با چه فرمولی شعاع تکینگی رو حساب کنم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
amir.mosio

سپاس: 2

با چه فرمولی شعاع تکینگی رو حساب کنم؟

پست توسط amir.mosio »

ایا می شه با فرمولهای کلاسیک نیروی گریز از مرکز نور رو حساب کنم با گرانش سیاهچاله برابر کنم معدله رو حل کنم.
یا باید با فرمول های فیزیک مدرن برم.اگه کسی می دونه ممنون می شم بگه G.M.m/r^2=m .v^2/r

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: با چه فرمولی شعاع تکینگی رو حساب کنم؟

پست توسط [email protected] »

سلام

بله میشه ولی نه به روش شما. باید سرعت فرار کلاسیکی رو مساوی سرعت نور قرار بدید و شعاع رو حساب کنید:

v=(2GM/r)^(1/2)=c
r=2GM/c^2

نمایه کاربر
d.shakeri

نام: د.شاکری

سپاس: 52

پست توسط d.shakeri »

درود

این لینک میتونه مفید باشه.
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

amir.mosio

سپاس: 2

پست توسط amir.mosio »

سلام.از شما متشکرم.آیا مطمئناً می توان گفت که می شه سرعت نور در فرمول کلاسیکی جاگذاری کنیم؟

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

بله دوست من، اگه شما در روابط نسبیت عام یا خاص، سرعت نور رو مساوی بینهایت قرار بدید، تمامی روابط میشن کلاسیکی گالیله ای. یا اگه در روابط کلاسیکی سرعت نور رو سرعت غایی قرار بدید، می رسید به نسبیت خاص! چندان هم پرت نیست، چون در روابط کلاسیکی نهایت سرعت بینهایته و در نسبیت سرعت نور، سرعت نهاییه. وقتی این دو رو برابر قرار می دید، تمامی روابط مدرن میل می کنند به حدود کلاسیکی و تبدیلات لورنتس از بین میرند. این کار صحیحه و خود اینشتین برای امتحان کردن صحت روابط نسبیت عامیش استفاده کرد.

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

سلام،

amir.mosio نوشته شده:سلام.از شما متشکرم.آیا مطمئناً می توان گفت که می شه سرعت نور در فرمول کلاسیکی جاگذاری کنیم؟

از لحاظ علمی نه، درست نیست.
شما حتماً باید از روابط نسبیت عام استفاده کنید، اما اگر این کار رو انجام بدید،
می بینید که سرعت فرار دقیقاً با آنچه که در فیزیک کلاسیک بدست می آوریم یکی می شه ...
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:بله دوست من، اگه شما در روابط نسبیت عام یا خاص، سرعت نور رو مساوی بینهایت قرار بدید، تمامی روابط میشن کلاسیکی گالیله ای. یا اگه در روابط کلاسیکی سرعت نور رو سرعت غایی قرار بدید، می رسید به نسبیت خاص! چندان هم پرت نیست، چون در روابط کلاسیکی نهایت سرعت بینهایته و در نسبیت سرعت نور، سرعت نهاییه. وقتی این دو رو برابر قرار می دید، تمامی روابط مدرن میل می کنند به حدود کلاسیکی و تبدیلات لورنتس از بین میرند. این کار صحیحه و خود اینشتین برای امتحان کردن صحت روابط نسبیت عامیش استفاده کرد.

این چیزی که شما می گید، اصل همخوانی هست و کاملاً درسته
اما از نظر علمی، سرعت گریز نور برای سیاهچاله رو باید از طریق نسبیت عام بدست آورد.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

بله جواب شوارتز شیلد به تانسور ریچی اگه اشتباه نکنم. فقط اون رابطه معروف تنها برای بعضی از تکینگی های کروی فکر میکنم صادق باشه، و الباقی به قول شما از دل خود نسبیت عام بیاد بیرون.

ارسال پست