اثر پروانه ای

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Nilufar.RN

نام: نیلوفر ر.ن

محل اقامت: تهران

سپاس: 2

اثر پروانه ای

پست توسط Nilufar.RN »

سلام.کسی اینجا درمورد نظریه ی آشوب اطلاع داره؟اگه امکان داره لطفا برام توضیح بدین که چطور ممکنه دگرگونی های کوچیک روی سیستم های عظیم و پیچیده ای مثل الگوهای آب و هوایی تاثیر بذاره؟؟! smile042 smile042 smile042 خیلی بهش نیاز دارم که بدونم.لطفا کمکم کنین. smile079 smile079 smile079 واقعا گیج شدم و نمیتونم درکش کنم. smile033 smile024 smile033

نمایه کاربر
Nilufar.RN

Re: اثر پروانه ای(نظریه ی آشوب)

پست توسط Nilufar.RN »

یعنی هیچکی اینجا نیست که درباره ی این نظریه اطلاعی داشته باشه و بتونه کمکم کنه؟!!! smile042 smile037 smile037 smile037 smile047 smile025

نمایه کاربر
seied.amin

نام: Ph. Sed

سپاس: 13

پست توسط seied.amin »

فقط تا اونجایی که من شنیدم یکی از معروف ترین مثال های این نظریه این است که بال زدن یک پروانه در یک سر دنیا میتواند طوفانی عظیم در طرف دیگر ایجاد کند.
اطلاع دیگری ندارم

برشما باد به فهمیدن، نه نقل کردن

نمایه کاربر
Nilufar.RN

پست توسط Nilufar.RN »

seied.amin نوشته شده:فقط تا اونجایی که من شنیدم یکی از معروف ترین مثال های این نظریه این است که بال زدن یک پروانه در یک سر دنیا میتواند طوفانی عظیم در طرف دیگر ایجاد کند.
اطلاع دیگری ندارم
مرسی smile072 اما اینو میدونم.میخوام بدونم چطور ممکنه.دلیلش چیه که بال زدن یه پروانه ی کوچیک میتونه باعث ایجاد توفان بشه؟؟!

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

فرض بفرمائید پدر و مادر هیتلر، در شبی که نطفه اش شکل گرفته، با هم قهر بودند؛ در آنصورت، امروز شرایط و اوضاع دنیا جور دیگری بود!
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
serlando

سپاس: 45

پست توسط serlando »

این عمل به خاطر حرکت اتم ها است .رایانه های کوانتومی نیز با استفاده از پیش بینی حرکت اتم ها اینده رو پیش بینی میکنند
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

نمایه کاربر
Mizadi

سپاس: 143

پست توسط Mizadi »

با سلام ، بحث بسیار زیبایی را راه اندازی کردید و امیدوارم به نتیجه برسه . smile072
اما جواب من :
مضمون این نظریه این است که در واقع پیش بینی وقایع بزرگ طبیعی امکان پذیر نیست ، مگر با در نظر گرفتن همان عوامل کوچکی که میگویید ؛ برای مثال بال زدن یک پروانه .
ولی باید بدانیم این سخن ِ {هانری پوانکاره، ادوارد لورنز، بنوا مندلبروت و مایکل فیگن‌باوم } تنها
در حد یک نظریه باقی مانده است
و هنوز کسی نتوانسته است آن را اثبات کند ؛ پس هنوز دلایل قانع کننده ای وجود ندارد که بتوان به کمک آن بگوییم " چرا بال زدن یک پروانه در برزیل ، باعث یک طوفان بزرگ در تگزاس میشود ؟ " . smile072 smile072 smile072 smile124
دنیای فیزیک و شیمی من ... !
آدرس : http://wopac.ir

باران تلنگری است ، وقتی فراموش می کنیم آسمان کجاست ... !

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

خوب میتونید برید راجع به بعضی از حرکت های اشوبناک ساده تحقیق کنید مثل دود سیگار یا برخورد یک موج با دیوار و برگشتش یا اونگ نیوتون یا اونگ دوتایی همه ی این ها در اکثر موارد منجر به حرکت اشوبناک میشوند

farazb29

سپاس: 319

پست توسط farazb29 »

اگر از مبحث معادلات دیفرانسیل اطلاع داشته باشید به سادگی می توانید این امر را لااقل از لحاظ ریاضی درک کنید. اگر معادله دیفرانسیل توصیف کننده آب و هوای زمین را بنویسیم (همان معادلات معروف لورنتز) و آن را به صورت عددی حل کنیم، خواهیم دید که پاسخ این معادله دیفرانسیل بستگی شدید به شرایط اولیه و شرایط مرزی دارد. علت آن را هم می توان به ساختار خاص و توپولوژی این معادله دیفرانسیل مربوط دانست که در ریاضیات سطح پیشرفته مطرح می شود. سیستم The apparatus of Moon & Holmes نیز نمونه دیگری از این نوع سیستم ها می باشد که معادله دیفرانسیل آن به شرح زیر است.شما می توانید این معادله دیفرانسیل را در matlab به صورت عددی حل کرده و پاسخ آشوبناک زیبای آن را ببینید.
d^2y/dt^2)+v(dy/dt)+y^3-y=gsint)

نمایه کاربر
Nilufar.RN

پست توسط Nilufar.RN »

Mizadi نوشته شده:با سلام ، بحث بسیار زیبایی را راه اندازی کردید و امیدوارم به نتیجه برسه . smile072
اما جواب من :
مضمون این نظریه این است که در واقع پیش بینی وقایع بزرگ طبیعی امکان پذیر نیست ، مگر با در نظر گرفتن همان عوامل کوچکی که میگویید ؛ برای مثال بال زدن یک پروانه .
ولی باید بدانیم این سخن ِ {هانری پوانکاره، ادوارد لورنز، بنوا مندلبروت و مایکل فیگن‌باوم } تنها
در حد یک نظریه باقی مانده است
و هنوز کسی نتوانسته است آن را اثبات کند ؛ پس هنوز دلایل قانع کننده ای وجود ندارد که بتوان به کمک آن بگوییم " چرا بال زدن یک پروانه در برزیل ، باعث یک طوفان بزرگ در تگزاس میشود ؟ " . smile072 smile072 smile072 smile124
ولی با یه سری فرضیات اینا رو میشه بررسی کرد.

نمایه کاربر
Nilufar.RN

پست توسط Nilufar.RN »

farazb29 نوشته شده:اگر از مبحث معادلات دیفرانسیل اطلاع داشته باشید به سادگی می توانید این امر را لااقل از لحاظ ریاضی درک کنید. اگر معادله دیفرانسیل توصیف کننده آب و هوای زمین را بنویسیم (همان معادلات معروف لورنتز) و آن را به صورت عددی حل کنیم، خواهیم دید که پاسخ این معادله دیفرانسیل بستگی شدید به شرایط اولیه و شرایط مرزی دارد. علت آن را هم می توان به ساختار خاص و توپولوژی این معادله دیفرانسیل مربوط دانست که در ریاضیات سطح پیشرفته مطرح می شود. سیستم The apparatus of Moon & Holmes نیز نمونه دیگری از این نوع سیستم ها می باشد که معادله دیفرانسیل آن به شرح زیر است.شما می توانید این معادله دیفرانسیل را در matlab به صورت عددی حل کرده و پاسخ آشوبناک زیبای آن را ببینید.
d^2y/dt^2)+v(dy/dt)+y^3-y=gsint)
خیلی ممنونم.مرسی.واقعا توضیحاتتون خیلی کمکم کرد.ولی من نرم افزار matlab رو ندارم.حجمش هم خیلی زیاده و نمیتونم دانلودش کنم.پس باید برم یکی بخرم.بازم مرسی. smile072

نمایه کاربر
Angel!

سپاس: 955

پست توسط Angel! »

درود
این گفتار که به صورت پورپویت هست اطلاعات جالبی رو درباره نظریه آشوب گفته

smile072

ارسال پست