ریاضیات موهومی و فضای هیلبرت و...

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
werner_heisenberg

نام: hahah

ریاضیات موهومی و فضای هیلبرت و...

پست توسط werner_heisenberg »

درود وسلام خدمت دوستان عزیز smile072
من مدتی هست دارم کوانتم می خونم و ریاضیاتم به حدی هست که بتونم اونو یاد بگیرم و در یاد گیری اون مشکل خاصی ندارم ولی نیاز دارم ریاضیاتم رو جدا از اون گسترش بدم برای همین اگر کتابی راجب imaginary math یا hilbert spaceو... میشناسید معرفی کنید
اگه میشه لینکدانلودشم هم بزارین smile015 (اگه دارین)
اگه کتاب انگیلیسی باشه اشکالی نداره ولی اگهترجمه فارسی داشته باشه عالیه
(این موضوع خیلی برام مهمه خواهشا جواب بدین smile079 )
با تشکر smile072
دنیا عجیب تر از اونی هست که فکر میکنیم و عجیب تر از اونی که می تونیم فکر کنیم (ورنر هایزنبرگ )

امید سیدیان

سپاس: 565

Re: ریاضیات موهومی و فضای هیلبرت و...

پست توسط امید سیدیان »

سلام و درود بر شما،

آیا منظور شما از Imaginary mathematics، حسابان مختلط هست؟
کتاب درباره ی حسابان مختلط خیلی هست.
هم کتاب های ریاضی محض و هم کتاب های کاربردی و مساله محور.
کتاب های ریاضی مهندسی، مانند اروین کریسزیگ (یا زیچ!) شامل این موضوع هستند
کتاب های ریاضی فیزیک مانند آرفکن و یا صدری حسنی هم شامل اون هستند.
سطح کتاب های ریاضی فیزیک معمولاً بالا تر هست.

درباره ی فضای هیلبرت و کلاً جبر خطی نامتناهی بعد، من تا به حال کتاب جداگانه ندیدم.
اگر می خواید فضای هیلبرت رو یاد بگیرید، معمولاً باید کتاب های درس آنالیز دو رو پیدا کنید.
البته توی همون کتاب صدری حسنی هم هست، ولی کم و ناقص هست و آدم ارضا نمی شه!
البته خودتون شاید بهتر بدونید که نیازه که جبر خطی رو بدونید.
از جبر خطی باید فضاهای برداری و ضرب داخلی، جبر عملگر ها، تبدیل های (نرمال، خود الحاق، یکانی و ...)
و قضیه هایی مثل قضیه ی تجزیه طیفی و ... رو بدونید.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
werner_heisenberg

آقای سیدیان نوشته شده:سلام و درود بر شما،

آیا منظور شما از Imaginary mathematics، حسابان مختلط هست؟
کتاب درباره ی حسابان مختلط خیلی هست.
هم کتاب های ریاضی محض و هم کتاب های کاربردی و مساله محور.
کتاب های ریاضی مهندسی، مانند اروین کریسزیگ (یا زیچ!) شامل این موضوع هستند
کتاب های ریاضی فیزیک مانند آرفکن و یا صدری حسنی هم شامل اون هستند.
سطح کتاب های ریاضی فیزیک معمولاً بالا تر هست.

درباره ی فضای هیلبرت و کلاً جبر خطی نامتناهی بعد، من تا به حال کتاب جداگانه ندیدم.
اگر می خواید فضای هیلبرت رو یاد بگیرید، معمولاً باید کتاب های درس آنالیز دو رو پیدا کنید.
البته توی همون کتاب صدری حسنی هم هست، ولی کم و ناقص هست و آدم ارضا نمی شه!
البته خودتون شاید بهتر بدونید که نیازه که جبر خطی رو بدونید.
از جبر خطی باید فضاهای برداری و ضرب داخلی، جبر عملگر ها، تبدیل های (نرمال، خود الحاق، یکانی و ...)
و قضیه هایی مثل قضیه ی تجزیه طیفی و ... رو بدونید.

با سلام ودرود خدمت شما دوست عزیز
من ارافکن رو خوندم (اگه نخونده بودم نمی تونستم کوانتم بخونم smile021 ) نیاز به کتاب گسترده تری دارم
و بله منظورم حسابان مختلط بود
و همچنین می خواستم فضاهای دیگه رو هم راجبش بحونم مثل فضای متریک ممنون میشم بیشتر توضیح بدید
با سپاس فراوان smile072
دنیا عجیب تر از اونی هست که فکر میکنیم و عجیب تر از اونی که می تونیم فکر کنیم (ورنر هایزنبرگ )

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

خواهش می کنم.

ببینید کتابی که پس از آرفکن قرار می گیره، کتاب صدری حسنی هست.
اما فرق میان این دو کتاب، آن اندازه نیست که شما بخواید صدری حسنی رو بخونید.
پس اگر شما صدری حسنی رو بخونید، شاید چیز بیش تری گیرتون نیاد.

یک راهی که برای شما وجود داره این هست که برید آنالیز ریاضی بخونید.
که در واقع میشن درس های آنالیز یک و دو، و آنالیز مختلط.
همه ی این ها میشن 12 واحد درسی سنگین!

این راه دو تا ایراد داره:
یکیش این هست که دست کم 5 ماه تمام زمان می بره تا شما تنها این درس ها رو بخونید.
دوم این هست که این درس ها مجرد اند و نیازه شما نظریه ی مجموعه بدونید.
و در آخر هم شاید احساس کنید که وقتتون رو هدر دادید.
آخرین ویرایش توسط امید سیدیان یک‌شنبه ۱۳۹۴/۵/۱۸ - ۰۰:۰۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
werner_heisenberg

آقای سیدیان نوشته شده:خواهش می کنم.

ببینید کتابی که پس از آرفکن قرار می گیره، کتاب صدری حسنی هست.
اما فرق میان این دو کتاب، آن اندازه نیست که شما بخواید صدری حسنی رو بخونید.
پس اگر شما صدری حسنی رو بخونید، شاید چیز بیش تری گیرتون نیاد.

یک راهی که برای شما وجود داره این هست که برید آنالیز ریاضی بخونید.
که در واقع میشن درس های آنالیز یک و دو، و آنالیز مختلط.
همه ی این ها میشن 12 واحد درسی سنگین!

این راه دو تا ایراد داره:
یکیش این هست که دست کم 5 ماه تمام زمان می بره تا شما تنها این دس ها رو بخونید.

من مشکلی با خوندن اونا ندارم ولی اگه پیش نیاز خاصی می خواد ممنون میشم معرفی کنید
smile072

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

آقای سیدیان این نظریه ی مجموعه ها خیلی مجرد و بیخوده smile030 با یکی از دوستام که فوق ریاضی شریف داشت خیلی راجع بهش حرف می زدیم. اون هی می خواست ثابت کنه این نظریه حرفی برای گفتن داره ولی من اصلاً قانع نمی شدم... نظر شما چیه؟

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

werner_heisenberg نوشته شده:من مشکلی با خوندن اونا ندارم ولی اگه پیش نیاز خاصی می خواد خواهشا معرفی کنید

اگر مطمئن اید می گم:

نظریه ی مجموعه ها (بحث کاردینال ها) در هر کتاب آنالیزی هست،
اما بهتره خودتون یک نگاه به نظریه ی مجموعه ها، ZFC داشته باشد.
از کتاب های خوب در نظریه ی مجموعه، جـِچ و اِندِرتون می باشند.
اگر بتونین اردینال ها رو هم بخونید عالی می شه، اما نیاز نیست!
کلاً نظریه مجموعه هم نخوندید خیلی مهم نیست، چون جاهای دیگه هست.

باید جبر خطی بدونید.
کتاب خوب برای جبر خطی لَکس و یا هافمن هست.

آنالیز هم دو کتاب خیلی خوب داره:
رودین و پیو

ولی اگر نظر من رو بخواین، این کار رو نکنید
چون این کار نیاز به انرژی، اراده و زمان زیادی داره ...

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:

آقای سیدیان این نظریه ی مجموعه ها خیلی مجرد و بیخوده smile030 با یکی از دوستام که فوق ریاضی شریف داشت خیلی راجع بهش حرف می زدیم. اون هی می خواست ثابت کنه این نظریه حرفی برای گفتن داره ولی من اصلاً قانع نمی شدم... نظر شما چیه؟

البته هرکس سلیقه ای داره ...
من خودم خیلی لذت بردم!
به نظر من حرف زیادی برای گفتن داره ...

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

آقای سیدیان: البته هرکس سلیقه ای داره ...
من خودم خیلی لذت بردم!

فکر کنم باید توی یه جستار تازه بحثی رو راجع به نظریه ی مجموعه ها آغاز کنیم. موافقید؟

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

آقایِ‌ سیّدیان یه‌سری کتاب معرفی کرد. منم چندتا کتابِ دیگه معرفی می‌کنم اگه خواستی انگلیسی بخونی، اینا واسه مطالعه‌یِ شخصی شدیداً مناسبند.

واسه جبرِ خطی:
Finite Dimensional Vector Spaces گزینه‌یِ تمیزیه از حضرتِ هالموس. همین بابا هم Introduction to hilbert spaces نوشته که من این آخری رو نخوندم... ولی کلاً هالموس از خدایانِ کتاب‌نویسیِ ریاضیه و خوندنش واجب.

واسه آنالیزِ مختلط:
Visual Complex Analysis از تریستان نیدهام شدیداً‌ معروفه و خودمم می‌خوام بخونمش. فوکوسش رویِ هندسه‌ست و خب همین شدیداً‌ ارزشمنده.

واسه نظریه‌‌یِ مجموعه‌ها:
نخوندی مهم نیست. کمتر ریاضی‌دانی به‌صورتِ مشخص چیزی از نظریه‌یِ مجموعه‌هایِ اصول‌موضوعه‌دار (امثالِ زد اف سی) می‌خونه چون «تقریباً» تو هیچ شاخه‌ای از ریاضی کاربرد نداره (مثلاً کسی که می‌ره دکترایِ آنالیز مختلط (نه لزوماً حقیقی) می‌گیره یه‌درس هم راجع به نظریه‌یِ مجموعه‌ها لازم نیست ورداره)... چه برسه به‌فیزیک. هر چی مجموعه‌ها لازم داشته باشی تحتِ درس‌هایِ دیگه می‌خونی، واسه همین و فقط محضِ منبسط شدنِ خاطرت، کتابِ نظریه‌یِ مجموعه‌هایِ هالموس گزینه‌یِ جالبیه.
از فضایِ متریک سؤال کردی، اگه مثلاً در حد یه‌ترم توپولوژیِ مقدماتی خونده باشی، «نظریه‌یِ مجموعه‌ها و فضایِ متریک» کاپلانسکی کتابِ کوچیک و تمیزیه که یه دیدِ هندسی از کاربردِ اصولِ‌ موضوعه‌یِ مجموعه‌ها می‌ده بهت... که البته من نخوندمش.

پی‌نوشت:
شرایطی که از خودت تصویر می‌کنی و نحوه‌یِ حرف‌زدن و سؤال پرسیدنت متناقضه. اگه آرفکن خوندی، اون تا سر Residue ها می‌ره، اون وقت منبع راجع به Imaginary math می‌خوایی؟! اصلاً ایمجنیری مت یعنی چی خب؟! یا مثلاً
werner_heisenberg نوشته شده:همچنین می خواستم فضاهای دیگه [غیر از فضایِ هیلبرت] رو هم راجبش بحونم مثل فضای متریک

یعنی چی؟! فضایِ متریک دو قدم اون‌ورتر از جبرِ خطیه، اون وقت شما کوانتوم خوندی که فضایِ هیلبرت (که خودش یه نوع فضایِ متریکه) توشه ولی می‌خوایی... من قاطی کردم. smile024
اگه دقیق و صادقانه سطحت رو بگی، آدم بهتر می‌تونه منبع معرفی کنه که شمام یه‌استفاده‌ای چیزی کرده باشی. smile020

نمایه کاربر
werner_heisenberg

aalireza نوشته شده:آقایِ‌ سیّدیان یه‌سری کتاب معرفی کرد. منم چندتا کتابِ دیگه معرفی می‌کنم اگه خواستی انگلیسی بخونی، اینا واسه مطالعه‌یِ شخصی شدیداً مناسبند.

واسه جبرِ خطی:
Finite Dimensional Vector Spaces گزینه‌یِ تمیزیه از حضرتِ هالموس. همین بابا هم Introduction to hilbert spaces نوشته که من این آخری رو نخوندم... ولی کلاً هالموس از خدایانِ کتاب‌نویسیِ ریاضیه و خوندنش واجب.

واسه آنالیزِ مختلط:
Visual Complex Analysis از تریستان نیدهام شدیداً‌ معروفه و خودمم می‌خوام بخونمش. فوکوسش رویِ هندسه‌ست و خب همین شدیداً‌ ارزشمنده.

نخوندی مهم نیست. کمتر ریاضی‌دانی به‌صورتِ مشخص چیزی از نظریه‌یِ مجموعه‌هایِ اصول‌موضوعه‌دار (امثالِ زد اف سی) می‌خونه چون «تقریباً» تو هیچ شاخه‌ای از ریاضی کاربرد نداره (مثلاً کسی که می‌ره دکترایِ آنالیز مختلط (نه لزوماً حقیقی) می‌گیره یه‌درس هم راجع به نظریه‌یِ مجموعه‌ها لازم نیست ورداره)... چه برسه به‌فیزیک. هر چی مجموعه‌ها لازم داشته باشی تحتِ درس‌هایِ دیگه می‌خونی، واسه همین و فقط محضِ منبسط شدنِ خاطرت، کتابِ نظریه‌یِ مجموعه‌هایِ هالموس گزینه‌یِ جالبیه.
از فضایِ متریک سؤال کردی، اگه مثلاً در حد یه‌ترم توپولوژیِ مقدماتی خونده باشی، «نظریه‌یِ مجموعه‌ها و فضایِ متریک» کاپلانسکی کتابِ کوچیک و تمیزیه که یه دیدِ هندسی از کاربردِ اصولِ‌ موضوعه‌یِ مجموعه‌ها می‌ده بهت... که البته من نخوندمش.

پی‌نوشت:
شرایطی که از خودت تصویر می‌کنی و نحوه‌یِ حرف‌زدن و سؤال پرسیدنت متناقضه. اگه آرفکن خوندی، اون تا سر Residue ها می‌ره، اون وقت منبع راجع به Imaginary math می‌خوایی؟! اصلاً ایمجنیری مت یعنی چی خب؟! یا مثلاً
werner_heisenberg نوشته شده:همچنین می خواستم فضاهای دیگه [غیر از فضایِ هیلبرت] رو هم راجبش بحونم مثل فضای متریک

یعنی چی؟! فضایِ متریک دو قدم اون‌ورتر از جبرِ خطیه، اون وقت شما کوانتوم خوندی که فضایِ هیلبرت (که خودش یه نوع فضایِ متریکه) توشه ولی می‌خوایی... من قاطی کردم. smile024
اگه دقیق و صادقانه سطحت رو بگی، آدم بهتر می‌تونه منبع معرفی کنه که شمام یه‌استفاده‌ای چیزی کرده باشی. smile020

منظورم کتاب جامع تریه و همچنین منظورم از imaginery math ریاضیات موهومی بود

نمایه کاربر
werner_heisenberg

werner_heisenberg نوشته شده:
aalireza نوشته شده:آقایِ‌ سیّدیان یه‌سری کتاب معرفی کرد. منم چندتا کتابِ دیگه معرفی می‌کنم اگه خواستی انگلیسی بخونی، اینا واسه مطالعه‌یِ شخصی شدیداً مناسبند.

واسه جبرِ خطی:

واسه آنالیزِ مختلط:

پی‌نوشت:

د

منظورم کتاب جامع تریه و همچنین منظورم از imaginery math ریاضیات موهومی بود و البته من تا حدودی رو فضای هیلبرت و کلی تر فضای متریک مظالعه داشتم و برای اون حدی که کوانتم می خوندم کافی بود ولی می خوام جامع تر یاد بگیرم جدا از کوانتم و فیزیک

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:
آقای سیدیان: البته هرکس سلیقه ای داره ...
من خودم خیلی لذت بردم!

فکر کنم باید توی یه جستار تازه بحثی رو راجع به نظریه ی مجموعه ها آغاز کنیم. موافقید؟

البته بد نیست، اگر که سوال یا چیزی برای گفتگو داشته باشیم.
شما اگر سوال و یا چیز جالبی دارید، جستارش رو بزنید تا ما هم فیض ببریم.

sasaphysics

سپاس: 5

پست توسط sasaphysics »

سلام
اتفاقا این مشکلی بود که مدت ها درگیرش بودم من
به هیچ وجه کتاب آرفکن رو توصیه نمیکنم پون بسایر مبهم توضیح داده.
به نظر من سیر مطالعاتی زیر بهترین پیشنهاده:
اول باید جبر مجرد بخونی که این کتابا بهترین گزینه اند:
مباحثی در جبر هرشتاین
جبر مجرد هرستاین

دومی ساده تره ولی اولی پیشرفته تر.

دوم باید بری سراغ جبر خطی.
به نظر من بهترین کتاب برای فیزیکی ها تو این زمینه "جبر خطی سیمور لیپ شوتز ترجمه علی اکبر عالم زاده" هست.
واقعا عالیه به خصوص برای بچه هایی که با دید فیزیکی میخوان بخونن.شاید بتونم بگم این تنها کتاب جبر خطی هست که اسمی از فضای هیلبرت توش برده شده و این برای برقراری نظم آموزشی در ذهن شما خیلی مفیده چون دقیقا می فهمین که فضای مکانیک کوانتوم چجوری داره شکل می گیره.

سوم باید بری سراغ مکانیک کوانتوم که فکر می کنم همه متفق القول باشند که بهترین کتاب تو این زمینه کتاب زتیلی هست.
من خودم ترجه لجبینی رو دارم و ازش راضیم.

امیدوارم که بتونی این کتابا رو پیدا کنی.
هرچند می دونم پیدا کردن دومیه سخته منم کلی تو انقلاب گشتم تا یه دست دوم پیدا کردم.ولی ارزششو کاملا داره.

اگه راهنمایی خواستی میتونم کمکت کنم.

نمایه کاربر
werner_heisenberg

sasaphysics نوشته شده:سلام
اتفاقا این مشکلی بود که مدت ها درگیرش بودم من
به هیچ وجه کتاب آرفکن رو توصیه نمیکنم پون بسایر مبهم توضیح داده.
به نظر من سیر مطالعاتی زیر بهترین پیشنهاده:
اول باید جبر مجرد بخونی که این کتابا بهترین گزینه اند:
مباحثی در جبر هرشتاین
جبر مجرد هرستاین

دومی ساده تره ولی اولی پیشرفته تر.

دوم باید بری سراغ جبر خطی.
به نظر من بهترین کتاب برای فیزیکی ها تو این زمینه "جبر خطی سیمور لیپ شوتز ترجمه علی اکبر عالم زاده" هست.
واقعا عالیه به خصوص برای بچه هایی که با دید فیزیکی میخوان بخونن.شاید بتونم بگم این تنها کتاب جبر خطی هست که اسمی از فضای هیلبرت توش برده شده و این برای برقراری نظم آموزشی در ذهن شما خیلی مفیده چون دقیقا می فهمین که فضای مکانیک کوانتوم چجوری داره شکل می گیره.

سوم باید بری سراغ مکانیک کوانتوم که فکر می کنم همه متفق القول باشند که بهترین کتاب تو این زمینه کتاب زتیلی هست.
من خودم ترجه لجبینی رو دارم و ازش راضیم.

امیدوارم که بتونی این کتابا رو پیدا کنی.
هرچند می دونم پیدا کردن دومیه سخته منم کلی تو انقلاب گشتم تا یه دست دوم پیدا کردم.ولی ارزششو کاملا داره.

اگه راهنمایی خواستی میتونم کمکت کنم.

با سپاس فراوان
مکانیک زتیلی رو دارم و یکمی ازش رو خوندم البته قلش گاسیورویچ رو خونده بودم ولی من به دنبال کتابی هستم که گسترده تر از کوانتم روی فضای متریک وریاضیات موهومی کار کرده باشه(البته به اثبات بعضی از چیزایی که تو کتابای کوانتم بدون اثبات رها شده نیاز دارم )

ارسال پست