سوالی در مبحث نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: سوالی در مبحث نسبیت

پست توسط Paradoxy »

جناب dusty وقتی دو جسم دارن بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر روجمع میزنی؟ یا تفریق میکنی؟اگه تفریق میکنی که من دیگه باشما صحبتی ندارم
جناب سیدیان شما نمیتونی راجب مطالعه افراد دیگه قضاوت کنی ثانیا تنها من رو هم مورد خطاب قرار ندادین که برفرض بخوام برای اون مسئله ناراحت شم جای این صحبتا تایپیک رو جلو ببریم
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۴/۶/۱۳ - ۲۲:۵۰, ویرایش شده کلا 5 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

آقای سیدیان نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:حالا شما قبول داری بنظر پرتو b ,پرتو a داره با سرعت c ازش دور میشه و همزمان شخص هم با سرعت http://latex.codecogs.com/gif.latex?%5C ... %5E2%7D%7D
به پرتو b نزدیک میشه؟
همه ی اینها از نظر پرتو b هستش

بله،
با این شرایط قبول دارم.

خب چه نتیجه ای می خوای بگیری؟
من که این ها رو نوشته بودم،
شما گفتید پیچیده است و ...

جالب اینجاست سره مسائلی هم که در قبل پذیرفتیم باید بحث کنیم جناب سیدیان و دیگر خواننده ها منتظر جوابتون هستمحالا در جواب اینیه نتیجه میگیرم ناظر b میبینه این دو با این سرعت
C+ b+p/1+bp/c^2 بهم نزدیک میشن(نسبیش در صفحه قبل موجوده)
در صورتی که شخص میبینه پرتو با سرعت C بهش نزدیک میشه حالا اگه بگیم به اندازه ی 600000 کیلومتر شخص و پرتو نور فاصله داشته باشند اون زمان بنظر شخص پرتو a دو ثانیه دیگه بهش میرسه اما بنظر پرتو b مدت زمانی که طول میکشه پرتو a به شخص برسه ~.1 ثانیه اندازه گیری میکنه (هنوز نفهمیدید چرا؟)دیده ناظرا بر هم ارجحیت نداشته پس
سوال اینجا بود که بالاخره چقدر طول میکشه این پرتو به شخص برسه

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:
آقای سیدیان نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:حالا شما قبول داری بنظر پرتو b ,پرتو a داره با سرعت c ازش دور میشه و همزمان شخص هم با سرعت http://latex.codecogs.com/gif.latex?%5C ... %5E2%7D%7D
به پرتو b نزدیک میشه؟
همه ی اینها از نظر پرتو b هستش

بله،
با این شرایط قبول دارم.

خب چه نتیجه ای می خوای بگیری؟
من که این ها رو نوشته بودم،
شما گفتید پیچیده است و ...

جالب اینجاست سره مسائلی هم که در قبل پذیرفتیم باید بحث کنیم جناب سیدیان و دیگر خواننده ها منتظر جوابتون هستمحالا در جواب اینیه نتیجه میگیرم ناظر b میبینه این دو با این سرعت
C+ b+p/1+bp/c^2 بهم نزدیک میشن(نسبیش در صفحه قبل موجوده)
در صورتی که شخص میبینه پرتو با سرعت C بهش نزدیک میشه حالا اگه بگیم به اندازه ی 600000 کیلومتر شخص و پرتو نور فاصله داشته باشند اون زمان بنظر شخص پرتو a دو ثانیه دیگه بهش میرسه اما بنظر پرتو b مدت زمانی که طول میکشه پرتو a به شخص برسه ~.1 ثانیه اندازه گیری میکنه (هنوز نفهمیدید چرا؟)دیده ناظرا بر هم ارجحیت نداشته پس
سوال اینجا بود که بالاخره چقدر طول میکشه این پرتو به شخص برسه

محاسبه ی شما (توی تصویر صفحه ی پیش) کاملاً غلط هست!
جواب صحیح رو کاربر dusty دادند. خودتون بشینید فکر کنید، ببینید چرا.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

به عبارتی محاسبه شما غلطه چون شما تایید کردی درستی حرف من رو
ضمن اینکه زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟از نظر ناظر b , شخص و پرتو a دارن بهم نزدیک میشن شما منهی میکنی؟
تازه!شما حق نداری سرعت پرتو b رو برابر cبزاری چون خوده پرتو b. یه سرعت داره سرعتشم bه

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:به عبارتی محاسبه شما غلطه چون شما تایید کردی درستی حرف من رو

اون محاسبه رو که من نکردم، آینشتاین کرده رفیق!
من همه ی حرف های شما رو که تایید نکردم.
اون تصویر دومی که گذاشتید اشتباه خنده داری درش هست!
گفتم که پست کاربر dusty رو بخون.

paradoxy نوشته شده:ضمن اینکه زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟

شما مگه نمی گی من نسبیت رو بلدم؟
این سوال، سینماتیک نیوتونی هست!

در ضمن سعی کن لاتک رو یاد بگیری.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

جالبه بدون هیچ ادعایی شما آدم رو زیر سوال میبرید یه زمان به من وصله پارادوکس ساختن رو چسبوندین الانم ادعای فهمیدگی رو ،عاقلان دانند
شما بهتره عوض ایجور حرفا مستقیم جواب سوالایه منو بدی ضمنه اینکه به همون میزان که با حرفای من موافق بودی ۵تا سوال و پست بعدش که الان پست بالای شما میشه برای مطرح شدن صورت سوال کافی بوده شما جواب منو بده و از اظهار نظر در مورد دانش دیگران خودداری کن ممنون
سوالات
زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟از نظر ناظر b , شخص و پرتو a دارن بهم نزدیک میشن شما منهی میکنی؟ شما بگو از دید ناظر b پرتو a و شخص با چه سرعتی بهم نزدیک میشن البته قاعدتا با منطق و فرمول نه اینکه بگی اینجوری میشه فرمولش پس cمیشه ،چرا اینجوری میشه؟
تازه!شما حق نداری سرعت پرتو b رو برابر cبزاری چون خوده پرتو b. یه سرعت داره سرعتشم bه

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:جالبه بدون هیچ ادعایی شما آدم رو زیر سوال میبرید یه زمان به من وصله پارادوکس ساختن رو چسبوندین الانم ادعای فهمیدگی رو ،عاقلان دانند
شما بهتره عوض ایجور حرفا مستقیم جواب سوالایه منو بدی ضمنه اینکه به همون میزان که با حرفای من موافق بودی ۵تا سوال و پست بعدش که الان پست بالای شما میشه برای مطرح شدن صورت سوال کافی بوده شما جواب منو بده و از اظهار نظر در مورد دانش دیگران خودداری کن ممنون

آخه شما داری اشتباه فاحش می کنی رفیق!
من در پست اولم گفتم اشتباهت کجاست،
ولی شما باز داری همون اشتباهاتت رو تکرار م کنی ...
خب این نشون می ده که شما فیزیک پایه رو هم نمی دونی و مثل من و همه باید بری یاد بگیری.
آیا این بی احترامیه؟

مگه من از همون اول نگفتم که این اشتباهت از کجاست؟ یادته؟
اون وقت شما اومدی گفتی که من دارم مغلطه می کنم و خیلی پیچیده است و ...

الآن سوالت چیه؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

جالبه وقتی با دیده فیزیک پایه میام جلو باید جواب کاربرایی مثل dustyرو بدم وقتی نسبی میکم شما میگی پایه بلد نیستی مشکلی ندارم با این مسئله ضمن اینکه شما میگی باید یادبگیری دقیقا الان دارم یاد میگیرم،اینجا نیومدم کل کل کنم سره خودم رو دردبیارم سوال کردم جوابی همدنشنیدم چون گویندگان جواب سوال رو نشنیدن
برای بار هزارم
زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟از نظر ناظر b , شخص و پرتو a دارن بهم نزدیک میشن شما منهی میکنی؟ شما بگو از دید ناظر b پرتو a و شخص با چه سرعتی بهم نزدیک میشن البته قاعدتا با منطق و فرمول نه اینکه بگی اینجوری میشه فرمولش پس cمیشه ،چرا اینجوری میشه؟
آخرین ویرایش توسط Paradoxy شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۰:۳۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

آقای سیدیان نوشته شده:این خیلی غیر طبیعیه که یک آدمی که فیزیک کلاسیک رو بلد نیست،
بخواد بیاد بگه که مثلاً نسبیت عام، یا نسبیت خاص اشتباه است.

بعد که صحبت می کنید با شخص می بینید که این شخص بزرگوار اصلاً
فیزیک پایه رو هم بلد نیست و این چیزا رو هم چند (1 یا 2) صفحه بلد هست.

ظاهراً منظورتون منم. نمی دونم رو چه اساسی این حرفها رو رو ردیف می کنین. آقای عزیز وقتی نمی تونی یه اشتباه درست و حسابی رو توی حرفای طرف مقابل بهش گوشزد کنی و بعدش هم طرفت رو بی سواد خطاب می کنی، یعنی یه آدم متعصبی هستی که لغت جهل صرفاً معطوف به خودتونه نه طرف مقابل. روی چه حسابی شما داری میگی من مکانیک کلاسیک بلد نیستم؟ من حتی به خودم اجازه نمی دم که این حرف رو به یه دیپلمه ی درس خونِ رشته ی ریاضی بزنم چون می دونم تا حد قابل قبولی از فیزیک کلاسیک سر در میاره. . بعد شما داری این حرف رو به من میزنی که چهارتا مقاله ی درست و حسابی و قابل فهم رو توی سایت گذاشتم، شما که راه علم رو رفتی و همه چیزو بلدی چرا دو تا مقاله از خودتون روی سایت نمیذارین تا دیگران نظرشون رو راجع به اونها بگن؟ فقط بلدی اینو اونو نقد کنی؟ شما اصلاً نمی تونید یه مقاله بنویسید چون قایل به این نیستید که در علم ایراداتی وجود داره و باید اون ها رو حل کرد، این علم بی ایراد شده خدای شما و من می ترسم که این از خصیصه های مشرکان دنیای امروزی باشه. شما یه دونه از مقاله های منو نقد نکردی و می ترسی این کار رو بکنی چون می ترسی علم خودت بره زیر سوال همون طور که توی این جستار علمتو بردی زیر سوال: میای به من میگی انقباض لورنتسی رو اشتباه وارد کار کردم و بعد وقتی برات یه مثال معروف می زنم دیگه هیچی نمی گی و یهو میای و سواد منو می بری زیر سوال، وقتی داوود میاد سوال می پرسه اصلاً نمی فهمی طرف داره چی میگه و یه جواب کاملاً بی ربط می دی و بعد می گی طرف نفهمه. بهتر نبود نقاط قوت و ضعفش رو با هم می دیدی و حداقل یه خرده بهش امید می دادی؟ آقای امید سیدیان، اینقدر با حق جدل نکن و شهامت داشته باش وقتی اشتباهی کردی بگو "اشتباه کردم". خیال کرده بودی آقا و سید هوپایی آره؟ که به سوالا جوابای نسبتاً معقول بدی و فکرشو نمی کردی یکی بیاد باهات دهن به دهن بشه و بخشی از دانشت رو ببره زیر سوال. من ده ها بار توی فهم نسبیت دچار اشتباه و کژ فهمی شده بودم و از گفتن این حرف هم ابایی ندارم و الان هم ممکنه چه توی نسبیت و چه توی نظریه های خودم دچار اشتباه بشم ولی به من حق بده که نباید هر حرفی رو به عنوان دلیل اشتباهم بپذیرم که این نشانه ی خِرده نه بیسوادی.
آقای سیدیان نوشته شده:فیزیک بلد بودن نشانه ی برتری نیست،
نشانه ی برتری انصاف و عدل هست.

صاحب علم بودن قطعاً نشانه ی برتریه کما اینکه خداوند هم هیچ وقت فرد عادل ولی بی دانش رو به پیغمبری مبعوث نکرده و دانش رو یکی از ویژگی های مهم انسانِ والا می دونه واِلّا اینقدر توی قرآن بر دانش تکیه نمی کرد. هرچند که دانش اقلام گوناگونی داره ولی فیزیک و ریاضی هم جزء همین دانشن. یه بابایی وقتی گفته های منو با بعضی از کاربرای این سایت خونده بود حرف جالبی به من زد:
"از حرف اینا ناراحت نشو، اینا افرادین که اگه پیغمبر خدا هم امروز براشون ادعای پیغمبری می کرد، بهش می گفتن برو اول چهار واحد الهیات و فلسفه پاس کن بعد بیا ادعا کن!"
آقای سیدیان نوشته شده:من نمی فهمم،
آیا اگر من به کسی بگم فیزیک بلد نیستی،
به او بی احترامی کردم؟
فیزیک بلد نبودن که فحش نیست!

منم الآن نسبیت عام و ریسمان هیچی بلد نیستم.
آیا این نشون می ده که من آدم بی خودی ام؟

مامان بزرگ منم الآن فیزیک که بلد نیست هیچ،
اصلا نمی دونه فیزیک یعنی چی و چی هست!
اگر برم بهش بگم شما فیزیک نمی دونی،
یعنی این که من بهش بی احترامی کردم؟

نه بی احترامی نکردی ولی وقتی به فردی که میگه 12 سال برای فیزیک تلاش کرده میگی "تو از فیزیک کلاسیک هیچی سرت نمی شه" بهش بی احترامی کردی اون هم بدون دلیل و فقط و فقط و فقط با حرافی!
آقای سیدیان نوشته شده:آیا این حرف من یعنی که شما بلا نسبت بی شخصیتید؟
بلد نیستید، خب برید یاد بگیرید.

چه جوری بریم یاد بگیریم؟ طوری که آخرش مثل خودت بشیم؟ بگیم همه چی توی علم روبراهه؟ هیچ نقصی نیست؟ در حالی که نقص رو داریم می بینیمو برای رفعش هیچ دلیل قانع کننده ای نداریم. این کار عینه این می مونه که حقیقت رو زیر پات له کنی.
واقعاً اگه عیب از مائه، تو چرا پیشنهاد می دی که جستار رو حذف کنیم؟ آبروی تو که محفوظه، اگه بیسوادی و بی آبرویی ای هم باشه برای مائه نه تو. ولی فکر کنم قضیه بر عکسه. نگران نباش این رو حداقل گذر زمان نشون می ده.
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۱:۱۰, ویرایش شده کلا 1 بار

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟

این کاملاً بستگی به دستگاه داره.
پست اول من دقیقاً پاسخ همین سوال هست.
منفی و مثبت بودن با جهت روشن می شه.

paradoxy نوشته شده:شما بگو از دید ناظر b، پرتو a و شخص با چه سرعتی بهم نزدیک میشن

این مورد با مورد پیش خیلی فرق داره رفیق!
الآن پاسخ رو می گم تا خیالت راحت بشه.
ببین رفیق، قبلاً گفتیم که در دستگاه B (یعنی از دید ناظر B) سرعت شخص هست:

[tex]\frac{b+p}{1+\frac{bp}{c^2}}[/tex]

سرعت a هم نسبت به B هست c،
چون هر دو را در یک دستگاه (B) سنجیدیم،
سرعت نسبی میان a و شخص در دستگاه B هست:

[tex]c+\frac{b+p}{1+\frac{bp}{c^2}}[/tex]

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

آقای سیدیان نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:زمانی که دو شئ بهم نزدیک میشن شما صورت و مخرج کسر رو تفریق میکنید؟

paradoxy نوشته شده:شما بگو از دید ناظر b، پرتو a و شخص با چه سرعتی بهم نزدیک میشن

جناب باورتون میشه سکته زدم الان؟همین دو دقیقه پیش شما نمیگفتی روابطی که تویه ان عکس من نوشتم غلطه حالا همونارو تحویل خودم میدی؟
جالب اینه شما سرعتارو در آخر کلاسیک جمع زدین همونطور که تو اولین پستم گفته بدم کافیه صفحه اول تایپیک رو بیاربن
ت عکسی هم که گذاشتم بجای کلاسیکی جمع کردن این سرعتا همینارو نسبی جمع کردم که آقایdusty فقط گفت غلطه بگذریم
تجدید نظر نمیفرماید؟

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:
آقای سیدیان نوشته شده:

جناب باورتون میشه سکته زدم الان؟همین دو دقیقه پیش شما نمیگفتی روابطی که تویه ان عکس من نوشتم غلطه حالا همونارو تحویل خودم میدی؟
جالب اینه شما سرعتارو در آخر کلاسیک جمع زدین همونطور که تو اولین پستم گفته بدم کافیه صفحه اول تایپیک رو بیاربن
ت عکسی هم که گذاشتم بجای کلاسیکی جمع کردن این سرعتا همینارو نسبی جمع کردم که آقایdusty فقط گفت غلطه بگذریم
تجدید نظر نمیفرماید؟

بله کاری که شما کرده بودی آشکارا غلط بود.
همین الآن عکست هست، می خوای برو خودت ببین.

حواست باشه چی گفتم:
آقای سیدیان نوشته شده:چون هر دو را در یک دستگاه (B) سنجیدیم

در اینجا شما داری توی یک دستگاه کار می کنی،
و کاملاً مجازی که جمع و تفریق ساده کنی.

در اونجا شما داشتی بین دو تا دستگاه جمع و تفریق می زدی،
که کار کاملاً اشتباهی است.

من نمی دونم چرا شما که نسبیت خوندی،
این چیزا رو که الفبایِ الفبای نسبیته رو نمی دونی؟
آخرین ویرایش توسط امید سیدیان شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۰:۵۴, ویرایش شده کلا 1 بار

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اتفاقا حرفه منم همین بود میگفتم این جمع نیوتونیه شما اومدی گفتی اینارو نباید کلاسیک جمع زد محض یادآوری به ضفحه اول تایپیک مراجعه کنید،محض اطلاع تو تک تک پستام گفتام از دید ناظر b متاسفانه زیادی سریع خوندین پست رو،حالا تو همین رابطه ای که خودتون دادید که مشکلی نیست انشاالله؟

امید سیدیان

پست توسط امید سیدیان »

paradoxy نوشته شده:اتفاقا حرفه منم همین بود میگفتم این جمع نیوتونیه شما اومدی گفتی اینارو نباید کلاسیک جمع زد محض یادآوری به ضفحه اول تایپیک مراجعه کنید،حالا تو همین رابطه ای که خودتون دادید که مشکلی نیست انشاالله؟

مرد باش حرفتو عوض نکن رفیق.
این رابطه کاملاً درسته و اشکالی نداره.

شما اگر از همون اول سوالت رو روشن می کردی،
و درست به من می گفتی که چی می خوام،
این همه درد سر پیش نمی اومد.

خب، حالا چه نتیجه ای می خوای بگیری از اول صبح؟

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

ضد و نقیض گویی های آقای سیدیان:
آقای سیدیان نوشته شده:این دقیقاً یعنی جمع کلاسیک!
شما نباید این طوری جمع کنید.

شما باید سرعت ها رو در رابطه هایی
که من اون بالا نوشتم بزارید.

ببینید [tex]\dot{y^'}[/tex] و [tex]\dot{z^'}[/tex] صفر اند،
پس در نتیجه [tex]\dot{y}[/tex] و [tex]\dot{z}[/tex] هم صفراند.

[tex]\dot{x^'}[/tex] هست برابر با [tex]c[/tex]، پس داریم:

[tex]\dot{x}=\frac{c+v}{1+\frac{cv}{c^2}}[/tex]

که به راحتی در می آد [tex]\dot{x}=c[/tex]
بعد ایشون نظرشون به این شکل تغییر می کنه:
آقای سیدیان نوشته شده:سرعت a هم نسبت به B هست c،

یا سیدی نصفشو که جمع کلاسیک کردی! دیدی توی پست اولت صورت مسئله رو نفهمیده بودی؟ من فعلاً کاری با پستای داوود ندارم و فقط می خوام بگم که شما صورت سوال رو نفهمیدی و تازه دوزاریت افتاده! در حالی که سوال واضح بود smile021
من هر چند که تا حد کمی با داوود اختلاف دارم ولی ده برابر با شما مشکل دارم.
آخرین ویرایش توسط [email protected] شنبه ۱۳۹۴/۶/۱۴ - ۰۱:۱۸, ویرایش شده کلا 1 بار

ارسال پست