معرفي كتابي آسان براي مطالعه نسبيت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

user41932

معرفي كتابي آسان براي مطالعه نسبيت

پست توسط user41932 »

سلام
ميشه يك كتاب خيلي اسون براي اشنايي با نسبيت بهم معرفي كنيد smile039

alireza varmeziari

نام: alireza varmeziari

سپاس: 13

Re: معرفي كتابي اسان براي مطالعه نسبيت

پست توسط alireza varmeziari »

با سلام.می توانید از کتاب چرا E=MC^2 استفاده کنید.این کتاب از سایت بیگ بنگ قابل دریافت است.
با تشکر.
دمی از عمر اگر باقیست
در آن آسوده باید زیست

user41932

پست توسط user41932 »

مرسي

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

سلام و درود؛

ساده ترین کتابی که برای نسبیت که من دیده ام،
چهار فصل پایانی کتاب آشنایی با مکانیک کلپنر هست.
کتاب عالی و اساسی است و با ساده ترین ریاضیات (جبر و یک کم حسابان) نسبیت رو گفته.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

Re: معرفي كتابي آسان براي مطالعه نسبيت

پست توسط New Astronomer »

یکی وبلاگ خودم:

Lectures on Physics

و دیگری این:

نظریه نسبیت چیست؟ (نسبیت به زبان ساده)
نویسندگان: یوری باریسوویچ رومر، لی یف داویدوویچ لاندائو،
نظام الدین رضوی زاده (مترجم)، عبدالحسین حاجی زاده (ويراستار).

juyaa

تماس:

پست توسط juyaa »

سلام.

کتاب «آشنایی با نسبیت خاص» تألیف «رابرت رزنیک» که کتاب «آشنایی با مکانیک» رو با «کلپنر» نوشتند. کتاب برای نشر دانشگاهی هست، ولی درنظر من نثر ساده و روانی داره و به شهود بسیار پرداخته. به عنوان مثال با تقارن شهودی ثابت کرده طول در جهت عمود بر حرکت تغییری نخواهد کرد.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

juyaa نوشته شده: به عنوان مثال با تقارن شهودی ثابت کرده طول در جهت عمود بر حرکت تغییری نخواهد کرد.

سلام
ببخشید هر چند که کتاب رزنیک کتاب خوبیه ولی من فکر می کنم این کتاب برای یه بچه ی 12 ساله مناسب نیست ثانیاً شهودی که شما ازش حرف می زنید ایراد داره، یعنی به نظر من دیدگاه رزنیک در این باره اشتباهه smile024 چون میشه یه سیستمی روی دو شیءِ گذرنده از کنارهم تعبیه کرد تا همین بررسی رو برای طول ها (در راستای حرکت) انجام بدیم. اونوقت می بینیم که به پارادوکس می رسیم و اون تعبیر شهودی رزنیک به درد نمی خوره.

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:
juyaa نوشته شده: به عنوان مثال با تقارن شهودی ثابت کرده طول در جهت عمود بر حرکت تغییری نخواهد کرد.

سلام
ببخشید هر چند که کتاب رزنیک کتاب خوبیه ولی من فکر می کنم این کتاب برای یه بچه ی 12 ساله مناسب نیست ثانیاً شهودی که شما ازش حرف می زنید ایراد داره، یعنی به نظر من دیدگاه رزنیک در این باره اشتباهه smile024 چون میشه یه سیستمی روی دو شیءِ گذرنده از کنارهم تعبیه کرد تا همین بررسی رو برای طول ها (در راستای حرکت) انجام بدیم. اونوقت می بینیم که به پارادوکس می رسیم و اون تعبیر شهودی رزنیک به درد نمی خوره.

پارادوکسی نیست، چون حرکت در راستای عمود است!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آقای سیدیان نوشته شده:پارادوکسی نیست، چون حرکت در راستای عمود است!

سلام

ببینید رزنیک اظهار کرده اگر طول ها در راستای عمود بر حرکت تغییر کنند یعنی از دید هر یک از ناظران مثلاً کوتاه شوند، آنگاه پارادوکسی روی می دهد به این ترتیب که اگر دو مداد یا تیغ بر پایین و بالای هر اتاق متصل کنیم، از دید ناظر اول باید اتاق دیگر در لحظه ی عبور اتاقها از کنار هم بر اتاق خودش اثر مداد یا خراش گذارد و همین ناظر می بیند که تیغه های اتاق او بر اتاق کوتاه شده هیچ اثری نمی گذارد. مورد پارادوکس وقتی روی می دهد که ناظر دوم نیز دقیقاً همین برداشت را برای اتاق ناظر اول می کند و انتظار دارد که اتاق اول کوتاه و بنابراین اتاق خودش خراشیده شود و اتاق دیگری سالم بماند. حال بالاخره اتاق چه کسی خراشیده می شود؟ (پارادوکس)
رزنیک برای اجتناب از این پارادوکس ادعا می کند که طول ها در راستای عمود بر حرکت نباید تغییر کنند که منطقیست ولی نسبیت پیشگویی می کند که طول ها در راستای حرکت از دید هر یک از ناظران کوتاه می شود. حال اگر ما دو تیغه ی خراش دهنده را در ابتدا و انتهای اتاقک ها طوری تعبیه کنیم که در لحظه ی نزدیکی مراکز جرم دو اتاق به صورت عمودی از آنها خارج شوند و اتاق دیگر را خراشیده کنند آنگاه باز پارادوکس بالا برای طول ها در راستای حرکت ایجاد می شود. حالا آیا باز هم برای اجتناب از این پارادوکس می توان گفت که طول ها در راستای حرکت نیز نباید تغییر کنند؟

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

درود؛

[email protected] نوشته شده:رزنیک اظهار کرده اگر طول ها در راستای عمود بر حرکت تغییر کنند یعنی از دید هر یک از ناظران مثلاً کوتاه شوند، آنگاه پارادوکسی روی می دهد به این ترتیب که اگر دو مداد یا تیغ بر پایین و بالای هر اتاق متصل کنیم، از دید ناظر اول باید اتاق دیگر در لحظه ی عبور اتاقها از کنار هم بر اتاق خودش اثر مداد یا خراش گذارد و همین ناظر می بیند که تیغه های اتاق او بر اتاق کوتاه شده هیچ اثری نمی گذارد. مورد پارادوکس وقتی روی می دهد که ناظر دوم نیز دقیقاً همین برداشت را برای اتاق ناظر اول می کند و انتظار دارد که اتاق اول کوتاه و بنابراین اتاق خودش خراشیده شود و اتاق دیگری سالم بماند. حال بالاخره اتاق چه کسی خراشیده می شود؟ (پارادوکس)

بله، این آشکارا یک پارادکس است.

[email protected] نوشته شده:رزنیک برای اجتناب از این پارادوکس ادعا می کند که طول ها در راستای عمود بر حرکت نباید تغییر کنند که منطقیست ولی نسبیت پیشگویی می کند که طول ها در راستای حرکت از دید هر یک از ناظران کوتاه می شود. حال اگر ما دو تیغه ی خراش دهنده را در ابتدا و انتهای اتاقک ها طوری تعبیه کنیم که در لحظه ی نزدیکی مراکز جرم دو اتاق به صورت عمودی از آنها خارج شوند و اتاق دیگر را خراشیده کنند آنگاه باز پارادوکس بالا برای طول ها در راستای حرکت ایجاد می شود. حالا آیا باز هم برای اجتناب از این پارادوکس می توان گفت که طول ها در راستای حرکت نیز نباید تغییر کنند؟

نه ...
نکته ی اساسی اینجاست که در این صورت هیچ پارادکسی رخ نمی دهد!
این در واقع یک پارادکس نمای بسیار معروف هست!

ایراد استدلال شما در آن قسمت است که می گید: لحظه ی نزدیکی مراکز جرم.
این لحظه برای هر دو ناظر همزمان نیست!
رسیدن هر دو لبه ی یک اتاق برای دیگری همزمان نیست!

دلیل همه ی این نا همزمانی ها در تبدیلات لورنتس تهفته است!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ببینید جنس کند شدن زمان یا انقباض طول چیزی نیست که بشه با یه موضوع دیگه و از جنس متفاوت مثل همزمانی حلش کرد. تنها رقیبی که می تونه این موضوع رو حل کنه موضوعیه از جنس خود کندی و انقباض، یعنی تند شدن و انبساط!
وقتی توی نسبیت جایی برای تند شدن ساعت ها و انبساط طول وجود نداره پس طبیعیه که یه همچین پارادوکسایی رخ بده اصلاً فقط این ها هم نیست یه مشت پارادوکس ناشناخته هم توی نسبیت هست که کار رو سخت تر می کنه ....

موافقید من یه جستاری درست کنم و ایرادهای نسبیت رو معرفی و اونجا راجع بهشون بحث کنیم؟ (البته یکی دو روزی وقت می بره! تا جستارشو درست کنم)

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:ببینید جنس کند شدن زمان یا انقباض طول چیزی نیست که بشه با یه موضوع دیگه و از جنس متفاوت مثل همزمانی حلش کرد. تنها رقیبی که می تونه این موضوع رو حل کنه موضوعیه از جنس خود کندی و انقباض، یعنی تند شدن و انبساط!
وقتی توی نسبیت جایی برای تند شدن ساعت ها و انبساط طول وجود نداره پس طبیعیه که یه همچین پارادوکسایی رخ بده اصلاً فقط این ها هم نیست یه مشت پارادوکس ناشناخته هم توی نسبیت هست که کار رو سخت تر می کنه ....

موافقید من یه جستاری درست کنم و ایرادهای نسبیت رو معرفی و اونجا راجع بهشون بحث کنیم؟ (البته یکی دو روزی وقت می بره! تا جستارشو درست کنم)

ببینید، هیچ پارادوکسی در کار نیست!
شما از تبدیلات لورنتس بد استفاده کردید.
ایراد در فرض اشتباهی است که شما کردید!
این فرض کاملاً کلاسیکی هست و در فیزیک کلاسیک کاملاً درست هست.
البته این فرض در نسبیت خاص کاملاً نادرست هست.

من عملاً پاسخ رو به شما گفتم.
به شما گفتم که ایراد این پارادوکس نمایی که عرض کردید در کجا است.
فقط کافیه خودتون یک کم محاسبه ی ساده بکنید تا جواب رو به طور دقیق در بیارید.

تمرین:
سعی کنید با تبدیلات لورنتس ایراد رو به طور دقیق دربیارید.
من انشاء الله فردا جواب رو قرار خواهم داد.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

اجازه بدید بنده تا دو روز دیگه ان شاء الله جستار مناسب رو راه اندازی می کنم، اونجا نظراتتون رو قرار بدید. چون جستار حاضر مناسب برای این بحث ها نیست و خیلی از بچه ها شاید اصلاً متوجه دعوای ما smile021 نشوند smile072

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

[email protected] نوشته شده:اجازه بدید بنده تا دو روز دیگه ان شاء الله جستار مناسب رو راه اندازی می کنم، اونجا نظراتتون رو قرار بدید. چون جستار حاضر مناسب برای این بحث ها نیست و خیلی از بچه ها شاید اصلاً متوجه دعوای ما smile021 نشوند smile072

ما هر دو موجودات مجازی هستیم.
من و شما و همه ی بچه های اینجا ...

ما چند تا کامپیوتر ایم ....
چند تا کیبرد ...
کیبورد ها باهم دعوا می کنند؟

شما یک کار کنید.
برید معادلاتش رو حل کنید و خودتون می بینید که نکته ی ظریف نا همزمانی هست.
من فردا شب معادلات لورنتس رو برای دو رویداد می گزارم و خواهید دید که مساله بسیار ساده است!

به هر حال اگر یک جستار تازه برای ایراداتی که فکر می کنید در نسبیت پیدا کردید بزنید،
خیلی خوشحال و سپاسگزار می شم. حتماً این کار رو بکنید و اگر ممکنه همین فردا.

سپاس smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

آقای سیدیان نوشته شده:ما هر دو موجودات مجازی هستیم.
من و شما و همه ی بچه های اینجا ...

ما چند تا کامپیوتر ایم ....
چند تا کیبرد ...
کیبورد ها باهم دعوا می کنند؟

آقا این حرفا یعنی چی؟ کیبرد ها شعور ندارن که با هم دعوا کنن، فکرهای ما دارن با هم تقابل پیدا می کنن. شما رو نمیدونم ولی من زنده ام و برای آدمهای زنده دارم اینجا وقت میذارم و سخنرانی می کنم smile097 smile097

آقای سیدیان نوشته شده:به هر حال اگر یک جستار تازه برای ایراداتی که فکر می کنید در نسبیت پیدا کردید بزنید،
خیلی خوشحال و سپاسگزار می شم. حتماً این کار رو بکنید و اگر ممکنه همین فردا.

سپاس smile072

باشه سعی می کنم فردا جستار رو راه بندازم ولی شما هم دیگه اینجا رو ول کن بیا اونجا smile030

ارسال پست