خطوط موازی و نظریه ی انیشتین

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

Re: خطوط موازی و نظریه ی انیشتین

پست توسط محمد مهدي غلامي »

سلام
جناب garfieldفكر ميكنم استدلال شما اشتباهه. فكر ميكنم رسيدن خطوط موازي بهم به خميدگي فضا بستگي داره (همون طور كه جناب پارسه هم فرمودند). شما نميتونيد يك خط رو صاف در نظر بگيريد و بعد بگيد چون دايره با شعاع بينهايت هم قطاعش به خط صاف ميل ميكنه پس اين دو يكي اند.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

محمد مهدي غلامي نوشته شده:سلام
جناب garfieldفكر ميكنم استدلال شما اشتباهه. فكر ميكنم رسيدن خطوط موازي بهم به خميدگي فضا بستگي داره (همون طور كه جناب پارسه هم فرمودند). شما نميتونيد يك خط رو صاف در نظر بگيريد و بعد بگيد چون دايره با شعاع بينهايت هم قطاعش به خط صاف ميل ميكنه پس اين دو يكي اند.
ممنون ولي اين استدلال من نيست، تئوري بينهايت واحده. تو اينترنت سرچ كني احتمالاً ميبيني.

نمایه کاربر
الی فیزیک دون

محل اقامت: Bermuda

سپاس: 2

پست توسط الی فیزیک دون »

2- اين سوال يه كم سخته. اگه روي صفحه 2 بعدي در نظر بگيريم قطعاً در بينهايت همرسند
بله ولی چه جوری؟مثلا اول 2 تای وسطی با هم بر خورد می کنن بعد دو تای اول و اخر؟
ممنون
...و صدایی آمد
آسمان کرنشی کرد
او دگر باره مرا نجوا کرد
بازگشتم کاسه ای بود پر از آب زلال
و درونش سیبی
که به افکار بشر می خندید
و من اینک در فکر
که چرا آدمیان می خندند...

نمایه کاربر
garfield

سپاس: 54

پست توسط garfield »

الی فیزیک دون نوشته شده:
2- اين سوال يه كم سخته. اگه روي صفحه 2 بعدي در نظر بگيريم قطعاً در بينهايت همرسند
بله ولی چه جوری؟مثلا اول 2 تای وسطی با هم بر خورد می کنن بعد دو تای اول و اخر؟
ممنون
نه دقيقاً. اگه معني همرسو بدوني آسونتر ميشه. "همرس" يعني نقطه اي كه بيش از دو خط در اونجا همديگرو قطع ميكنن. البته وقتي ميگيم اين نقطه در بينهايته نميشه با اطمينان اظهارنظر كرد.

البته دوستان فراموش نكنيد كه اين يه قضيه هندسيه و فيزيكي نيست. smile072

نمایه کاربر
PIRASTEH

تماس:

پست توسط PIRASTEH »

من یک سوال برام پیش اومده....شنیدین که میگن توی اینه مقعر اگه جسم روی f(کانون) قرار بگیره تصویر در بینهایت تشکیل میشه...می خواستم ببینم ایا واقعا تصویری تشکیل میشه...چون 2 پرتوی که بازتاب میشن موازی هستن...شرط اینکه تصویر هم تشکیل میشه اینه که باید پرتوها بهم برسن...پس یا حتما دو خط موازی بهم میرسن...حالا چطوری..هنوز نمی دونم..حق با کی هست.....یا اینکه اصلا تصویری تشکیل نمی شه...ممنون میشم جواب بدین.. smile072 smile034 smile051
همواره تقوي را به كودكان خود توصيه كنيد تنها تقوي عامل خوشبختي است نه پول. بتهوون

تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

سلام
من خودم اين آزمايش رو انجام داده ام. تصوير ايجاد ميشه. اما در بحث اينه بينهايت كه گفته ميشه به معناي حقيقي اون نيست.
مثلا براي اينه ي من تصوير در 3-4 متري ايجاد شد. البته فكر ميكنم به دقت ازمايشگر هم وابسته هست اما در نهايت تصوير ايجاد ميشه.
فكر ميكنم بهتره شما سوالتون رو در لينك http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.ph ... unreadمطرح كنيد.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
PIRASTEH

تماس:

پست توسط PIRASTEH »

ممنون....اما من برام سوال پیش اومده که چطوری دو خط یا پرتوی که موازی هستن در فاصله درو تر....بهم می رسن؟؟؟یعنی شما در محیط عادی این پدیده رو مشاهده کردین...اما با توجه به گفته انیشتن دو خط موازی باید توی فضا که دارای خمیدگی هستن بهم برسن...این طور نسیت؟؟؟؟؟ smile044
همواره تقوي را به كودكان خود توصيه كنيد تنها تقوي عامل خوشبختي است نه پول. بتهوون

تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

PIRASTEH نوشته شده:یعنی شما در محیط عادی این پدیده رو مشاهده کردین.
بله من خودم ديدم.
اما نميدونم چطور.
ربطي به خميدگي فضا زمان نداره. احتمالا خطاي آزمايشگره يا اينكه كتاب درسي ناقص گفته.
دوستان ديگه لطفا راهنمايي كنند.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
PIRASTEH

تماس:

پست توسط PIRASTEH »

خیلی جالبه ....حالا شما مطمعن هستین ازمایشتون دقیق بوده؟
میشه به ما هم بگین چی کار کردین....
شکلش اینجوری میشه ...دیگران هم لطفا یک کمکی بکنن
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

تصویر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

تماس:

PIRASTEH نوشته شده:خیلی جالبه ....حالا شما مطمعن هستین ازمایشتون دقیق بوده؟
من كه گفتم احتمال خطاي آزمايش گر هم وجود داره اما اين طور كه من از معلمم (يا مسئول آزمايشگاه بود) پرسيدم ايشون گفتند تصوير ايجاد ميشه و منظور از بينهايتي كه در كتاب گفته شده در حد آينه است مثلا 10 متر براي آينه هاي آزمايشگاهي بينهايت به حساب مياد.
البته شايد هم ايشون ميخواستن من رو دست به سر كنن!!!!!!!!!!!!!!!
شايد هم مسئله پيچيده بوده و فهم اونو در حد من نميدونستند.
دوستان ديگه هم اگر كمك كنن شايد به يك نتيجه اي برسيم.
جنگ نرم ... ؟!!!

نمایه کاربر
PIRASTEH

تماس:

پست توسط PIRASTEH »

همچنان پا به پای شما پیشروی میکنم.... smile072 smile051 smile039 smile010 smile093 smile115 smile137 smile135
منتظر بقیه در ایستگاه فضایی بعدی هستیم..

تصویر

نمایه کاربر
PIRASTEH

تماس:

پست توسط PIRASTEH »

کاملا حق با شما بود....بی نهایتی برای آینه وجود نداره...ممنون..از لطفتون

تصویر

persianoxy

پست توسط persianoxy »

فقط کافیه فرض کنید که هر دو خطی توی فضا همدیگه رو قطع می کنن. بعد می تونید بگید چرا دو خط موازی همدیگرو قطع نمی کنن؟ بعدش به خودتون جواب بدید دو خط موازی همدیگرو تو بینهایت قطع می کنن.

اصلا خود اینکه دو خط موازی همدیگرو تو بینهایت قطع می کنن یعنی هیچ وقت قطع نمی کنن. یعنی همون وقت گل نی smile039 این یه موضوع منطقیه اصلا به فیزیک ربطی نداره که بحث فضا و زمان و انحنا و ... رو پیش می کشید.
چو ایران نباشد تن من مباد ...

نمایه کاربر
amir_srd

سپاس: 4

پست توسط amir_srd »

ببینید قبل از اینکه اینشتین نسبیت عام را پردازش کند،ریاضیدان ها به نتیجه ی زیر رسیده بودند:
1- اگر در یک هندسه خمیدگی 0 باشد انگاه فاصله ی دو خط موازی در ان هندسه ثابت اس و هرگز به هم نمی رسند(اصل توازی اقلیدس)
2- اگر خمیدگی - باشد فاصله ی دو خط موازی از هم کم و کمتر می شود ولی دو خط هرگز به هم نمی رسند(اصل توازی هذلولوی)
3- اگر خمیدگی + باشد فاصله ی دوخط کم می شود و سرانجام دو خط یکدیگر را قطع می کنند.

حالا اینکه خمیدگی چیست و چگونه سنجیده می شود بحث مفصلی است که برای پیگیری ان باید ابتدا جبر خطی بخوانید.سپس حساب دیفرانسیل و انتگرال بخوانید.و در نهایت هندسه ی دیفرانسیل بخوانید تا بفهمید که خمیدگی چیست.
اما ریاضیدان ها می دانستند که در فواصل زیاد خمیدگی + است.اینشتین از این یافته ها استفاده کرد و نشان داد که هندسه ی مورد 3 با هندسه ی جهان مادی سازگاری دارد.در واقع سوال شما غلط است.این اینشتین نبود که پیش بینی کرد خطوط موازی وجود ندارند،بلکه او متوجه شد که هندسه ی جهان هندسه ای با خمیدگی + است که در ان خطوط موازی وجود ندارند.

E.Azadbakht

پست توسط E.Azadbakht »

سلام دوستان
دبير فيزيكم مثالي در اين مورد زدن ايشون گفتن كه ما مي دونيم پرتو هايي كه به يه آينه برخورد مي كنن با هم موازين و همه شون از يه منبع (خورشيد) سرچشمه مي گيرن...خورشيد هم كه پرتو ها رو به صورت موازي تابش نمي كنه....

ارسال پست