپ و راست یا بالا و پایین را معکوس نمی‌کند. اگر رو به روی آینه بایستید، دست راست شما در قسمت راست تصویر تشکیل می‌شود و دست چپ شما در قسمت چپ تصویر. به همین ترتیب تصویر سر شما که در بالای بدن شما قرار دارد هم در همان جا تشکیل می‌شود یعنی بالای سر تصویر.

در آینه در واقع جلو و عقب جا به جا می‌شوند. تقارن آینه‌ای در واقع جلو و عقب را معکوس می‌کند و درست به همین دلیل است که نوشته‌های روی یک کاغذ را دیگر نمی‌توانید در آینه بخوانید: چون معکوس نشده‌اند و سر جای خودشان مانده‌اند! اگر شما رو به شمال رو به روی آینه بایستید تصویر آینه‌ای شما رو به جنوب خواهد ایستاد. این تصور ذهنی ماست که آینه چپ و راست را معکوس می‌کند، در حالی که تقارن آینه‌ای چنین نیست. این‌که ما شخص توی آینه را معکوس چپ/راست شده خودمان می‌بینیم جنبه روانی دارد. مغز ما آدم توی آینه را واقعی تلقی می‌کند و می‌خواهد تجسم کند که او چگونه آن‌جا رفته است. متعارف‌ترین روش تصور برای مغز ما این فرض است که او با معکوس شدن چپ و راست آدم اصلی تشکیل شده است. مغز ما عادت ندارد تصویر فرد توی آینه را با جا به جا شدن عقب و جلوی آدم اصلی تجسم کند.

ریچارد فاین‌من این پدیده را با طنز شیرینی تشریح می‌کند:

[youtube]msN87y-iEx0[/youtube]

منبع: bamdadianswers.wordpress.com
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

reyhanhadavi

پست توسط reyhanhadavi »

در جواب ادمین عزیز...
میشه لطفا بیشتر توضیح بدید..برای من یکم درکش سخت و غیر منطقیه

نمایه کاربر
thegodof3d

نام: حامد حسن زاده

سپاس: 29

پست توسط thegodof3d »

reyhanhadavi نوشته شده:در جواب ادمین عزیز...
میشه لطفا بیشتر توضیح بدید..برای من یکم درکش سخت و غیر منطقیه

درست مثل اینه که شما روی یک کاغذ پوستی عبارتی رو بنویسین و برگردونین به همون حالتی که که میخواین بزاریدش جلو اینه ، دقت کنید وقتی کاغذ رو بر میگردونین در چه جهتی برمیگردونین به سمت اینه ، حالا اینه رو بزارین کنار و از پشت کغذ نوشته رو بخونین ، نوشته شما میرور یا معکوس شده است ، درواقع این شما هستید که نوشته را در جهت هوریزونیتال بر میگردانید نه ایینه

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

اگر آینه تخت نباشد، برای نمونه در قاشق فرتور بالا پایین می شود

تصویر
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

ارسال پست