اگر نور مغناطیسی است چرا از اجسام کدر عبور نمی کند

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Electronic 1404

اگر نور مغناطیسی است چرا از اجسام کدر عبور نمی کند

پست توسط Electronic 1404 »

سلام
داشجوی الکترونیک هستم
در درس فیزیک مدرن سئوالی ذهن من و استاد رو به خودش مشغول کرد
نور یک موج الکترو مغناطیسی است و با تغییر فرکانس دسته بندی میشود که فرکانس خاصی از آن به امواج مرئی اختصاص دارد ، امواج مغناطیسی sw,mw و امواج xray و غیره نیز همینطور
لذا نور نیز بایستی از خواص این امواج الکترو مغناطیسی برخور دار باشد
اما مثال نقض اینجاست که نور بر خلاف امواج الکترومغناطیسی از غالب سطوح عبور نمی کند
مثلا شما در یک اتاق نیز قادر خواهید بود امواج FM با فرکانس 108-88 MHz را بشنوید یا با تلفن در اعماق زمین با امواج در رنج فرکانسی 1900-800 MHz صحبت کنید
اما در یک اتاق که با چند پرده ساده پوشیده شده نور ورود پیدا نمی کند.
قضایای واگرایی فرکانسهای متفاوت بجای خود محفوظ اما این سئوال ذهنم رو به خودش مشغول کرده
کسی میتونه کمکم کنه
یه رفرنس ترجیحا فارسی میخوام واسه جستجو
یا رب از ابر هدایت برسان بارانی
پیشتر زآنگه چو گردی زمیان برخیزم[حافظ]

AliHagigat

سپاس: 6

Re: اگر نور مغناطیسی است چرا از اجسام کدر عبور نمی کند

پست توسط AliHagigat »

جناب الکترونیک، امواج الکترومغناطیس کجا همیشه از سطوح عبور می کنند؟ میکروفر که امواج UHF اکترو مغناطیسی دارد کجا از شیشه میگذره؟
امواج نور طول موج نسبتاً بلند دارن(نور سبز 0.6 میکرومتره) و موضوع اینه که از فاصلهٔ کوتاه شکاف سطح گاهی نمیتونن بگذرن(بین اتمها)، البته بستگی به سطح داره مثلاً از شیشه میگذرن ولی از دیوار سربی نه. در حالیکه گاما از همین دیوار سربی هم میگذره.
همین موبایل زیر پل های فلزی بلاک میشه....

نمایه کاربر
Electronic 1404

پست توسط Electronic 1404 »

سلام
من درست متوجه نشدم
یعنی بخاطر فرکانس نور هست که نور از برخی سطوح رد نمیشه؟
من اطلاعاتم در باره امواج زیاد نیست چون الکترونیکم ، بچه های مخابرات و شما ها باید بیشتر بدونید ولی فکر کنم امواج Xray از غالب سطوح همونطور که اشاره کردید به غیر از برخی فلزات مثل سرب میگذره چون توی دیواره های اتاقهای رادیولوژی از ورقه های سرب استفاده میشه
قضیه شیشه رو دقیق نمی دونم اما فکر کنم درست باشه چون چند سال پیش تو کویت که حاج رضوان یه هواپیما ربود از همین تکنیک استفاده کرد و اسلحه رو توی یه ظرف کاملا شیشه ای مخفی کرد!
گفتید امواج نور طول موج نسبتاً بلند دارن ؛ پس چرا امواج با طول موج بلند تر و کوتاه تر از سطوح میگذره مثلا یه مقوا ، ولی نور از اون نمی گذره؟
گفتید همین موبایل زیر پل های فلزی بلاک میشه.... بله بخاطر اینه که پل در شکل دهی میدان اثر میکنه البته ممکنه نقطه کور آنتن فرستنده سیگنال هم باشه با وجود اینکه به آنتن نزدیکه چون آنتن به صورت قطبی[مختصات قطبی!!]سیگنال میده البته در آنتن های BTS سعی شده با چینش مثلی به بهترین نحو مشکل حل شه...
در مورد امواج ماکروویو اونقدر میدونم که توی رنج فرکانسی گیگا هرتز هستند و خط سیر مستقیم دارن آنتن های مخابراتی بین دومرکز مخابراتی نزدیک مثلا 50 - 60 کیلومتر میشه از اینا استفاده کرد که اصطلاحا دید تو دید هستند یعنی روبروی هم در این فاصله...اینا مربوط به دروس ماکروویو و آنتن مخابرات هست که ما پاس نمی کنیم
من هنوز جواب سئوالم رو نگرفتم!!
لطفا بیشتر توضیح بفرمایید
متشکرم
یا رب از ابر هدایت برسان بارانی
پیشتر زآنگه چو گردی زمیان برخیزم[حافظ]

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

در مورد موبایل فکر نکنم شکل میدان خارج پل تغییر کرده که باعث میشه موج نگیریم. من فکر کنم اصلاً میدانی نیست چون موج رد نشده.
نور مرئی با فرکانس کم انرژی لازم برای برانگیخته شدن اتمهای سطح کاغذ و انعکاس آنها را فراهم می آورد، کاغذی که اکثرش کربن با ۶ الکترون است. امواج فرکانس بالا با انرژی زیاد ظاهراً اتمهای برانگیخته ایجاد نمیکنند، پس مثلاً امواج رادیوئی بدون جذب شدن میگذرن و فقط یک پراکندگی مثل اثر کامپتون را تجربه میکنن.
آهن با ۲۶ الکترون دارای الکترونهای با تراز انرژی بالاتر است که فکر کنم رادیو را بلاک کند. ولی هنوز با گاما برهم کنش ندارد.
این یک دلیل فرکانسی شد ، یک مسئله دیگه هم هست شما تحقیق کنید ببینید درست است:
من فکرکنم آهن یک چاه پتانسیل ایجاد کند که طول آن به فاصلهٔ بین اتمها وابسته باشد و هر چه این طول بیشتر باشد احتمال گذر فوتون با هر فرکانسی از آن بیشتر است.

نمایه کاربر
boson

محل اقامت: بروجرد

سپاس: 1

پست توسط boson »

به جای توضیح در مورد این مطلب از شما تقاضا می کنم حتماً به یکی از کتابهای مرجع الکترومغناطیس بخش امواج الکترومغناطیسی مراجعه کنید و آن را دقیقاً مطالعه کنید مطمئناً به جواب خود می رسید.

ارسال پست