به نظر شما ذره بنیادی میتواند وجود داشته باشد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
دنیای هادرونی

سپاس: 1

پست توسط دنیای هادرونی »

سلام به همه دوستان فیزیکی خودم
دارم تحقیق میکنم هر کس مطلبی داره بفرسته
[email protected]

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

Re: به نظر شما ذره بنیادی میتواند وجود داشته باشد؟

پست توسط آرژنا »

دنیای هادرونی نوشته شده:سلام به همه دوستان فیزیکی خودم

سلام
الکترون هم یه ذره ی بنیادیه . وجود هم داره. همینطور بقیه ی ذرات بنیادی
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

دنیای هادرونی

پست توسط دنیای هادرونی »

در تعریف ذره بنیادی اومده که ذره ای است که قابل تقسیم نیست الکترون را شاید با ابزار آلات فعلی نتوانیم به ذرات دیگر تقسیم کنیم
اما از آنجایی که الکترون ذره است وذره هم بعد دارد پس حداقل در ذهن میتوان آن را تقسیم کرد
ب عبارت دیگر هر چیزی که بعد داشته باشد قابل تقسیم است

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

پس منظورتون ذره صفر بعدیه؟

mahzad007

پست توسط mahzad007 »

ب نظر من در هستی ذره بنیادی وجود نداره بخاطر اینکه هر ذره ای هر خاصیت منحصر ب فردی ک داره از نحوه ی ساختار درونیشه
پس اوت ذره ای ک حالا هر کس عقیده دازه بنیادیه مگه ی سری خپاص مخصوص ب خودشو نداره؟خب این خواصو غیر از ساختاز درونیش از کجا آورده؟

دنیای هادرونی

پست توسط دنیای هادرونی »

سلام به دوست خودم
دقیقا منظور من هم همین است ذره صفر بعدی معنی ندارد
چون همین که اسمی از ذره برده میشود بلا فاصله بعد برای آن تصور میشود
آیا میتوان نتیجه گرفت که چون ذره بعد دارد پس میتوان آن را به بی نهایت ذره تقسیم کرد؟

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

دنیای هادرونی نوشته شده:سلام به دوست خودم
آیا میتوان نتیجه گرفت که چون ذره بعد دارد پس میتوان آن را به بی نهایت ذره تقسیم کرد؟

نه خیر همچین نتیجه ای نمیشه گرفت چون کوچکترین واحد فضا زمان طول پلانک هست و کمتر از طول پلانک فعلا ناشناخته است

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

دنیای هادرونی نوشته شده:سلام به همه دوستان فیزیکی خودم
دارم تحقیق میکنم هر کس مطلبی داره بفرسته
[email protected]

جواب سؤال در علم فیزیک:
ذره بنیادی زیاد داریم. مثلا الکترونی که دوستمان نام بردند.
این جواب ممکن است با آزمایشات (مشاهدات) جدید تغییر کند.

جواب سؤال در علم فلسفه:
smile073 smile073 smile073 smile073 smile042
این جواب ممکن است با تغییر شرایط جوی تغییر کند. smile055
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

دنیای هادرونی

پست توسط دنیای هادرونی »

جالبه به شما بگم که خیلی از دانشمندان از مبانی فلسفی که بر ذهنیت آنها حاکم بوده به خیلی از قوانین فیزیکی پی برده اند برای مثال بروید مقدمه مکانیک تحلیلی فولز ترجمه دکتر قیصری را مطالعه کنید فصل هامیلتونی و لاگرانژی
در ضمن همین که باید همه جیز را با تجربه اثبات کرد خودش یک مشرب فلسفیست

tsasan

سپاس: 6

پست توسط tsasan »

ماهیت و حقیقت ذاتی الکترون هنوز شناخته نشده است.... دوگانگی موج-ذره مربوط به رفتار الکترون است و نه ماهیت ذاتی ان...

tsasan

سپاس: 6

پست توسط tsasan »

دنیای هادرونی نوشته شده:جالبه به شما بگم که خیلی از دانشمندان از مبانی فلسفی که بر ذهنیت آنها حاکم بوده به خیلی از قوانین فیزیکی پی برده اند برای مثال بروید مقدمه مکانیک تحلیلی فولز ترجمه دکتر قیصری را مطالعه کنید فصل هامیلتونی و لاگرانژی
در ضمن همین که باید همه جیز را با تجربه اثبات کرد خودش یک مشرب فلسفیست

واقع گرایی (رئالیسم): بنابه این فلسفه، عناصر بنیادی واقعیت مستقل از آگاهی اند- این همان اندیشه یا آموزه ی عینیت قوی است. درخت درون جنگل واقعی است حتی اگر ادراکی نسبت به آن نداشته باشیم، ماه در مدار فضا-زمان خود به حرکتش ادامه می دهد حتی اگر کسی به آن نگاه نکند، و نمونه ای دیگر. آموزه ی عینیت قوی را آموزه دیگری به نام تعین علیتی، استحکام می بخشد، و آن این است که سرنوشت جهان یکبار برای همیشه با شرایط اولیه اش تعیین شده است. زیر فسلفه های گوناگون بسیاری درن این دیدگاه پایه ای واقع گرا موجود است و من فقط آن را که بیشتر از همه در بحث پارادوکس های کوانتومی مورد استناد است، مطرح می کنم: واقع گرایی فیزیکی، ماده (و ملحقات آن به صورت انرژی و میدان) را تنها واقعیت بنیادی می شمارد. هر چیز دیگر، از جمله آگاهی، پدیده های فرعی به شمار می آیند که در نهایت به ماده فرو کاسته می شوند. افزون بر آن، چون تنها واقعیت موجود با فضا-زمان تعریف می شود، آموزه موضعیت یا جایگزیدگی هم بنیادی شمرده می شود.

آرمان گرایی (ایده آلیسم): بنابه این فلسفه، عناصر بنیادی واقعیت باید ذهن (یا آگاهی) را هم شامل شوند. در چارچوب این دسته بندی گسترده تر، زیر مجموه ای را که برای بحث حاضر مهم خواهد بود مطرح می کنم: دوگانه گرایی، ذهن (یا آگاهی) و جسم را دو دنیای جدا از هم می دناد که هردو از اهمیت اساسی برخوردارند. (آرمان گرایی یگانه گرا نیز وجود دارد، که آگاهی را پدیده ی اصلی می شمارد و ماده را پدیده ای فرعی درون آن می داند)

اگر چه واقع گراها و آرمان گراها در اصول بنیادی شان رودرروی هم قرار دارند، هر دو پذیرند که گفتگو دربارهی واقعیت امکان پذیر است؛ و در حقیقت ناگزیر از آنیم، زیرا پرسش از سرشت واقعیت بنیادی ترین پرسشی است که با آن روبرو هستیم. اما در فلسفه ی سوم، از گفتگو درباره ی واقعیت خودداری می شود.

مثبت گرایی منطقی. این فلسفه در گفته ای معروف از لودویک ویتگنشتاین خلاصه می شود، «هرگاه نتوان درباره ی چیزی صحبت کرد، آن گاه باید ساکت ماند.» یا چنان که جان ویلر در چارچوب مکانیک کوانتومی آن را بیان می کند، «هیچ پدیده ی بنیادی تا هنگامی که ثبت {مشاهده} نشود، پدیده نیست.» (در آمریکا، این فلسفه گاهی پدیده گرایی نامیده می شود-فقط درباره ی پدیده ها و ارتباط میان آنها می توان صحبت کرد. پدیده گراها کار فیزیک را دادن دستورالعمل های مشخص برای پیشب بینی موفقیت آمیز نتایج مشاهدات می دانند.) از نظر تاریخی، مثبت گرایی مطنقی مهم است، زیرا بور و هایزنبرگ، پشتیبانان تعبیر کپنهاگی، هر دو تحت تأثیر آن قرار داشتند.

نمایه کاربر
a12987a

نام: **** اصولی

سپاس: 2

پست توسط a12987a »

دنیای هادرونی نوشته شده:سلام به دوست خودم

خیر قسمتی از توضیح مربوط به نظریه میدان را در پایین نوشته ام. ذرات در کل به دو دسته تقسیم می شوند: بوزون ها و فرمیون ها
بله فرمیون ها قطعا بعد دارن و همانطور که دوستمان گفتند این طول کمیتی گسسته است و نظریاتی بر اساس واحد تشکیل دهنده آنها وجود دارد مثل پرئون ها. ولی درمورد بوزون ها، اول اینکه هیچ قطعیتی در این مورد که بوزون ها فضا را اشغال می کنند وجود ندارد. دوم اینکه اگر هم فضا را اشغال کنند حجم آنها رابطه مستقیمی با میزان نیرو و انرژی آنها دارد. ولی نکته جالب اینجاست که بوزون ها واحد تشکیل دهنده دارند:خودشان. تفاوت اصلی آنان با فرمیون ها این است که آنها از اصل طرد پائولی پیروی نمی کنند یعنی می توان بی نهایت بوزون را روی هم گذاشت. پس هنگامی که ما اثر یک بوزون را مشاهده می کنیم در واقع اثر شاید صدها بوزون تلنبار شده روی هم باشد.

mahzad007 نوشته شده:ب نظر من در هستی ذره بنیادی وجود نداره بخاطر اینکه هر ذره ای هر خاصیت منحصر ب فردی ک داره از نحوه ی ساختار درونیشه
پس اوت ذره ای ک حالا هر کس عقیده دازه بنیادیه مگه ی سری خپاص مخصوص ب خودشو نداره؟خب این خواصو غیر از ساختاز درونیش از کجا آورده؟

طبق نظریه میدان های کوانتومی ذرات (همه) در واقع آشفتگی هایی به نسبت قوی در میدان های چهار نیرو بنیادی (گرانش، الکترومغناطیس، ضعیف، قوی) هستند. پس بنیادی ترین ذرات، ذرات بنیادی و بنیادی ترین چیز نیرو ها هستند. شما با ذهنتان ذرات را کاری نمی کنید، نیرو را (که مثل تمامی کمیت های دیگر بر طبق نظریه کوانتوم باید گسسته باشد.) می شکافید.

نمایه کاربر
ashkan 261

نام: اشکان

محل اقامت: کرج

سپاس: 2

تماس:

پست توسط ashkan 261 »

سوال شما بیشتر جنبه تناقضی داره ، ذرات بنیادی ثابت شده هستن ، حال اگر تصمیم دارید اون رو نقض کنید بحث جداگونه ای هست .

ذره از انرژی تشکیل شده و پیرامون اون جرم پدید خواهد اومد ، در واقع با دید رئالیسمی نمیشه توجیح کرد که انرژی بتونه پدید آورنده ی ذره باشه ازینرو ماهیت انرژی رو جرم تعریف می کنیم در نتیجه اجرام ناچیز که پدید آورنده ذره و انرژی هستند ذرات بنیادی تلقی میشوند .

اگر از بعد فلسفی سوالی ذهن شما رو درگیر میکنه که اگر به این موضوح صحه گذاشته بشه در نتیجه ماوراع هم عالمی مادی خواهد بود ، باید به این توجه داشته باشید که در کنار ماده ، پاد ماده یا انرژی تاریک نیز وجود دارد که خنثی کننده این ذرات هستند .
تصویر
اگر علم و دانش ان سوی کهکشانها باشد مردمانی از پارس به انها دست خواهند یافت
(پیامبر اکرم(صلی الله)

ارسال پست