امواج الکترومغناطیسی و ...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
hooman_takin

نام: hooman farhang

محل اقامت: Milan

سپاس: 1

تماس:

امواج الکترومغناطیسی و ...

پست توسط hooman_takin »

با سلام
با توجه به اینکه میدانیم در صورتیکه ذره ای با بار الکتریکی شتاب بگیرد خاصیت مغتاطیسی پیدا میکند .اولا دلیل چیست؟و دومین سوال اینکه ما میدانیم امواجی مانند گاما الکترومغناطیسی هستند یعنی هم الکتریکی و هم مغناطیسی پس چرا مثلا در آزمایش اول آقای رادرفورد یا آزمایش های دیگر دانشمندان گاما منحرف نمیشود؟آیا به نظر شما فقط پرتو ها یی که ذره ای هستند منحرف میشوند.با تشکر .

نمایه کاربر
Ramin_t

تماس:

Re: امواج الکترومغناطیسی و ...

پست توسط Ramin_t »

با سلام
در مورد گاما . گاما منحرف نمیشه چون الکترومغناطیسه و برای گسترش به ماده نیاز نداره و ولی الفا و بتا از ذرات بار دار تشکیل شده اند و طبیعیه که منحرف بشن
در مورد سوال اول که به ماکسول مرتبطه نطر من اینه که باید شتاب دار باشه چون تغییر شتابدار میدان مغناطیس میدان الکتریکی ایجاد میکنه و برعکس... به جلو حرکت میکنه .مثل یه تابع که هی باید ازش مشتق بگیری اگه تابع یه جا ثابت باشه مشتق صفر میشه و دیگه میدان بعدی به وجود نمیاد که ادامه پیدا کنه !!
البته من اطلاعات پیشرفته تر و معادلات ماکسول رو نمیدونم . من عامیانه گفتن امیدوارم دوستان علمیشو بگن smile124 smile124
رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: زماني بر مردم خواهد آمد كه صبر نمودن در برابر مسائل دين ـ و عمل به دستورات آن ـ همانند در دست گرفتن آتش گداخته است
---------------------------------------
امام جعفر صادق (ع) : دنيا مانند آب درياست كه هر چه شخص تشنه از آن بيشتر آشامد ، تشنگيش بيشتر شود تا او را بكشد

نمایه کاربر
hooman_takin

نام: hooman farhang

محل اقامت: Milan

تماس:

پست توسط hooman_takin »

سوال دوم من چیزی دیگر است.من میگویم چون امواج الکترومغناطیسی هم الکتریکی و هم مغناطیسی هستند پس باید میدان های الکتریکی ومغناطیسی بر آنها تاثیر گذارد.ولی میدونیم تاپیری ندارند.علت این چیه؟آیا جذب یک پرتو به ذره ای بودن آن بستگی دارد؟(مثل بتا-آلفا) که در میدانها منحرف میشوند.

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

پرتو ها که منحرف میشن دلیلش دافعه-جاذبهٔ هسته با بار مثبت است که یک جا ساکن است و امواج آلفا-بتا را که دارای الکترون-پروتون هستند منحرف می کند. و جهت انحراف هم نشان می دهد که بار مثبت متمرکز باعث انحراف شده.
فکر کنم گاما هم منحرف بشه ولی زاویهٔ انحرافش کمتره، چون اندازه حرکتش نسبت به بارهای مثبت-منفی آلفا-بتا کمتر است.
چرا بار متحرک مغناطیس ایجاد میکند، تبدیلات لورنتس و نسبیت را برای میدان بار متحرک بنویسید، یک جزء مغناطیسی دارد.
خیالتان راحت باشد، اثبات می شود.

alonecat

پست توسط alonecat »

در مورد سوال اول اول اطلاعات کاملی ندارم ولی در مورد سوهل دوم یک جواب منطقی وجود دارد :زمانی می تواند می تواند منحرف شود که به آن نیرو وارد شود و برای اینکه به آن نیرو وارد شود باید جرم داشته باشد. ولی موج گاما جرمی ندارد.

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

سلام .......
hooman_takin نوشته شده:و دومین سوال اینکه ما میدانیم امواجی مانند گاما الکترومغناطیسی هستند یعنی هم الکتریکی و هم مغناطیسی پس چرا مثلا در آزمایش اول آقای رادرفورد یا آزمایش های دیگر دانشمندان گاما منحرف نمیشود؟
اصولا ما موج الكتريكي يا مغناطيسي به تنهايي نداريم و هر جا موج الكتريكي باشه مغناطيسي هم هست يعني الكترومغناطيس و علتش هم
اينه كه تغييرات ميدان الكتريكي باعث ايجاد ميدان مغناطيسي ميشه (و بر عكس)
و اينكه چرا منحرف نميشه (البته به نظر من) :
پرتوي گاما ذره نيست بلكه ميدان است. اما ميدانيم كه ميدان ها هم در حضور ميدان انحراف دارن. مثلا وقتي ميدان الكتريكي رو به ميدان الكتريكي پروتون نزديك ميكنيم شكل ميدانها عوض ميشه (انحراف).
اما در مورد پرتوي گاما (و كلا امواج الكترومغناطيس) اين ميدان ثابت نيست بلكه تغيير ميكنه. اين تغييرات هم به قدري سريع هستند (به اندازه فركانس موج) كه قبل از تغيير به سمتي ميدان عوض شده و دوباره به سمت مخالف منحرف ميشه و هم رو خنثي ميكنن.
hooman_takin نوشته شده:آیا به نظر شما فقط پرتو ها یی که ذره ای هستند منحرف میشوند.
بله ، البته به شرطي كه باردار هم باشند smile038
جنگ نرم ... ؟!!!

ارسال پست