شتاب نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
رامتین قاسمی نژاد

نام: رامتین قاسمی نژاد

سپاس: 25

شتاب نور

پست توسط رامتین قاسمی نژاد »

نور در مواقعی میتونه شتاب داشته باشه دیگه ، درسته ؟
خب این توی نسبیت در نظر گرفته شده بود ؟
با همه چی هم خوانی داره و ایرادی در تفکرات بووجود نمیاره ؟
آخه نور درسته که در اکثر موارد سرعت ثابتی داره اما مسلما میدونید که در مواقعی هم شتابداره ...
لذت فهمیدن , این بزرگترین لذت است ...

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: شتاب نور !

پست توسط [email protected] »

سلام

نور در مواقع خاصی ممکنه از دید یه ناظر شتابدار حرکت کنه:

1- در هنگام حرکت در یک میدان گرانشی (البته موضعاً نور سرعت ثابتش رو حفظ می کنه)
2- هنگام عبور از یک یا چند محیط مادی با غلظت های متفاوت

البته به نظر من میدان های مغناطیسی و الکتریکی هم می تونن سرعت نور رو کاهش بدن که البته نظر منه smile039
این قضایا لطمه ای اساسی به نسبیت وارد نمی کنه کما اینکه حداقل مورد اول رو خود نسبیت پیش گویی کرده.

نمایه کاربر
رامتین قاسمی نژاد

Re: شتاب نور

1- در هنگام حرکت در یک میدان گرانشی (البته موضعاً نور سرعت ثابتش رو حفظ می کنه)
2- هنگام عبور از یک یا چند محیط مادی با غلظت های متفاوت
دقیقا smile015 smile038 smile015
البته علاوه بر این دو تا روش یه روش دیگه هم به ذهنم رسیده بود ( اینکه نور از لحظه به وجود آومدنش تا رسیدن به سرعتش باید شتاب داشته باشه )

چه جالب ! اتفاقا منم جدیدا که فکر کردم هم به این نتیجه رسیدم که نور بارداره ، اونم منفی ...
من خواهانم که یکم در این رابطه با هم تبادل نظر کنیم چون برام جالبه که شما چطور به این نتیجه رسیدید ...

ولی حالا جدا از بحث باردار بودن فوتون ، مگه نسبیت نمیگه سرعت نور باید در هر حالت ثابت باشه ؟
خب پس شتابدار بودن چی میگه اون وسط ؟
لطفا یکم توضیح بدید

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

رامتین قاسمی نژاد نوشته شده:البته علاوه بر این دو تا روش یه روش دیگه هم به ذهنم رسیده بود ( اینکه نور از لحظه به وجود آومدنش تا رسیدن به سرعتش باید شتاب داشته باشه )

بله معقوله ولی گفته می شه که فوتون یا هست یا نیست. اگه هست سرعتش همون سرعت نوره و یه جوری قضیه ی شتاب گرفتن فوتن بی معنیه.

رامتین قاسمی نژاد نوشته شده:چه جالب ! اتفاقا منم جدیدا که فکر کردم هم به این نتیجه رسیدم که نور بارداره ، اونم منفی ...
من خواهانم که یکم در این رابطه با هم تبادل نظر کنیم چون برام جالبه که شما چطور به این نتیجه رسیدید ...

تو اول بگو واقعاً 15 سالته؟! smile030

رامتین قاسمی نژاد نوشته شده:ولی حالا جدا از بحث باردار بودن فوتون ، مگه نسبیت نمیگه سرعت نور باید در هر حالت ثابت باشه ؟
خب پس شتابدار بودن چی میگه اون وسط ؟
لطفا یکم توضیح بدید

نه در هر حالت. اون چیزی که نسبیت خاص مطرح می کنه سرعت نور در خلاء هست و عدم تغییر سرعت نور رو در قیاس با حرکت چشمه و ناظر بیشتر مد نظر قرار می ده که این ایده در چارچوب نظریه، درست کار می کنه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

خیلی خوبه اگه همینطوری ادامه بدید احتمالا اخر به یه سری نتایج جالبی مثل جلو زدن از یه پرتوی نوری میرسید، به این شکل که نور رو وارد یه محیطه فوق غلیظ میکنیم تا سرعتش به خوبی کم شه‌ ، سپس شروع به دویدن میکنیم، ازونجایی که مجازیم به نزدیکای سرعت c برسیم و از طرفی سرعت پرتوی نوری ای که تو این محیطه خیلی غلیظه، مثلا نصفه c ه، پس نه تنها میتونیم ساکن ببینیمش بلکه میتونیم بزنیم ازش جلو

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

همین الانشم این اتفاق می افته اما جلو زدن ما در محیطی نیست که نور در اونه!
از طرفی سازوکار کند شدن سرعت نور در ماده با کندی واقعی سرعت نور فرق داره. برای یک مثال که البته فقط جنبه مثال زدن داره، فرض کنید که نور رو از شیشه با ضریب شکست خیلی خیلی بالا عبور بدیم، نور به اتم اول می خوره، جذبش می شه، بعد از مدت کمی بازنشر می شه و می ره تا به اتم بعدی بخوره و .. مجموع این زمان ها در نهایت سرعت ورود و خروج نور رو تعیین می کنه. اما خود سرعت نور ثابت باقی می مونه.
این در حقیقت یکی از توضیح های ممکن برای کندی نور در یک رسانه هست که البته خودش زیر سواله.
ممکنه مثلا ماده ای پیدا شه (مثل روبیدیوم) که سرعت نور در اون خیلی کم باشه (در این مورد 10 متر بر ثانیه!) اون وقت سرعت صوت درون اون از سرعت نور می زنه جلو! smile048 smile048 smile048

توضیح کندی سرعت نور در یک رسانه هنوز برای من جای سوال داره، اما این رو می دونم که ملاک خلا هست نه یک رسانه.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

بله منم همین مثالو زدم که به پست اول جواب داده باشم که زننده تاپیک پرسیده بود آیا اشکالی در نسبیت خاص به وجود میاره یا نه.
البته تو خود اون محیط هم میتونیم از نور بزنیم جلو، کی جلومونو میخواد بگیره؟ مثال صدای خودتون به شدت گویا بود.
این مسئله کاری به نسبیت خاص نداره اصلا! بهرحال جناب زالی اگه استدلال شما صحیح باشه، سرعت لحظه ای نور در لحظات مختلف، متغییر میشه، سرعت در لحظه قبل برخورد، سرعت در خود برخورد، سرعت پس از خروج متوجه منظورم شدید؟

نمایه کاربر
رامتین قاسمی نژاد

بله معقوله ولی گفته می شه که فوتون یا هست یا نیست. اگه هست سرعتش همون سرعت نوره و یه جوری قضیه ی شتاب گرفتن فوتن بی معنیه.

من هر جوری فکر میکنم توی ذهنم نمیگنجه که یه موجود ذاتا یا وجود نداشته باشه یا یکدفعه با سرعت 8^10×3 بوجود بیاد !!!

تو اول بگو واقعاً 15 سالته؟! smile030

با اجازه !!!
ولی خب به طور کلی میزان مطالعم توی فیزیک زیاده چون خیلی علاقه دارم
انشاالله میرم به سوی فیزیکدان شدن ... فیزیک بنیادی میخونم احتمالا...

دقیقا آقای پارادوکسی و یو-سی درست میگن . همین الان هم میشه از سرعت نور جلو زد ( البته اگه سرعتش رو کند تر کنیم )
برای مثال من یه جا خونده بودم که میگفت همین الان توی آمریکا یه نیروگاه هست که یه محفظه استخری داره که اونجا تابش چرنکوف روی میده ... این تابش چرنکوف دقیقا همون تابش سریع تر از نور هست . یک سری الکترون پر انرژی که محصول فروپاشی های هسته ای هست که وقتی گسیل میشن همون تابش چرنکوف رو میسازن . (قدیما خونده بودم ولی اگه لینکشو پیدا کردم میذارم ) کل محیط هم آبی میشد .

پس نه تنها میتونیم ساکن ببینیمش بلکه میتونیم بزنیم ازش جلو

آها !!! دقیقا ! منظورم دقیقا همین بود ...
خب الان این طبیعیه ؟ آخه نسبیت میگه که سرعت نور نسبت به هر ناظری حتی توی دستگاه دیگه همون ثابت c هست ! پس چرا در این حالت نباید باشه ؟ این درسته ؟
؟؟؟
با این حال از دوستان خیلی تشکر میکنم که جواب دادن و من رو راهنمایی کردن ... smile015 smile041

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نگفتم؟ D: ,,توی خلادیگه خلا یا فضای غیر مادی مد نظر نسبیته، وگرنه نسبیت تاحالا فاتحش خونده میشد! بعدم احساس میکنم شخصی که مثلا تو محیط غلیظ میخواد از پرتوی نوره بزنه جلو، مجبوره نوعی آشفتگی توی محیطی که داره حرکت میکنه ایجاد کنه که خود این آشفتگیه باز به سرعت نورمیرسه
و، لطمه میزنه. حالا هرچقدرم این محیط بخواد بزرگ باشه بازم این آشتفگیه به نور میرسه
منظور اینکه ناظر توی استخر بسیار بزرگ، برای اینکه پرتوی نور اونتورو ببینه مجبوره فوتونی توی این استخر به چشممش برسه، اما در عین حال ملکول های درون استخر با این شخص برخورد میکنن و محیط دید ناظر رو بهم میریزن
شما توی یه استخر غلیظ از مواد بدو، که از نور بزنی جلو، خود به خود محیط استخر بهم میخوره و در جهت حرکت شما رقیق میشه و میتونه مسیرو برای نور هموار کنه که سریعتر بره

درمورد اینکه همون ثابت سی هست، خب توی این مثالا که معلومه سرعت نور دیگه c نیست!
پس کاری به اون قضیه ثبات سرعت نور برای مراجع لخت نداره.
بعدم خوبه دقت کنیم که ناظرای شتابدار سرعت نورو c نمیبینن، یعنی یه احتمال ظریفی هم هست که آنتروپی آب یا حالا اون محیط غلیظ، خود به خود دیده ناظری که اون تو هست رو از لختی در بیاره، اگرچه میشه این اثر هارو به شدت خنثی کرد، راجب صفر شدنشون مشکوکم

ازینا بگذریم، این قضیه سوال خودمم یه جورایی بود برای همین مطرحش کردم smile022
ولی ازین مطمئنم تو نسبیت اینا باعث پارادوکس نمیشن و نسبیت خلا مد نظرشه.
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/تابش_چرنکوف

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

You-See نوشته شده:همین الانشم این اتفاق می افته اما جلو زدن ما در محیطی نیست که نور در اونه!
از طرفی سازوکار کند شدن سرعت نور در ماده با کندی واقعی سرعت نور فرق داره. برای یک مثال که البته فقط جنبه مثال زدن داره، فرض کنید که نور رو از شیشه با ضریب شکست خیلی خیلی بالا عبور بدیم، نور به اتم اول می خوره، جذبش می شه، بعد از مدت کمی بازنشر می شه و می ره تا به اتم بعدی بخوره و .. مجموع این زمان ها در نهایت سرعت ورود و خروج نور رو تعیین می کنه. اما خود سرعت نور ثابت باقی می مونه.
این در حقیقت یکی از توضیح های ممکن برای کندی نور در یک رسانه هست که البته خودش زیر سواله.
ممکنه مثلا ماده ای پیدا شه (مثل روبیدیوم) که سرعت نور در اون خیلی کم باشه (در این مورد 10 متر بر ثانیه!) اون وقت سرعت صوت درون اون از سرعت نور می زنه جلو! smile048 smile048 smile048

توضیح کندی سرعت نور در یک رسانه هنوز برای من جای سوال داره، اما این رو می دونم که ملاک خلا هست نه یک رسانه.

آفرین به ریز بینی شما
اگه از من می‌شنوید نور داخل محیط غلیظ فقط تغییر جهت میده

برای همین نوری که به صورت عمود وارد محیط غلیظ شده باشه اصلا تغییر سرعت نمیده
،حتی اگه غلیظ ترین محیط با بیشترین طول باشه

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

پس رابطه n/n2=v2/v چی بود تو فیزیک اول دبیرستان؟
اصلا نور میشکنه چون سرعتش تغییر میکنه!
https://fa.m.wikipedia.org/wiki/شکست_نور

ارسال پست