ليزر

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Quantum-break

نام: Kasra Saber

سپاس: 4

ليزر

پست توسط Quantum-break »

سلام
ميدونيم كه ليزر از تابوندن فوتون به الكتروناي بر انگيخته ايجاد ميشه سوال من اينه كه ميگن وقتي كه فوتونو مي تابونيم هم اون فوتونوي كه تابونديم ميمونه هم يه فوتون توليد ميشه با فوتون توليدي هيچ كاري نداريم ولي اون فوتوني كه تابونديم چرا ميمونه يكم غير منطقيه از نظر من مثله يه گلوله اي ميمونه كه شليكش كرده باشيم بعد بگيم اون گلوله رو هنوز داريم !!!!
زنده باد #اشتباهخوب من

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: ليزر

پست توسط [email protected] »

سلام

شبیه این می مونه که یه گلوله رو به سمت یه انبار فشنگ شلیک کنی، اونوقت هم فشنگ خودتو داری و هم صد تا فشنگ دیگه که به صورت زنجیره ای دارن می ترکن. فوتون به الکترون می خوره و ترازه الکترون رو تغییر می ده و خود اون فوتون منعکس می شه و حالا الکترون برای تغییر تراز یه فوتون دیگه شلیک می کنه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

حالا سوال اینجاس، آیا فوتون در اثر برخورد با الکترون انرژیشو از دست میده؟ اگه آره، پس لزومی نداره که فوتون بازتابیده با فوتونی که از انتقال ترازی الکترون به وجود اومده هم بسامد باشه، و در نهایت لیزر ما چون حاوی فوتون های ناهم بسامده لیزر نیست

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

مگه اینطوری نیست که الکترون اون فوتون تابیده شده رو جذب کنه و به استیت برانگیخته بره؟ بعد هم برای برگشتن به استیت پایه یه فوتون دیگه می فرسته.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:حالا سوال اینجاس، آیا فوتون در اثر برخورد با الکترون انرژیشو از دست میده؟ اگه آره، پس لزومی نداره که فوتون بازتابیده با فوتونی که از انتقال ترازی الکترون به وجود اومده هم بسامد باشه، و در نهایت لیزر ما چون حاوی فوتون های ناهم بسامده لیزر نیست

من لیزر یادم رفته الانم به کتابام دست رسی ندارم ولی فکر کنم بسامد فوتون شلیک شده بعد از برخورد با الکترون تغییر نمی کنه یعنی از اصل کامپتون تبعیت نمی کنه احتمالاً! (یا احتمالاً از اصل کامپتون با زوایای خاص پیروی می کنه که انرژی فوتون بازتابیده رو نگه می داره!)

junge PHYSIKERIN نوشته شده:مگه اینطوری نیست که الکترون اون فوتون تابیده شده رو جذب کنه و به استیت برانگیخته بره؟ بعد هم برای برگشتن به استیت پایه یه فوتون دیگه می فرسته.

چرا درسته ولی اون فوتون اولی ظاهراً جذب نمی شه و بعد از برخورد با الکترون، با همون انرژی به مسیر خودش ادامه می ده. وَاِلا اگه جذب شه طبق گفته ی داوود ما تجمع انبوه فوتون ها رو نداریم و آخرشم فقط یه فوتون برامون می مونه. (عملکرده لیزر شبیه واکنش های زنجیره ایه هسته ایه!)

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

[email protected] نوشته شده:
junge PHYSIKERIN نوشته شده:مگه اینطوری نیست که الکترون اون فوتون تابیده شده رو جذب کنه و به استیت برانگیخته بره؟ بعد هم برای برگشتن به استیت پایه یه فوتون دیگه می فرسته.

چرا درسته ولی اون فوتون اولی ظاهراً جذب نمی شه و بعد از برخورد با الکترون، با همون انرژی به مسیر خودش ادامه می ده. وَاِلا اگه جذب شه طبق گفته ی داوود ما تجمع انبوه فوتون ها رو نداریم و آخرشم فقط یه فوتون برامون می مونه. (عملکرده لیزر شبیه واکنش های زنجیره ایه هسته ایه!)

من الان کتاب اپتیک پدروتی رو چک کردم. درباره ی گسیل القایی میگه فوتون فرودی الکترون رو تحریک می کنه که از یک حالت برانگیخته به یک حالت برانگیخته با انرژی کمتر (تراز پایین تر) بره، و الکترون برای رفتن به تراز پایین تر یه فوتون آزاد می کنه. همین باعث تجمع انبوه فوتون ها میشه.
چیزی که من نمی فهمم، فوتون فرودی چجوری باعث میشه الکترون همچین حرکتی بزنه؟ چرا الکترون اون فوتون روُ جذب نمی کنه و به تراز بالاتر نمیره؟
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب جذب نمی کنه دیگه خانوم من چه می دونم! برو از خوده الکترون بپرس! smile020

البته یه نکته ای رو هم من نمی فهمم، می گن اگه بخوایم یه لیزر جنگیه خیلی قوی بسازیم به انرژی اولیه ی زیادی نیاز داریم. اگه قراره یه فوتونه فرودی این قدر الکترون رو برانگیخته و این همه فوتون تولید کنه اونوقت برای یه لیزر قوی با شدت زیاد ظاهراً به زمان و سطح آینه های بزرگترو و احتمالاً "یاقوتِ" بزرگتری احتیاج داریم. نمی فهمم اون انرژی اولیه چرا ایجادش مقرون به صرفه نیست و اصلاً چه نیازی به این انرژیِ بزرگ داریم؟!

(شرمنده دقیق نمی دونم smile026 )

Quantum-break

پست توسط Quantum-break »

junge PHYSIKERIN نوشته شده:
[email protected] نوشته شده:

من الان کتاب اپتیک پدروتی رو چک کردم. درباره ی گسیل القایی میگه فوتون فرودی الکترون رو تحریک می کنه که از یک حالت برانگیخته به یک حالت برانگیخته با انرژی کمتر (تراز پایین تر) بره، و الکترون برای رفتن به تراز پایین تر یه فوتون آزاد می کنه. همین باعث تجمع انبوه فوتون ها میشه.
چیزی که من نمی فهمم، فوتون فرودی چجوری باعث میشه الکترون همچین حرکتی بزنه؟ چرا الکترون اون فوتون روُ جذب نمی کنه و به تراز بالاتر نمیره؟

ببينيد الكترون فقط مقادير مشخصي از انرژيو ميتونه داشته باشه كه اصطلاحاً ميگيم ترازاي انرژي كوانتيده س در واقع اون فوتوني كه ما تابونديم اونقدر انرژي نداره كه بتونه الكترونو ببره به تراز بالا تر براي همين نصفه ي راه انرژيش تموم ميشه و ميفته رو ترازاي پايين تر مثله اين ميمونه كه شما يه توپو ميخواي از روي يك ارتفاعي بخواي بندازي رو ارتفاع بالا تر ولي وقتي توپ به اونجا نميرسه در نتيجه دوباره ميخوره زمين
زنده باد #اشتباهخوب من

Quantum-break

پست توسط Quantum-break »

[email protected] نوشته شده:سلام

شبیه این می مونه که یه گلوله رو به سمت یه انبار فشنگ شلیک کنی، اونوقت هم فشنگ خودتو داری و هم صد تا فشنگ دیگه که به صورت زنجیره ای دارن می ترکن. فوتون به الکترون می خوره و ترازه الکترون رو تغییر می ده و خود اون فوتون منعکس می شه و حالا الکترون برای تغییر تراز یه فوتون دیگه شلیک می کنه.

درسته
فرض كنيم به انبار فشنگ شليك كرديم ولي اون گلوله رو كه شليك كرديم رفته ديگه فقط پوكه ش مونده
زنده باد #اشتباهخوب من

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

Quantum-break نوشته شده:درسته
فرض كنيم به انبار فشنگ شليك كرديم ولي اون گلوله رو كه شليك كرديم رفته ديگه فقط پوكه ش مونده

پسر جان تو چه گیری دادی به اون فشنگه! smile031 خوب اون فوتون به همراه هزارتا فوتونه دیگه دوباره به آینه ی تهِ لیزر می خورن بعد بر میگردن طرف خودت هوار میشن سرت.

ارسال پست