تحصیل در رشته های نجوم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

abas@@@

تحصیل در رشته های نجوم

پست توسط abas@@@ »

برای تحصیل در رشته های نجوم توضیح می خوام ؟در دانشگاه های ایران

نمایه کاربر
mamy72

سپاس: 264

Re: تحصیل در رشته های نجوم

پست توسط mamy72 »

ghanbari

پست توسط ghanbari »

سلام
برای تحصیل در این رشته،باید اول وارد رشته فیزیک بشید بعد9 واحد گرایشی نجوم البته اگر دانشگاهی که قبول شدید داشته باشه بگذرونید وبعد در مقطع کارشناسی ارشد گرایش نجوم رو انتخاب کنید.در مقطع کارشناسی درسهایی مثل نجوم مقدماتی و اختر فیزیک تدریس میشه

sama-1990

سپاس: 1

پست توسط sama-1990 »

ghanbari نوشته شده:سلام
برای تحصیل در این رشته،باید اول وارد رشته فیزیک بشید بعد9 واحد گرایشی نجوم البته اگر دانشگاهی که قبول شدید داشته باشه بگذرونید وبعد در مقطع کارشناسی ارشد گرایش نجوم رو انتخاب کنید.در مقطع کارشناسی درسهایی مثل نجوم مقدماتی و اختر فیزیک تدریس میشه
من دانشجوي ترم 4فيزيكم... در مقطع كارشناسي فقط 3واحد نجوم مقدماتي ميگذرونيم كه اونم از دروس تخصصي انتخابي ماست.... بايد بگم تو مقطع كارشناسي گرايشهاي مختلف فيزيك 9 واحد با هم اختلاف دارند و تومقطع ارشد كاملا تخصصي مي شن... اگه به نجوم علاقه داريد پيشنهاد مي كنم عضو يه انجمن معتبر بشي.. ولي اگه مي خواي تحصيلات دانشگاهي داشته باشي بايد فيزيك بخوني تا تو ارشد اختر فيزيك بخونيو....من خودم خيلي به نجوم علاقه دارم و شايد براي ارشد اختر فيزيك بخونم ولي الان هم عضو انجمن نجوم هستم و مطالعات و فعاليت هايي در اين زمينه دارم ، من 1 ساله كه اين فعاليتهارو شروع كردم و اول ر اهم smile020 .... پيشنهاد مي كنم متظر نباش كه بري دانشگاه از الان شروع كن تا بعد كه ان شاالله رفتي دانشگاه اين رشترو اونجا بهتر بتوني ادامه بدي، حتما نبايد فيزيك بخوني كه تو نجوم موفق بشي يكي از بچه هاي انجمن ما مكانيك مي خونه دانشگاه تهران ولي انقدر تو نجوم موفق كه روي همه ي بچه هاي فيزيك مارو كم كرده ... نجومو حتما نبايد دانشگاهي ادامه بدي بيشتر به علاقه بستگي داره و يه خوبي هم داره مثلا اگه تو رشتت رياضي باشه و به عمران علاقه داشته باشي هر كاري كني نمي توني با مطالعات خودت و عضو شدن تو يه سري از انجمن ها تو رشته عمران موفق بشي... ولي در مورد نجوم شرايط فرق مي كنه مثل موردي كه گفتم به قول استادمون كه هميشه ميگه: آسمان مال همه ي ادم هاست و نجوم مختص به رشته فيزيك نميشه ، ولي اگه مدرك خيلي برات مهمه كه موضوع فرق مي كنه...براي همه ي بچه هاي انجمن آرزوي موفقيت مي كنم (از جمله خودم) smile124

ghanbari

پست توسط ghanbari »

سلام
در مقطع كارشناسي فقط 3واحد نجوم مقدماتي ميگذرونيم
مورد اول اینکه همونطور که گفتم بسته به دانشگاهی که فیزیک میخونین داره من خودم دانشجوی سال اخر فیزیکم که هم نجوم مقدماتی و هم اختر داشتیم
و مطلب دوم اینکه منم جزو این انجمن هاهستم اما بستگی به این داره که بخوای نجوم رو تا چه سطحی ادامه بدی. تو این انجمن های نجوم علاقه مندان نجوم درسطح عالی به صورت منجمان غیرحرفه ای ورزیده هستند که بیشتر به رصد سیاره ای ومطالعه شهابها وبررسی تغییرات ستارگان و... مشغولند.اما کسی که به تحصیل این رشته به طور تخصصی ادامه میده در سطح عالی به صورت منجمان حرفه ایهستند که حوزه فعالیتهاشون در قیاس با یک منجم غیر حرفه ای بسیار گسترده ترست. خیلی خوب که زودتر تو این انجمنها عضو بشین اما باید بدونین اصلا سطح علمی و فعالیتیتون در مقایسه با زمانی که این رشته رو به طور تخصصی ادامه میدین یکی نیست پس باید اول مشخص کنیم تا چه حدی میخوایم و علاقه داریم ادامه بدیم واصلا بحث مدرک نیست...

sama-1990

پست توسط sama-1990 »

ghanbari نوشته شده:سلام
در مقطع كارشناسي فقط 3واحد نجوم مقدماتي ميگذرونيم
مورد اول اینکه همونطور که گفتم بسته به دانشگاهی که فیزیک میخونین داره من خودم دانشجوی سال اخر فیزیکم که هم نجوم مقدماتی و هم اختر داشتیم
و مطلب دوم اینکه منم جزو این انجمن هاهستم اما بستگی به این داره که بخوای نجوم رو تا چه سطحی ادامه بدی. تو این انجمن های نجوم علاقه مندان نجوم درسطح عالی به صورت منجمان غیرحرفه ای ورزیده هستند که بیشتر به رصد سیاره ای ومطالعه شهابها وبررسی تغییرات ستارگان و... مشغولند.اما کسی که به تحصیل این رشته به طور تخصصی ادامه میده در سطح عالی به صورت منجمان حرفه ایهستند که حوزه فعالیتهاشون در قیاس با یک منجم غیر حرفه ای بسیار گسترده ترست. خیلی خوب که زودتر تو این انجمنها عضو بشین اما باید بدونین اصلا سطح علمی و فعالیتیتون در مقایسه با زمانی که این رشته رو به طور تخصصی ادامه میدین یکی نیست پس باید اول مشخص کنیم تا چه حدی میخوایم و علاقه داریم ادامه بدیم واصلا بحث مدرک نیست...
من چيزي غير از اين گفتمghanbariجان.....نگفتم از الان شروع كنه تا وقتي رفت دانشگاه بهتر بتونه ادامه بده؟؟؟؟؟؟ مسلما كسي كه تحصيلات دانشگاهي تو اين زمينه داره از نظر تئوري خيلي سطح بالاتري داره نسبت به كسي كه نداره...ولي از نظر عملي و فعاليتهاي رصدي مي تونن هم سطح باشن....در هر صورت دوست عزيز اميدوارم موفق باشيد smile124

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

sama-1990 نوشته شده:هم نجوم مقدماتی و هم اختر داشتیم
براس كارشناسي چه كتاب هايي مي خونين؟ نويسنده؟
sama-1990 نوشته شده:حوزه فعالیتهاشون در قیاس با یک منجم غیر حرفه ای بسیار گسترده ترست.
يك منجم حرفه اي چيكار مي تونه بكنه كه يك منجم غير حرفه اي از پسش بر نمياد؟

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

mamy72 نوشته شده:يك منجم حرفه اي چيكار مي تونه بكنه كه يك منجم غير حرفه اي از پسش بر نمياد؟
با سلام

دوست عزیز اصلا بحث روی ، از پس بر آمدن نیست... هر کس با علاقه و انگیزه در یک چهار چوب درست دنبالش رو بگیره حتما از پسش بر میاد... فقط بحثی که دوستمون مطرح کردن اینه که:
منجم اماتور مثل یک دریاچه ی پهناور می ماند که از همه چیز با خبره اما سطحی ،که این دلیل بر بی ارزش بودن نیست ...(با تلاش منجم های اماتور خیلی چیز ها کشف شد: دنباله دارها ،بررسی خیلی از گرفت هاو خیلی کارهای دیگه که خودش یک بخش به خصوص از تالار نجومه این سایته... ) ولی یک منجم حرفه ای یک چاه عمیق که در شاخه ای از نجوم اطلاعاتی اساسی تر داره و (همین جاست که چقدر برای فرد مهمه عمق قضیه رو بیرون بکشه )چون خیلی ریز و علمی با فرمول های حاکم، اون ها رو خونده و کارهایی تخصصی تر در همکاری ساخت ایستگاه فضایی، فضا پیما، بررسی طیف های ستاره ای و اماده کردن بسیاری از مبانی ای که ما منجمان اماتور ازون استفاده می کنیم.... در واقع هر کس کار خودش رو می کنه... (یک سری دروس و کارها در حیطه ی حرفه ای هاست و یک سری مطالعات و فعالیت ها هم در حیطه ی اماتور هاست و هر دو ارزشمند و کاربردی :در کشف و علم و زندگی شخصی)

نا گفته نماند که : بحث دریاچه و عمق و چاه... برای افراد اماتور(منظور از اماتور، شیفته هست نه تازه کار) و حرفه ای کم و زیاد داره ، به طور کل گفتیم.

پیشنهاد می کنم در مورد انتخاب انجمن هم نهایت دقت رو کنید... متاسفانه تعداد زیادی(نمی گم همشون) از انجمن های خصوصی و نیمه خصوصی هدف رو فراموش می کنند...

موفق باشید smile072
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

اين چيزي كه شما گفتيد مربوط به يك جامعه آرماني نجومي است نه جامعه ايراني كه انجمن نجومش اصلا نميدونه مسئولين ساخت بزرگترين پروژه نجومي طي چند صد سال آخرين كي اند !!!
اين بحث در مورد تحصيل در نجوم در ايران بود ... جايي كه كسي مثل بابك امين تفرشي تفرشي ترجيح ميده منجم آماتور باشه و دانشگاه رو بعد از چند ترم رها مي كنه ! ... و جايي كه دكتر ثبوتي رو از دانشگاهي كه براش هركاري مي تونست كرد بيرون مي كنند !!
تو ايران بجه هاي المپياد نجوم و فيزيك خيلي خيلي خيلي بيشتر از طيف وسيعي از دانشجو هاي فيزيك مي تونن محاسبه كنند و كار هايي رو كه اون ها انجام ميدن انجام بدن با اينكه اكثرشون به رشته اي غير از فيزيك براي ادامه تحصيل ميرن

نمي دونم چه قدر در جريان جرايد هستيد! ... برنده اولين دوره مسابقه ثبوتي آقاي بابايي از مدرسين انجمن ماست و به قول خودشون از شيفتگان آسمان اند (فكر كنم كلمه بهتري نسبت به منجم آماتور باشه) ايشون با مهندسي معكوس هم خط كننده هايي ساختند كه از نمونه اصلي اش دقيق تره و خطاي چند ميلي متري نمونه هاي اوريون رو نداره ! ... ايشون يك منجم آماتور اند و دستاوردشون كاملا حرفه اي است !

تو ايران يك منجم حرفه اي چيكار ميتونه بكنه كه يك منجم حرفه اي از پسش بر نمياد؟
اصلا كي گفته كه منجم حرفه اي رو بايد كسي كه تحصيلات دانشگاهي داره تعريف كرد؟

sama-1990

پست توسط sama-1990 »

mamy72 نوشته شده:
sama-1990 نوشته شده:حوزه فعالیتهاشون در قیاس با یک منجم غیر حرفه ای بسیار گسترده ترست.
بهتره يك بار ديگه بحثو مرور كني چون اينا گفته هاي من نيست smile032 ... نظر من از همون ابتداي بحث اين بود كه موفقيت در رشته نجوم ربطي به تحصيلات دانشگاهي در اين زمينه نداره همونطور كه قبلا توضيح دادم و نيازي به تكرار نميبينم... من هنوز واحد نجوممو برنداشتم ولي منبعمونم مي پرسم ميگم بهتون.

نمایه کاربر
mamy72

پست توسط mamy72 »

sama-1990 نوشته شده:
mamy72 نوشته شده:
بهتره يك بار ديگه بحثو مرور كني چون اينا گفته هاي من نيست smile032 ... نظر من از همون ابتداي بحث اين بود كه موفقيت در رشته نجوم ربطي به تحصيلات دانشگاهي در اين زمينه نداره همونطور كه قبلا توضيح دادم و نيازي به تكرار نميبينم... من هنوز واحد نجوممو برنداشتم ولي منبعمونم مي پرسم ميگم بهتون.
استباه نقل شد ... smile072

aniabbasi

پست توسط aniabbasi »

سلام دوستان

من ازتون راهنمایی میخوام

من دو تا لیسانس دارم و مسیر شغلیم مشخصه فقط به خاطر علاقه دوست دارم تو نجوم تخصص داشته باشم عاشق درس خوندن هستم و با گرفتن لیسانس سوم مشکلی ندارم

میشه راهنمایی کنید به نظر شما دوستان من شروع کنم تو مقطه لیسانس فیزیک بخونم تا به نجوم برسم یا مستقیم وارد ارشد بشم و اطلاعاتم رو تو انجمن ها و مطالعات مترفه افزایش بدم؟

نمایه کاربر
elyas.M

نام: هوپا

سپاس: 2

پست توسط elyas.M »

سوال :رشته های نجوم بازار کارش چیه؟
من خیلی نجوم رو دوست دارم اما برام مهمه که مدرک دانشگاهیم بتونه یه زندگی خوب برام ایجاد کنه
God does not play dice gods chess have been be arranged before god just trying to keep us understood that we must do the best movs to not be a looser
Im a king who left his army to be the best but out of the world is no where to be a great winer

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

elyas.M نوشته شده:سوال :رشته های نجوم بازار کارش چیه؟
من خیلی نجوم رو دوست دارم اما برام مهمه که مدرک دانشگاهیم بتونه یه زندگی خوب برام ایجاد کنه

اینجا زیاد بازار کار نداره نهایتا تدریس کنی حالا چه به عنوان استاد دانشگاه یا به عنوان یک شغل غیر دولتی. ایران رصدخانه ی زیادی نداره بع عبارت دیگه رصدخانه خاصی نداره . شما اگر میخوای در این رشته موفق باشی بهتره مطالعه وسیعی داشته باشی و همیشه بروز باشی.نمیتونی اینور به عنوان یک شغل اینده دار که زندگی شما تضمین کنه نگاه کنی. اگر این قدرت دارید که خارج از کشور به تحصیل مشغول بشید میتونید روش حساب باز کنید که حداقل به عنوان پرسنل رصدخانه بگیرنتون.

Arefeh۷۸

پست توسط Arefeh۷۸ »

من دانش آموز رشته ریاضی سوم دبیرستان هستم‌.با شرایط نجوم آشنایی کافی ندارم .اما با اطلاعات کلی که از بعضی رشته ها دارم به این رشته علاقه پیدا کردم.بازار کار(نه درآمد)از جهت این که رشته ای آینده شغلی خوبی برای دختران داشته باشه برام مهمه همچنین درسای مفهومی رو مثل شیمی و فیزیک و ریاضی دوست دارم میخوام هرچه زود تر مسیر تحصیلیم مشخص شه چون زمان زیادی ندارم بسیار ممنون میشم اگر باراهنمایی،پیشنهاد،یا معرفی سایت معتبر یا کتاب به من کمک کنید چون مشاوره های مدرسه ابدا به درد نمیخوره کمک گرفتن از دانشجوهای باتجربه رو ترجیح میدم با تشکر smile026

ارسال پست