واقعیت یا توهم؟ (Fact or Fiction)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
saeed_m_farid

نام: سعید

سپاس: 10

واقعیت یا توهم؟ (Fact or Fiction)

پست توسط saeed_m_farid »

سلام
چون بنده تازه وارد هستم و معمولاً تاریخ "نام نویسی" در بسیاری از فروم های وطنی! تعبیری مثل سال بالائی های دانشگاه، خدمت یا زندان! داره (در مقابل آشخور)؛ قبل اینکه مطلب اصلیم رو بگم، احساس میکنم باید یه مقدمه چینی قبلش داشته باشم:

«مانیفست»
با مطالعه برخی پست های اعتراضی پیش کسوتان در هوپا (تلنگر و شق القمر! و ...)، احساس میکنم اساتید به امثال بنده اشکال بگیرن که اولاً بذار جوهر ثبت نامت خشک بشه و بعد اظهار نظر کن! و از اون مهمتر: مثل عموم، علاقه به مفاهیم دهن پرکن (مکانیک کوانتوم، فضا-زمان‏، کیهان شناسی، اخترفیزیک یا ریزترش مثل نظریه رشته ها، ذرات بنیادی، مدل استاندارد، گرانش کوانتومی، شعور کوانتومی، همین LQG و غیره... ) باعث کنجکاوی های بیمورد در این مسائل میشه و ...
* مورد اول: فکر میکنم یه مرض روانی و اپیدمی تاریخی هست و نیاز به تفکر نداره؛ خود بنده هم در فروم هایی (در مسائلی کاملاً مجزا از خط سیر هوپا) که حضور مستمر -کاربر یا مدیر- داشتم، گاهاً دچار این تعارض میشم و تا بقول دوستان "تلنگر"ی وارد نشه، اون حباب نمیترکه! این تذکر رو جسارتاً برای ترکوندن حباب غرورمون در نظر بگیرید!
* مورد دوم: بالاخره قرار نیست که تا ابد نادان بمونیم! آره، درسته تحصیلات آکادمیک فیزیک ندارم، ولی علاقۀ وافر و سیری ناپذیر داشتم و دارم به مسائل مرتبط با هستی و قوانین بنیادین؛ از طرف دیگه چطور باید فرق "شبه علم" و "Cutting Edge Science" (نمیدونم فارسیش چی میشه، شاید جدیدترین مسائل داغ علمی!) رو متوجه بشیم؟ فکر کنم قبول دارید که پیگیری مسائلی از این دست برای بزرگان هم مثل راه رفتن روی لبۀ تیغ هست، چه برسه به ما که از محتویات علمی هضم شدۀ دیگران، تغذیه میکنیم!
بنظرم علاقه و پیگیری چنین مباحثی، دلیل "افتادگی از حول حلیم در دیگ" عوام! نیست، بلکه نیاز و عطش به جایگزینی برای حماقت هایی هست که بهمون تحمیل شده، چون جاخالی نادانی رو احساس میکنیم و جایگزینی هم براش نداریم! مطمئناً هم انتگرال ریمان و ﺗﺒﺪﯾﻠﻬﺎي ﻓﻮرﯾﻪ و ﻻﭘﻼس و ... چیزی رو درمان نمیکنه! مخلص کلام هم اینکه: چون وقت، هزینه، شرایط، امکانات و شایدم توانایی! درک پیچیدگیهای حل و بررسی معادلات بپیشرفتۀ ریاضی در اثبات تئوری های جدید مطرح شده رو نداریم و از طرف دیگه علاقه زیادی به این علوم متحول کنندۀ زندگی داریم، از شما اساتید خبره در این مسائل در مورد صحت و سقم و نکات تاریک و کاستی های اونها راهنمایی میخوایم و این رو نه برای خودم و نه برای پاسخ به سوالات مشابه فرزندان و نزدیکانمون عیب نمیدونم.

«درخواست»
در بخش "مبانی نجوم" تاپیکی با عنوان "سوال جواب بده و بپرس" درست شده که بسیار برای امثال بنده مفید هست؛ بنظرم این سایت (فروم)، بخشی مشابه برای نظریاتی (حداقل ظاهراً علمی و مرتبط با علوم فیزیک؛ نه مثل مباحثی که حتی شبیه علم هم نیستند!) که هر روز بیشتر و بیشتر ارائه میشن نیاز داره که کاملاً مستقل از اینکه به چه چیزی اعتقاد داریم و با مستندات علمی، که احیاناً به شبه علمی بودن/چرندیات/مغلطه و ... بودن مطلب رسیدگی بشه و درصورت داشتن پایۀ علمی به اصالت و نقاط ضعف و قوت تئوری/نظریه موردنظر رسیدگی بشه! برای اینکه نمونه ای از این مطالب که بنده بالشخصه در باور یا عدم باور اون تردید دارم، مورد زیر رو میتونم مثال بزنم:

«نمونه»
  • «The Resonance Project»
    این سایت و پیرو اون مطالب و نظریه هایی که مطرح شده، بسیار منطقی، اغواکننده و قابل قبول بنظر میرسن ولی یه جای کار میلنگه! چون خیلی راحت به تمام سوالات بشریت میشه با این تئوری ها جواب داد و همین، لامپ شک رو تو دهن انسان روشن میکنه! مباحث، توسط نسیم حرمین (Nassim Haramein) مطرح میشه که بسیار گیرا و سیستماتیک نظراتش رو عرضه میکنه و آدم ناخودآگاه جذبش میشه :(

نمونه ای از این مباحث:
    تصویر
    • هندسۀ مقدس و میدان های متحد! Sacred Geometry and Unified Fields یکسری مسائل در این ویدئو مطرح میشوند که با پیش فرض "افق رویداد شوارتزشیلد" و مفاهیم ابتدائی "مکانیک کوانتوم"، "نسبیت عام" و "گرانش" و آشنائی با هندسۀ فضائی و اشکال خودهمانند! (فراکتال=برخال) این هندسه که با ارتباط دادن این مفاهیم با هم به نظریه ای با عنوان "Holofractographic Universe" میرسه که توضیحش اینجا مقدور نیست و بیشتر از اون زیباست که حقیقت باشه!
    • چگالی خلاء (Vacuum Density): ابهاماتی که در مورد Renormalization روی اعداد بینهایت بزرگ و چگالی خلاء مطرح میشه، و اینکه درواقع چیزی که خلاء (Vacuum) نامیده میشه و 99.999999 درصد ماده رو شامل میشه (فضای بین ساختار اتمی)! اصل هست و ماده و انرژی و ... همه لبه های هندسه فراکتالی از ساختارهای خلاء -بگیم فضا- هستند! (چی گفتم!) خلاصه کلی صحبت های عجیب و غریب که مغز ناقص بنده نمیتونه ردّشون کنه و عین گوسپندی که براش نی میزنن دنبالش روان میگردم!
    • گرانش کوانتومی و جرم هولوگرافی Quantum Gravity and the Holographic Mass
    • آگاهی Consciousness
    • و ...
    مسائل بسیار دیگه ای هم پیرو این مطالب هست که دیگه از حوصلۀ این تاپیک خارج هست و اگه مدیران صلاح بدونن و همچین محل پرسش و پاسخ (نه جدل های بی پایان) ایجاد بشه مفصلاً مطرح میکنم...
    بحثی هم در مورد ادعای بی اساس یا واقعیت های علمی در مورد ایشون هست که میتونید در این لینک مطالعه کنید. (و بیزحمت از نتیجه ای که گرفتید، ما رو هم مطلع نمائید.)

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

Re: واقعیت یا توهم؟ (Fact or Fiction)

پست توسط ADMIN »

سپاس بابت نظرات خوب شما کاربر گرامی
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

ارسال پست