اصطکاک چگونه انرژی گرمایی تولید میکند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

dusty

سپاس: 327

Re: اصطکاک چگونه انرژی گرمایی تولید میکند؟

پست توسط dusty »

ehsan.m1354 نوشته شده:دوست عزیز ما انرژی را جنبش تعریف کردیم آنهم جنبش ماده و ماده هم یعنی چیزی که ما بتوانیم آن را ادراک کنیم ...

ما دایره، نقطه، مثلث و ... را درک می‌کنیم آیا آنها هم ماده هستند؟
___

انرژی ماهیت هستی نیست.
انرژی رو نمیشه با انگشت نشون داد گفت؛ این انرژیه.
انرژی مفهومیه که از دل ریاضیات بیرون میاد.
ولی خورشید، الکترون و... مفهوم نیستد، ماهیت هستند.

---
البته به نظر من الکترون هم خاصیت دنیاست نه ماهیت.

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:باسلام

اول از اینکه بحث به فلسفه علم می کشه باید بگم ما دو راه داریم یا تکرار کتاب درسی و تعریف های موجود یا بصورت ریشه ای بحث کنیم.
بحث ریشه ای ميشه استنباط و توصیفی که ما از جهان بیرون داریم و این توصیف اول از کانال ادراک و بعد جهان بینی ما از دنیا میگذره. یقینا علتها و پدیده ها از دید یک نفر خداشناس ، عارف ، شیطان پرست، منکر خدا، مادی، دیدگاه نیوتنی، کوانتومی ،نسبیتی و.... فرق می کنه. پس دید ما تعریف ها رو مشخص می کنه. من این قسمت رو بیشتر ادامه نمیدم تا بحث منحرف نشه.

اینکه شما انرژی رو جنبش تعریف می کنید تعریف شما است، اگه شما بخواهید یک تئوری برای خودتان ایجاد کنید مجازید هر اسمی انتخاب و هر تعریفی رو براش نسبت دهید.
ولی وقتی در فضای توافق شده فیزیک جاری بحث می کنیم، میشه همون تعریف کتب درسی که ميگه انرژی یعنی توانایی انجام کار و این مفهوم کلی تر از جنبش هست.

حالا اگه دوست دارین پایه ای بحث کنیم، لطفا نظرتون رو نسبت به اختلاف انرژی جنبشی محاسبه شده توی دو دستگاه بیان کنین.

==============================
با سلام
منظور بنده این نیست که به کتب درسی مراجعه نکنیم منظور من اینست که به کتب درسی اکتفا نکنیم. چون کتب درسی معمولا به شناخته ها می پردازد و به ناشناخته ها (که با بحث و تبادل نظر می توان شاید به شناخته ها رسید) نمی پردازد. همچنین گاهی در این سایت مشاهده می کنم که دوستان جملاتی را از کتب درسی می فرمایند و بعد که با یک سئوال می خواهیم آن را به چالش می کشیم چون پاسخ آن در کتب درسی نیست به مزاج دوستان خوش نمی آید.
در خصوص علت پدیده ها از دید خداشناسان و عارفان و ...... به انجمن مربوطه ارجاع می دهیم که مشتری های زیاد خودش رو داره ولی در اینجا به علت پدیده ها فقط از طریق حواس خودمان بپردازیم.
اینکه انرژی رو جنبش تعریف کردم فقط تعریف بنده نبود میتوانید به تاپیکی که در همین سایت برای تعریف انرژی ایجاد شد و بحث های زیادی هم شد و فکر می کنم اولین نفر هم که این تعریف رو از انرژی داد بنده بودم و دیگران یا تایید کردند و یا سکوت بنده انتقادی در این تعریف در انجا ندیدم اگر شما انتقادی دارین بیان فرمایین.
در خصوص تعریفی که شما از انرژی بعنوان توانایی انجام کار ارائه دادین بهتره اول کار رو تعریف کنین و سپس کاری رو هم برای بنده تعریف کنین که جابجایی ( جنبش) در آن مشاهده نشه.
در خصوص اختلاف انرژی ثبت شده در دو دستگاه هم قبلا نظرم رو بهتون گفتم . اختلاف ثبت شده طبیعیه چون شما برای اندازه گیری واقعی انرژی دو دستگاه باید دستگاه ثابت سومی داشته باشید که به واقعیت نزدیک بشین. وگرنه اگر دو انسان در فضای تهی به هم نزدیک بشن هیچ کدام نمی توانند بفهمند که کدامشون متحرکند و کدام ثابت و یا اگر هر دو متحرکند کدام دارای سرعت بیشتری است.

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

dusty نوشته شده:
ehsan.m1354 نوشته شده:دوست عزیز ما انرژی را جنبش تعریف کردیم آنهم جنبش ماده و ماده هم یعنی چیزی که ما بتوانیم آن را ادراک کنیم ...

___

انرژی ماهیت هستی نیست.
انرژی رو نمیشه با انگشت نشون داد گفت؛ این انرژیه.
ولی خورشید، الکترون و... مفهوم نیستد، ماهیت هستند.

---
البته به نظر من الکترون هم خاصیت دنیاست نه ماهیت.

===================================================

بله دوست عزیز اشکالی که شما فرمودین همه مادی هستن(ادراک کننده نیز مادیست) بهتره بیشتر درباره ادراک توضیح بدم:
حواس پنجگانه ما ورودی های ادراک ما از جهان بیرون هستند و مغز ما علاوه بر ادراک و پردازش اینگونه اطلاعات توانایی ذخیره این اطلاعات را نیز دارد.
تمامی اشکالی که شما فرمودین از خط تشکیل شده اند .
خط نیز از تمایز چیدمان اتمی مولکول ها ( بصورت رنگ) یا از تمایز چگالی مولکولها ( بصورت برجستگی ) بوجود می آید.
از برخورد نور و بازتاب متفاوت طول موجها ( بوسیله تمایز چیدمان اتمی) به چشم ما ( هر چشم دارای حدود 100 میلیون سلول گیرنده بینایی می باشد یعنی چشم ما قادر به تشخیص رزولوشن بیش از 100 مگاپیکسل نمی باشد) مغز ما بوسیله مکانیزمی که هم اکنون مشخص نیست تمایز( تصویر) را در ذهن مجسم می سازد.
خوب حالا روشن شد که ما چگونه این خط مادی ( همینطور اشکال) را مشاهده (درک) می کنیم. شما به هیچ وجه نمی تونید مثلثی را بدون حواس بینایی و لامسه ( این دو حس توانایی درک اشکال را دارند) در ذهن خود مجسم کنید.( البته به شرطی که از اول دارای چنین حس هایی نبوده باشید وگرنه بواسطه وجود حافظه مادی می توانید تصور کنید) حتی نمی توانید بدون وجود ماده مثلثی را بکشید. جالبه بدونین یک کور مادرزاد هیچ گاه هنگامی که خواب می بیند نمی تواند خواب بینایی ببیند و فقط خواب چهار حس دیگر خود را می بیند.
در خصوص مفهوم و ماهیت اول تعریف دقیقی از این دو ارائه بفرمایین تا بحث کنیم

خیلی عالیه که شما توانایی دریافت انرژی از ریاضیات دارین بنظر من اگه شما بتونین از یک کتاب ریاضی انرژی برای این مملکت آزاد کنید شما نابغه قرن خواهید بود و میلیاردها آدم را از آلودگی حاصل از انرژی های فسیلی با استفاده از انرژی پاک ریاضیات نجات خواهید داد.

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

باسلام

تعریف انرژی بصورت توانایی انجام کار ؛ تعریف من نیست - تعریف رسمی فیزیکی است که در کتب و سایتهای مرجع فارسی و لاتین میتونین ببینین.
تعریفی که شما بصورت جنبش بیان می کنین و حالا عده ایی از دوستان قبول کردن و عده ایی سکوت ؛ دلیل بر این نیست که این تعریف کامل و توافقی انرژی باشد.

در خصوص اختلاف انرژی ثبت شده در دو دستگاه هم قبلا نظرم رو بهتون گفتم . اختلاف ثبت شده طبیعیه چون شما برای اندازه گیری واقعی انرژی دو دستگاه باید دستگاه ثابت سومی داشته باشید که به واقعیت نزدیک بشین. وگرنه اگر دو انسان در فضای تهی به هم نزدیک بشن هیچ کدام نمی توانند بفهمند که کدامشون متحرکند و کدام ثابت و یا اگر هر دو متحرکند کدام دارای سرعت بیشتری است.

ملاک شما از واقعی تر بودن دستگاه چیه؟ یعنی دستگاهی وجود دارد که نسبت به بقیه ارجحیت داره؟ یعنی باید با نسبیت انشتین خداحافظی کنیم؟ که می گفت همه دستگاهها که باسرعت ثابت نسبت به هم حرکت می کنن هم ارز هستن.

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

تعریف انرژی بصورت توانایی انجام کار ؛ تعریف من نیست - تعریف رسمی فیزیکی است که در کتب و سایتهای مرجع فارسی و لاتین میتونین ببینین.
تعریفی که شما بصورت جنبش بیان می کنین و حالا عده ایی از دوستان قبول کردن و عده ایی سکوت ؛ دلیل بر این نیست که این تعریف کامل و توافقی انرژی باشد.

ملاک شما از واقعی تر بودن دستگاه چیه؟ یعنی دستگاهی وجود دارد که نسبت به بقیه ارجحیت داره؟ یعنی باید با نسبیت انشتین خداحافظی کنیم؟ که می گفت همه دستگاهها که باسرعت ثابت نسبت به هم حرکت می کنن هم ارز هستن.

=================================================================

من بارها گفتم اگر قرار باشه فقط جواب توی کتاب رو اینجا بیاوریم [color=#FF4000]بدون بحث و ارائه پاسخ شنوندگان دیگر نیازی به این سایت نیست. منظور من اینکه بنده بر اساس این تعریفی که شما از انرژی فرمودین ( حالا فرقی نمی کنه مال کیه) سئوالی را مطرح کردم که این کاری رو که شما در این تعریف بکار بردین تعریف کنین که هنوز تعریفی رو ارائه نکردین

[/quote]
من اسمی از واقعی تر بودن دستگاه نبردم من از واقعی تر بودن واقعیت سخن گفتم و در سنوات قبل هم راجع به اینکه ما پنداری از حقیقت رو درک می کنیم نه همه حقیقت را سخت گفتم
نسبیت انیشتین هم در اینجا حرف من را می زند . نسبیت یعنی نسبت به چیز دیگر یعنی شما از دید ناظرهای متفاوت ( دستگاههای مختصات متفاوت ) ادراک متفاوتی خواهید داشت. فرض کنید شما در قطار متحرکی که فاقد هر گونه لرزشی است بدنیا میاین و از قطار و نحوه حرکت آن چیزی نمی دونین شما هیچگاه نمی تونین بفهمین که شما ثابت هستید و جهان بیرونی در حال حرکت یا جهان بیرونی ثابت و شما در حال حرکت ولی شخص ثالثی که در بیرون قطار است و نسبت به قطار و مثلا درخت در حال حرکت است متوجه ثابت بودن درخت و سرعت خود و قطار می گردد.

نمایه کاربر
mmeftahpour

پست توسط mmeftahpour »

باسلام
بالاخره یا رومی روم یا زنگی زنگ
هرباز خواستیم مفهومی صحبت کنیم گقتین کتاب هر وقت گفتیم کتاب گفتین سایت رو جمع کنیم. شما اگه دیکشنری رو به رسمیت نشناسین - باید در ارنباط با معنی هر آوایی با طرف مقابل به توافق برسین. شما وقتی بخواین همین بیانات خودتون رو مقاله کنین - نمیتونین از چهارچوب توافقی خارج بشین مثلا بگین من انرژی رو آنتالپی می گیرم - بعد اصلا آنتروپی رو یه جور دیگه تعریف می کنم.

اختلاف ثبت شده طبیعیه چون شما برای اندازه گیری واقعی انرژی دو دستگاه باید دستگاه ثابت سومی داشته باشید که به واقعیت نزدیک بشین.

نسبیت انیشتن نمیگه با بعضی از دستگاهها بیشتر به واقعیت نزدیک میشین - میگه همه دستگاههای با سرعت ثابت نسبت به یکدیگر هم ارزند. شما که مثلا نسبت به درخت و قطار حزکت می کنین باز نمیتونین بگین کی ساکن هست و کی متحرک

در ضمن واقعی تر بودن واقعیت رو من متوجه نشدم

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

بالاخره یا رومی روم یا زنگی زنگ
هرباز خواستیم مفهومی صحبت کنیم گقتین کتاب هر وقت گفتیم کتاب گفتین سایت رو جمع کنیم. شما اگه دیکشنری رو به رسمیت نشناسین - باید در ارنباط با معنی هر آوایی با طرف مقابل به توافق برسین. شما وقتی بخواین همین بیانات خودتون رو مقاله کنین - نمیتونین از چهارچوب توافقی خارج بشین مثلا بگین من انرژی رو آنتالپی می گیرم - بعد اصلا آنتروپی رو یه جور دیگه تعریف می کنم.

اختلاف ثبت شده طبیعیه چون شما برای اندازه گیری واقعی انرژی دو دستگاه باید دستگاه ثابت سومی داشته باشید که به واقعیت نزدیک بشین.

نسبیت انیشتن نمیگه با بعضی از دستگاهها بیشتر به واقعیت نزدیک میشین - میگه همه دستگاههای با سرعت ثابت نسبت به یکدیگر هم ارزند. شما که مثلا نسبت به درخت و قطار حزکت می کنین باز نمیتونین بگین کی ساکن هست و کی متحرک

در ضمن واقعی تر بودن واقعیت رو من متوجه نشدم

============================================
دوست عزیز من نگفتم مثل گالیله از چهارچوب خارج شو و بگو من خلاق کتاب حرف می زنم و بجای خورشید ؛ زمین به دور خورشید می گرده من نگفتم مثل نیوتن از چهارچوب زمانه خارج شو و بگو این زمین نیست که سیب را بخود می کشد بلکه سیب نیز زمین را بخود می کشد من فقط گفتم برای تعاریفی که وجود داره چنانچه خودتون تعاریف رو درک کردین به سئوالات دیگران نیز پاسخ بدهید ولی شما هنوز تعریفی از کار به من ارائه ندادید .
شما از تعریف واژه انرژی که بعدا میخواهیم دلیل اینکه اصطکاک چگونه تولید انرژی می کند طفره میرین . بحث کردن به معنای جنگ و از میدان بدر کردن طرف مقابل نیست بحث کردن تعاملی است در جهت درک مطلب
شماالان بحث نسبیت انیشتین رو مطرح کردین حتی احتمال این است که خود انشتین نیز بطور مفهومی نظریه خود را متوجه نشده باشه چون بصورت ریاضی ثابت میکند . من در اینجا تاپیکی را با موضوع اینکه کیا نسبیت انیشتین رو فهمیدن مطرح کردم ولی با وجود بحث های بسیار کسی بطور قطعی نتونست بگه که بطور مفهومی فهمیده که بتوند پاسخ سئوالات دیگران را بده.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

ehsan.m1354 نوشته شده:بله دوست عزیز اشکالی که شما فرمودین همه مادی هستن(ادراک کننده نیز مادیست) بهتره بیشتر درباره ادراک توضیح بدم:
حواس پنجگانه ما ورودی های ادراک ما از جهان بیرون هستند و مغز ما علاوه بر ادراک و پردازش اینگونه اطلاعات توانایی ذخیره این اطلاعات را نیز دارد.
تمامی اشکالی که شما فرمودین از خط تشکیل شده اند . ...

موضوعاتی مثل هندسه نااقلیدسی، ابعاد فضایی بالاتر حتی بعد غیر صحیح، بحث بی نهایت ها و ... همه غیر قابل تصویر سازی ذهنی هستند.
هیچ خط، مثلث، دایره و... در جهان خارج وجود نداره.
ظاهرا منظور من رو متوجه نشدید، اینکه من توانایی تصور یک جغد شاخدار آبی بزرگ رو داشته باشم دلیلی برای وجود خارجی اون نیست.
ehsan.m1354 نوشته شده:جالبه بدونین یک کور مادرزاد هیچ گاه هنگامی که خواب می بیند نمی تواند خواب بینایی ببیند و فقط خواب چهار حس دیگر خود را می بیند.

اینکه کور مادرزاد چی میبینه، و بحث های مشابه اون ربطی به مسله ماده و ... نداره.

ehsan.m1354 نوشته شده:در خصوص مفهوم و ماهیت اول تعریف دقیقی از این دو ارائه بفرمایین تا بحث کنیم

ماهیت اون چیزیه که به خودی خود وجود داره.
خاصیت اون چیزیه که وابسته به ماهیته و از خود استقلال وجودی نداره.
ehsan.m1354 نوشته شده:

خیلی عالیه که شما توانایی دریافت انرژی از ریاضیات دارین بنظر من اگه شما بتونین از یک کتاب ریاضی انرژی برای این مملکت آزاد کنید شما نابغه قرن خواهید بود و میلیاردها آدم را از آلودگی حاصل از انرژی های فسیلی با استفاده از انرژی پاک ریاضیات نجات خواهید داد.

منظور از ریاضیات همان معادله های فیزیکی بود نه ریاضیات محض!

نمایه کاربر
mmeftahpour

پست توسط mmeftahpour »

باسلام
ماشاالله شما بیشتر از اینکه وارد بحث علمی یا فلسفی بشین تو خود بحث کردن و انحراف موضوع استادین. بیشتر این سفسطه هست تا بحث
من ميگم نسبیت اينجوريه شما میگین خود انیشتین هم نفهمیده چی گفته.

انرژی اصلا یک چیز مشخص نیست، یک مفهوم اساسی هست _ درک ميشه ولی قابل تعریف دقیق نیست. مثل زمان و فضا و ماده. شما متوجه همه اینها میشین ولی تعریف دقیق و کامل نمی تونی بکنی. مثل مفهوم خط و نقطه و صفحه . در واقع درکمون از نقطه رو با جمله تکرار می کنیم.
انرژی قابلیت انجام کار هست ، نه خود کار
شما تو صفحات خازن انرژی الکتریکی دارین. اینجا هیچ حرکتی وجود نداره. ( حرکت الکترون ربطی به بار الکتریکی نداره - ماهیت بار الکتریکی الکترون و پروتون همینطور گرانش فعلا ناشناخته است ) تازه در خازنی که پس از شارژ از مدار خارج شده ، سرعت الکترونها هم ناچیز هست.
انرژی ، جنبش نیست. تعریف جاری انرژی، توانایی انجام کار هست. هر تعریف دیگه یک تعریف جدید هست و نظریه پردازش یا باید دنبال سازگاری و هم پوشانی تعریفش با تعریف جاری باشه - یا نشون بده این تعریف جامع تر از تعریف فعلی هست - یا اینکه تئوریش اونقدر قوی باشه که جایگزین تئوری قبلی بشه. این سیر طبیعی علم فیزیک هست.
از این واضحتر دیگر من نمی تونم بگم، بعضی وقتها ما دنبال رفع ابهام و توافق هستیم بعضی وقتها دنبال تعصب. حالت دوم بجایی نمیرسه.
مثال خوب و زیبای بحث فیزیکی انیشتین و کوانتوم هست. انیشتین کوانتوم رو قبول نداشت. دنبال آزمایش های مکرر بود که نشون بده کوانتوم غلطه ولی وقتی کوانتوم از یک آزمایش سربلند بیرون ميومد بدون اینکه مغالطه کنه نتیجه رو قبول می کرد و می رفت دنبال پیدا کردن آزمایش بعدی.

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

ماشاالله شما بیشتر از اینکه وارد بحث علمی یا فلسفی بشین تو خود بحث کردن و انحراف موضوع استادین. بیشتر این سفسطه هست تا بحث
من ميگم نسبیت اينجوريه شما میگین خود انیشتین هم نفهمیده چی گفته.

انرژی اصلا یک چیز مشخص نیست، یک مفهوم اساسی هست _ درک ميشه ولی قابل تعریف دقیق نیست. مثل زمان و فضا و ماده. شما متوجه همه اینها میشین ولی تعریف دقیق و کامل نمی تونی بکنی. مثل مفهوم خط و نقطه و صفحه . در واقع درکمون از نقطه رو با جمله تکرار می کنیم.
انرژی قابلیت انجام کار هست ، نه خود کار
شما تو صفحات خازن انرژی الکتریکی دارین. اینجا هیچ حرکتی وجود نداره. ( حرکت الکترون ربطی به بار الکتریکی نداره - ماهیت بار الکتریکی الکترون و پروتون همینطور گرانش فعلا ناشناخته است ) تازه در خازنی که پس از شارژ از مدار خارج شده ، سرعت الکترونها هم ناچیز هست.
انرژی ، جنبش نیست. تعریف جاری انرژی، توانایی انجام کار هست. هر تعریف دیگه یک تعریف جدید هست و نظریه پردازش یا باید دنبال سازگاری و هم پوشانی تعریفش با تعریف جاری باشه - یا نشون بده این تعریف جامع تر از تعریف فعلی هست - یا اینکه تئوریش اونقدر قوی باشه که جایگزین تئوری قبلی بشه. این سیر طبیعی علم فیزیک هست.
از این واضحتر دیگر من نمی تونم بگم، بعضی وقتها ما دنبال رفع ابهام و توافق هستیم بعضی وقتها دنبال تعصب. حالت دوم بجایی نمیرسه.
مثال خوب و زیبای بحث فیزیکی انیشتین و کوانتوم هست. انیشتین کوانتوم رو قبول نداشت. دنبال آزمایش های مکرر بود که نشون بده کوانتوم غلطه ولی وقتی کوانتوم از یک آزمایش سربلند بیرون ميومد بدون اینکه مغالطه کنه نتیجه رو قبول می کرد و می رفت دنبال پیدا کردن آزمایش بعدی.

=========================================================
به نظر من هم بحث باید خاتمه پیدا کنه چون بنده هیچ ایرادی از تعریف شما ( یا بهتر بگیم تعریف جاری از انرژی ) نگرفتم فقط خواستم این تعریف رو برای درک بهتر از توانایی انجام کار بیشتر بشکافیم ولی خوب شما چون حاصر نیستین تعریفی از کار ارائه کنین دیگر ادامه بحث به جایی نمیرسه از اینکه تا اینجا ادامه دادین ممنون
اینجا به نظر من بیشتر برای سرعت بخشیدن به رسیدن به جواب های موجود خوبه نه بحث و بررسی عمیق مسائل چون اکثر موضوع های مورد بحث رو که اینجا مشاهده کردم دوستانی که دارای معلوماتی هستند تا انجا که جواب های موجود رو می دونن پاسخ می دهند ( گاهی اوقات توجهی که خودشون نیز درک صحیحی از مسئله داشته باشن ندارن) ولی وقتی پای بحث و پژوهش برای درک واقعی مسائل می رسه نمی دونم چرا همه فرار می کنن.
بهر حال تا همینش هم اینجا نسبت به انجمن ها و فروم های سایت های دیگر کاربران فعال و دانشمندتری داره
باز هم ممنون

نمایه کاربر
mmeftahpour

پست توسط mmeftahpour »

باسلام
نظر من خاتمه بحث نبود؛ متن رو طوری نوشتین که من پیشنهاد خاتمه بحث رو دادم. من چندین مورد که با تعریف شما مغایرت داره رو مطرح کردم که بی جواب ماند. البته من نمی خواستم با این لحن بنویسم ولی اینکه کل کاربران سایت رو زیر سئوال میبرید قابل قبول نیست. گرچه من بیسوادتر از اونم که خودم رو یک فیزیکدان بدونم ولی قطعا بزرگانی هستن تو این سایت که من از تک تک پست هاشون لذت بردم.
امیدوارم در پژوهش و رسیدن به حقیقت موفق باشین.

m.h.s

محل اقامت: شیراز

سپاس: 10

تماس:

پست توسط m.h.s »

باحال بود تاحالا بهش اینجوری نگاه نکردم

m-hajizadeh

نام: مهرداد

سپاس: 1

پست توسط m-hajizadeh »

ذرات سازنده اجسام دارای شتاب هستند
تعریف نیرو :بر هم کنش میان دو جسم شتاب دار
پس در مالش چند جسم به یکدیگر کنشی میان اجسام ایجاد میشود به نام نیرو
از طرفی دیگر هر جسمی که کار انجام داده است به مقدار انجام کار انرزی دریافت کرده است
خوب حالا ذرات تشکیل دهنده اجسام را در نطر می گیریم که حرکت میکنند و کار انجام میدهند یعنی انرزی دریافت میکنند.
انرزی توانایی انجام کار میباشد و با وجود ان است کار انجام میشود کار نیز حاصل ضرب نیرو در جابجایی است خوب این ذرات را بدون نیروی حاصل از بر هم کنش اجسام در نظر میگیریم که مقداری نیرو دارند که این نیرو ضرب در جابجایی یک مقدار ثابت مقدار عددی کار انجام شده وهمان انرزی دریافت شده را محاسبه می کند
اگر نیروی بین این اجسام را ترکیب شده با نیروی ذرات تشکیل دهنده این اجسام در نظر بگیریم این بار در محاسبه مقدار کار با جابجایی برابر با مقدار قبلی که نیرو زیاد تر از مسئله قبلی شده (که مقدار اضافه شده به این نیرو(نیروی ذارت تشکیل دهنده اجسام) حاصل پیوستن نیروی بین این اجسام به نیروی ذرات تشکیل شده اجسام است )و کار نیز همین طور پس انرژی دریافتی ذرات جسم نیز زیاد تر شده است
حالا با تعریف گرما و انرزی درونی نیز اشنا شوید:به مجموع انرژی ذرات سازنده ی جسم انرزی درونی گفته میشود و انرزی درونی خود را به صورت گرما نشان می دهد
با این تعریف میتوان فهمید که با وارد شدن نیرو بین این اجسام به ذرات سازنده ی انها انرزی ذرات یاهمان انرزی درونی این اجسام زیاد تر شده است و خود را به صورت گرما نشان داده است در نتیجه جسم گرم تر شده است

لطفا قبل از نظر دادن به لینک زیر رفته و به درستی مفاهیم این بخش که به زبان مادر زادیست کامل کامل بیاموزید و با کمک ان مفاهیم به این سوال و جواب بنده به این سوال تفکر کنید بعدا نظرات را اعلام فرمایید لطفا همین کار را انجام دهید چون به سود خودتان است من که این مفاهیم را فرا گرفته ام.
http://physics.3cb.ir/post/1

m-hajizadeh

نام: مهرداد

سپاس: 1

پست توسط m-hajizadeh »

دوستان از سر حواس پرتی تو یه جا اشتیاه کردم الحمد الله که هیچ کس هم کمکم نکرد متن ارسال شده بالا رو باز نویسی کنم بخاطر همین توی ارسال پاسخ متن صحیح رو مینویسم

ذرات سازنده اجسام دارای شتاب هستند
تعریف نیرو :بر هم کنش میان دو جسم شتاب دار
پس در مالش چند جسم به یکدیگر کنشی میان اجسام ایجاد میشود به نام نیرو
از طرفی دیگر هر جسمی که بخواهد کار انجام دهد باید توانایی انجام کار یا همان انرژی را داشته باشد(دریافت کند)
خوب حالا ذرات تشکیل دهنده اجسام را در نظر می گیریم که می توانند تا مدت ها حرکت میکنند و کار انجام دهند یعنی انرزی دارند.
انرزی توانایی انجام کار میباشد و با وجود ان است کار انجام میشود کار نیز حاصل ضرب نیرو در جابجایی است خوب این ذرات را بدون نیروی حاصل از بر هم کنش اجسام در نظر میگیریم که مقداری نیرو دارند که این نیرو ضرب در جابجایی که در یک مدت زمان معین مقدار عددی کار انجام شده وهمان انرزی مصرف شده را محاسبه می کند
اگر نیروی بین این اجسام را ترکیب شده با نیروی ذرات تشکیل دهنده این اجسام در نظر بگیریم این بار در محاسبه مقدار کار با جابجایی بیشتر(چون که نیرو زیاد تر شده و سرعت نیز زیاد تر شده است و در یک واحد زمانی برابر با مقدار قبل جابجایی بیشتر شده) و نیرو زیاد تر از مسئله قبلی شده (که مقدار اضافه شده به این نیرو(نیروی ذارت تشکیل دهنده اجسام) حاصل پیوستن نیروی بین این اجسام به نیروی ذرات تشکیل شده اجسام است )در نتیجه مقدار کار نیز زیاد تر شده است پس انرژی مصرفی ذرات جسم نیز زیاد تر شده است .
از انجایی که اگر جسمی نسبت به جسمی دیگر انرژی زیادتری مصرف کند یعنی انرژی ان جسم زیاد تر بوده است که توانسته انرژی زیاد تری مصرف کند
حالا با تعریف گرما و انرزی درونی نیز اشنا شوید:به مجموع انرژی ذرات سازنده ی جسم انرزی درونی گفته میشود و انرزی درونی خود را به صورت گرما نشان می دهد
با این تعریف میتوان فهمید که با وارد شدن نیرو بین این اجسام به ذرات سازنده ی انها انرزی ذرات یاهمان انرزی درونی این اجسام زیاد تر شده است و خود را به صورت گرما نشان داده است در نتیجه جسم گرم تر شده است

لطفا قبل از نظر دادن به لینک زیر رفته و به درستی مفاهیم این بخش که به زبان مادر زادیست کامل کامل بیاموزید و با کمک ان مفاهیم به این سوال و جواب بنده به این سوال تفکر کنید بعدا نظرات را اعلام فرمایید لطفا همین کار را انجام دهید چون به سود خودتان است من که این مفاهیم را فرا گرفته ام.
http://physics.3cb.ir/post/1

mmazloomi

نام: مجید مظلومی

پست توسط mmazloomi »

هر نوع نیرو مانند ضربه زدن و اصطکاک و کشش و فشار باعث ایجاد ارتعاش و برخورد در مولکولهای ماده متصل به هم شده که این ارتعاش به صورت گرما خود را نشان می دهد.البته شاید ارتعاش به مشخصاتی مانند اندازه مولکولها و نیروی بین مولکولی و کشش سطحی نیز مربوط باشد که خود را به صورت ثابتهایی مانند ضریب اصطکاک ماده نشان می دهد که در میزان انرژی تولید شده موثر است. در واقع مولکولهای هر ماده دارای فرکانس طبیعی ارتعاشی خاصی است و گرمای تولید شده نیز متفاوت است.

ارسال پست