کتابی مناسب درباره نسبیت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Quantum-break

نام: Kasra Saber

سپاس: 4

کتابی مناسب درباره نسبیت

پست توسط Quantum-break »

سلام دوستان من مي خواستم شما يه كتاب خوب ترجمه فارسي درمورد نسبيت به من معرفي كنين ممنون! smile018
زنده باد #اشتباهخوب من

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: کتابی مناسب درباره نسبیت

پست توسط [email protected] »

سلام
اول بگید چند سالتونه و چه قدر با نسبیت آشنایی دارید. در هر حال:
اگه دبیرستان رو تموم کردید یا دانشجویید، کتاب"نظریه ی نسبیت اینشتین" نوشته ی ماکس بورن، انتشارات علمی و فرهنگی رو بهتون توصیه می کنم. (انتشارات تقریباً روبروی درب اصلی دانشگاه تهرانه)
این کتاب از این جهت خوبه که بیشتر به تفسیر نسبیت پرداخته تا بها دادنه بیش از حد به ریاضی. در ضمن ریاضیاتش هم سادست.
بعد از اون می تونید کتاب "نسبیت خاص" رزنیک (مرکز نشر دانشگاهی) و بعد از اون کتاب "نسبیت خاص و عام و کیهانشناختی" ولفگانگ ریندلر (مرکز نشر دانشگاهی) رو بخونید. "فضا زمان تخت و خمیده" الیس و ویلیامز (مرکز نشر دانشگاهی) هم بد نیست.
ولی هر کتابی رو می خونید بدونید که خوندن کتاب های خود اینشتین (انتشارات خوارزمی) همیشه بهترین گزینه برای یادگیریه نسبیته چون خود صاحب نسبیت اون ها رو نوشته: "تکامل فیزیک"، "فیزیک و واقعیت" و "نسبیت"، خوندن دوتای اولی حتی در دوران دبیرستان هم خالی از لطف نیست smile072

Quantum-break

نام: Kasra Saber

سپاس: 4

پست توسط Quantum-break »

سلام من سوم دبيرستان هستم ولي خوب علاقه ي زيادي به فزيك نيوتون و فيزيك انيشتين و در كل فيزيك مكانيك دارم به همين خاطر دنبال كتاب هايي ميگردم كه بتونم وقت آزادمو باهاش پر كنم
زنده باد #اشتباهخوب من

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

اگه بتونید همون کتابای "تکامل فیزیک" و "فیزیک و واقعیت" رو بخونید خیلی خوبه البته چاپشون تموم شده ولی فکر کنم از کتاب خونه ها راحت بتونید گیرشون بیارید، می تونید کتاب نسبیت بورن رو هم بخونید ولی قبلش بهتره از روی یه کتاب "فیزیک جدید" مفاهیم نسبیت رو بخونید، به انتشارات فاطمی (خ فاطمی بعد از هتل لاله روبروی سازمان آب) یه سری بزنید و ازشون راهنمایی بخواهید این انتشارات کتابای خوبی چاپ می کنه.
ولی برای کسی در سن شما واجب تر از همه ی این ها خوندن زندگی نامه ی علمیه فیزیکدانان بزرگه، کتابای "آینشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین (خوارزمی)، "اینشتین و شاعر" نوشته ی ویلیام هرمان، "حاصل عمر" نوشته ی انیشتین (هر دو انتشارات علمی و فرهنگی) "فیزیکدانان بزرگ" نوشته ی کراپر (نشر اختران)، "جزء و کل" نوشته ی هایزنبرگ (مرکز نشر دانشگاهی) و "علم به کجا می رود" نوشته ی ماکس پلانک (شرکت سهامی انتشار) خیلی مناسب و مهمن.

مادلین

سپاس: 72

پست توسط مادلین »

فصلهای ابتدایی کتاب فیزیک نوین (رندی هریس) انتشارات دانشگاه فردوسی

نمایه کاربر
m.s.f

نام: میثم

محل اقامت: اسپهان

سپاس: 119

تماس:

پست توسط m.s.f »

Quantum-break نوشته شده:سلام دوستان من مي خواستم شما يه كتاب خوب ترجمه فارسي درمورد نسبيت به من معرفي كنين ممنون! smile018

داستان هموناییه که بالاتر گفته شد.
اما اگه دوست داری درگیری الکی ذهنی برای خودت درست نکنی و یا سوالای بیخود از خودت نپرسی که بعدشم فکر کنی نظریه ی جدیدی دادی، باید اول بدونی چرا نسبیت وجود داره که تنها راهش هم خوندن الکترومغناطیسه.
وقتی خوندی و فهمیدی کجای فیزیک می لنگه اون وقت میفهمی نسبیت به چه دردی میخوره.
اگه فعلا میخای نسبیت بخونی اصلا به کتابای مثه رزنیک و ریندلر و... رجوع نکن چون کلا تو مفاهیم گم میشی.
فقط اونایی که داستان وار هست رو بخون، که حتی اونم توصیه نمیکنم.
حالا دیگه خود دانی.
برای گسترش نظریه ها نباید به اصول نظریه ها مطمئن بود.

bahmanlover

سپاس: 7

پست توسط bahmanlover »

سلام
شما درچه حدی لازم دارید کتاب زیاده رمان وار یا ریاضی وار

tempel

نام: tmp bt

سپاس: 2

پست توسط tempel »

m.s.f نوشته شده:
Quantum-break نوشته شده:سلام دوستان من مي خواستم شما يه كتاب خوب ترجمه فارسي درمورد نسبيت به من معرفي كنين ممنون! smile018

داستان هموناییه که بالاتر گفته شد.
اما اگه دوست داری درگیری الکی ذهنی برای خودت درست نکنی و یا سوالای بیخود از خودت نپرسی که بعدشم فکر کنی نظریه ی جدیدی دادی، باید اول بدونی چرا نسبیت وجود داره که تنها راهش هم خوندن الکترومغناطیسه.
وقتی خوندی و فهمیدی کجای فیزیک می لنگه اون وقت میفهمی نسبیت به چه دردی میخوره.
اگه فعلا میخای نسبیت بخونی اصلا به کتابای مثه رزنیک و ریندلر و... رجوع نکن چون کلا تو مفاهیم گم میشی.
فقط اونایی که داستان وار هست رو بخون، که حتی اونم توصیه نمیکنم.
حالا دیگه خود دانی.

سلام، چرا تنها راهش خوندن الکترومغناطیس هست وکجای فیزیک می لنگه،(منظورتون سرعت های بالاو...است)لطفاارتباطش روبیشتر توضیح دهید

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

چون اگر بخوایم جهان‌شمول بودن نسبیت رو اثبات کنیم، باید اصول موضوعه نسبیت خاص رو از ناوردا بودن معادلات ماکسول استخراج کنیم و ابتدائا باید با مفاهیم الکترومغناطیس مثل معادلات ماکسول آشنا باشید تا بتونید نسبیت خاص رو عمیق‌تر درک کنید. نتیجه نهایی این میشه که نسبیت علاوه بر اینکه در فیزیک مکانیک اعتبار داره، در فیزیک الکترومغناطیس و الکترودینامیک هم معتبر هست و مساله عدم وجود چارچوب مرجح اینجا اثبات میشه.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

ارسال پست