اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Mehrab.mz

سپاس: 1

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

پست توسط Mehrab.mz »

سلام.
یه سوال داشتم
آیا اصل عدم قطعیت درباره نور صدق میکنه.
اگه میکنه شتاب نور صفره و طول موجش ثابته ما مکان قطعی فوتون رو میتونیم محاسبه کنیم. smile024 smile033 smile057 smile031

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

پست توسط You-See »

شما رو به آزمایش شکاف یانگ حواله می دم!
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

خب من یه طور دیگه میپرسم، اگه سرعت نور همیشه در خلا c هستش، اگه فرضا من یه نوار عکاسی جلوی یه پرتوی نور بزارم و یه نقطه مشخص شه و با قطعیت بگم فوتون جاش تو فلان زمان اونجا بوده، آیا نمیتونم همزمان بگم تو لحظه برخورد و جذب شدن نور، سرعت نور هم با قطعیت c بوده و عدم قطعیتو نقض کنم؟

(تو برخورد نور جذب میشه و منحرف نمیشه و این حرفا)

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

شما در این مثال امتداد سرعت رو با مکان در لحظه خاص اشتباه گرفتی برادر.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

من که چیزی نگفتم، مثالم سوالی بودش. بیشتر توضیح بدید. در این که من میتونم با قطعیت بینهایت بگم فوتون کجا بوده (با توجه به نوار عکاسی) شکی‌نیست. دلتا ایکس صفره. چون مکانشو آشکار کردم. صحبتمون روی سرعته فوتونه که آیا میتونم بگم تو برخوردم سرعتش c بوده؟ یا تو برخورد مثلا فوتون شتاب گرفته و این حرفا؟ و سرعتش بینهایت دچار عدم قطعیت شده؟

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

paradoxy نوشته شده:من که چیزی نگفتم، مثالم سوالی بودش. بیشتر توضیح بدید. در این که من میتونم با قطعیت بینهایت بگم فوتون کجا بوده (با توجه به نوار عکاسی) شکی‌نیست. دلتا ایکس صفره. چون مکانشو آشکار کردم. صحبتمون روی سرعته فوتونه که آیا میتونم بگم تو برخوردم سرعتش c بوده؟ یا تو برخورد مثلا فوتون شتاب گرفته و این حرفا؟ و سرعتش بینهایت دچار عدم قطعیت شده؟

تکانه برای فوتون به صورت [tex]\frac{h}{\lambda}[/tex] تعریف میشه. یعنی باید به دنبال عدم قطعیت توی طول موج فوتون باشی نه سرعت!
و همونطور که میدونی فوتون ترکیبی از فرکانسهای مختلف موج الکترومغناطیس هست و به صورت صددرصد موج الکترومغناطیس تکفام نداریم و نمیشه ساخت.
آخرین ویرایش توسط user8604 شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۷ - ۱۶:۳۴, ویرایش شده کلا 2 بار

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

مهم این نیست که بعد از برخورد بگید کجا خورده، این راستای سرعته،
برای تشخیص مکان باید دقیقا بگید در چه لحظه ای برخورد انجام می شه. بصورت دقیق و نه با بازه ی خطای حد پلانک.
فکر می کنم تعیین این لحظه به این دقت، برای نور محال باشه. شاید هم اشتباه فکر می کنم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام من کوانتوم یه خرده یادم رفته... ولی فکر کنم ادوارد داره درست می گه. محل دقیق یه فوتون به اندازه ی طول موج همون فوتون توش خطا داره و قاعدتاً ضرب طول موج توی تکانش باید تو رابطه ی هایزنبرگ صدق کنه البته تغییراتشون.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

edwardfurlong نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:من که چیزی نگفتم، مثالم سوالی بودش. بیشتر توضیح بدید. در این که من میتونم با قطعیت بینهایت بگم فوتون کجا بوده (با توجه به نوار عکاسی) شکی‌نیست. دلتا ایکس صفره. چون مکانشو آشکار کردم. صحبتمون روی سرعته فوتونه که آیا میتونم بگم تو برخوردم سرعتش c بوده؟ یا تو برخورد مثلا فوتون شتاب گرفته و این حرفا؟ و سرعتش بینهایت دچار عدم قطعیت شده؟

تکانه برای فوتون به صورت [tex]\frac{h}{\lambda}[/tex] تعریف میشه. یعنی باید به دنبال عدم قطعیت توی طول موج فوتون باشی نه سرعت!
و همونطور که میدونی فوتون ترکیبی از فرکانسهای مختلف موج الکترومغناطیس هست و به صورت صددرصد موج الکترومغناطیس تکفام نداریم و نمیشه ساخت.

تقریبا خوب ولی ناکافی.من برای یه فوتون میتونم بنویسم pc=hf با تقسیم دو طرف بخش بر c میشه p=hf/c که همون چیزیه که شما نوشتی و درستم هست. اما اگه دقت کنی میبینی که این رابطه در حقیقت mc^2=hf بوده.که جای mc , اندازه تکانه یعنی p نشسته. چون خطا توی سرعته فوتونه نه جرمش پس میشه گفت عدم قطعیت در c داریم، که طبق نسبیت اشتباهه. سرعت نور قطعا c هست.
آخرین ویرایش توسط Paradoxy یک‌شنبه ۱۳۹۵/۱۲/۸ - ۲۱:۵۸, ویرایش شده کلا 2 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

هم این نیست که بعد از برخورد بگید کجا خورده، این راستای سرعته،
برای تشخیص مکان باید دقیقا بگید در چه لحظه ای برخورد انجام می شه. بصورت دقیق و نه با بازه ی خطای حد پلانک.
فکر می کنم تعیین این لحظه به این دقت، برای نور محال باشه. شاید هم اشتباه فکر می کنم.

خود زمان پلانک هم از همون رابطه اولی که مورد سواله بدست میاد، نمیشه از عدم قطعیت پلانک در زمان، برای نجات خود عدم قطعیت در مکان استفاده کرد.

البته میگم پارادوکسی مطرح نکردم، اشتباه نشه یه وقت.

user8604

پست توسط user8604 »

paradoxy نوشته شده:تقریبا خوب ولی ناکافی.من برای یه فوتون میتونم بنویسم pc=hf با تقسیم دو طرف بخش بر c میشه p=hf/c که همون چیزیه که شما نوشتی و درستم هست. اما اگه دقت کنی میبینی که این رابطه در حقیقت mc^2=hf بوده.که جای mc , اندازه تکانه یعنی p نشسته. چون خطا توی سرعته فوتونه نه جرمش پس میشه گفت عدم قطعیت در c داریم، که طبق نسبیت اشتباهه. سرعت نور قطعا c هست.

c یک ثابت بنیادی در فیزیک هست و خطا نداره! مثل اینکه بگیم عدد pi دارای خطاست. میتونی رابطه رو به اون صورت بنویسی ولی برای فوتون اشتباهه. برای فوتون جرم نداریم. بلکه تکانه داریم که اون هم با فرکانس رابطه داره.و وقتی برحسب فرکانس جایگذاری کنی رابطه عدم قطعیت تکانه و مکان به عدم قطعیت فرکانس(انرژي) و زمان تبدیل میشه.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

من یه سوالی دارم که ربطی به تاپیک نداره. مگه تو علوم تجربی "اصل" گزاره ای نیست که بر پایه ی شواهد تجربی عنوان میشه و قابل اثبات نیست؟ اونوقت چطوری گریفیتس تو چپتر 3 یه اثبات برای اصل عدم قطعیت ( ِ تعمیم یافته) ارائه داده؟

user8604

پست توسط user8604 »

junge PHYSIKERIN نوشته شده:من یه سوالی دارم که ربطی به تاپیک نداره. مگه تو علوم تجربی "اصل" گزاره ای نیست که بر پایه ی شواهد تجربی عنوان میشه و قابل اثبات نیست؟ اونوقت چطوری گریفیتس تو چپتر 3 یه اثبات برای اصل عدم قطعیت ( ِ تعمیم یافته) ارائه داده؟

میتونی اثبات رو بزاری؟ یا بگی برای اثبات از چه اصلی استفاده شده؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

junge PHYSIKERIN نوشته شده:من یه سوالی دارم که ربطی به تاپیک نداره. مگه تو علوم تجربی "اصل" گزاره ای نیست که بر پایه ی شواهد تجربی عنوان میشه و قابل اثبات نیست؟ اونوقت چطوری گریفیتس تو چپتر 3 یه اثبات برای اصل عدم قطعیت ( ِ تعمیم یافته) ارائه داده؟

اصل عدم قطعیت (البته به نظر من) اصالتش یه درجه از اصوله مثلاً نسبیت خاص کمتره! smile020

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

من یه اثبات ازش یادمه، همون میکروسکوپه هایزنبرگو می گی؟ کریفیث نمی دونم چه جوری ثابت کرده smile042

ارسال پست