نجوم از اول...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

Re: نجوم از اول...

پست توسط اماتور »

برای یاد گیری نجوم و قبل از شروع اینجور مباحث لازمه که یکسری مولفه هایی رو قبلش یاد داشته باشن ( نجوم کروی )
از شمال و جنوب و بعد و میل و درجه و قوس گرفته تا تعاریف و شناخت مقدماتی رو اجرام و گرانش و .... تو مرحله اول فقط
باید افکار طرف رو با این مولفه های ابتدایی و ضروری نجوم اشنا کرد. حالا هرچقدم که ابتدایی و پیش پا افتاده باشه یا اصلا
یاد داشتهباشن مهم اینه که برای شروع یاد گیری نجوم مجبوره اینارو بدونه چون اگه ندونه بدون شکی در مراحل بالاتر به
مشکل فهم و درک موضوعات برخورد میکنه.وقتی این مرحله اول رو گذروندید اونوقت تازه شماها میتونید وارد سامانه
خورشیدی بشید بعدش اونوقت میتونید اجزای سامانه رو انالیز کنید. چنتا سیاره اتمسفراشون چطوره فاصله ها قمرا و...
مرحله به مرحله. شما نمیتونید یعنی اصن علم نجوم این اجازه رو به شما نمیده که بدون اطلاعات واردش بشی چون
به طور حتم به مشکل برخورد میکنید. مثال میزنم : وقتی کلاس اول ابتدایی هستیم مارو اول با حروف اشنا میکنن اول با
واژه های مقدماتی و مثل بابا اب و ... نمیان اول بسم الله چارتا جمله سنگین بهمون بگن .هیچ عجله ای نیست که بخوایم
یدفه از سامانه خورشیدی شرو کنیم. برای یاد گیری باید از روی اصولش برید جلو به قول معروف از 0 تا 100
هراینه این روش کاری و نظر منه بازم هرجور خودتون صلاح میدونید

Andishe

پست توسط Andishe »

ببخشید من یک سوال دارم. مبحث سیاهچاله به فیزیک کوانتوم هم مربوط میشه یا به یک مبحث دیگه مثل کیهان شناسی اخترفیزیک؟ شاید سوالم کمی مسخره به نظر بیاد ولی واقعا هیچ اطلاعی ندارم.
من خودم به یک سری مطالبی که توی اینترنت خوندم فوق العاده علاقه مند شدم ، گشتم ببینم به چی مربوط میشن دیدم به فیزیک کوانتوم مربوط میشن....مثل بعد زمان و مکان و جهان موازی و از این چیزها.
از طرفی هم به مباحثی مثل سیاهچاله ها شدیدا علاقه دارم. حالا می خوام بدونم اگر بخوام کار کنم و از پایه بیام بالا و به تمرکز روی مبحث سیاهچاله ها بپردازم آیا از فیزیک کوانتوم فاصله میگیرم و باید گرایش جدایی رو دنبال کنم مثل نجوم؟ یا نه به همون فیزیک کوانتوم مربوط میشه؟ یا ادغامی از فیزیک کوانتوم و چیز دیگست؟

مطلب دیگه اینکه همون طوری که گفتم خیلی به مبحث سیاهچاله ها علاقه دارم. می دونم که باید برگردم عقب از پایه شروع کنم. حالا از دوستان کسی میتونه راهنماییم کنه از کجا دقیقا شروع کنم؟ فکر کنم بهتره که دوباره از منظومه ی شمسی شروع کنم که دقیقا از اول با همه ی اطلاعات ریز اولیه و مقدماتی آشنا بشم و یه یادآوری بشه. کدوم یکی از دوستان حاضره که قدم به قدم منو راهنمایی کنه و هر سوالی که داشتم ازشون بپرسم تا جواب بدن؟ اینم ذکر کنم که رشتم انسانی بوده و خودم دانشجوی سال آخر کارشناسی علوم سیاسی هستم اما می خوام به صورت خودخوان به مطالعه درمورد سیاهچاله ها بپردازم.

هر کدوم از دوستان که منو قدم به قدم راهنمایی کنن حکم استادی به گردن من دارن و ازشون بسیار سپاسگزارم.
من عاشق فیزیک ، نجوم ، سیاهچاله و علم انیشتینی هستم!!!

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

سیاهچاله مبحثی که هم به کوانتوم مربوط میشه و هم کیهانشناسی

ببین به نظر من تو از 0 شرو کن تا الی ... .چون باور کن نمیتونی بدون دانش اولیه و مقدماتی بری جلو وگرنه کم میاری

خیلی راحت از 0 شرو کن. هراینه اینم بگم که مبحث سیاهچاله دیگه رُس کشه smile034 من به تو میگم از پایه شرو کن

Andishe

پست توسط Andishe »

از 0 یعنی همون منظومه ی شمسی دیگه نه؟!

فرق اختر فیزیک با کیهان شناسی چیه؟ منظورم اینه که کدومشون زیرمجموعه و گرایش اون یکیه؟ یا از هم جدا هستن؟

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

Andishe نوشته شده:از 0 یعنی همون منظومه ی شمسی دیگه نه؟!

فرق اختر فیزیک با کیهان شناسی چیه؟ منظورم اینه که کدومشون زیرمجموعه و گرایش اون یکیه؟ یا از هم جدا هستن؟
شما با مقدمات نجوم اشنا هستید؟ اگر اشنا هستید که میتونید بله از همین سامانه شرو کنید. و مرحله به مرحله جلو برید.

عجله نکنید و مطالعه تونو زیاد کنید و به چارتا کتاب فارسی هم محدود نکنید. ( مطالعه باز ) و همینطور پیشنهاد میکنم اگر زبانتون

ضعیفه قوی کنید چون فوق العاده یعنی بی نهایت کمکتون میکنه

در مورد فرق اون دوتا ببین مکمل همن. نمیتونی کیهانشناسی و اخترفیزیک رو از هم جدا کنی مثل الکترو مغناطیس. کیهانشناسی

در کنارش کلی محاسباته منتها هراینه تو اخترفیزیک بیشتر رو محاسبات کار میکنن تا جستجو.

Andishe

پست توسط Andishe »

ممنون از توضیحاتتون.
زبانم قویه و تقریبا مشکلی ندارم ، البته دارم قوی ترش هم می کنم.
منظورتون از مقدمات علم نجوم چیه؟ مگه مقدمه اش از همین منظومه ی شمسی و خورشید و سیاراتش شروع نمیشه؟!!

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

Andishe نوشته شده:ممنون از توضیحاتتون.
زبانم قویه و تقریبا مشکلی ندارم ، البته دارم قوی ترش هم می کنم.
منظورتون از مقدمات علم نجوم چیه؟ مگه مقدمه اش از همین منظومه ی شمسی و خورشید و سیاراتش شروع نمیشه؟!!
منظورم از مقدمات , چیزای ابتدایی نجوم - چنتا پست بالاتر گفتم. نه از اونا شرو نمیشه از نجوم کروی و قدری جغرافیا شرو میشه

اگر زبانت خوبه تو مراحل بالاتر برای بیشتر کردن اطالاعات خودتون مجبورید که متون تخصصی به زبان اصلی بخونید. به معنی واقعی

مفیده تا جایی که میتونید زبانتونو خوب کنید.

Andishe

پست توسط Andishe »

خب این چیزهای مقدماتی که توی چند تا پست بالاتر ازشون اسم بردید.......( نجوم کروی )از شمال و جنوب و بعد و میل و درجه و قوس گرفته تا تعاریف و شناخت مقدماتی رو اجرام و گرانش...رو اگر دونه دونشونو توی گوگل سرچ کنم خوبه؟ یا باید کتاب خاصی بخونم؟

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

Andishe نوشته شده:خب این چیزهای مقدماتی که توی چند تا پست بالاتر ازشون اسم بردید.......( نجوم کروی )از شمال و جنوب و بعد و میل و درجه و قوس گرفته تا تعاریف و شناخت مقدماتی رو اجرام و گرانش...رو اگر دونه دونشونو توی گوگل سرچ کنم خوبه؟ یا باید کتاب خاصی بخونم؟
ببینید مهم نیست که از کجا باشه مهم اینه که یاد بگیرید. حالا میخواد تو نت باشه - مجله باشه - کتاب باشه و یا ... اصلا مهم نیست.

خلاصه بگم اگر واقعا میخواید نجوم رو یاد بگیرید و رو یه مبحثیش کار کنید باید زحمت بکشید.مثل دیکته!تا زمانی که با حروف اشنا نشده

باشید شما نمیتونی واژه ها و جمله هارو بخونی. نحوه کاربردشونم یاد بگیرید که مثلا ثانیه قوسی ترازش تو چه محدوده هایی کاربرد داره

کتاب خاص هم مممممم smile073 اولا که اصن کتاب خاصی نداریم اینو بگم . شما تنها به کتاب اکتفا نکن .اینایی که میگم هم بخون هم نگا

کن : + کتاب - +مجله - + مقاله - بروشور - مستند - اخبار - pdf - پاورپوینت - سایتای نجومی

اونایی که کنارشون مثبت گذاشتم یعنی الکترونیکی شم بخون

Andishe

پست توسط Andishe »

سپاسگذار از راهنمایی هاتون. همین کارو میکنم تا ببینم قدم بعدیش چیه.

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

هندسه ی اجرام یابی

هندسه ی اجرام یابی در واقع یکی از روشهای جرم پیدا کردن یا به عبارت دیگه نوعی ادرس دادن. تو این روش ما از مختصات درجه – ثانیه و ساعت و یا طول و عرض جغرافیایی استفاده نمیکنیم در عوض ما به نوعی از هندسه استفاده میکنیم. بعضی از دوستانی که حالا میخوان جرمی پیدا کنن چه از تازه وارد ها و چه از کار کشته های نجوم ( اماتوری ) یاد ندارن که از پارامترایی که در مکان یابی یک جرم استفاده میشه رو استفاده کنن یا راحت تر بگم بلد نیستن یا نمیدونن چیه! مسلما برای اشخاصی که سال های زیادیه که دارن نجوم کار میکنن بعیده. هندسه ی اجرام یابی به ما کمک میکنه تا به کمک اجرام دیگه جرم مورد نظرمون رو پیدا کنیم . هرآینه لازم به ذکره که اجرام رو قدری بشناسید تا نیاید هرجرمی که گیرتون میاد رو استفاده کنید وگرنه به مشکل جدی برخورد میکنید .به کمک خطوط ما اجرامی ( نه هر جرمی فقط اجرام پرنور یا مشخص شده ) که نزدیک به جرم مورد نظر هست رو بهم متصل و به راحتی میتونیم موقعیت جرم مورد نظر رو نسبت به ضلع یا نقاط شکلمون پیدا کنیم. برای مثال سحابی رز .این سحابی پیدا کردنش اگر سامانه گوتو نباشه قدری میتونه مشکل باشه چراکه مثل اوریون تابشی از خودش نداره و دیده نمیشه ( جز با فیلتر ). خب ما این جرم رو میتونیم با کمک طول و عرض جغرافیایی پیدا کنیم اما همونطور که گفتم خیلی از دوستان یاد ندارن. این روش میتونه به دوستان کمک کنه و خیلی راحت میتونن اجرام مورد نظرشون رو پیدا کنن. به شخصه تو این روش خیلی هم اشکال هندسی ندیدم و اکثرا شکل هندسی حالا به اون صورتی نداشتن اما خب اینطور اسم گرفته. این روش هم الگوییه و هم شخصیه. هرآینه اگر صور فلکی رو یاد داشته باشید زیاد نیازی به این تکنیک نیست

تصویر

در نگاره ی بالا به کمک دو جرم سحابی رز رو پیدا کردیم. سحابی اوریون و ستاره ی بتلجیوز. همونطور که ملاحظه میکنید از اوریون به بتلجیوز وصل کنید و با زاویه نسبتا قائم به سمت شرق بتلجیوز خطی سحابی مورد نظر بکشید و مجددا از سحابی رز به اوریون. شما میتونید این عمل روی نقشه های اسمان انجام بدید و در کارگاه استفاده و جرم مورد نظرتون پیدا کنید. در نهایت این روش جدا از فوایدش مضرات خودشم داره و باعث تنبلی شخص در یادگیری مبانی نجوم میشه.

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

همیشه با حساب و کتاب برید رصد. قبل از اینکه رصدو شروع کنید تنها به فکره تلسکوپو - دوچشمیو - چطوری نگاه کنمو - چیو نگاه
کنمو اینا نباشید. خدمتتون عرض کنم که قبل از رصد یکسری پارامترایی برای خوده رصد هست اگر برنامه خارج از شهر مثلا قراره
کمپ زده بشه این پارامترا بیشتر و اگر قراره روی پشته بوم یجای نزدیکی باشه عکسش. اول از همه باید جاتونو مشخص کنید - بیابون جنگل شهر و ...فعلا کاری با این مسئله جا و مکانش نداریم تمرکزمون روی مبحث رصده.

خب تمام اینا فرض مشخص شد حالا نوبت به اسمان میرسه که من ایا بلدم موقعیت اجرامو تشخیص بدم؟ ایا شمال جنوب رو یاد
دارم؟ایا صور فلکیو میشناسم که بدونم روی سرم چه اجرامیه؟ درجه به ما کمک میکنه تا اجرام رو راحت تر پیدا کنیم.اول از همه از صور فلکی شروع میکنیم . صور فلکی جمعی از ستاره ها هستن که گذشتگان ما روی اونا اسم و ... گذاشتن و افسانه های جالبی هم در موردشون هست.خوده صورفلکی دقیقا مثل یه ادرس عمل میکنه که فلان جرمی تو اسمون هست. مثلا سحابی اوریون. هر وقت که
ما صورت فلکی جبار رو در اسمان ببینیم این نشان دهنده ی اینه که اوریون هم در اسمان حضور داره و میتونیم رصدش کنیم. اگر
دانشی در زمینه صور فلکی نداشته باشید به هیچ عنوان نمیتونید اجرام یابی کنی. اینو مطمئن باشید. پس همیشه یه نقشه اسمان همراهتونم داشته باشید که زیاد به مشکل برخورد نکنید.

بعد از این شما باید بدونی که فلان ستاره یا صورت فلکی کی طلوع میکنه کی غروب میکنه. که نیاید پیش خودتون بگید اره من میخوام
امشب ذات الکرسی رو ببینم بعلاوه اجرامش. بدون هیچ حسابو کتابی پا میشید میرید در نهایت میبینید که غروب کرده یا انقد به افق
نزدیک شده که دیگه فایده ای نداره. برای اینکه ازین حالت جلوگیری شه شما میتونید با کمک نرم افزاری نجومی از استلاریوم تا اسکای چارت و غیره استفاده و محاسبه کنید

برای مقیاس درجه از ماه شروع میکنیم. قطر ماه در حالت تمام چیزی حدوده 0.5 درجه. یعنی وقتی ماه تمام رو میبینید دارید تقریبا 0.5 درجه از اسمان رو میبینید. خب ما حالا میخوایم درجه گیری کنیم اونم با کمک دستامون. همینطور که در نگاره مشخصه به راحتی شما میتونید از 0.5 تا 25 درجه رو با کمک دستاتون حساب کنید. مثلا میگن از ماه 10 درجه به سمت غرب فلان جرمه یا 40 درجه شمال وگا
فلان چیزه. که از چپو راستو بالا و پایین هم استفاده میکنن

تصویر

نگاره به شدت واضح و نیازی به توضیح نمیبینم ولی اگر خواستید توضیح هم میدم

شماها با همین چند مورد میتونید رصده کاربردی داشته باشین . عرضم به حضور دوستانی که منجم هست و رصد میرن ببینید هدف
از رصد ,رصد کردن نیست هدف درست رصد کردنه. اصول و از روی قاعده باید پیش رفت چه تو مکان یابی و چه تو اجرام یابی

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

خب من یه چیزای کاربردی و کلی در مورد مکان یابی ( مکان رصد ) نوع تغذیه براتون میگم بهتره که عمل کنید.

قبل از حرکت مسلما ما یه مکانی رو باید برای برنامه ای که در نظر دارید انتخاب کنید. دشت - کوه ( کوه های اطراف شهر ) - کوهستان
- جنگل - پشت بام و حیاط. اولین اولویت دوستان یا کسایی که خیلی رصد نمیرنو اینا در مورد مکان با صفا بودنشه. تفریحی باشه -
خوش اب و هوا - نه خیلی سرد نه خیلی گرم خلاصه سواحل هاوایی میخوان. ولی پارامترای دوستان منجم زمین تا اسمان فرق داره.
داشتن افق - قدر بالا - فشار هوا - داشتن چشمه و هیزم - ساعتای کارگاهی - فیلتر قرمز - زیر نظر داشتن اب و هوا تا 3 روز اینده - مواد غذایی و پوشش درست, یسری جزییات حالا شخصی دیگه

قدر بالا

شماها وقتی اون مکان مورد نظرتونو انتخاب میکنید میگید فلان جا برید اینو هم باید حساب کنید که اصلا اسمان اونجا تا چه قدری رو
برامون نشون میده ( قدر ستاره = میزان درخشش ستاره = هرچی درخشش بیشتر باشه رقم کمتره مثلا 1 یا 0.75 تا منفی
درخشش کمتر = با رقم بیشتر مثلا 2-3-4 به بال
ا ). مثلا اسمان کوهستان اسمان فوق العاده ایه خصوصا اگر ارتفاع بالای 2000 متر
باشه که میتونید ستاره هایی تا قدره 7 رو تماشا کنید. اسمان کویر نه هیچ وقت به خوبیه اسمان کوهستان نمیرسه .اسمان کویر
همراه با غباره. من بیابون لوت بودم - دشت کویر بودم - یزد بودم - امیدیه خوزستان بودم خیلی جاها بودم اما اسمان هیچکدومشون به
خوبیه اسمان ارتفاعات درازنو و رشته کوه های گاوکشان ( قلش = معروف به کهکشان ) استان گلستان نبود.

خیلی از دوستان روی پشت بوم توی حیاط میذارن و از تلسکوپ یا دوچشمی هاشون استفاده میکنن. اسمانی که به نور و عوامل
شهری الوده باشه از کاربرد اون ابزارتون رسما کم میکنه. به طوریکه اگر قرار باشه با دوچشمی 15x70 ده تا ستاره ریزو درشت ببینید
میشه 2 یا 3 تا ستاره. پس اون مکان ما بیشترین نقش رو در رصد اسمان داره.هرآینه اسمان خونه ها باهم فرق داره مثلا حیاط خونه
ما ,من تا قدره 4 رو میتونم رصد کنم ولی ساختمونای کناریمون همچین اسمانی ندارنن! smile039 پس مکان خیلی مهمه و اگر
الوده باشه شماها اصن برید با هابل رصد کنید بازم نمیتونید

افق : خب داشتن افق خیلی مهمه. شما حداقل از 10 تا 15 درجه اسمان بالای افق رو باید داشته باشین تا اسمان نسبتا
بیشتر رو بتونید زیر نظر بگیرید چون یسری از اجرام نزدیک خورشیدن و فقط موقع طلوع دیده میشن مثل ناهید .

فشار هوا :همونطور که همتون میدونید کم شدن فشار هوا چه عواقبی داره. وقتی به ارتفاعات بالاتر میرید هیچ وقت اینطور فکر نکنید که اره بریم 4000 تا اونجا اسمونش بهتره نه! اصلا همچین فکر نکنید. فشار هوا کم بشه الو از همه سرگیجه میوفتید خصوصا اگر
عادت نداشته باشید - تنگی نفس میوفتید - بی حس میشید ضربان قلبتون به شدت بالا میره طوریکه به راحتی حسش میکنید -با
همین چنتا مورد شما زمین گیر و احتمال بیهوش شدنتون میره بالا. پس همینطوری ارتفاعات نرید همون 1500 نهایتا 2000 تا
براتون کفایت میکنه

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

چشمه و هیزم: مکان جنگلی یا کوهستانی که در نظر گرفتید سعی کنید حتما این دو مورد رو داشته باشه. و نیازی به توضیح
نیست

ساعات کارگاهی : این مورد بیشتر برای برنامه هایی که هدف داره و تایمای خاصی از شب رو برای کار چه از برنامه های
عکاسی نجومی و چه رصد تنظیم میکنن نه برای رصدای تفریحی. هراینه تفریحی هم برنامه داره.

فیلتر قرمز : این موردیه که میشه گفت اکثرا فراموش میکنن یا میگن ای بابا مگه میخواد چی بشه!! نور قرمز تنها نوریه که
چشم رو ازار نمیده و باعث تنگیه مردمک و مانع رصد نمیشه. اغلب شاهد این همستیم که دوستان از نور سفید استفاده
میکنن نور سفید نه تنها باعث میشه که مردمک چشم به کوچیکترین حد ممکنش برسه بلکه باعث میشه تا یه هاله ی سفید با
مرکز درخشان جلوی دیدمون بیاد و رسما رصد رو تا 1 ساعت بعد برامون نابود کنه. مردمک حدود 1 ساعت و نیم طول میکشه
تا به باز ترین اندازه خودش برسه پس خرابش نکنید!

زیر نظر داشتن شرایط جوی : قبل از برنامه ریزیه رصد که به دیگران اینا خبر بدید اول از همه شرایط جوی از 3 تا یک هفته ی اینده
رو چک کنید . حتی روزه حرکت هم باز شرایط جوی رو چک کنید

مواد غذایی : یکی از عادتای بد اینه که غذای درستی همراه خودشون نمیارن. چیپس - پفک - ترشک مُرشک و همبرگر
و ازین قبیل. برنامه های رصدی همونطور که گفتم در مناطق کوستانی - بیابانی و ... برگزار میشه و میشه گفت یکسره باید
بیدار موند. در رصد تحرک زیاد - ایستادن زیاد - هوای سرد - ابزار نسبتا سنگین ( مثل دو چشمی ) - بیدار بودن زیاد این عوامل
باعث میشه که بدن به افت انرژی وحشتناکی گرفتار بشه .بطوریکه اصلا دیگه طاقت ایستادن براتون نمیمونه - ضعف میکنید
لرزش اندام میوفتید. برای همین بهتره که خوراکیایی مثل خرما - ساقه طلایی - سبزی - نون - سوسیس یا کالباس ( بدون نون)
-غذای خونگی مثلا کتلت - مواد کنسروی مثلا لوبیا استفاده کنید. این مواد انرژی لازمو به بدنتون میرسونه

پوشش : منظور پوشش اسلامی نیست smile039 هرآینه تو رصدای رسمی همکارا باید رعایت کنن
اره. خدمتتون عرض کنم که بازم مسله ی کوهستان و مناطق بیابانی وسط میاد. تو این جور مناطق برعکس روز که یه هوای خیلی
رمانتیک و ردیفی داره شب ها فوق العاده سرد میشه خصوصا وقتی که هوا گرگ و میشه. به شدت سرد میشه. ما طی سالیان به
دوستان زیادی میگفتیم کاپشن بیارید - دستکش بیارید - کلا - پوشش بادگیر و .... خیلیا گوش نمیکردنو یخ میکردن در نهایت مجبور
میشدیم که از لباساس خودمون بهشون بدیم. پوشش بادگیر خیلی مهمه و مانع نفوذ باد به داخل لباس میشه

نمایه کاربر
اماتور

تماس:

پست توسط اماتور »

نوشیدنی

نوشیدنی ببینید هیچ وقت نوشابه مصرف نکنید. من خلاصه توضیح میدم دیگه تو مباحث موادشون نمیرم. نوشابه چیزی جز ضرر نداره
تمام شد رفت. بجاش سعی کنید از دلستر یا ازین قبیل استفاده کنید. دلستر ادمو سرحال نگه میداره نمیذاره خواب برید. برای همین
تو برنامه های استهلال اگر رفتید اگر شب موندگار بودید حتما از اینجور نوشیدنی ها استفاده کنید. مخصوصا وقتی که نیمه های شب
میرسه ادم مغزش خسته میشه چون کارای قطبی کردن و استهلال یخورده خسته کننده. خدمتتون عرض کنم که از دوغ اصلا استفاده
نکنید چون دوغ بشدت خواب اوره. دوغ رو بخورید سنگین و سریعا خواب الوده میشید

و اینکه تو هوای سرد هیچ وقت از نوشیدنی گرم استفاده نکنید. اکثرا دیدین دیگه سریع داداش اره یه چایی داغ بریز حالمون جا بیاد ...
واقعا هم جا میاد برای اینکه نوشیدنی گرم توی هوای سرد باعث میشه که فشارتون بیاد پایین و بدتر یخ کنید. سعی کنید نوشیدنی
گرم رو زمانی بخورید که دوره اتیش جمع شدید بدنتون نسبتا گرم شده و ایجاد مشکلی نمیکنه.

پیشنهاد من به دوستان اینه که میتونن از بِه لیمو هم استفاده کنن. یه گیاهی که مثل چایی خشکش میکنن یا تازه شو دم میکنن.
این گیاه خیلی ارامش بخشه و مزه ی تقریبا لیمو و ترشی میزنه. و باید با خوده چای مخلوط کنید. حالا بعضیام خالص میخورن.
چای پونه هم خیلی عالیه عطره فوق العادیه داره و ادمو سرحال میاره.

ارسال پست