شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
gij

نام: ahmad.anbarzadeh

سپاس: 19

Re: شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

پست توسط gij »

سلام شما فصل اول فیزیک دهم و فصل اول فیزیک دوازدهم رو برای شروع رو خوانی کن تا با سرعت و شتاب خوب اشنا شی بعد برو فصل چهار فیزیک دوازدهم تجربی رو بخون تا با نور اشنا شی بعد شروع کن به پرسیدن سوالاتت در هوپا نا دوستان کمکت کنن
گر بگوید مرده خور کفتار کز بهر ثواب
خادم اهل قبورم بشنو و باور مکن

aylar_najafi

نام: aylar najafi

Re: شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان ...(راهنمایی کنید)

پست توسط aylar_najafi »

سلام smile020
من کتاب های فیزیک دبیرستان رو بطور کامل و دقیق مطالعه کردم و علاقه زیادی به مکانیک کوانتوم دارم. برای شروع مطالعه چه کتابی رو به من پیشنهاد میدید؟ smile072

Hadi hasannejad7

پست توسط Hadi hasannejad7 »

سلام
من انسانی میخونم (به اشتباه)و درسمم خوبه ولی علاقمند به فیزیک هستم و واقعا مسائلش برام سرگرم کننده است مخصوصا فیزیک مکانیک برای همین تصمیم گرفتم در کنار درسم یه زمانی برای یادگرفتن فیزیک بزارم میخواستم ببینم از کجا شروع کنم (مثلا یه کتاب و...) در ضمن هیچی از فیزیک نمیدونم بجز اینکه خیلی باحاله
با تشکر

Paradoxy

سپاس: 1234

پست توسط Paradoxy »

فکر میکنم در مورد کوانتوم و نسبیت حداقل توی سه تاپیک مفصل گفتم چه کتابایی خوندم و حسم نسبت بهشون چطور بوده برای همین تکرار مکررات نمیکنم.

من انسانی میخونم (به اشتباه)و درسمم خوبه ولی علاقمند به فیزیک هستم و واقعا مسائلش برام سرگرم کننده است مخصوصا فیزیک مکانیک برای همین تصمیم گرفتم در کنار درسم یه زمانی برای یادگرفتن فیزیک بزارم میخواستم ببینم از کجا شروع کنم (مثلا یه کتاب و...) در ضمن هیچی از فیزیک نمیدونم بجز اینکه خیلی باحاله

اگر صرفا نظرتون علاقه هست و نمیخواید ارشد شانستون رو برای فیزیک امتحان کنید، بیخیال کتابایی مثل هالیدی، مریام، فولز و امثالشون بشید. همون میلی هم که دارید احتمالا ازتون میگیرن. اگر زبانتون خوبه مستقیم کتاب feynman lecture رو بگیرید بخونید. فکر میکنم جالب باشه براتون. اگر زبانتون بده، سعی کنید ورژن فارسیش رو گیر بیارید احتمالا کتاب اولش رو ترجمه کرده باشن. تجربه ای که با کتابای فایمن داشتم این بوده که حوصله مخاطب رو سر نمیبره ولی ازونور حجم عظیمی از مطالب فیزیکی رو (مثل کتاب مریام) تلمبار نمیکنه که مخاطب از فیزیک که هیچی، از زندگی سیر بشه. اگر حال و حوصله کتابم ندارید مسائل فیزیکی خاصی که برای خودتون مطرح هست، و نسبت بهشون کنجکاو هستید رو سرچ بزنید (ترجیحا به انگلیسی!) و بشینید بخونید. شاید این روش به شکل مقطعی چیزی به بار علمی شما اضافه نکنه. اما به تدریج و مرور زمان همین بررسی های مقطعی هم میتونن به شما کمک کنند که خیلی از مسائل فیزیکی براتون پیش و پا افتاده بشه. وگرنه کل فیزیک مکانیک (دقت کنید میگم کلش) بر مبنای یک معادله هست و اونم معادله نیوتونه. ممکنه اسم صدتا معادله دیگه مثل برنولی (مثلا توی فیزیک سیالات) هم بشنوید ولی اکثریت غریب به اتفاق این ها از همین معادله نیوتون درایو میشن و بنابرین این تمرین پیاپی و مکرر و بررسی مسائل مختلف هستش که به بار علمی شما اضافه میکنه. وگرنه مفاهیم یکیه و همین مفاهیم خودش رو به اشکال مختلف نشون میده.

ارسال پست