بی نهایت نبودن جهان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

علیرضا خسروی

نام: علیرضا خسروی

سپاس: 19

بی نهایت نبودن جهان

پست توسط علیرضا خسروی »

سلام
با توجه به این که انیشتین معتقد بود که جهان ما بی نهایت نیست یعنی همه ی دنیای مادی ما تا یه جایی هست و بعد از اون دیگه جهانی نیست چطور ممکنه یه جایی باشه که هیچی نباشه! اصلا اگه جایی باشه یعنی مکان هست پس حتما ماده هم هست و اگه بگیم هیچی نیست حتی مکان هم نیست که با عقل جور در نمیاد!!!
لطفا کمک کنید این پارادوکس برای من حل بشه
تدریس خصوصی همه دروس دبیرستان در اصفهان
گروه آموزشی آراد
tad-ris.mihanblog.com

نمایه کاربر
bamzi_5144

نام: rasoul

سپاس: 13

Re: بی نهایت نبودن جهان

پست توسط bamzi_5144 »

سلام دوست من

البته با کسب اجازه از همه اساتید و ضمن عذرخواهی بابت پاسخ نه چندان علمی

غیر از جنبه علمی که میدونیم فعلا قادر به پاسخ نیستیم سوال شما رو از چندین جنبه مختلف بررسی و پیگیری کرد که البته سعی من بر اینه که از مسائل احساسی و عامیانه دوری کنم و گذاره هایی رو شبیه به علم ارائه کنم

که در نهایت بهتره بگیم دو جنبه فلسفه یا حکمت !

اما از اونجائی که خوشبختانه اکثرا با مفاهیم فلسفه آشنائی نسبی داریم و به طور مثال میدونیم واژه هایی مثل فیلسوف ویژگی های خاص خودشو رو مثل شک و پرسش بی انتها در دلش داره در همین حد بسنده میکنم

ضمن اینکه بنده اصلا قصد نفی یا تائید مواضع فلسفی رو ندارم فکر میکنم پارادوکس شما گیرش در همین حوزه هست

ولی بحث حکمت که ریشه در تئوری های شرقی و حتی ایرانی خودمون هم داره به نظر شخص خودم متاسفانه برای ما که ذوب شده در نسل فلاسفه و علومی که بیشتر شبیه به بازی های سیاسی در قرن 21 شده خیلی غریب و نامفهوم مونده

که البته همت همگانی در این حوزه رو می طلبه !

در نگاه یک حکیم و حتی در نگاههای مشابه یعنی مفاهیم دینی و اعتقادی مردم تمدن شرق نگاهی حجاب گونه و به عبارت ساده تر عالم غیب داشتند که نه تنها در آخر به پوچی نمی رسه و پارادوکس های ذهنی بوجود نمیاره بلکه شاید خیلی تعبیر زیباتر و درست تری هم باشه

همونطور که میدونین واژه هایی مثل جن و جنین و جنت و .... که به عبارتی تداعی کننده مراحل گذار هستن در محاوره های مردم خودمون خیلی پرکاربرد هستن

مثلا نگاه تاریخی و حتی امروزه حکیمان به دنیا تعبیری از جنینی هست که در رحم مادری در حال شکل گیریه

این جنین طی بهره گیری از چند آی تم خاص در انتها به حقیقت می رسه !

پوسته این رحم رو اگر فرضا به نام طبیعت بذاریم این جنین برای رسیدن به مرحله حقیقت نیازمند شریعت و طریقت هم هست که باز به عبارتی میشه بگیم یکیش بند نافی هست که وصل به شریانهای خونی بدن مادر میشه و شریعتی که شاید نحوه فیزیکی قرارگرفتن این جنین تا بدو تولد باشه

اما واقعا برای اینکه بهتر باز بشه که پارادوکس شما پارادوکس نیست به این سوال یا سوالات مشابه که پیش میاد و جوابی واضح هم در خودش داره دقت کنین !

مثلا آیا یک جنین تصوری از دنیای بعد از تولدش داره ؟ خیر

یا مثلا برای یک جنین مفهومی به نام حس بینائی معنا داره ؟ خیر

یا مثلا اگر فرض کنیم همه انسانهای کره زمین حسی به نام بینایی نداشتن کسی قادر بود که درک کنه قرمز یعنی چی ؟ و فرض که کسی هم تونست بفهمه رنگ یعنی چی آیا قادره تو این شرائط رنگ قرمز رو برای همه که کور هستند ادراک و مفهوم کنه ؟ پاسخ واضحه خیر !!!

پس بازهم به عقیده شخص خودم پاسخ پارادوکس شما هم واضحه !

دیده یا تجربه نشدن یک احساس یا درک و فهم نشدن یک پدیده دلیلی بر نبودن نیست !

ضمن اینکه بازهم به قول حکمای خودمون : انتهای عقل جنونه و انتهای جنون عقل ! پس هرگردی گردو نمیشه دوست من !

امیدوارم در حد سوادم کمکی کرده باشم
اى انسان چه چيز تو را درباره پروردگارت مغرور ساخته؟ 6- 82

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

علیرضا خسروی نوشته شده:سلام
با توجه به این که انیشتین معتقد بود که جهان ما بی نهایت نیست یعنی همه ی دنیای مادی ما تا یه جایی هست و بعد از اون دیگه جهانی نیست چطور ممکنه یه جایی باشه که هیچی نباشه! اصلا اگه جایی باشه یعنی مکان هست پس حتما ماده هم هست و اگه بگیم هیچی نیست حتی مکان هم نیست که با عقل جور در نمیاد!!!
هیچی وقتی معنا پیدا میکنه که در مقابلش هستی وجود داشته باشه و الا " عدم" رو نمیشه با آزمایش و یا اندازه گیری یا ... مشاهده کرد .

بی نهایت نبودن جهان ، به این معناست که پایان پذیره
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

نخست به نظرم موضوع بیشتر فیزیکی است تا فلسفی
دوم جهان ما یک ابر کره است با قطر حدود 100 بیلیون سال نوری؛ این مقدار اگر چه زیاد است اما بی نهایت نیست. جرم و انرژی موجود در جهان ما هم بی نهایت نیست. اصولا در دنیای واقعی فیزیک، «بی نهایت» تعریف ندارد!
سوم هم اینکه؛ بیرون از جهان ما هم، ممکن است فضا - زمان هائی باشند یا نباشند که در فیزیک و کیهانشناسی، رد یا اثبات وجود آنها هم به طور ذاتی امکان پذیر نیست. چون هر گونه رد و بدل «اطلاعات» یا تبادل ذره ای بین این جهانها نا ممکن است.
smile072
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
serlando

محل اقامت: تهران

سپاس: 45

پست توسط serlando »

باسلام.
ما هنوز نتونستیم از منظومه خودمون خارج شیم تا بیرون از منظومه خودمونو ببینیم.
بهترین فرضیه برای اینکه ثابت کنیم دنیا تمامی نداره باور به دنیا های موازیه.
اگر ما دنیا های موازی رو مثل حباب هایی در کانر هم در نظر بگیریم می تونیم بگیم که دنیا بی انتهاس.
کیهان شناسی خواندن ذهن خداست

نمایه کاربر
bamzi_5144

پست توسط bamzi_5144 »

نوآور نوشته شده:نخست به نظرم موضوع بیشتر فیزیکی است تا فلسفی
چون هر گونه رد و بدل «اطلاعات» یا تبادل ذره ای بین این جهانها نا ممکن است.
smile072
درود بر شما دوست عزیز smile072

جسارتا قصد نقد و خرده به نظرشما ندارم از طرفی هم متاسفانه علم زیادی در نظریه ها یا فرضیه های تخصصی فیزیکی ندارم که لازم بود همین ابتدا اعتراف کنم

اما تناقضی که برا خودم تو این دو خطی که از نوشته های شما کوت کردم بوجود اومد اینه که اول در حد سواد بنده مفاهیم فیزیکی صد در صد ریشه فلسفی دارن !

اگه در جریان باشید مهد فلسفه تئاتر المپیک و... به یونان قدیم بر میگرده که واژه ای مثل فیزیک امروزی برگرفته از واژه (( فوزیس )) هست !
همچنین مصادیق دیگه ای مثل (( تکنیک )) که امروزه کارائی داره در اصل همون مفهوم کلمه (( تخنه )) در فلاسفه یونان هست !

پس صد در صد مطمئن باشید این علم کفر آمیز فیزیک از نگاه عوام ریشه ای فلسفه ای داره و سوال و جواب های بی انتها !
( اون کفر آمیزشو شوخی بود جدی نگیرید ) smile027

اما در مورد قسمت دوم صحبتهاتون یعنی تبادل اطلاعات و غیرممکن بودن این عمل

به نظر من که بازهم بگم خیلی سررشته ای ندارم دنیای ما شاید دنیای 4 بعدی باشه البته برای فهم همین سطح از ادراک بشری وگرنه مطمئنن باید ابعاد بیشتری داشته باشه که نه علم و نه هیچ جکیمی قادر به پاسخش نیست !

منظورم از نظام 4 بعدی این جاست که علامتی رو شبیه به مثبت یا صلیب در نظر داشته باشید که پارادوکس دوستمون در مرکز ثقل این مجموعه است و حالا ضمن بر قراری تعادل این چهار جهت باید پاسخ درست یا فیزیکی تر پیدا بشه!

پس ما علاوه بر کلمه (غیرممکن) باید در نقطه مقابل که میشه ( ممکن ) رو هم در نظر داشته باشیم که تازه به دو وجه رسیدیم
اما برای دو جهت دیگه یا برای کامل شدن فرضیه هم باید از مفاهیمی استفاده کنیم که (متقارن) و ( نا متقارن ) رو در خودش معنا و مفهوم کنه
که شاید اونجا بتونیم با درصد بیشتری پیش بینی کنیم و فرضیه هامون رو به نظریه شبیه تر بدونیم !

ضمن اینکه احتمالا خبر چند روز پیش رو به خاطر دارید که در تئوری جناب هاوکینگ غیر ممکن بودن عبور اطلاعات از سیاه چاله رو که خودش بنیان گذارش بود به تجزیه تحلیل اشتباه رسید و در آخر هم معترف به ندانم گرایی شد !

بازم ممنون میشم اگر دارم اشتباه میکنم دوستان زحمت توضیح بیشتری بکشن smile036

مرسی از شما smile072

نمایه کاربر
bamzi_5144

پست توسط bamzi_5144 »

البته علی رضا جان یه ایده به نظرم اومد که فکر میکنم برای پیدا کردن حقیقت از نگاه خودت بهتر باشه یه گریزی هم به کتب حکیمای سرزمین خودمون همچون حکیم فردوسی توسی و ... بزنی و گمونم اطلاعات فوق العاده جالبی در مورد فیزیک و طبیعت و ... از دل این کتب بیرون بیان !

شاید به قول صادق هدایت یک فردوسی برای ما کافی باشد !!! smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
نوآور

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 1323

پست توسط نوآور »

bamzi_5144 نوشته شده:
درود بر شما دوست عزیز smile072

اگه در جریان باشید مهد فلسفه تئاتر المپیک و... به یونان قدیم بر میگرده که واژه ای مثل فیزیک امروزی برگرفته از واژه (( فوزیس )) هست !
همچنین مصادیق دیگه ای مثل (( تکنیک )) که امروزه کارائی داره در اصل همون مفهوم کلمه (( تخنه )) در فلاسفه یونان هست !

پس صد در صد مطمئن باشید این علم کفر آمیز فیزیک از نگاه عوام ریشه ای فلسفه ای داره و سوال و جواب های بی انتها !
( اون کفر آمیزشو شوخی بود جدی نگیرید )

اما در مورد قسمت دوم صحبتهاتون یعنی تبادل اطلاعات و غیرممکن بودن این عمل

به نظر من که بازهم بگم خیلی سررشته ای ندارم دنیای ما شاید دنیای 4 بعدی باشه البته برای فهم همین سطح از ادراک بشری وگرنه مطمئنن باید ابعاد بیشتری داشته باشه که نه علم و نه هیچ جکیمی قادر به پاسخش نیست !

منظورم از نظام 4 بعدی این جاست که علامتی رو شبیه به مثبت یا صلیب در نظر داشته باشید که پارادوکس دوستمون در مرکز ثقل این مجموعه است و حالا ضمن بر قراری تعادل این چهار جهت باید پاسخ درست یا فیزیکی تر پیدا بشه!

پس ما علاوه بر کلمه (غیرممکن) باید در نقطه مقابل که میشه ( ممکن ) رو هم در نظر داشته باشیم که تازه به دو وجه رسیدیم
اما برای دو جهت دیگه یا برای کامل شدن فرضیه هم باید از مفاهیمی استفاده کنیم که (متقارن) و ( نا متقارن ) رو در خودش معنا و مفهوم کنه
که شاید اونجا بتونیم با درصد بیشتری پیش بینی کنیم و فرضیه هامون رو به نظریه شبیه تر بدونیم !

ضمن اینکه احتمالا خبر چند روز پیش رو به خاطر دارید که در تئوری جناب هاوکینگ غیر ممکن بودن عبور اطلاعات از سیاه چاله رو که خودش بنیان گذارش بود به تجزیه تحلیل اشتباه رسید و در آخر هم معترف به ندانم گرایی شد !

بازم ممنون میشم اگر دارم اشتباه میکنم دوستان زحمت توضیح بیشتری بکشن

مرسی از شما smile072
سپاس از شما smile072 ، عموما وقتی بحث ابعاد بالاتر در جهان ما و نیز امکان وجود جهانهای موازی در فیزیک مطرح می شود، گفتارها انگار بیشتر نزدیک به گزاره های فلسفی و مباحث عقلی می نماید تا فیزیک.(در سایر موضوعات هم مانند کوآنتوم، نسبیت و ... نیز کمابیش، وضع به همین منوال است). حتی بسیاری از نظریه پردازان فیزیک، مثل جرج گاموف، نیلز بوهر، ورنر هایزنبرگ و... برای بیان بهتر نظریات خود، به اعتراف خودشان، در فصلی از زندگی خود، به آموختن فلسفه روی آورده اند. همین نشان می دهد که ارزش فلسفه به هیچ عنوان کم نیست.
اما در فیزیک؛ معمولا وقتی دسترسی مستقیم به لحاظ تجربه و اندازه گیری در این مورد نداریم، به ناچار به زبان ریاضی روی می آوریم. در محاسبات ریاضی، برای حفظ تقارنها در نظریه ریسمان، ناچار به وجود دنیای 11 بعدی (یا از نگاهی دیگر 26 بعدی) می رسیم که حتی نمی دانیم چطور آن را تصور کنیم!
گفته می شود این ابعاد شامل سه بعد مکان، یک بعد زمان و بقیه ابعاد به صورت پیچیده (فولد شده) هستند( در هر حال، هندسه شهودی جهان ما، 4 بعدی است). این تعداد ابعاد، اصولا به تعداد نیروهای بنیادی موجود در کیهان ما، ربطی پیدا نمی کند، مخصوصا وقتی این مطلب را در نظر داشته باشیم که در انرژی های بالا، این نیروها به سمت وحدت سوق می یابند.
در مورد جهانهای موازی هم، چنانچه ذکر کردم، راه فیزیکی برای رد و یا اثبات وجود آنها نداریم؛ اما برای اینکه، جهان ما، به اینصورتی که الآن مشاهده می کنیم (و قادر است در خود، حیات هوشمند پایدار پدید آورد)، از لحاظ آماری ممکن شود و همه چیز به تصادفهای خوش یمن یا هدایت شده نیانجامد، نیاز داریم دست کم به طور ذهنی، به وجود حداقل 10 به توان 500 جهان موازی، اعتقاد داشته باشیم تا از دست تناقضهای نظریه رهائی یابیم!
ولی از دیدگاه من؛ اگر جهان ما بی انتها نباشد و فقط شامل همین جهان قابل مشاهده ما بشود، باز مشکلی و یا نگرانی ایجاد نمی شود.
ایران تبدیل شده به واحه ای دانشگاهی در میان یک برهوت صنعتی

نمایه کاربر
خلیل کرمی

نام: khalil karami

سپاس: 26

پست توسط خلیل کرمی »

با سلام خدمت دوستان عزیزم
انیشتین درست گفته که جهان بینهایت نیست چرا که ماده نمی تواند بینهایت باشد.
هر چند که اثباتهای دانشمندان تا بعد 11 ماده را نیز اثبات کرده و ما نمیتوانیم آنها را ببینیم اما اگر اینها را هم درنظر بگیریم باز هم نمیتوان گفت که ماده بینهایت است زیرا ویژگی بینهایت بودن را ندارد.
پریدن باور پرنده ای است که به پرواز می اندیشد
وگرنه دلیل پرواز پر نیست...!!

نمایه کاربر
پوریا باقری

نام: پوریا باقری

سپاس: 18

پست توسط پوریا باقری »

با سلام به همه دوستان خوب خودم

بحث های خوبی شد اما با توجه به آخرین نظریه های علمی که اخیرا آخرین خبری که در دست هست بیگ بنگ دو جهان تولید کرده است اما این یک نظریه است و هنوز خیلی جای کار دارد اما نکته قابل ذکر اینجا است که اگر برای جهان حجم در نظر بگیریم باز بحث اتر و مسائل مربوط به آن وسط می آید و بحث نیوتن که خیلی دوست داشت یک مختصات دکارتی جامع داشته باشیم و بقیه چارچوب ها نسبت به آن چارچوب مرجع بیان شود . برای معلوم شدن حجم جهان یا اینکه جهان محدود است یا خیر ریاضیات قوی نیاز است که پایه و ریشه خود را در ریسمان داره بنا میکند اما هنوز ساختار منسجمی ندارد .
برای خودت زندگی کن

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

پوریا باقری نوشته شده:با سلام به همه دوستان خوب خودم

بحث های خوبی شد اما با توجه به آخرین نظریه های علمی که اخیرا آخرین خبری که در دست هست بیگ بنگ دو جهان تولید کرده است اما این یک نظریه است و هنوز خیلی جای کار دارد اما نکته قابل ذکر اینجا است که اگر برای جهان حجم در نظر بگیریم باز بحث اتر و مسائل مربوط به آن وسط می آید و بحث نیوتن که خیلی دوست داشت یک مختصات دکارتی جامع داشته باشیم و بقیه چارچوب ها نسبت به آن چارچوب مرجع بیان شود . برای معلوم شدن حجم جهان یا اینکه جهان محدود است یا خیر ریاضیات قوی نیاز است که پایه و ریشه خود را در ریسمان داره بنا میکند اما هنوز ساختار منسجمی ندارد .

خوب نظریه ات رو نگفتی!
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
پوریا باقری

پست توسط پوریا باقری »

smile020 نظریه من نیست .
دانشمندان انگلیسی نظریه زمان جدیدی را برای جهان مطرح کرده‌اند
در زمان وقوع انفجار بزرگ یک جهان آینه جهان ما ساخته شد که به سمت مخالف در زمان حرکت می‌کند و موجودات هوشمند حاضر در هر جهان، دیگری را در حال حرکت معکوس در زمان درک می‌کنند.
پژوهش این دانشمندان در تلاش برای پاسخگویی به سوالاتی است که در مورد «پیکان زمان» - مفهومی که بر اساس آن زمان متقارن بوده و همه چیز به سمت جلو حرکت می‌کند - هنوز بی‌پاسخ مانده است.
به گفته محققان، در زمان وقوع انفجار بزرگ نه فقط یک جهان بلکه دو جهان شکل گرفته‌اند و هر کدام بطور مساوی در جهات متضاد یکدیگر به حرکت پرداخته‌اند.
محققان با مونتاژ یک مدل ساده با 1000 ذره اظهار کردند که نظریه آنها نشان‌دهنده حرکت روبه‌عقب ما در زمان و به سمت بی‌نظمی است و در نهایت از سوی دیگر پس از انفجار بزرگ – در جهان آینه- به نظم برمی‌گردیم.
برای خودت زندگی کن

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

منظورت جهانی ساخته شده از پادماده؟

نمایه کاربر
پوریا باقری

پست توسط پوریا باقری »

خیر . در این مقاله بیشتر سعی شده تا یک جهان آرمانی که کم و بیش از قوانین ما پیروی میکند بیان شود

اینکه یک جهان همانند ما (ماده) در جهت مخالف ما با زمان عکس در حال رشد باشد چیز قابل توجهی است .

حداقل کمی نظریه تقارن رو جلا میده .

اما در مورد محدود بودن جهان . اصا اینکه درسته بیایم بگیم کاهنات فضایی به این وسعت دارند یا نه ?!

امار گفته شده در مورد حجم حدودی جهان آماری کاملا ریاضیاتی . در فیزیک برای اندازه گیری های بزرگ از روش هایی مثل انعکاس بازتاپ و غیره استفاده میکنند . اینکه قسمتی از کاهنات خاصیت انعکاس بازتابی دارد دلیلی بر محدود بودنش نیست .

باز این بررسی های من بود . خوش حال میشم از نظر شما به این قضیه نگاه کنم
برای خودت زندگی کن

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

علیرضا خسروی نوشته شده:سلام

بله جهان نمیتواند دارای ابعاد و اندازه ی نامتناهی باشد وگرنه اگر نامحدود بود باید شامل ماده به مقدار نامحدود نیز می شد که منطقی نیست.
ولی این نامتناهی بودن بیشتر به معنای توپولوژی خارق العاده کائنات است و از این منظر می توان جهان را در اصل بیکران به معنی بدون کرانه و لبه شناخت.
جهان ما لبه و کرانه و ساحلی ندارد و اگر انسان بتواند با یک فضاپیمای فرضی در یک مسیر مشخص به اندازه کافی به یک سمت مشخص حرکت کند در نهایت بدلیل هندسه توپولدژی خاص جهان که می تواند از نوع نوار موبیوس و بطری کلاین باشد در نهایت این فضاپیما به نقطه ابتدای سفر خود بر می گردد.
از این منظر جهان نامحدود و نامتناهی است و هیچ احتیاجی به مقدار ماده نامحدود ندارد.

ارسال پست