منابع ارشد فلسفه علم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
razieh kh

منابع ارشد فلسفه علم

پست توسط razieh kh »

سلام
دوستانی که ارشد فلسفه علم خوندند چه منابعی رو برای قبولی پیشنهاد می کنند؟

ابوطالب

نام: ابوطالب ص.

محل اقامت: استان البرز - شهر کرج

سپاس: 1

تماس:

Re: منابع ارشد فلسفه علم

پست توسط ابوطالب »

سلام.من پارسال رتبم شد 12 و الان دانشجوی شریفم.منابع که واضحن.همه جا هست.مهم " نحوه " ی خوندنه..
ریاضی عمومی 1 و 2 ..برای احتیاط معادلات دیفرانسیل هم بخونید.هر منبع خوبی که باشه فرقی نمیکنه.
فیزیک مدرن سلز..برای کلاسیک هم هالیدی..البته مطمینن باید منابع دیگه ای رو هم بخونید تا خوب براتون جابیفته.
کلیات فلسفه پاکین و آموزش فلسفه مصباح..فلسفه اسلامی عبدالرسول عبودیت رو هم میگن که من نخوندم. ولی برا اسلامی بدایه نهایه رم خوندم.برا غرب هم سیر حکمت در اروپای فروغی.علاوه بر اون منابع اصلی.
منطق هم که منطق خوانساری.دو جلده.ولی خوب بایس خونده بشه. من تلخیص منطق مظفر رو هم خوندم.

با همه ی این توصیفات...مهم " روش " خوندنه...
عقلانیت و اخلاق...

razieh kh

پست توسط razieh kh »

ممنون از پاسختون. ببخشید شما رشته کارشناسیتون چی بوده؟ چون می خواستم بدونم سوالات فیزیک در چه سطحیه؟

ابوطالب

تماس:

پست توسط ابوطالب »

مهندسی مکانیک..پارسال فیزیکش خیلی سخت بود..سالای گذشته انصافن راحت تر بود فیزیکش..مگه رشته شما چیه؟
عقلانیت و اخلاق...

razieh kh

پست توسط razieh kh »

من فیزیک می خونم.

ابوطالب

تماس:

پست توسط ابوطالب »

امیدوارم موفق باشید.
عقلانیت و اخلاق...

razieh kh

پست توسط razieh kh »

خیلی ممنون.
حالا از رشته و دانشگاهتون راضی هستید؟ یعنی مطابق انتظارتون بود؟

ابوطالب

تماس:

پست توسط ابوطالب »

سوال درمورد دانشگاه میتونه صادق باشه.چون قبلن تجریه ای ازش نداشتم. ولی در مورد رشته نه! چون فرصت کافی داشتم و شما هم دارید که کاملن بشناسید این رشته رو..و اما سوال شما! نخیر! مطابق انتظارم نبود، بلکه بیش از حد انتظارم بود..هم رشته و هم دانشگاه...یه چیز دیگه: برا هر کاری که میکنید(من جمله انتخاب این رشته، یا اساسا هر رشته ی دیگه ای) برنامه و هدف داشته باشید، وگرنه فلسفه علم شریف که سهله، استنفورد و ام آی تی هم برید موفق نخواهید بود...ضمنن! بد نیست سری به شریف بزنید و سر یکی دو تا کلاس هم بشینید تا دقیقن ببینید فضا رو.
عقلانیت و اخلاق...

bestsitedesign

پست توسط bestsitedesign »

فلسفه علم به چه دردی میخوره ؟

ابوطالب

تماس:

پست توسط ابوطالب »

سوال خوبیه! فلسفه علم به چه دردی میخوره؟
من فقط به یکی دو موردش که قابل لمس ترن اشاره میکنم. وگرنه موارد زیاد دیگه ای هست که یه کم بیشتر توضیح میخواد.
1 - علوم ( بالاخص فیزیک، زیست شناسی و کیهان شناسی ) الان به جایی رسیدن که بدون حل و فصل مسائلشون که به شدت فلسفی هستن نمیتونن جلو برن. مثلن این لینک رو نگاه کتید:
http://philosophy.columbia.edu/content/ ... ns-physics
مال دانشگاه کلمبیاست ( که حتمن میدونید جز بهترین دانشگاهای دنیاست).. دوره مشترک دانشکده فلسفه و فیزیک، کارشناسی ارشد مبانی فلسفی فیزیک

2- فلسفه ی علم بعد از طی یه مسیر صد ساله ( تقرین از پوزیتیویست ها تا الان ) منجر به رشته ای شده به نام STS (Science and technology studies)k که دانشگاه دلفت هلتند مثلن یکی از بهترین دپارتمان هاش رو داره، توسعه ی تکنولوژی و سیاست گذاری های علم بر مبنای مبانی فکری- فلسفی الان توی دنیا امر خیلی عجیب غریبی نیست، مثلا معاونت سیاست گذاری علم و فناوری ریاست جمهوری تو ایران.

3 - رشته هایی مثل اخلاق پزشکی یا اخلاق مهندسی که الان از اهمیت زیادی برخوردارن، مستقیما از فلسفه علم میان بیرون.

4 - یه تاثیر آروم و زیرپوستی تو کل جامعه ی علمی دنیا که متاسفانه تو ایران خیلی ازش خبری نیست به خاطر محدودیت دپارتمان ها . برای مطالعه بیشتر به شدت توصیه میکنم این مقاله رو بخونید:
www.ipm.ac.ir/doc/PhilEval.pdf

4 -
عقلانیت و اخلاق...

ارسال پست