آيا نور جرم دارد ؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

maralestain

Re: آيا نور جرم دارد ؟

پست توسط maralestain »

نه چون اگر فوتون ها جرم داشتن آنوقت به این سرعت نمی رسیدند smile018

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

جرم سكون فوتون صفره ، به اين معني كه اگر فوتون رو ساكن كنيم وجود نخواهد داشت.
انرژي فوتون از E=hf (فركانس f) بدست مياد كه با معادل گذاشتن انرژي در E=mc2 براي فوتون جرم m=hf/c2 رو بدست آورد.
يعني فوتون در سرعت c اين مقدار جرم داره (و جذب ميدان گرانش هم ميشه) اما اگر سرعتش كم تر بشه جرمش هم كمتر ميشه (در حالت سكون جرم نداره).
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
x102x96x

محل اقامت: آنجا كه شراب ناب هم نمي برد ...

سپاس: 2

تماس:

پست توسط x102x96x »

به نام خدا
سلام
برديا نوشته شده:ممنون مي شم اگه جواب بديد ؟
نور جرم به این صورتی ک ما در زمین می شناسیم ندارد بلکه وزن دارد .
حال وزن نور چگونه است ؟
وزن نور در واقع وزنی است که تاثیر نور به حساب می آید .
مانند اینکه یک میدان مغناطیسی بدون وزن را زمانی که در تقابل یک سیستم وزن سنج می گذاریم وزنی را نشان می دهد و آن تاثیر نیروی آن میدان است .
-----
یا حق
xm4nx_102
تا که عشقت مطربی آغاز کرد / گاه چنگم ، گاه تارم روز و شب
هرکسی از ظن(ذم) خود شد یار(خار) من / ...
-----
بیندیشید...؛
http://xdivinewisdom.blogspot.com

اندیشه علمی...؛
http://xscientific.blogspot.com/p/blog-page.html

نمایه کاربر
boson

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 1

پست توسط boson »

سلام
اولین مشکل ما از این جا سر چشمه می گیرد که جرم یکی از یکاهای تعریف نشده و اصل موضوع های فیزیک است و تنها تعریف برای آن وزنه ای است که در فرانسه نگه داری می شود.پس در ابتدا نبایستی انرژی را با این تعریف از جرم معادل گرفت چرا که باعث ابهام شدیدی می شود.چون سرشت فوتون امواج الکترومغناطیس است و همانطور که می دانیم موج الکترومغناطیسی برای انتشار به ماده نیاز ندارد و خود ماده نیست و جرم بنابر فرض مقدار ماده است پس از ابتدا این فرض غلط است که فوتون دارای جرم به معنای مقدار ماده است.

اويس سليماني

محل اقامت: بجنورد

تماس:

پست توسط اويس سليماني »

نور یکی از انواع انرژیه و انرزی جرم نداره اما میشه نورو به جرم تبدیل کرد در این صورت دیگه نور نیس
درود بر تمامي شيفتگان دانش

نمایه کاربر
boson

محل اقامت: بروجرد

پست توسط boson »

سلام
boson اصطلاحی است که برای ذرات با اسپین صحیح همانند فوتون با اسپین 1 به کار برده می شود و بر گرفته شده از نام بوز یکی از دانشمندانی که در زمینه ی مکانیک آماری فعالیت داشته می باشد.

goudarz

پست توسط goudarz »

اولا بوزون ها ذرات حامل نیرو اند و دلیل ان که اسم ان بوزون است این است که به احترام خود بوز دانشمند هندی و انیشتین نام گذاری شده
نور جرم کمی دارد که می توان از اثرات ان را تشخیص داد ولی نمی توان ان ها را به حالت سکون در اورد چون واپاشی می کنند ولی نور دارای جرم لختی هست و اثر ان خم شدن ان در میادین گرانشی است واین که به سرعت نور می رسد دلیلی برای نداشتن جرم ان نیست زیرا الکترون را که جرم دارد در شتاب دهنده ها به سرعتی نزدیک به سرعت نور می رسانند که جرم ان نزدیک به جرم یک سیب می شود
و این که فوتون به سرعت نور می رسد یکی از خواص ان است که اگر نداشته باشد فوتون نیست و نمی تواند تبادل نیرو کند و وجودیت ان از بین میرود smile018 smile033

نمایه کاربر
محمد _هابل

پست توسط محمد _هابل »

سلام
چون نور انحنا پیدا می کند ، دارای خصلت ذره ای است . و هر ذره ای دارای جرم است.
خداوند در اداره جهان تاس نمی اندازد . هیچ وقت!!!!!!

نمایه کاربر
p.kparham

محل اقامت: تهران

سپاس: 3

تماس:

پست توسط p.kparham »

من زياد متوجه نشدم... smile042
بحث رو بازش مي كنيد smile079

emad_nano

پست توسط emad_nano »

به نظر من هم ميتوان گفت دارد هم ميتوان گفت ندارد.
به اين دليل ميتواند داشته باشد كه ميگوييم نور سرعتي خاص دارد.پس اگر سرعت داشته باشد بايد انرژي نيز داشته باشد و اين را هم ميدانيم كه انرژي و جرم رابطه مستقيم دارند
اما ميتوان گفت ندارد چون نور از فوتون تشكيل شده است و جرم فوتون صفر است و چون جرم فوتون 0 است پس نور جرم ندارد. smile021 smile022 smile026 smile018

نمایه کاربر
x102x96x

تماس:

پست توسط x102x96x »

به نام خدا
سلام
...
اويس سليماني نوشته شده:نور یکی از انواع انرژیه و انرزی جرم نداره اما میشه نورو به جرم تبدیل کرد در این صورت دیگه نور نیس
نور نوعی انرژی نیست بلکه به دلیل رفتار مشابه آنرا هم ارز می دانند.
که البته در درستی آن بحث است.
برای انرژی جرمی سرعتی به توان دو از سرعت نور لازم است.
در صورتی که نور با سرعت C می رود.
نمی توان گفت نوع در کمینه حالت می توان بیان داشت، هم ارز هستند.
-----
goudarz نوشته شده:این که فوتون به سرعت نور می رسد یکی از خواص ان است که اگر نداشته باشد فوتون نیست و نمی تواند تبادل نیرو کند و وجودیت ان از بین میرود
این را همیشه مدنظر داشته باشید که ذرات بسته های انرژی هستند به ویژه فوتون.
پس نمی توان فوتون را ذره ای مانند نوترون یا ... دانست.
-----
محمد _هابل نوشته شده:سلام
چون نور انحنا پیدا می کند ، دارای خصلت ذره ای است . و هر ذره ای دارای جرم است.
انحنای یافتن در مورد انحنای فضا-زمان است.
نه اینکه نیرویی اثر کند و نور را بکشد که ازین نتیجه بگیریم نور ذره است و ذره جرم دارد.
- هرچند پیش ازین در مورد این گفتم که؛
مفهوم وزن و جرم بسیار شباهت دارند در صورتی که مستقل اند.
تاثیرات نور به عنوان موج الکترومغناطیس شاید سبب وزن گرفتن آن بشود ولی جرم ربطی ندارد.
یعنی حتی اگر انحنا را براساس اعمال نیرویی خاص در نظر بگیریم می شود تاثیرات متقابل دو میدان را فرض کرد.
میدان الکترومعغناطیس از نور و میدان گرانش ویا مغناطیس.
-----
یاحق
exp102x
-----
بیندیشید...؛

اندیشه علمی...؛

نمایه کاربر
galaxy73

پست توسط galaxy73 »

منم فكر ميكنم كه چون نور موجه.انر‍‍ژي داشته باشه نه جرم.
دین بدون علم کور است و علم بدون دین لنگ...

نمایه کاربر
x102x96x

تماس:

پست توسط x102x96x »

به نام خدا
سلام
...
البته با توجه به آنچه گفته شد درست نیست به قطعیت گفته شود نور موج است ویا ذره است.
نور ، نور است.
سرعتی برابر با c .
رفتاری موج گون و ذره گون.
رها در زمان.
رها از مکان.
شاید ارتعاشات بعد چهارم سخنی بجا باشد.
ولی باز هم نور، نور است.
-----
یاحق
exp102x
-----
بیندیشید...؛

اندیشه علمی...؛

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

خوب دوستان اسم من احمد است من دارم روی نظریه خودم کار میکنم طبق نظریه من نور هم جرم دارد و هم ندارد اما چگونه ؟ در نظریه من زمان دارای 3 بعد است البته دوبعد ان تصور می شود که به موازات هم هستند ولی تازگی دریافتم که انحنای یکی از دیگری بیشتر است حالا تصور اینکه دو خط هم با هم موازی باشند و هم عمود باشند از معادلات لورنتس اثبات کردم اما درکش بسیار سخت خواهد شد حالا بگذریم بعد دیگر متعلق به دنیاهای موازی است حالا بریم سر مطلب خودمان که نور جرم دارد یا نه به این بستگی دارد که شما از چه دیدی نگاه کنید اگر ما در سرعت خود نور به قضیه نگاه کنیم نور خاصیتی دارد که بعد زمان دنیاهای موازی را به صفر می رساند و در ان صورت جرمش به بی نهایت میل میکند البته اشتباه نشود ما صرفاً نمی توانیم یک بعد از زمان را در نظر بگیریم ولی اگر از دو بعد زمانی دیگر به قضیه نگاه کنیم جرم نور به صفر میل میکند جالب است بگویم که فقط ماده ای دارای جرم است ک در سه بعد زمان حرکت کند یکی زمان مطلق دو زمان نسبیت و سوم زمان دنیاهای موازی که هر موجودیتی حرکت خطی مایل در این سه زمان داشته باشد جرم دارد در هر صورت که موجودیتی بتواند یکی از سه بعد زمان را بشکند و حرکتی به موازات ان داشته باشد دیگر جرم ندارد و در دو بعد دیگر زمان محو می شود البته طبق نظریه ای که دارم روش کار می کنم دو پیش بینی برایتان می نویسم یک سیاهچاله ها نقاط تشکیل سیارات جدید هستند یعنی بایستی در اطراف سیاهچاله ها اجرامی تحت فشار سرعت تشکیل شوند دوم انکه زمین بایستی از خورشید دورتر شود این دورتر شدن به خاطر گرانش کیهانی است که میل به نظم دارد و حرکت به سوی تعادل نیروها است پس زمین روز به روز از خورشید فاصله میگیرد تا زمانی که از حرکت باز ایستد البته کل کیهان اینگونه عملکرد دارد و دیگر اینکه شما اگر با سرعت نور حرکت کنید نمی توان به گذشته بازگشت و من این را ثابت کرده ام ولی می توان به نقطه اغازین برگشت و ان هم دنیای دیگری است ایا تا به حال به این فکر کرده اید چرا کائنات انقدر بزرگ است علت این امر وجود سه بعد زمان است که هر سه بعد انرا کنار بگزاریم دنیا نقطه ای بیش نیست که دانشمندان به اشتباه آن را بیگ بنگ نام نهادند در نظریه من دنیا در حال رفت و برگشت است در سه بعد زمان یعنی اگر شما موفق شوید با سرعت بی نهایت حرکت کنید سه بعد زمان شکسته خواهد شد و هم اکنون می توانید هم در اینجا باشید و هم در روسیه و هم در امریکا و هم در صد یا ده یا یک ساله قبل این جهان ولی افسوس که این قدرت متعلق به ذاتی است که هنوز نشناختمش البته دارم روی جرم منفی و ماده تاریک تحقیق میکنم و فقط این را بگویم که ماده تاریک اینده کائنات است ان زمان که هر ستاره عمرش به پایان میرسد و ان لحظه شروع تولد ستاره ای دیگر است البته نظم مکانی دنیا در ان بی نظمی است و ممکن است در کنار ما سیاهچاله ای باشد که شتاب دهنده زمان است برای حرکت به سوی تولدی جدید یک پیش بینی دیگر برایتان بنویسم و ان اینکه نور نیز در زمان انحنا ایجاد می کند.

نمایه کاربر
koorosh1

محل اقامت: تهران

سپاس: 35

پست توسط koorosh1 »

فوتون نور جرم دارد و به همین دلیل سرعتش هم متغیر است برای مثال نور خورشید را شما اگر تا سیاره پلوتون بروید باز نور خورشید را میبینید حتی دورتر از ان هم اما اگر یک لامپ را در یک شب تاریک در جاده ای خلوت قرار دهید و بروید م3x10^8تر برثانیه جلوتر از ان بایستید ایا نور را میبینید چون انرژی کمتری به ان وارد شده در ستارگان نیز فوتونها به دلیل فشار زیادی که از جانب ستارگان به انها وارد میشود سرعت میگیرند البته توجه داشته باشید که جرم فوتون نور در همه جا ثابت است. smile031
THE FIRST STEP FOR SUCCESS IS;
BELIEVING YOURSELF

ارسال پست