اعتبار یک کتاب علمی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

اعتبار یک کتاب علمی

پست توسط stanly »

سلام.یک سوالی تو زندگیم پیش اومده که خیلی برام مهمه smile039 :
کتاب های علمی زیادی وجود داره که تئوری های فیزیک بنیادی و مدرن رو به سادگی،بدون هیچگونه ریاضیات و برای افرادی که تحصیلات اکادمی چندانی نداشته و صرفا علاقه مندند توضیح دادند.از جمله اونها هم میشه کتاب تاریخچه زمان هاوکینگ رو نام برد.حالا با وجود این همه کتاب در این زمینه،چرا فقط کتاب هاوکینگ اینقدر پرفروش و محبوب شد؟مثلا اعتبار نویسنده،زمان مناسب نوشتن کتاب،توضیح بهتر و عوامل دیگه.......
و سوال بعدیمم اینه که تو یک کتاب علمی خوب،بهتر نیست که غیر از توضیحات کلامی،مقداری از فرمول های مهم رو هم با توضیح نوشت؟
به نظرتون یک کتاب علمی ساده،خوب و کاربردی هم زمان برای افراد صرفا علاقه مند و همچنین دارای تحصیلات اکادمیک،باید چه ویژگی داشته باشه؟

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: اعتبار یک کتاب علمی

پست توسط Paradoxy »

چرا فقط کتاب هاوکینگ اینقدر پرفروش و محبوب شد؟

شانس- ایجاد حس ترحم و هم نوع دوستی در مشتریان به خاطر اوضاع هاوکینگ توسط ناشر- روانی و سادگی متن- عدم وجود فرمول!
خود مقدمه هاوکینگ رو بخون دلایلش رو نوشته، ضمنن موقع نوشتن این کتاب، هاوکینگ به اندازه الآن مشهور نبودش.

و سوال بعدیمم اینه که تو یک کتاب علمی خوب،بهتر نیست که غیر از توضیحات کلامی،مقداری از فرمول های مهم رو هم با توضیح نوشت؟
نه خوب نیست. باید اول مخاطب خودت رو مشخص کنی. اگه می خوای مخاطبت مردم باشند مثل هاوکینگ، روابط فقط چهره کتابت رو زشت میکنند. اگه مخاطبت افراد تحصیل کرده و دانشگاهی هستند، فرمول و روابط از واجباته و توضیحات کلامی مستحب! مخاطبت کیه؟

به نظرتون یک کتاب علمی ساده،خوب و کاربردی هم زمان برای افراد صرفا علاقه مند و همچنین دارای تحصیلات اکادمیک،باید چه ویژگی داشته باشه؟

افراد آکادمیک، معلوماتی دارند که عموم مردم ندارند. اگه کتابتون بخواد چیزی به افراد آکادمیک یاد بده و اونارو جذب کنه، باید کمی از سطحه اونا بالاتر باشه وگرنه کتابتون، جذابیتی برای اون ها نخواهد داشت. اگه در سطح آکادمیکی هم بنویسید، دیگه در میان عموم مردم محبوبیتی پیدا نمیکنید. ببینید زمانی که شخص بنده کتاب تاریخچه هاوکینگ رو برای اولین بار به طور خیلی سطحی خوندم (شاید 6 سال پیش) تا حدودی برام جالب بود، اما وقتی دوباره عمیق پارسال مرورش کردم، واقعا هیچ چیزی از این کتاب برای من اثر گذار نبود! به عبارتی هرچیزی که هاوکینگ نوشته بود رو میدونستم، و بنابرین چیز مفید و جدیدی اون کتاب برای من نداشت. بهرحال به نظر من انسان باید برای نوشتن کتاب، هرکتابی هدفی داشته باشه. اگه در آینده به دنبال کسب شهرت یا درآمد هستید، فکر نمیکنم از طریق کتابای علمی در جامعه ایران به جایی برسید.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

سلام

کتاب "تکامل فیزیک" و "فیزیک و واقعیت" نوشته ی اینشتین و "آینشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین رو بخون (انتشارات خوارزمی). هر چند که چند سالیه چاپشون تموم شده smile020 یه جوری از کتابخونه ای جایی گیرشون بیار و بخون. البته این کتابا رو من برای 17 الی 20 سالگیت توصیه می کنم. الان بشین زندگی نامه ی دانشمندا رو بخون:

1- ریاضی دانان نامی: "اریک تمپل بل"-امیر کبیر
2- انیشتین و شاعر: "ویلیام هرمان"- علمی و فرهنگی
3- حاصل عمر: "آلبرت اینشتین"-علمی و فرهنگی
4- جزء و کل: "ورنر هایزنبرگ"-مرکز نشر دانشگاهی
5- علم به کجا می رود: "ماکس پلانک"-شرکت سهامی انتشار
6- شرودینگر و انقلاب کوانتومی: "جان گریبین"- شرکت سهامی انتشار
7- علم، نظریه و انسان: "اروین شرودینگر"-شرکت سهامی انتشار
8- فیزیکدانان بزرگ: "ویلیام اچ کراپر"-نشر اختران

البته همه ی کتابای بالا رو بهتره از 17 سالگی به بعد بخونیشون ولی برای این سنت:

9- خداوند بزرگ و من، جهان بزرگ و انسان: "موریس مترلینگ"-نگارستان کتاب (این کتاب رو من فکر کنم حدود 25 سالگی خوندم و تأثیر بزرگی روم گذاشت، خدا رحمت کنه مترلینگو که هم مؤمن بود و هم منو به سمت "اتر" ترغیب کرد)
10- جهان هولوگرافیک: "مایکل تالبوت"- هرمس (کتاب متوسطیه و بیشتر متافیزیکیه تا فیزیکی ولی جالبه)

اگه خواستی نسبیت رو بخونی برای 18 سالگیت توصیه می کنم کتاب "نظریه ی نسبیت اینشتین" نوشته ی ماکس بورن، انتشارات علمی و فرهنگی رو بخونی smile072

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

ممنون بابت پاسخ هاو راهنمایی های خوبتون. smile072 خب میدونم خیلی غیر معقول و احمقانست smile039 ولی همیشه دلم میخواست یک کتاب قطور بنویسم که فیزیک رو مفهومی و از صفر(برای مبتدی ها)شروع کرده باشه و به ارومی،تا فرمول های پیشرفته و گیج کننده،اثبات اونها و تاریخ فیزیک(برای سطوح بالای اکادمیک)پیش بره..در ضمن فصل اولش هم به اموزش ریاضیات پایه اختصاص داده بشه.به نظرتون همچین چیزی ممکنه؟ smile042راهی هم هست که بدون فلج کردن خودم smile030 چنین کتابی محبوب بشه؟(هم عامه و هم افرادی با سطح بالای اکادمیک) راستی،من مدت زیادی ایران نمیمونم.بازهم تاکید میکنم این فقط در حد یک خیالبافی احمقانست smile021

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

آرزو بر جوانان عیب نیست! حالا که چنین تاپیکی رو زدید، راسیتش منم چند سالی میشه در این فکر هستم که چطور میشه دیگران رو به سمت کتاب خونی، و مخصوصا کتاب های علمی آورد. چون ببینید، خواه یا ناخواه وقتی من میبینم تمامی اطرافیانم کمترین ارزشی برای علم واقعی قائل نیستند و اوجه مطلب علمیشون، اسفند دود کردن برای رفع سرطان و ... هست، ناخود آگاه احساس تنهایی و بعضا احساس مریخی بودن میکنم! اوایل مثل شما دیدگاهم بود و فکر میکردم که شاید با نوشتن کتابی جذاب در باب فیزیک، میشه دیگران رو به فیزیک یا اصولا هر علم دیگه ای جذب کرد. اما مسئله اینه که دوستان کتابنخون! کلا کتاب نمیخونند، هرچقدر هم که شما زحمت بکشید و زیبا بنویسید. مشکل خیلی اساسی تر از این حرفاست!

اما اگه روزی چنین کتابی رو خواستید بنویسید، به یاد داشته باشید که شاید با زیاده نویسی، بتونید مفهومی تر فیزیک رو به خوانندتون برسونید، اما در عین حال اون رو بیشتر گیج می کنید! متعادل بنویسید و آموزش ریاضیات رو به کتابای آموزش ریاضی بسپرید! اما در مورد ایجاد محبوبیت، به نظر میرسه شما امکان داشتن پشتوانه مالی رو دارید، پس من به شما 3 توصیه برای محبوبیت میکنم. تبلیغ کنید. تبلیغ کنید! و باز هم تبلیغ کنید! کافیه کتاب های افرادی نظیر میچیو کاکو، که با صرف نظر از بعضی قسمت ها، به طور کلی علمی تخیلی هستند رو به خاطر بیارید. به نظرمن تنها تبلیغ مکرر این دانشمند عزیز موجب کسب محبوبیت و شهرتشون شد. وگرنه از نظر محتوایی کتاب هایی بسیار بهتری (از نظرمن) نسبت به کتاب های ایشون وجود داره.

پ . ن : جناب جوانشیری، بعضی از کتاب هایی که معرفی کردید، پیش نیاز ریاضی دارند و نه سنی! شاید دوست عزیزمون کمی بیشتر از هم سن و سالاشون بدونه.

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

paradoxy نوشته شده:آرزو بر جوانان عیب نیست! حالا که چنین تاپیکی رو زدید، راسیتش منم چند سالی میشه در این فکر هستم که چطور میشه دیگران رو به سمت کتاب خونی، و مخصوصا کتاب های علمی آورد. چون ببینید، خواه یا ناخواه وقتی من میبینم تمامی اطرافیانم کمترین ارزشی برای علم واقعی قائل نیستند و اوجه مطلب علمیشون، اسفند دود کردن برای رفع سرطان و ... هست، ناخود آگاه احساس تنهایی و بعضا احساس مریخی بودن میکنم! اوایل مثل شما دیدگاهم بود و فکر میکردم که شاید با نوشتن کتابی جذاب در باب فیزیک، میشه دیگران رو به فیزیک یا اصولا هر علم دیگه ای جذب کرد. اما مسئله اینه که دوستان کتابنخون! کلا کتاب نمیخونند، هرچقدر هم که شما زحمت بکشید و زیبا بنویسید. مشکل خیلی اساسی تر از این حرفاست!

اما اگه روزی چنین کتابی رو خواستید بنویسید، به یاد داشته باشید که شاید با زیاده نویسی، بتونید مفهومی تر فیزیک رو به خوانندتون برسونید، اما در عین حال اون رو بیشتر گیج می کنید! متعادل بنویسید و آموزش ریاضیات رو به کتابای آموزش ریاضی بسپرید! اما در مورد ایجاد محبوبیت، به نظر میرسه شما امکان داشتن پشتوانه مالی رو دارید، پس من به شما 3 توصیه برای محبوبیت میکنم. تبلیغ کنید. تبلیغ کنید! و باز هم تبلیغ کنید! کافیه کتاب های افرادی نظیر میچیو کاکو، که با صرف نظر از بعضی قسمت ها، به طور کلی علمی تخیلی هستند رو به خاطر بیارید. به نظرمن تنها تبلیغ مکرر این دانشمند عزیز موجب کسب محبوبیت و شهرتشون شد. وگرنه از نظر محتوایی کتاب هایی بسیار بهتری (از نظرمن) نسبت به کتاب های ایشون وجود داره.

پ . ن : جناب جوانشیری، بعضی از کتاب هایی که معرفی کردید، پیش نیاز ریاضی دارند و نه سنی! شاید دوست عزیزمون کمی بیشتر از هم سن و سالاشون بدونه.

بسیار سود بردم جناب پارادوکسی عزیز smile072 راستش مخاطب های این کتاب،افرادی واقعاعلاقه مند به فیزیک هستند اما چندان اطلاعی(چه مفهومی و چه ریاضی) ندارند و میخوان یک کتاب،این هارو به خوبی و تاسطح بالا باز کرده باشه و تا مدت ها براشون مثل یک کتاب راهنمای طولانی مدت باقی بمونه(فکر کنم بد نباشه کمی هم به فلسفه و معنای فیزیک اختصاص داده بشه.)همچنین یکی دیگه از هدف هام هم اینه که دیگه کسی مثل من نره کلی پول بده و یک گونی کتاب فیزیک بخره smile039 .جالب ترین بخش صحبتتون هم اشاره به بی ارزشی علم نزد اطرافیان بود.این بدترین حس تنهایی ممکنه. smile054 مخصوصا وقتی که تمام مدت تو مدرسه هم همینطور باشه و یه جوری نگات کنن انگار... smile024

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

stanly نوشته شده:ممنون بابت پاسخ هاو راهنمایی های خوبتون. smile072 خب میدونم خیلی غیر معقول و احمقانست smile039 ولی همیشه دلم میخواست یک کتاب قطور بنویسم که فیزیک رو مفهومی و از صفر(برای مبتدی ها)شروع کرده باشه و به ارومی،تا فرمول های پیشرفته و گیج کننده،اثبات اونها و تاریخ فیزیک(برای سطوح بالای اکادمیک)پیش بره..در ضمن فصل اولش هم به اموزش ریاضیات پایه اختصاص داده بشه.به نظرتون همچین چیزی ممکنه؟ smile042راهی هم هست که بدون فلج کردن خودم smile030 چنین کتابی محبوب بشه؟(هم عامه و هم افرادی با سطح بالای اکادمیک) راستی،من مدت زیادی ایران نمیمونم.بازهم تاکید میکنم این فقط در حد یک خیالبافی احمقانست smile021

حالا جنابالی با این سنّت نمی خواد که تو فکر نوشتنه کتاب باشی. برو بشین اول فیزیک رو خوب یاد بگیر smile032

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

[email protected] نوشته شده:
stanly نوشته شده:ممنون بابت پاسخ هاو راهنمایی های خوبتون. smile072 خب میدونم خیلی غیر معقول و احمقانست smile039 ولی همیشه دلم میخواست یک کتاب قطور بنویسم که فیزیک رو مفهومی و از صفر(برای مبتدی ها)شروع کرده باشه و به ارومی،تا فرمول های پیشرفته و گیج کننده،اثبات اونها و تاریخ فیزیک(برای سطوح بالای اکادمیک)پیش بره..در ضمن فصل اولش هم به اموزش ریاضیات پایه اختصاص داده بشه.به نظرتون همچین چیزی ممکنه؟ smile042راهی هم هست که بدون فلج کردن خودم smile030 چنین کتابی محبوب بشه؟(هم عامه و هم افرادی با سطح بالای اکادمیک) راستی،من مدت زیادی ایران نمیمونم.بازهم تاکید میکنم این فقط در حد یک خیالبافی احمقانست smile021

حالا جنابالی با این سنّت نمی خواد که تو فکر نوشتنه کتاب باشی. برو بشین اول فیزیک رو خوب یاد بگیر smile032

منظورم که الان نبود! smile024 چندین و چند سال دیگه...... smile033(ولی انصافا اونقدراهم کم نیستا smile030 علم که سن و سال نمیشناسه!میتونید زندگی ویلیام جیمز سایدیس رو بخونید.خیلی جالب و البته غم انگیزه smile054 )

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

حالا جنابالی با این سنّت نمی خواد که تو فکر نوشتنه کتاب باشی. برو بشین اول فیزیک رو خوب یاد بگیر

شما هم اول مدرک دکترا بگیر، بعد که نسبیت رو خوب یاد گرفتی، اونو منهدم کن. smile032

اما stanly شما از الآن شروع کن، نه با نوشتن کتاب، بلکه همین الآن در مدرسه، چیزایی که واقعا جذابه از فیزیکه رو برای دوستات تعریف کن، شاید مثل تیری در تاریکی، 4 نفر آدم رو تونستی ترقیب کنی به سمت علم. تصور کن که اگه اون 4 نفر هم 4 نفر دیگه رو ترقیب کنند و به همین منوال پیش بره، چقدر عالی میشه؟ شاید نسل جدید وضعیتش بهتر از نسل غالب فعلی بشه. smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:شما هم اول مدرک دکترا بگیر، بعد که نسبیت رو خوب یاد گرفتی، اونو منهدم کن. smile032

خوبه! حد غاییِ درک شما هم معلوم شد: مدرک دکتری=درک درست یه نظریه
این حرف رو به من نزن؛ برو به امثال سپنجی و اجتهادی و گلشنی و خرمی و عباسی و منصوری بزن که علی رغم داشتن مدارک مافوق دکتری، اساساً معلوم نیست که چه غلطی دارن تو وادی فیزیک می کنن جز اینکه مشتی ابله لنگه ی خودشون تحویل جامه ی ابله تر بدن smile032 بدبختی اینه که اینا سوالای ساده ی نسبیت رو هم درست نمی تونن تجزیه و تحلیل کنن حالا چه برسه که بخوان نقشی تو پیشرفت علم ایفا کنن.
نیما هم که خودش دانشجوی دکترای برقِ امیر کبیر بوده و 15 سال از من بزرگتره، یه زمانی منو به خاطر افکار ضد سیستم آکادمیکم مسخره می کرد ولی وقتی که واقعاً با علم مدتی درگیر شد، بعد از ارزیابی حضوریه پنج شیش تا استاد، امروز حق رو به من می ده و به قول خودش: "از جامعه ی آکادمیک ناامید شدم"
جنابالی هم وقتی که دکترات رو گرفتی و همین جامعه ی ابله طردت کرد، اونوقت بنده هشدارای امروز رو بهت یاد آوری می کنم و محکم به ریش بُزیت می خندم smile049

نمایه کاربر
stanly

پست توسط stanly »

paradoxy نوشته شده:
حالا جنابالی با این سنّت نمی خواد که تو فکر نوشتنه کتاب باشی. برو بشین اول فیزیک رو خوب یاد بگیر

شما هم اول مدرک دکترا بگیر، بعد که نسبیت رو خوب یاد گرفتی، اونو منهدم کن. smile032

اما stanly شما از الآن شروع کن، نه با نوشتن کتاب، بلکه همین الآن در مدرسه، چیزایی که واقعا جذابه از فیزیکه رو برای دوستات تعریف کن، شاید مثل تیری در تاریکی، 4 نفر آدم رو تونستی ترقیب کنی به سمت علم. تصور کن که اگه اون 4 نفر هم 4 نفر دیگه رو ترقیب کنند و به همین منوال پیش بره، چقدر عالی میشه؟ شاید نسل جدید وضعیتش بهتر از نسل غالب فعلی بشه. smile072

ایده ای که دادید خیلی جالبه.ممنون از شما smile124 البته این موضوع بستگی به باز بودن ذهن افرادو همچنین توانایی شخص ارائه دهنده مطلب و القا این تفکر که فرمول های فیزیک،یک سری عدد بی معنی نیستن و معنایی خیلی عمیقتر و جالبتر از اونی دارن که فقط به خاطر ریاضیاتی نسبتا پیچیده در بعضی موارد،از فمیدن اونها صرفنظر کرد smile034 داره.امیدوارم نسل ما،ذهن به اندازه کافی باز و علم گرایی داشته باشه(هر چند به هیچ وجه از این موضوع مطمئن نیستم.بازار خرافات همچنان هم گرمتره.منتها حالا به جای جعفر جنی،در غالب شعور اب و .... smile025 )

ارسال پست