معمای ترکیب رنگها


معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی kazhal21 در چهارشنبه 25 آذر 1394 - 21:22

سلام دوستان.من یه سوال داشتم.اگه سه تا منبع نور زرد و قرمز و ابی داشته باشیم(رنگهای اصلی) هرکدام فرکانس خاص خودشونو دارند.حالا اگه اونها رو طوری روی پرده بندازیم که رنگهای مثلا زرد و ابی اندکی هم پوشانی کنن روی دیوار در ناحیه هم پوشان رنگ سبز داریم.ایا اینجا فرکانس تغییر کرده؟مگه میشه به این سادگی فرکانس رو تغییر داد؟ضمنا. با رفع هم پوشانی ما دیگه رنگ سبز رو نمیبینیم.چه اتفاقی می افته هنگام ترکسب رنگها؟تداخل؟برهم نهی و یا...؟
نماد کاربر
 
سپـاس : 4

ارسـال : 15


نام: ghazal
نام نویسی: 91/1/20

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی candle در چهارشنبه 25 آذر 1394 - 23:35

kazhal21 نوشته است:سلام دوستان.من یه سوال داشتم.اگه سه تا منبع نور زرد و قرمز و ابی داشته باشیم(رنگهای اصلی) هرکدام فرکانس خاص خودشونو دارند.حالا اگه اونها رو طوری روی پرده بندازیم که رنگهای مثلا زرد و ابی اندکی هم پوشانی کنن روی دیوار در ناحیه هم پوشان رنگ سبز داریم.ایا اینجا فرکانس تغییر کرده؟مگه میشه به این سادگی فرکانس رو تغییر داد؟ضمنا. با رفع هم پوشانی ما دیگه رنگ سبز رو نمیبینیم.چه اتفاقی می افته هنگام ترکسب رنگها؟تداخل؟برهم نهی و یا...؟


چند نکته:

اول اینکه در فیزیک، رنگهای اصلی؛ قرمز، سبز و آبی هستند ( اگر چه در نقاشی، رنگهای اصلی؛ قرمز، زرد و آبی هستند)

دوم اینکه در دنیای خارج رنگها وجود ندارند و در واقع؛ این مغز جانداران است که در طی تکامل، تلاش کرده تا با چنین تفسیرهای دیداری از فوتونهای با انرژی متفاوت طیف Visible، چشم انداز قابل درک و دارای امکان آشکارسازی جزئیات از دنیای بیرون برای جاندار فراهم کند.

سوم اینکه ما دو نوع رنگ را با چشمانمان می بینیم (یا با مغزمان درک می کنیم). یکی رنگ خالص تک فام و دیگری رنگ ترکیبی.
مثلا نور شعله شمع پارافینی دارای طول موج تک فام 600 نانومتر است. اما شما می توانید برای چشم خود؛ دقیقا همین رنگ را با ترکیب نور یک LED زرد با طول موج بین 565 تا 590 نانومتر، و یک LED قرمز با طول موج بین 625 تا 740 نانومتر، باز سازی کنید.
نهایتا با هر دو روش، وجود یک نوع رنگ را درک می کنید اما اولی دارای یک طول موج خالص است و در مقابل؛ دومی، یک ترکیب رنگی است و در واقع؛ تحت تاثیر مجموع اثرات عصب شناختی دو رنگ مختلف، روی سلولهای مخروطی و استوانه ی چشم شما (به عنوان سنسورهای بیولوژیک تشخیص رنگ) به وجود آمده است.
راجع به: درست. راجب: نادرست و نشانه ی بارز کم سوادی!
نماد کاربر
 
سپـاس : 1556

ارسـال : 846


نام نویسی: 93/1/4

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی kazhal21 در پنجشنبه 26 آذر 1394 - 13:51

درست میگین.به اشتباه زرد رو نوشتم.ولی سوال من اینه که وقتی دو نور رنگی رو روی صفحه بندازیم بهرحال رنگ جدیدی میبینیم.در کتاب اپتیک هشت توضیح داده شده که رنگ وابسته به فرکانس هست.اما در اینجا میدونیم فرکانسی تغییر نکرده.پس اون رنگ چطور بوجود اومده.
نماد کاربر
 
سپـاس : 4

ارسـال : 15


نام: ghazal
نام نویسی: 91/1/20

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی You-See در يكشنبه 29 آذر 1394 - 16:38

گیرنده های چشم سه رنگ اصلی رو می بینن، که می دونید.
خب حالا اگر طول موجی مثلا مربوط به رنگ بنفش بتابه، چشم برای رنگ بنفش گیرنده ای نداره، در عوض هر دو گیرنده های قرمز و آبی با هم تحریک می شن، مغز این تحریک هردو گیرنده رو بنفش تفسیر می کنه، حالا اگر خودمون بیاییم و با دو فرکانس آبی و قرمز گیرنده ها رو همزمان تحریک کنیم چی می شه؟ باز هم مغز بنفش می بینه. به همین سادگی!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

تصویر
نرم افزارهای مالی، بازرگانی، پخش و فروش مویرگی، .. "نیکان مهر مهان"
نرم افزار پخش مويرگي
نماد کاربر
 
سپـاس : 644

ارسـال : 850


نام: U30
سن: 35 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 93/5/19

مرد

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی d.shakeri در دوشنبه 30 آذر 1394 - 11:04

سلام
سوال جالبی بود . فکر کنم منظور طراح سوال تداخل دو طیف نور ( مثلا طیف قرمز و سبز) که ظاهرا برای بیننده طیف زرد تداعی میکند.
باشد.
همانطور که از تحقیقات نیوتون در خصوص نور ها و رنگین کمان بر می اید . هر جسمی در نظر بیننده به رنگ نوری که جذب نمی کند ( طیف ها ی هم فرکانس و نزدیک به هم) رو که منعکس می کند دیده میشود. مثلا سیب وقتی سرخ بنظر میرسد که تمام طیف ها را روی سطح خود جذب کرده ولی طیف قرمز را منعکس میکند.

حالا برگردیم به سوال طراح . احتمالا در محل تابش طیف های قرمز و سبز می بایستی نوعی تداخل فرکانسی ایجاد شود و برای بیننده انوقت رنگ زرد تداعی خواهد شد. فکر کنم منظور طراح از بوجود امدن فرکانس ها جدید همان تداخل دو نو موج قرمز و سبز باشد.


اما سوالی که برای بنده پیش اومد اینه که چطور چشم انسان طیف رنگ مثلا ابی را کم رنگ یا پرنگ میبیند. یعنی چرا ابی کمرنگ و ابی پررنگ داریم. ایا به میزان فوتون های ابی که کم یا زیاد باشند برمیگردد . یا ترکیب فوتون های ابی رنگ با سایر فوتونهای رنگی دیگر.

اصولا فوتون سیاه رنگ وجود دارد یا خیر. چون ترکیب همه طیف ها نور سفید تابش میکند. و جسم سیاه در واقع همه نور ها را جذب میکند.
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)
نماد کاربر
 
سپـاس : 51

ارسـال : 166


نام: د.شاکری
نام نویسی: 94/8/23

مرد

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی You-See در دوشنبه 30 آذر 1394 - 12:17

فوتون رنگ ندارد. این تفسیر مغز ماست.
شدت رنگ رو هم به سادگی با شدت تحریک سلول ها شبیه سازی می کنه. یعنی تعداد فوتون در حجم مشخص
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

تصویر
نرم افزارهای مالی، بازرگانی، پخش و فروش مویرگی، .. "نیکان مهر مهان"
نرم افزار پخش مويرگي
نماد کاربر
 
سپـاس : 644

ارسـال : 850


نام: U30
سن: 35 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 93/5/19

مرد

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در دوشنبه 30 آذر 1394 - 14:37

البته به نظر من سوال جالبی مطرح شده. گفته های دوستان درباره ی عملکرد چشم درسته ولی به نظر من باید به این نکته هم توجه کرد که رنگی مثلاً مثل بنفش روی طیف امواج الکترومغناطیس یه جایگاهی با طول موج مشخصی در حدود nm 410 داره. درثانی اون چیزی که چشم ما به عنوان رنگ فوتون درک می کنه در اصل گویای انرژی های متفاوت برای فوتون های مختلفه.
حالا سوال اینجاست که اگه قرمز و آبی برداشتِ نور بنفش رو برای ما دارن پس چرا یک منشور نمی تونه رنگ بفش ناشی از نور سفید تابیده شده رو به دو پرتوی آبی و قرمز تجزیه کنه؟!
ببینید یه منشور تمام نور سفید رو تجزیه می کنه و اتفاقاً آبی و قرمزش رو هم از هم جدا می کنه ولی چرا با بنفش هم مثل یه رنگ اصلی برخورد می کنه و اون رو به آبی و قرمز تجزیه نمی کنه؟
پس چندتا احتمال وجود داره:
1- یا منشور نمی تونه تمام آبی و قرمزه نور سفید رو تجزیه کنه و یه جایی توی پایینه طیف، آبی و قرمز باقی مونده با هم رنگ بنفش رو میسازن که یه خرده عجیبه. یا
2- ما دو جور بنفش داریم یکی طبیعی با طول موج حدوداً 410 نانومتر و یکی مصنوعی و ساخته شده از دو نور قرمز و آبی!

دوستان نظر بدید شاید من اشتباه استنباط کردم.
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود، آن چهره ی حورایی
نماد کاربر
 
سپـاس : 417

ارسـال : 1082


نام: محمّد جوانشیری
سن: 32 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی You-See در دوشنبه 30 آذر 1394 - 15:54

هی بابا دقت نکردیا.
ما فقط یک جور پرتو فوتون با طول موج مخصوص بنفش داریم، چشم اون رو بنفش نمی بینه بلکه ترکیبی از آبی و قرمز می بینه!!
به همین دلیل ترکیب آبی و قرمز رو هم همونی می بینه که اون فوتون تک فام رو می دیده.
جالبه بدونید که در دنیای واقعی نور تک فرکانس معادل صورتی نداریم!! و رنگ این نور تنها حاصل تفسیر مغز ماست smile024 smile024 smile024
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

تصویر
نرم افزارهای مالی، بازرگانی، پخش و فروش مویرگی، .. "نیکان مهر مهان"
نرم افزار پخش مويرگي
نماد کاربر
 
سپـاس : 644

ارسـال : 850


نام: U30
سن: 35 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 93/5/19

مرد

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی jain در يكشنبه 18 تير 1396 - 17:02

سلام -دوست دارم برای انکه سوال مغزت مثل منه
جون ................برای منم جای سواله که :
مشخصه شناسایی رنگ فرکانسه حالا در ترکیب دو رنگ با دو فرکانس مختلف میشود رنگ جدید (با چه فرکانسی ) در حالیکه فرکانس ها تغییر نمیکنند پس چرا چشم و مغز دقیقا همان فرکانس ترکیبی را نشان میده

مثلا green 520nm= yellow580 +blu 480nm
یعنی رنگ زرد با طول موج 580 نانومتر و ابی 480 میشود رنگ سبز 520 نانومتر
چرا دقیقا فرکانس سبز را نشان میده
رنگ علاوه بر مشخصه فرکانس یک مشخصه دیگری هم دارد که چشم و مغز قاطی نمیکند چون به کمک زاویه و رنگ مکمل خیلی راحت ترکیب رنگها توصیف میشود به نظر باید عاملی غیر فرکانس در نور باشد ترکیب دو رنگ با دو فرکانس متفاوت مثل د وخط زاویه میشود رنگ جدید با فرکانسی برابر خط نیمساز -روی عکس زیر کلیک کنید

http://www.aftabir.com/images/social/ps ... ess/74.jpg
 
سپـاس : 0

ارسـال : 1


نام: jain jan
نام نویسی: 96/4/18

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی تارخ در دوشنبه 19 تير 1396 - 08:33

سلام

بنظرم تمام حرفهای زده شده در مورد رنگ ها و فرکانس و چشم انسان درست بوده ولی در اخر جواب سوال تاپیک که چرا این دو نور در روی صفحه بصورت یک رنگ متفاوت دیده میشود داده نشده.

ایا این دو نور( یادو رنگ،یا دو فرکانس نوری مختلف) روی اون صفحه تداخل پیدا میکنند.؟ یعنی فرکانس انها باهم در اون محل مشترک تداخل میکند که چشم ما یک فرکانس دیگری میبیند یا نه. منظور طراح سوال هم این است ؟

بازتاب اون دو فرکانس از یک محل مشترک ( منظورم همون بخشی هست که روی صفحه یا دیوار قرار دارد) در چشم باعث میشود که یک رنگ دیگر دیده شود یا زمانی که این دو نور ( دو فرکانس مختلف نور) در یک محل برخورد کرده باعث یک تولید یک فرکانس جدید شده که در چشم انسان هم تداعی یک رنگ دیگر میکند.؟

البته تداخل امواج نوری نباید اینقدر سخت باشه یعنی بنظر بنده حقیر اینطور میاید که به سادگی باید امواج نوری مثل امواج اب در هم دیگر تداخل کنند و تولید انواع موج با طول موج های مختلف یا فرکانسهای مختلف داشته باشند.
چشم انسان گیرنده های محدودی دارد و پاسخ و تشخیص نوع رنگ ها ظاهرا بستگی به میزان حجم دریافتی فوتون های نوری مختلف می باشد که باعث تحریک گیرند های مخروطی چشم شده است.

بنده هم یک سوال داشتم چرا ترکیب سه نور ابی و قرمز و سبز باعث نور سفید میشود در حالی که ترکیب همین سه رنگ روی کاغذ رنگ سیاه را میدهد.؟
نماد کاربر
 
سپـاس : 13

ارسـال : 35


نام: تارخ
نام نویسی: 95/9/7

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی Cartouche در سه شنبه 20 تير 1396 - 23:12

توابع هارمونیک با یک فرکانس مشخص، ویژه توابع سیستم های/ عملگرهای خطی هستند.
به عبارت دیگه یک فرکانس یک سیگنال در گذر از یک سیستم خطی تغییر نخواهد کرد.

اما در مورد سیستم های غیرخطی اینطوری نیست. به طور مثال، چنانچه سیگنالهای با فرکانس 1 و فرکانس 2 به یک سیستم مرتبه دو وارد بشه، خروجی اون می تونه حاوی مجموع (یا اختلاف) این فرکانس ها باشه.

مثلا چنین اتفاقی رو میتونید در یک سلول غیر خطی kerr (مثلا یک کریستال غیرخطی نظیر KDP یا ایندیُم نایبت) ببنید که با تابش لیزرهای با رنگ قرمز و آبی، در خروجی سلول بنفش یا سبز یا رنگ های دیگری را هریک تحت شرایطی (که عمدتا به پایستگی تکانه مربوط هست) تولید می شه.

حالا من یک سوال دارم.
نورون های مغز غیر خطی هستند! آیا با فرض دونستن ِ رفتار غیرخطی این موجودات، میشه نتیجه ی ترکیب رنگ هارو در چشم پیش بینی کرد؟
اساسا نقش پایستگی تکانه این وسط چی میشه؟ سوالم رو اگر بخوام بهتر بپرسم، شما برای یک سیستم غیرخطی معین و مشخص مثلا اگر تولید فرکانس w1+w2 از روی ترکیب این فرکانس ها ممکن باشه، تولید فرکانس w1-w2 هم ممکن خواهد بود و برای این منظور هیچ محدودیتی وجود نداره، الا اینکه در یکی از این فرایندها ممکنه پایستگی تکانه فوتون ها برقرار نباشه و باعث کاهش بازده فرایند بشه.
آیا در نورون ها چنین داستانی هست که ما با ترکیب دو رنگ، یه رنگ مشخص رو میبینیم نه چندین رنگ و فرکانس مختلف؟ اگر بله لطفا این داستان رو برای ما شرح دهید.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند
نماد کاربر
 
سپـاس : 1086

ارسـال : 1201


نام نویسی: 89/7/29

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی candle در پنجشنبه 22 تير 1396 - 18:40

Cartouche نوشته است:توابع هارمونیک با یک فرکانس مشخص، ویژه توابع سیستم های/ عملگرهای خطی هستند.
به عبارت دیگه یک فرکانس یک سیگنال در گذر از یک سیستم خطی تغییر نخواهد کرد.

اما در مورد سیستم های غیرخطی اینطوری نیست. به طور مثال، چنانچه سیگنالهای با فرکانس 1 و فرکانس 2 به یک سیستم مرتبه دو وارد بشه، خروجی اون می تونه حاوی مجموع (یا اختلاف) این فرکانس ها باشه.

مثلا چنین اتفاقی رو میتونید در یک سلول غیر خطی kerr (مثلا یک کریستال غیرخطی نظیر KDP یا ایندیُم نایبت) ببنید که با تابش لیزرهای با رنگ قرمز و آبی، در خروجی سلول بنفش یا سبز یا رنگ های دیگری را هریک تحت شرایطی (که عمدتا به پایستگی تکانه مربوط هست) تولید می شه.

حالا من یک سوال دارم.
نورون های مغز غیر خطی هستند! آیا با فرض دونستن ِ رفتار غیرخطی این موجودات، میشه نتیجه ی ترکیب رنگ هارو در چشم پیش بینی کرد؟
اساسا نقش پایستگی تکانه این وسط چی میشه؟ سوالم رو اگر بخوام بهتر بپرسم، شما برای یک سیستم غیرخطی معین و مشخص مثلا اگر تولید فرکانس w1+w2 از روی ترکیب این فرکانس ها ممکن باشه، تولید فرکانس w1-w2 هم ممکن خواهد بود و برای این منظور هیچ محدودیتی وجود نداره، الا اینکه در یکی از این فرایندها ممکنه پایستگی تکانه فوتون ها برقرار نباشه و باعث کاهش بازده فرایند بشه.
آیا در نورون ها چنین داستانی هست که ما با ترکیب دو رنگ، یه رنگ مشخص رو میبینیم نه چندین رنگ و فرکانس مختلف؟ اگر بله لطفا این داستان رو برای ما شرح دهید.


درود،
چنانچه پیشتر هم اشاره شد؛ شیوه ی استدراک مناظر، رنگ ها و طیف های گوناگون توسط جانداران مختلف، وابسته به تعداد و ساختار سنسورهای بینائی + شیوه ی پردازش تصویر سه بعدی در مغز آنها دارد. مثلا سنجاقک 1200 عدسی در چشمان خود دارد و زنبور عسل، گلهای قرمز را به رنگ بنفش می بیند (در عوض بخشی از طیف UV را هم مشاهده می کند). گربه ها و سگ ها رنگ آبی را نمی بینند و مارها دید Visible ضعیفی دارند اما در عوض قوه ی بینائی آنها، بخشی از طیف IR نزدیک را هم آشکار می کند(برای تشخیص آسان تر طعمه در شب هنگام). همچنین عقاب ها هم دو نقطه ی کانونی در لنزهای خود دارند (تا تشخیص دقیق تر فواصل در عمق های مختلف اجزاء تصویر، برایشان آسان تر باشد) و نیز چشم پرنده ی ماهی خورک می تواند با نوعی تداخل سنجی - با کاربست لکه های روغنی رنگی در چشم خود- بازتابهای خورشید از سطح رودخانه را حذف کند (تا ماهی زیر سطح آب بهتر آشکار شود):

تصویر


بنابراین از آنجا که ما از جزئیات دقیق پردازش رنگ در سلولهای مغز جاندارن و نیز شیوه ی Interaction بین نورونها، نوروترانسفرها، اتصالات الکتریکی و سیناپس ها آگاهی بسنده نداریم، شاید نشود به این سادگی ها، ساز و کار خطی در برخورد فوتون به یک کریستال معدنی و تحریک الکترون های آن را به مکانیسم برخورد فوتون به سیستمهای بیولوژیکی شامل سلولهای بینائی چشم و بخش بینائی مغز، پیوند داد و آنها را نظیر به نظیر یکی دانست.
به نگر من اگر چه می شود در هنگام طراحی سخت افزار یک دستگاه اپتیکی، رویدادهای اپتو فیزیکی را با توصیف ریاضی بیان کرد و تکرار پذیر بودن نتایج را اثبات نمود، اما شیوه ی کار بخش بینائی مغز جانداران، انگار بیشتر نرم افزاری و پردازش-محور می نماید. در این رابطه نوع پردازش مغز و نحوه ی ادراک رنگ های یک چراغ راهنمائی بین یک انسان سالم و یک انسان کور رنگ را در ذهن خود مقایسه بفرمائید.
نماد کاربر
 
سپـاس : 1556

ارسـال : 846


نام نویسی: 93/1/4

ذکر نشده

Re: معمای ترکیب رنگها

نوشتهاز سوی Cartouche در پنجشنبه 22 تير 1396 - 22:39

candle نوشته است:درود،
چنانچه پیشتر هم اشاره شد؛ شیوه ی استدراک مناظر، رنگ ها و طیف های گوناگون توسط جانداران مختلف، وابسته به تعداد و ساختار سنسورهای بینائی + شیوه ی پردازش تصویر سه بعدی در مغز آنها دارد. مثلا سنجاقک 1200 عدسی در چشمان خود دارد و زنبور عسل، گلهای قرمز را به رنگ بنفش می بیند (در عوض بخشی از طیف UV را هم مشاهده می کند). گربه ها و سگ ها رنگ آبی را نمی بینند و مارها دید Visible ضعیفی دارند اما در عوض قوه ی بینائی آنها، بخشی از طیف IR نزدیک را هم آشکار می کند(برای تشخیص آسان تر طعمه در شب هنگام). همچنین عقاب ها هم دو نقطه ی کانونی در لنزهای خود دارند (تا تشخیص دقیق تر فواصل در عمق های مختلف اجزاء تصویر، برایشان آسان تر باشد) و نیز چشم پرنده ی ماهی خورک می تواند با نوعی تداخل سنجی - با کاربست لکه های روغنی رنگی در چشم خود- بازتابهای خورشید از سطح رودخانه را حذف کند (تا ماهی زیر سطح آب بهتر آشکار شود):

بنابراین از آنجا که ما از جزئیات دقیق پردازش رنگ در سلولهای مغز جاندارن و نیز شیوه ی Interaction بین نورونها، نوروترانسفرها، اتصالات الکتریکی و سیناپس ها آگاهی بسنده نداریم، شاید نشود به این سادگی ها، ساز و کار خطی در برخورد فوتون به یک کریستال معدنی و تحریک الکترون های آن را به مکانیسم برخورد فوتون به سیستمهای بیولوژیکی شامل سلولهای بینائی چشم و بخش بینائی مغز، پیوند داد و آنها را نظیر به نظیر یکی دانست.
به نگر من اگر چه می شود در هنگام طراحی سخت افزار یک دستگاه اپتیکی، رویدادهای اپتو فیزیکی را با توصیف ریاضی بیان کرد و تکرار پذیر بودن نتایج را اثبات نمود، اما شیوه ی کار بخش بینائی مغز جانداران، انگار بیشتر نرم افزاری و پردازش-محور می نماید. در این رابطه نوع پردازش مغز و نحوه ی ادراک رنگ های یک چراغ راهنمائی بین یک انسان سالم و یک انسان کور رنگ را در ذهن خود مقایسه بفرمائید.

با این حساب لابد باید سیستم گوارش و نحوه ی اجابت مزاج جانواران مختلف رو هم در این مسئله دخیل بکنیم تا بتونیم پاسخ کاملی به اونها پیدا کنیم!
احتمالا پاسخ به این پرسش ساده نیست و نیازمند تحقیق ها و مطالعات مختلف هست. به عنوان راهنمایی، مدل های ریاضی برای نورون ها احتمالا برای حل مسئله کافی هست. اما با اندکی مطالعه ی اولیه راجع به نور خواهید فهمید که دلیلی برای وارد کردن دشواری های بی ربط خطی به مسئله غیرخطی وجود نداره و چیزی از کلیت مسئله کم نخواهند کرد.
یا به عبارت بهتر وقتی هدف مسئله بررسی فرکانس هست، فیلتر کردن بخشی از طیف فرکانسی یا اعمال سایر تغییرات خطی در جانداران مختلف تاثیری نخواهد داشت. واضح هست که تا ابد میشه یک مسئله رو پیچده کرد و مثلن اثرات الکترومغناطیسی خورشید بر روی نور رو هم در فرضیات در نظر گرفت! البته که نیازی به پیچیده کردن مسئله نیست.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند
نماد کاربر
 
سپـاس : 1086

ارسـال : 1201


نام نویسی: 89/7/29

ذکر نشده


بازگشت به فیزیک نور و اپتیک

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 3 مهمان