جنس فضا زمان از چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

علیرضا 1358110

محل اقامت: شیراز

سپاس: 2

Re: جنس فضا زمان از چیست؟

پست توسط علیرضا 1358110 »

esmailgh نوشته شده:به نظر من درهم تنیده شدن مکان و زمان به این خاطره که برای هر رویداد میشه نقاطی رو روی سه مولفه فضایی x.y.وz مشخص کرد پس یعنی در ازای هر نقطه از فضا یه محور t وجود داره پس یعنی یک بعد زمان در داخل سه بعد مکان قرار گرفته
اگه اشتباه میکنم ممنون میشم گوشزد کنید

سخن شما كاملا صحیح است.
زمین یک محیط سه بعدی است.ولی شما در هر جهتی که حرکت کنید در زمان هم حرکت کرده اید در صورتی که زمین روی زمان قرار گرفته است نه داخل آن.شما میتوانید در هیچ جهتی حرکت نکنید ولی نمیتوانید در زمان حرکت نکنید پس چرا زمین را چهار بعدی حساب نمیکنند؟
اگر کوانتوم را میفهمید مطمئن باشید که نمیفهمید و اگر نمیفهمید یعنی میفهمید

esmailgh

نام: اسماعیل قنبرزهی

محل اقامت: زاهدان

سپاس: 3

پست توسط esmailgh »

زمین بخشی از جهان است و بر اساس مدل فضا زمان جهان از چهار بعد تشکیل شده و زمین هم شامل این مدل میشه فقط زمین بعلت داشتن جرم(جرم زیاد) هندسه فضا زمان رو تغییر میده که به خمش فضا زمان معروف شده و در نظریه نسبیت عام تعبیر به گرانش میشه

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

esmailgh نوشته شده:زمین بخشی از جهان است و بر اساس مدل فضا زمان جهان از چهار بعد تشکیل شده و زمین هم شامل این مدل میشه فقط زمین بعلت داشتن جرم(جرم زیاد) هندسه فضا زمان رو تغییر میده که به خمش فضا زمان معروف شده و در نظریه نسبیت عام تعبیر به گرانش میشه

این صفحه فضا-زمان است که چهار بعدی در نظر گرفته شده که چهارچوب حرکتی اجرام نیز می باشد.
و این صرفا باعث نمی شود شما فکر کنید که هر چه بر روی صفحه فضا زمان قرار داد باید چهار بعدی باشد.
بلکه می تواند یک بعدی باشد، دو بعدی و همین طور سه بعدی.
البته می تواند چهار بعدی، پنج بعدی و... نیز باشد.
ولی باید این را مد نظر قرار دهید که لازمه داشتن ابعاد توانایی حرکت در جهت آن ابعاد است.
اگر زمین چهار بعدی باشد، باید قادر باشد در جهت زمان به عقب و جلو حرکت کند به مان صورت که یک مکعب سه بعدی می تواند در جهات طول و عرض و ارتفاع حرکت کند.
ولی زمین سه بعدیست و همین طور تمام اجرام دیگر در کیهان.
و تمام این اجرام سه بعدی بر روی صفحه فضا - زمان چهار بعدی حرکت می کنند و به همین دلیل است که تمام اجرام به اجبار در بعد زمان فقط در یک جته حرکت می کنند.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
immortal213

پست توسط immortal213 »

Archimedes نوشته شده:جنس فضا زمان رو نمی دونم
اما میدونم که فضا زمان از سه بعد فضایی ( طول، عرض، ارتفاع) و یک بعد زمان بوجود اومده. و اون رو به عنوان یک چهارچوب در نظر می گیریم.
اما بنظر بنده چیزی که در اثر جرم خم میشه، متراکم میشه و همین طور کش میاد و پاره میشه ابعاده.
تمام کیهان در ابعاد شناورند و حرکت می کنند. و به اون مقیدند.
سه بعد فضایی و یک بعد زمان طبق نظریه اینشتین در هم تنیده و پیوسته اند و یک ساختار پیوسته به اسم صفحه فضا-زمان رو بوجود می آورند.
در نزدیکی سیاهچاله ها و اجرام پرجرم این صفحه چنان کش می آید که حرکت در این ابعاد ( سه بعد فضایی و یک بعد زمان) به تبع این کش آمدن نسبت به حالت کمتر جرم زمانی بیشتر طول می کشد و در نتیجه سیر گذر زمان در نزدیکی اجرام پرجرم کندتر می شود.( نسبت به اجرام کم جرم)

طبق چیزی که شما گفتید ینی میشه یه متحرک حرکتی عمود بر بعد زمان داشته باشه؟؟
صفر درصد هم خودش کم احتمالی نیست!

ramin.ein

نام: رامین علیزاده سالطه

پست توسط ramin.ein »

serlando نوشته شده:باسلام.
من تو کتاب طرح بزرگ تعریفی از فضا خوندم که شاید کمکتون کنه.
طبق این تعریف فضا تارهای درهم تنیده شده فضا و زمان هستند که تحت تاثیر گرانش قرار گرفته اند.
اگر دوستان ایرادی تو این تعریف پیدا کردن عذرمیخوام
smile006

جنس کمی دور از ذهنه. عقل ما قدرت پذیرش این را ندارد

saed.jc

نام: safa boustani

پست توسط saed.jc »

پیشنهاد میکنم فیلم Interstellar در میان ستارگان به کارگردانی کریستوفر نولان را حتما ببینید شاید به نوعی به درک جواب خود برسید مخصوصا در اواخر فیلم جایی که شخصیت اصلی داستان در کذشتن از تونل یا پل انیشتین - روزن به افق رویداد میرسد و با از خود گذشتگی و بخاطر عشق به دخترش خود را به درون نیستی پرتاب میکند و ..........نکتهای که لازم میدانم اضافه کنم اینست که ما در استانه تحولی بزرگ هستیم و مرز بین فیزیک و ومتافیزیک روز به رروز کمتر میشود اما یک پاسخ کوتاه به سوال شما از نظر من جنس فضا زمان از نوعی گرانش کهکشانی خاص تشکیل شده که با عواطف و احساسات ما و ماده اثیری روح و جسم ما در ارتباط است ومیدانیم که جسم ما از جنس ستارگان هستیم و حتی هنگام مرگ نیز که ماده تبدیل به انرژی میشود یعنی جسم به روح تبدیل میشود اگر این شخص به تکامل رسیده باشد به راحتی میتواند در فضا زمان حرکت کند واین هم امری مسجل است که فضا بدون زمان اصلا قابل تعریف نیست مثلا پدر شما وجود دارد اما کی الان یا حداقل در یک بازه زمانی مشخص کره زمین وجد دارد بله الان وجود دارد ولی صد میلیارد سال قبل وجود نداشت حتی جهان وجود دارد اما قبل از ۱۳ میلیارد سال پیش وجود نداشت من معتقدم زمان نوعی گرانش است و که به فضا اجازه موجودیت میدهد البته همه اینها از دید فردی است که در جهان سه بعدی زندگی میکند ومسلما ووقتی به ابعاد بالاتر برویم بعضی معادلات و ماهیت های این جهانی عوض میشوند بیشتر از این وقت شما را نمیگیرم امیدوارم مفید واقع گردد با تشکر

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

پست توسط Archimedes »

saed.jc نوشته شده:پیشنهاد میکنم فیلم Interstellar در میان ستارگان به کارگردانی کریستوفر نولان را حتما ببینید شاید به نوعی به درک جواب خود برسید مخصوصا در اواخر فیلم جایی که شخصیت اصلی داستان در کذشتن از تونل یا پل انیشتین - روزن به افق رویداد میرسد و با از خود گذشتگی و بخاطر عشق به دخترش خود را به درون نیستی پرتاب میکند و ..........نکتهای که لازم میدانم اضافه کنم اینست که ما در استانه تحولی بزرگ هستیم و مرز بین فیزیک و ومتافیزیک روز به رروز کمتر میشود اما یک پاسخ کوتاه به سوال شما از نظر من جنس فضا زمان از نوعی گرانش کهکشانی خاص تشکیل شده که با عواطف و احساسات ما و ماده اثیری روح و جسم ما در ارتباط است ومیدانیم که جسم ما از جنس ستارگان هستیم و حتی هنگام مرگ نیز که ماده تبدیل به انرژی میشود یعنی جسم به روح تبدیل میشود اگر این شخص به تکامل رسیده باشد به راحتی میتواند در فضا زمان حرکت کند واین هم امری مسجل است که فضا بدون زمان اصلا قابل تعریف نیست مثلا پدر شما وجود دارد اما کی الان یا حداقل در یک بازه زمانی مشخص کره زمین وجد دارد بله الان وجود دارد ولی صد میلیارد سال قبل وجود نداشت حتی جهان وجود دارد اما قبل از ۱۳ میلیارد سال پیش وجود نداشت من معتقدم زمان نوعی گرانش است و که به فضا اجازه موجودیت میدهد البته همه اینها از دید فردی است که در جهان سه بعدی زندگی میکند ومسلما ووقتی به ابعاد بالاتر برویم بعضی معادلات و ماهیت های این جهانی عوض میشوند بیشتر از این وقت شما را نمیگیرم امیدوارم مفید واقع گردد با تشکر

سلام
فکر می کنم شما در درک مفهوم اصلی فیلم دچار اشتباه شده اید.
در این فیلم کارگردان کلا منکر متافیزیک شده و تمام وقایع را قابل فروکاست به یک تعریف علمی دانسته.
در نکته بعدی گفته شده گرانش از میان ابعاد می گذرد نه اینکه ابعاد از جنس گرانش هستن. بلکه ابعاد همان چهار بعد نقل شده است.
مفهوم روح و اثبات آن را نیز فاکتور می گیریم.
تاثیرات در فضا زمان توسط شخص نیز بر طبق گفته ی کاراکتر فیلم براساس پیشرفت تکنولوژی بشر در آینده ای دور است و ربطی به تکامل گونه بشر ندارد.
و...
در کل نتیجه می گیریم این توضیح در مورد زمان فاقد اعتبار علمی و منطقی می باشد.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

galexysmm

پست توسط galexysmm »

پاسخ ها بیشتر مثل احکام اند
من حتی آثار تحجر در پاسخ یک نفر دیدم
برای هر ادعا مدرکی بیارید و یا اعتراف کنید تخیل شما یا دیگرانه

نمایه کاربر
hooman_hedayti

نام: هومان هدایتی

سپاس: 1

پست توسط hooman_hedayti »

فضا زمان نوعی غشا چهاربعدی است4d-brane پس باید براساس نظریه ام از همان جنس ریسمان ها باشد
در ضمن فکر کنم غشا ها ریسمان های درهم پیچیده باشند که چون این ریسمان ها میتوانند نشان دهنده ی ذرات باشند در نتیجه باید غشا ها از کوانتا ها تشکیل شده باشند که به نظریه کوانتوم گرانش حلقه ای شبیه است
چون جان آدم دم زند آتش در این عالم زند وین عالم بی اصل را چون ذره ها برهم زند
مولانا جلال الدین

نمایه کاربر
hooman_hedayti

نام: هومان هدایتی

سپاس: 1

پست توسط hooman_hedayti »

serlando نوشته شده:باسلام.
من تو کتاب طرح بزرگ تعریفی از فضا خوندم که شاید کمکتون کنه.
طبق این تعریف فضا تارهای درهم تنیده شده فضا و زمان هستند که تحت تاثیر گرانش قرار گرفته اند.
اگر دوستان ایرادی تو این تعریف پیدا کردن عذرمیخوام
smile006

این تار های درهم پیچده ریسمان هستند که حول هم پیچیده شدند و سطوحی با ابعاد بالاتر یا همان غشا ها را ایجاد کردند
چون جان آدم دم زند آتش در این عالم زند وین عالم بی اصل را چون ذره ها برهم زند
مولانا جلال الدین

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

"جنس فضا زمان مثل جنس تمام مفاهیم فیزیکی دیگر صرفاً یک ساختار پیچیده از سیگنال‌‌های الکتریکی در بین نرون‌های مغز ما است."

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

مکان و زمان با هم رابطه مستقیم دارن و مکان موقعیت جسم و زمان سرعت تغییرات در مکان است یعنی احتمال زیاد وقت پیر شدن شما در یک سیاره پر سرعت یا کم سرعت متفاوته
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

M.m.amini

پست توسط M.m.amini »

اون دوستانی که می گن فضا از سه بعدی تشکیل شده
باید بگم فضا از ده بعد ساخته شده
این تنها نظر من نیست یه نگاهی به نظریه ریسمان بندازید smile144

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

پست توسط gij »

M.m.amini نوشته شده:
پنج‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۲۵ - ۲۲:۱۹
اون دوستانی که می گن فضا از سه بعدی تشکیل شده
باید بگم فضا از ده بعد ساخته شده
این تنها نظر من نیست یه نگاهی به نظریه ریسمان بندازید smile144
بستگی به زاویه دید داره که چند بعد باشه فردا یکی میاد میگه بیست بعد داره و بیست بعدشو تعریف میکنه و یکی سه بعد تعریف میکنه...
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

Re: تعریف فضا زمان

پست توسط غلامعلی نوری »

Dr naader noory فضا زمان.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ارسال پست