ترمودینامیک-فرایند هم حجم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mahdiz8

سپاس: 1

ترمودینامیک-فرایند هم حجم

پست توسط mahdiz8 »

باسلام خدمت کاربران عزیز:
در مبحث ترمودینامیک در فرایندهای هم حجم سوالی برایم پیش امد.به مسئله ای برخورد کردم:
3مول گاز تک اتمی در حجم ثابت 4 لیتر فشارش از 1.2 اتمسفر به 1.5 اتمسفر میرسد.اگر گرمای گاز در ابتدا 27 درجه سانتی گراد باشد،چند ژول گرما دریافت کرده است؟
این مسئله به نظر بسیار راحت است ولی مشکلی پیش امده است.
چرا وقت مسئله را با فرمول Q=3/2VΔP حل میکنم،با وقتی که مسئله را از فرمول P1/T1=P2/T2 حل میکنم و با بدست اوردن T2 دما را در فرمول Q=nC_VΔT جاگذاری میکنم.جواب متفاوت است؟(میدانم ک راه اول درست است)
ممنون از پاسخگویی شماعزیزان

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

Re: ترمودینامیک-فرایند هم حجم

پست توسط The Morrígan »

سلام؛

این دو تا رابطه کاملن معادل هم دیگه ان، پس قاعدتن باید پاسخ یکسانی به دست بدن. مشکل اینجاست که داده های شما غلط هستن و رابطه ی گاز ایده آل (که رابطه ی اولی که میگی و رابطه ی نسبت فشارها و دماها در حجم ثابت ازش نتیجه میشن) روُ ارضا نمی کنن.

برای حالت اولیه که فشار و دما روُ داریم:
Capture.JPG
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

user8604

سپاس: 877

Re: ترمودینامیک-فرایند هم حجم

پست توسط user8604 »

mahdiz8 نوشته شده:اگر گرمای گاز در ابتدا 27 درجه سانتی گراد باشد،

10 امتیاز واسه اینکه قشنگ مفهوم واحدها رو درک کردی.
mahdiz8 نوشته شده:چرا وقت مسئله را با فرمول Q=3/2VΔP حل میکنم،با وقتی که مسئله را از فرمول P1/T1=P2/T2 حل میکنم و با بدست اوردن T2 دما را در فرمول Q=nC_VΔT جاگذاری میکنم.جواب متفاوت است؟(میدانم ک راه اول درست است)

یا همونطور که پرنسس مونونوکه گفت داده ات غلطه و یا اینکه گاز کامل نیست. سوال درست اینه که نباید حجم رو بده تا مجبور بشی از راه دوم بری و یا دمای اولیه رو نده تا بتونی از راه اول بری.

ارسال پست