یک سوال درباره سرعت نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Ali_reza

محل اقامت: Tehran

یک سوال درباره سرعت نور

پست توسط Ali_reza »

سلام
ببخشید از اینکه ممکنه این سوال برای خیلی از شما تکراری یا حتی بی معنی باشه
سوال در مورد حداکثر سرعته که سعی کردم با یک شکل منظورم رو برسونم

تصویر

(توجه کنید که سرعت نسبی جسم 1 ،(نسبت به جسم ساکن) 0.9c ; سرعت نسبی جسم 2 ،نسبت به جسم 1، 0.9c است )

جسم 2 نسبت با جسم ثابت با چه سرعتی حرکت می کنه؟

با تشکر
آخرین ویرایش توسط Ali_reza جمعه ۱۳۸۸/۴/۱۹ - ۱۰:۲۱, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

Re: یک سوال درباره سرعت نور

پست توسط enjoy_physics »

دوست عزيز جواب سوال شما با يك مقايسه ساده قابل حل است
فرض كنيد شما كنار يك قطار در حال حركت با سرعت 0.9c ايستاده ايد و يك موشك در درون قطار با سرعت 0.9c در حركت است و هيچگونه تماسي با قطار ندارد از ديد شما سرعت موشك و قطار يكي است و ان ها نسبت به هم ساكن هستند.
*البته بايد توجه داشته باشي كه موشك از قطار به عنوان تكيه گاه استفاده نكنه
شاد باشي
smile015
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

نمایه کاربر
Ali_reza

پست توسط Ali_reza »

ممنون از پاسختون
فکر می کنم در صورت مساله رو خوب طرح نکردم.در واقع باید این توضیحات اضافه میشد(پست اول هم اصلاح میشه)
سرعت نسبی جسم 1 ،(نسبت به جسم ساکن) 0.9c ; سرعت نسبی جسم 2 ،نسبت به جسم 1، 0.9c

نمایه کاربر
enjoy_physics

پست توسط enjoy_physics »

البته بايد بگم به جاي خوبي از فيزيك رسيدي كه اينجور سوالات تو ذهنته.اين قضيه مدت ها ذهن من رو هم درگير كرد كه تونستم جوابشو با فكر كردن بيشتر پيدا كنم.در واقع فكر كنم هدفتو از طرح اين سوال بدونم كه اگه دوست داشته باشي تو تاپيك بعد بهت ميگم.
اگه بخوام به صورت جديد سوالت جواب بدم بايد يه سوال طرح كنم.
ايا ميدوني وقتي ماده به سرعت نور ميرسه كاملا به انرژي تبديل ميشه؟حتما ميدوني
بيا فرض كنيم زمين با سرعت 0.9 در فضا در حركته.توي اين سرعت ماده به شدت نا پايداره.ولي بازم فرض ميكنيم توي اين شرايط شما يعني اقا رضا ميخواي كه در جهت حركت حركت زمين به سرعت 0.9 برسي.
چون شما جزيي از زمين بودي از قبل زمين شما رو به سرعت 0.9 رسونده و به محض اينكه شما خودت مستقلا به سرعت 0.1 برسي كاملا به انرژي تبديل شدي چون سرعت شما به سرعت نور رسيده.
ميخوام نتيجه بگيريم با اين اطلاعاتي كه تا الان از علم فيزيك و رياضي گرفتيم به اين رسيديم كه ماده وقتي به سرعت نور ميرسه كاملا انرژي ميشه و سرعت نور نسبي نيست.
شايد نتونستم مطلبو يا حرفمو خوب بگم ولي يه بازي فكري ميگم كه حتما بهش فكر كن:
فرض كن خودت توي فضايي و هيچي غير از تو" تو فضا نيست يعني نه ستاره نه سياره و نه هيچ چيزه ديگه.خودت تنهاي تنها.حالا فرض با يه سرعتي داري به يه سمتي حركت ميكني .ببين با چه روشي ميتوني سرعتتو اندازه بگيري.
باز هم روش فكر مي كنم چون مطمئن نيستم.خودتم نظرتو بگو.
شاد باشي
smile015

THOMAS EDISON
"توماس ادیسون"

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

اگر برای جسم ۲، v2=0.9c نسبت به جسم ۱
دیگر جسم ۲ بی معنی است! اشکال از اینجاست!

نمایه کاربر
Ali_reza

پست توسط Ali_reza »

ايا ميدوني وقتي ماده به سرعت نور ميرسه كاملا به انرژي تبديل ميشه؟حتما ميدوني
بيا فرض كنيم زمين با سرعت 0.9 در فضا در حركته.توي اين سرعت ماده به شدت نا پايداره.ولي بازم فرض ميكنيم توي اين شرايط شما يعني اقا رضا ميخواي كه در جهت حركت حركت زمين به سرعت 0.9 برسي.
چون شما جزيي از زمين بودي از قبل زمين شما رو به سرعت 0.9 رسونده و به محض اينكه شما خودت مستقلا به سرعت 0.1 برسي كاملا به انرژي تبديل شدي چون سرعت شما به سرعت نور رسيده.

خیلی ممنون از پاسختون
ولی به نظرم این استدلال مشکل یه کم مشکل داره.حتما می دونید که از زمان انفجار بزرگ (و پدید آمدن جهان) بعضی از کهکشان ها با سرعت 99.99% سرعت نور به بیرون پرتاب شده و در حال حرکت اند.آیا در این شرایط اگه جسمی یک صدم درصد سرعت نور،سرعت بگیره (30 کیلومتر در ثانیه) تبدیل به انرژی می شه؟

نمایه کاربر
enjoy_physics

پست توسط enjoy_physics »

اگه از بچه هاي رياضي فيزيك يا تجربي باشي و شيمي دبيرستانو يادت باشه ميدوني كه دنيا به سمت بي نظمي بيشتر و سطح انرژي كمتر پيش ميره البته اين توي يه سيستم كوچيك تو كتاب شيمي برامون ثابت شد.اگه به يك انفجار معمولي فكر كنيم مي فهميم دليل انفجار ناپايداريه و مواد انفجاري مي خوان به سطح انرژي پايين تر برسن.
حالا اگه فرض كنيم انفجار بزرگ صحت داشته باشه انفجار فقط به دليل ناپايداري بوده ومواد حاصل تمايل دارن به سطح انرژي پايين تر برسن و هيچ دليلي نداره ماده يا جسمي دوباره انرژي يا سرعت بگيره.(اين از بيگ بنگ)
اما در جواب سوالت بايد بگم كه همينتوره حتما اون جسم به انرژي تبديل ميشه
يه چيزي رو هم بهت بگم :رسيدن به سرعت نور كار ساده اي نيست چون ماده در برابر افزايش سرعت يا تكانه از خودش مقاومت نشون ميده و اين مقاومت در سرعت هاي نزديك به نور به سمت بي نهايت ميل ميكنه.البته چيزايي كه من ميگم همون درساي تئوري فيزيك و رياضييه و در عمل هيچي نميدونم.
شاد باشي
smile015

THOMAS EDISON
"توماس ادیسون"

asmann

سپاس: 4

پست توسط asmann »

Ali_reza نوشته شده:سلام
ببخشید از اینکه ممکنه این سوال برای خیلی از شما تکراری یا حتی بی معنی باشه
سوال در مورد حداکثر سرعته که سعی کردم با یک شکل منظورم رو برسونم

تصویر

(توجه کنید که سرعت نسبی جسم 1 ،(نسبت به جسم ساکن) 0.9c ; سرعت نسبی جسم 2 ،نسبت به جسم 1، 0.9c است )

جسم 2 نسبت با جسم ثابت با چه سرعتی حرکت می کنه؟

با تشکر
در اين مورد بايد از تبديلات لورنتس استفاده كنيد، كه در نهايت جواب به دست مي آيد تصویر

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

دوستان اسم من احمد است همه ما داریم اشتباه میکنیم چون دایره فهم و دید ما از جهان سرعت نور است سرعت نور ثابت نیست ببخشین شاید بعضیها به تمسخر بگیرند ولی واقعیت است با تمام دستگاههایی که ما در دنیا سراغ داریم نمی توانیم سرعتی بالاتر از سرعت نور را اندازه گیری کنیم فقط تا سرعت نور قابل اندازه گیری است بله در فضا- زمان شش بعدی این امکان وجود دارد و بالاتر از سرعت نور جرم شما منفی می شود و در هر لحظه از زمان سرعت شما افزایش پیدا میکند نیروی گرانشی که تا حالا جاذبه بوده دافعه میشود و در ان صورت شما از هر ماده ای که جلوی رویتان است بدونه هیچ مشکلی عبور میکنید بدونه آنکه دیده شوید به نقطه اغازین جهان برخواهید گشت که 2/3 جرم جهان در ان نهفته است و با سرعتی که پیدا میکنید از جاذبه ان دوباره عبور خواهید کرد و دوباره تبدیل به جرم مثبت کنونی خواهید شد و وارد دنیایی متفاوت خواهید شد البته خدمتت عرض کنم تا به سرعت نور برسی به بینهایت ذره با جرم صفر نسبی تبدیل خواهی شد و پس از آن این حرکت صورت میگیرد و شما اگر بالاتر از سرعت نور حرکت کنید فقط دو بعد از زمان را خواهی شکست بعد زمان مطلق در هیچ صورتی برگشت پذیر نیست و لازمه وجود ذره این است که یکی از زمانها را داشته باشد یعنی زمان مطلق یا همان رویاروی زمان همسان که ساعت شما ان را نمایش می دهد یا تاریخ زمان در صورتی که هیچ کدام از زمانها را نداشته باشد اصلاً نمی توان به آن ذره گفت چه ماده و چه انرژی در رابطه لورنتس جسمی که حرکت میکند نسبت به زمانی که ثابت است در دایره دیده انسان که سرعت نور است صدق میکند حالا در رابطه لورنتس اگر سرعتی بیش از سرعت نور به جای سرعت نور قرار دهیم می بینیم که دایره دیده ما افزایش مییابد
در خواست کمک : کسانی که مطلبی در مورد محاسبات بیضی و هذلولی و هندسه فضایی دارند به من کمک کنند چون درگیر محاسباتی پیچیده ریاضی شدم که در ان بینهایت برابر صفر میشود مطلبی در مورد محاسبات هندسه فضایی و یا تانسورها دارید برام بفرستید ممنون

ارسال پست