علت الکتریکی تشکیل مولکول!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

علت الکتریکی تشکیل مولکول!

پست توسط steve jobs »

با سلام
" وقتی دو اتم به هم نزدیک شوند توازن نیرو های جاذبه و دافعه به علت حرکت الکترون ها در حجم هر اتم کامل نیست. این اتم ها می توانند یکدیگر را جذب کنند و مولکول تشکیل دهند." فیزیک مفهومی، جلد 3، ص 544
معنی جمله اول که رنگی است چیست؟
با تشکر smile072
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY یک‌شنبه ۱۳۹۳/۶/۱۶ - ۲۰:۴۵, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: عنوان
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: علت الکتریکی تشکیل ملکول!

پست توسط mrfane »

steve jobs نوشته شده:با سلام
" وقتی دو اتم به هم نزدیک شوند توازن نیرو های جاذبه و دافعه به علت حرکت الکترون ها در حجم هر اتم کامل نیست. این اتم ها می توانند یکدیگر را جذب کنند و مولکول تشکیل دهند." فیزیک مفهومی، جلد 3، ص 544
معنی جمله اول که رنگی است چیست؟
با تشکر smile072

فکز می کنم منظورش «الکترونگاتیوی» است. الکترونگاتیوی معیاری است که نشان می دهد هر اتم تا چه اندازه دوست دارد یک الکترون دیگر را جذب کند.
مثلا نمک طعام را در نظر بگیرید. که فرمول آن NaCl است. اتم Cl تمایل زیادی به جذب یک الکترون بیشتر دارد. پس الکترونگاتیوی بالایی دارد. و اتم Na برعکس.
پس وقتی دو اتم از نوع Na و Cl به هم نزدیک می شوند، یکی از اتم های Na به سمت Cl کشیده می شود. (دلیل جمل آبی رنگ)
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
steve jobs

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 100

Re: علت الکتریکی تشکیل ملکول!

پست توسط steve jobs »

احتمال دارد!
اما به دلیل اینکه این جملات در بخش الکتروستاتیک آمده اند و قبل از این جملات بحث بار های الکتریکی و نیرو های بین آن ها و اینکه این نیروی ها در اتم ها و ملکول ها و بالاخره در اجسام یکدیگر را خنثی می کنند بوده، فکر کنم منظورش این باشد که جاذبه ی الکترون پروتون از دافعه ی الکترون الکترون و پروتون پروتون بیشتر است و دو اتم نزدیک به هم، یکدیگر را جذب می کنند که باز هم جای سوال دارد که چرا این چنین است. (البته شاید هم منظورش چیز دیگری باشد!)
Some people dream of success while others wake up and work hard at it
Winston Churchill

ارسال پست