زمان آینده

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

زمان آینده

پست توسط candle »

آیا «آینده»، هم اکنون وجود دارد؟
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: زمان آینده

پست توسط Archimedes »

اگر مفهوم زمان را این گونه بیان کنیم:
زمان برش دادن صفحه فضا-زمان بر حسب دریافت نور از وقایع و تغییرات پیرامون بر حسب مکان یک شخص منحصربه فرد باشد.

در این صورت آینده ای وجود ندارد مگر اینکه روند ادامه تغییرات را دنبال کنیم و شاهد انوار مختلف تغییرات باشیم. ولی نور گذشته همچنان از ما فاصله گرفته و مقاطع و برش های مختلف فضا-زمان بر حسب مکان شخصی فرد مورد نظر از ما فاصله می گیرد.

اگر بر حسب نظریه کوانتوم بخواهیم بررسی کنیم:
ممکن است تابع موج گذشته و آینده همزمان و بصورت مجموع وجود داشته باشد. و در تمام حالات این زمان حال فقط حقیقی شدن تابع موج مشاهده شده در کمترین لحظه توسط شخص منحصربه فرد باشد. که ما آن را به عنوان زمان حال رویت می کنیم و همین طور مشاهده تا ابد روی می دهد.

اگر براساس دیدگاه کلاسیک در علم بررسی کنیم:
شخص با استفاده از ریاضیات به اندازه کافی پیشرفته قادر خواهد، تمام حرکات و جنبش ذرات را محاسبه و معادلات با متغیر های بسیار زیاد را حل کند و به عبارتی آینده را پیش بینی کند. که در این صورت گذشته که معلوم است. با این وجود آینده نیز حداقل از لحاظ تئوری وجود دارد فقط باید منتظر واقع شدن نمودهای تجربی آن باشیم.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

این سوال یه اشکال معنایی داره، آینده و هم اکنون!
اگر می پرسیدید آیا آینده وجود داره بهتر بود که البته جوابش هم بله هست احتمالا.
وجود آینده در هم اکنون به معنای دست کم دو بعدی بودن خود زمانه. البته یکی از نظریات ریسمان هم همین رو پیشگویی کرده.
دوستان نظر بدید ما هم چیز یاد بگیریم
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

Archimedes نوشته شده:
ممکن است تابع موج گذشته و آینده همزمان و بصورت مجموع وجود داشته باشد. و در تمام حالات این زمان حال فقط [b]حقیقی شدن تابع موج مشاهده شده در کمترین لحظه توسط شخص منحصربه فرد باشد. که ما آن را به عنوان زمان حال رویت می کنیم و همین طور مشاهده تا ابد روی می دهد.[/b]

پس یعنی در تمام حالات؛ تابع موج مقادیر مجازی را تبیین می کند و تنها در زمان «اکنون» است که نمودار تابع موج، مقدار حقیقی را به ناظر خودآگاه نشان می دهد؟
اگر این طور باشد؛ با توجه به اینکه از اصل عدم قطعیت می دانیم به خاطر under determinate ، ما نمی توانیم از وضع کنونی سیستم به طور کامل مطلع بشویم بنابراین همینجا، دچار فروپاشی زنجیره علیت (causal law) و موجبیت (determinism) در احتمال رویدادها و لذا نوعی ناسازگاری نظریه با تعبیر خودش در پیش بینی پذیری رفتار ذره می شویم.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
عطر یاس

محل اقامت: ای کاش مشهد بود

سپاس: 300

پست توسط عطر یاس »

candle نوشته شده:آیا «آینده»، هم اکنون وجود دارد؟

سلام. یعنی چی که آینده هم اکنون وجود دارد ؟؟ smile042

آینده چیزی هست که ما هم اکنون میتونیم اونو پیش بینی کنیم.

آینده همون نتیجه ی نحوه تفکر هم اکنون ما هست.

به نظر من آینده مکانی نیست که آنجا میریم، آینده جایی است که اونو خودمون می سازیم.

smile072
جاده جوانی لغزنده است
زنجیر ایمان را ببندید

صلوات شاه کلید همه قفل های بسته است.

آدم بد را هرطور که هست تحمل می کنم
کاسه صبرم از آدم هایی لبریز است که با ادعای خوب بودن بدی می کنند

my physic channel ID : @physicGV

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

candle نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:
ممکن است تابع موج گذشته و آینده همزمان و بصورت مجموع وجود داشته باشد. و در تمام حالات این زمان حال فقط [b]حقیقی شدن تابع موج مشاهده شده در کمترین لحظه توسط شخص منحصربه فرد باشد. که ما آن را به عنوان زمان حال رویت می کنیم و همین طور مشاهده تا ابد روی می دهد.[/b]

پس یعنی در تمام حالات؛ تابع موج مقادیر مجازی را تبیین می کند و تنها در زمان «اکنون» است که نمودار تابع موج، مقدار حقیقی را به ناظر خودآگاه نشان می دهد؟
اگر این طور باشد؛ با توجه به اینکه از اصل عدم قطعیت می دانیم به خاطر under determinate ، ما نمی توانیم از وضع کنونی سیستم به طور کامل مطلع بشویم بنابراین همینجا، دچار فروپاشی زنجیره علیت (causal law) و موجبیت (determinism) در احتمال رویدادها و لذا نوعی ناسازگاری نظریه با تعبیر خودش در پیش بینی پذیری رفتار ذره می شویم.

فکر می کنم در سخنم مرتکب اشتباه شدم.
تابع موج در حالت مجموع حقیقی است و بر طبق نظریه کوانتوم وقتی ما عمل مشاهده خود را به عنوان آزمایشگر بر سیستم اعمال می کنیم، در این حالت داده های دریافتی ما حقیقی نخواهد بود و ما در عمل سیستم خلل ایجاد کرده ایم.
به نظر من حقیقی بودن در جمع بودن و غیردقیق بودن مجموع تابع موج سیستم است. و لحظه حال خطای سیستم است.

و البته نظریه کوانتوم ناکامل است.

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

Archimedes نوشته شده:
تابع موج در حالت مجموع حقیقی است و بر طبق نظریه کوانتوم وقتی ما عمل مشاهده خود را به عنوان آزمایشگر بر سیستم اعمال می کنیم، در این حالت داده های دریافتی ما حقیقی نخواهد بود و ما در عمل سیستم خلل ایجاد کرده ایم.
به نظر من حقیقی بودن در جمع بودن و غیردقیق بودن مجموع تابع موج سیستم است. و لحظه حال خطای سیستم است.

سپاس smile072 ؛ منظورتان همان نظریه یوجین ویگنر یعنی فرو ریزش تابع موج در لحظه مشاهده توسط ناظر است؟

لینک

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

candle نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:

سپاس smile072 ؛ منظورتان همان نظریه یوجین ویگنر یعنی فرو ریزش تابع موج در لحظه مشاهده توسط ناظر است؟

لینک

جناب candle عزیز این تصادفی ترین شباهتی است که تا به حال در دیدگاه خودم با شخص دیگری را مشاهده کردم

باور کنید یا نه، اسم این شخص رو اولین باره که دارم می شنوم
با این حال دیدگاهی جالب است و استحقاق این را دارد که اندکی وقت را به تفکر در باب این دیدگاه بگذرانیم. smile072

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

Archimedes نوشته شده:
جناب candle عزیز این تصادفی ترین شباهتی است که تا به حال در دیدگاه خودم با شخص دیگری را مشاهده کردم

با این حال دیدگاهی جالب است و استحقاق این را دارد که اندکی وقت را به تفکر در باب این دیدگاه بگذرانیم. smile072

کاملا موافقم؛ در اینجا، باز نمائی کوتاهی از نظریات وی ارائه می کنم:

در آزمایش ذهنی گربه در جعبه شرویدینگر، وقتی گربه درون جعبه در بسته قرار دارد، هیچ گمانه ای برای مرده یا زنده بودن قطعی وی معتبر نیست مگر اینکه با باز کردن درب جعبه و مشاهده گربه، حالت قطعی وی روشن شود. در عمل گفته می شود پیش از باز شدن درب جعبه، گربه همزمان در دو حالت مرده و زنده (دو تراز کوآنتومی بر هم نهیده) قرار دارد. یعنی دو جهان موازی که به صورت توام و همزمان وجود دارند لکن به محض باز شدن درب جعبه، یکی از این جهانها فرو پاشیده و دیگری باقی می ماند.
بعضی گفته اند که «نفس باز کردن درب جعبه» است که تعیین می کند گربه در کدام حالت است ولی ویگنر می گوید، نفس مشاهده ناظر و آگاهی او تعیین می کند که گربه زنده و یا مرده است. یعنی همه کاره، آگاهی نظاره گر است. این گفته اینشتین را آزار می داد و می گفت : آیا ماه زمانی هستی پیدا می کند که به آن بنگرم؟!
بعد ویگنر پا را از این هم فراتر گذاشت و گفت: خود همان شخص مشاهده کننده اولیه گربه از کجا بداند که مرده است و یا زنده؟ لذا وی هم برای تعیین حالت به وجود یک ناظر خودآگاه دوم نیاز دارد و به همین صورت تماشاگر سومی نیاز است تا زنده یا مرده بودن ناظر دومی را تعیین کند و به همین صورت الی آخر....
این مشاهده گران باید خودآگاه (Self-Consciousness) باشند به عبارت دیگر، ناظر کسی یا چیزی غیر از صاحب خودآگاهی نیست. در واقع جان فون نویمان نخستین شخصی بود که به این مسئله اشاره نمود که ممکن است مکانیک کوانتومی، نقش فعالی به خودآگاهی در فرآیند هستمند شدن جهان حقیقی داده باشد. ویگنر در این باب دیدگاهش این بود که این ذهن است که بر ماده تاثیرگذار است.
خود ورنر هایزنبرگ می گفت : برخی فیزیکدانان ترجیح می‌دهند که به دنیایی باز گردند که در آن جهان عینی است و کوچکترین اعضای آن درست مثل سنگ و درخت - چه آنها را ببینیم و چه نبینیم- بطور مستقل وجود داشته باشند، اما چنین چیزی ممکن نیست.

در همین رابطه:

لینک

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

دانشجو هسته ای نوشته شده:سلام. یعنی چی که آینده هم اکنون وجود دارد ؟ آینده چیزی هست که ما هم اکنون میتونیم اونو پیش بینی کنیم. به نظر من آینده مکانی نیست که آنجا میریم، آینده جایی است که اونو خودمون می سازیم.

خوب پایه بحث ما در اینجا مباحث کوآنتومی است. از این دیدگاه، اساسا پیش بینی دقیق رفتار ذره، حتی در زمان اکنون، با محدودیتهای ذاتی همراه است. باز با این وجود؛ برخی (مثل William Gibson) معتقدند آینده هم اکنون فرا رسیده است، فقط هنوز گسترش نیافته است. برخی دیگر می گویند توابع موج رویدادهای آتی هم اکنون در صف انتظار قرار دارند و طبق یک برنامه توالی زمانی ناشناخته ولی قابل پیش بینی، حقیقی می شوند. تعدادی دیگر بر این عقیده اند که تمام آینده ها، با سرعت یکسانی روی نمی دهند. برخی همچون هاوکینگ می گویند اینکه بعدا چه روی می دهد، منحصرا بسته به حدس و گمان نیست . بلکه اندکی شبیه گذاشتن تعداد به قدر کفایت از قطعات یک پازل در کنار یکدیگر به شیوه ای درست است. یعنی چنانچه معادله نظریه همه چیز کشف شود و مقادیر کنونی دقیق تمام پارامترهای موثر بر جهان را نیز بدانیم، قادر به پیش گوئی رویدادهای آتی هستیم. برخی افراد مثل Yogi Berra هم خبر بدی برای ما دارند: پیش گوئی کار سختی است، به ویژه اگر مربوط به آینده باشد!

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

You-See نوشته شده:...وجود آینده در هم اکنون به معنای دست کم دو بعدی بودن خود زمانه. البته یکی از نظریات ریسمان هم همین رو پیشگویی کرده.
دوستان نظر بدید ما هم چیز یاد بگیریم

برای اثبات دو یا چند بعدی بودن زمان، هنوز شواهد کافی وجود ندارد اما شگفتی های پدیده در هم تنیدگی کوانتومی تا حدی است که برخی فیزیکدان ها معتقدند که این ارتباط آنی و درونی اسرارآمیز؛ نه تنها در ابعاد مکان، بلکه حتی مابین لحظات مختلف در بعد زمان هم، بین گذشته و آینده عمل می کند و این به معنای ارتباط آنی دو لحظه مختلف زمانی با همدیگر است. ارتباط مابین ذرات در هم تنیده، حداقل با سرعتی ده هزار برابر سریعتر از سرعت نور صورت می گیرد!

نشانی مرتبط:

لینک

نمایه کاربر
Archimedes

پست توسط Archimedes »

candle نوشته شده:
Archimedes نوشته شده:

کاملا موافقم؛ در اینجا، باز نمائی کوتاهی از نظریات وی ارائه می کنم:

در آزمایش ذهنی گربه در جعبه شرویدینگر، وقتی گربه درون جعبه در بسته قرار دارد، هیچ گمانه ای برای مرده یا زنده بودن قطعی وی معتبر نیست مگر اینکه با باز کردن درب جعبه و مشاهده گربه، حالت قطعی وی روشن شود. در عمل گفته می شود پیش از باز شدن درب جعبه، گربه همزمان در دو حالت مرده و زنده (دو تراز کوآنتومی بر هم نهیده) قرار دارد. یعنی دو جهان موازی که به صورت توام و همزمان وجود دارند لکن به محض باز شدن درب جعبه، یکی از این جهانها فرو پاشیده و دیگری باقی می ماند.
بعضی گفته اند که «نفس باز کردن درب جعبه» است که تعیین می کند گربه در کدام حالت است ولی ویگنر می گوید، نفس مشاهده ناظر و آگاهی او تعیین می کند که گربه زنده و یا مرده است. یعنی همه کاره، آگاهی نظاره گر است. این گفته اینشتین را آزار می داد و می گفت : آیا ماه زمانی هستی پیدا می کند که به آن بنگرم؟!
بعد ویگنر پا را از این هم فراتر گذاشت و گفت: خود همان شخص مشاهده کننده اولیه گربه از کجا بداند که مرده است و یا زنده؟ لذا وی هم برای تعیین حالت به وجود یک ناظر خودآگاه دوم نیاز دارد و به همین صورت تماشاگر سومی نیاز است تا زنده یا مرده بودن ناظر دومی را تعیین کند و به همین صورت الی آخر....
این مشاهده گران باید خودآگاه (Self-Consciousness) باشند به عبارت دیگر، ناظر کسی یا چیزی غیر از صاحب خودآگاهی نیست. در واقع جان فون نویمان نخستین شخصی بود که به این مسئله اشاره نمود که ممکن است مکانیک کوانتومی، نقش فعالی به خودآگاهی در فرآیند هستمند شدن جهان حقیقی داده باشد. ویگنر در این باب دیدگاهش این بود که این ذهن است که بر ماده تاثیرگذار است.
خود ورنر هایزنبرگ می گفت : برخی فیزیکدانان ترجیح می‌دهند که به دنیایی باز گردند که در آن جهان عینی است و کوچکترین اعضای آن درست مثل سنگ و درخت - چه آنها را ببینیم و چه نبینیم- بطور مستقل وجود داشته باشند، اما چنین چیزی ممکن نیست.

در همین رابطه:

لینک

به نظر میرسد این تبیین قادر خواهد بود این موضوع را بیان کند که مشاهده گرها باید بصورت زنجیره ای پشت سر هم وجود داشته باشند.
فکر می کنم این موضوع منطقی است که در نهایت این زنجیره باید در جایی قطع شود و به یک مشاهده گر منحصر به فرد برسد.

ارسال پست