منو

کمبود بودجه نوسازی فضاپیماها و ماهواره‌های فرسوده در آمریکا(قسمت اول)

در حالی که سه هفته دیگر فصل وقوع توفانها در آمریکا آغاز می‌شود، رییس سازمان ملی جو و اقیانوس آمریکا هشدار داده است هر لحظه امکان از کار افتادن ماهواره قدیمی هواشناسی "‪ "QuikScat‬وجود دارد. این ماهواره برای پیش‌بینی دقیق شدت و مسیر حرکت توفان‌های هاریکن نقش حیاتی دارد.

سازمان ملی جو و اقیانوس آمریکا با اشاره به اهمیت ماهواره قدیمی "‪ "QuikScat‬در پیش‌بینی دقیق توفانهای شدید، مشکل کمبود بودجه را علت تاخیر در ساخت و پرتاب ماهواره جایگزین اعلام کرده است.

به گفته "کنراد لاتنباچر" رییس این سازمان، طرح پرتاب ماهواره جایگزین "‪ "QuikScat‬هفت سال به تعویق افتاده و تا سال ‪ ۲۰۱۶‬محقق نخواهد شد.

چند روز پیش از آن نیز مسئولان ناسا در مورد ضرورت بازنشستگی فضاپیماهای رفت و برگشت شاتل سخن به میان آوردند و از اینکه ساخت ناوگان فضاپیماهای جدید سالها با تاخیر انجام می‌شود و برای عزیمت به ایستگاه بین‌المللی فضایی ناچارند به کپسول‌های فضایی روسیه تکیه کنند، لب به شکوه گشودند.

مایکل گریفین رییس ناسا محدودیت بودجه را علت این امر بیان کرد.

وی گفت این امر باعث می‌شود در فاصله بازنشسته شدن شاتل‌ها و راه‌اندازی ناوگان جدید چندین سال وقفه بوجود آید.

حذف بخشهایی از برنامه سنجش گرمایش زمین از فضا نیز با اعتراض دانشمندان اوضاع اقلیمی روبرو شده است.

وزارت دفاع به خاطر بروز اشکالات و دوبرابر شدن هزینه‌های آن نسبت به بودجه اولیه ‪ ۶/۵‬میلیارد دلاری این وزارتخانه، تصمیم گرفته است بجای شش ماهواره در سه مدار، چهار ماهواره را به دو مدار زمین بفرستد.

سامانه چهار ماهواره بر روی پیش بینی اوضاع آب و هوایی متمرکز خواهد شد. در این طرح ابزارهای مورد نیاز برای جمع‌آوری طولانی‌مدت اطلاعات در زمینه اوضاع اقلیمی حذف شده است.

بجای آن پنتاگون ، ناسا و سازمان ملی جو و اقیانوس (نوآ) برای دریافت اطلاعات اوضاع اقلیمی به ماهواره‌های اروپایی اتکا خواهند کرد.

دانشمندان معترض می‌گویند با این کار اطلاعات مربوط به صفحه‌ها و کلاهک‌های یخی، سطح آب دریاها و دریاچه ها، حجم یخچالهای طبیعی، پرتوهای سطح زمین، تبخیر آب، پوشش برف و دی اکسید کربن جو که فقط از طریق ماهواره‌ها به دست می‌آید با وقفه جدی روبرو خواهد شد.

برنامه‌های بلندپروازانه فضایی و ماهواره‌ای همواره از امتیازات آمریکا در برتری علمی و فناوری نسبت به دیگر کشورهای جهان بوده است، اما این روزها کمبود بودجه بر سر راه جایگزینی فضاپیماهای فرسوده و ماهواره‌های قدیمی که عمرشان رو به اتمام است، مانع ایجاد کرده است.


* ناوگان شاتل ها
به عقیده مایکل گریفین رییس ناسا، برای "بزرگترین کشور و ترتیب‌دهنده سفرهای فضایی در جهان" بسیار ناشایست است که به جایگاهی سقوط کند که هیچ چاره‌ای بجز پرداخت پول درازای سوار شدن به فضاپیماهای روسی را نداشته باشد.

پس از انفجار فضاپیمای کلمبیا در سال ‪ ، ۲۰۰۳‬ناوگان شاتل‌های سازمان "ناسا" به مدت ‪ ۲/۵‬سال زمین گیر شد و به دنبال آن کار ادامه ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی متوقف شد. حمل قطعات بزرگ مورد نیاز برای تکمیل ایستگاه فضایی تنها از عهده شاتل‌ها برمی‌آید و سفینه‌های باری روسی قادر به جابجایی محموله‌های بزرگ نیستند.

علت سقوط کلمبیا آسیب به عایق حرارتی فضاپیما بوده است که در مورد فضاپیمای آتلانتیس نیز همین مشکل بروز کرده است.


* ماهواره ‪QuikScat‬
رییس سازمان ملی جو و اقیانوس آمریکا در نامه‌ای به کنگره فلوریدا اعلام کرد خرابی ماهواره "‪ "QuikScat‬می‌تواند تردیدهای بیشتری در پیش‌بینی دقیق توفانها ایجاد کند و مناطق وسیعتری را از دید ماهواره‌ها پنهان کند.

به گفته مدیر مرکز ملی هاریکن آمریکا، چنانچه این ماهواره از کار بیفتد دقت پیش‌بینی توفان دو روز قبل از وقوع ‪ ۱۰‬درصد و سه روز قبل از وقوع ‪ ۱۶‬درصد کمتر می‌شود که این وضعیت می‌تواند در مورد لزوم تخلیه یک شهر و کیلومترها مناطق ساحلی تردید ایجاد کند.

ادامه‌دارد...

منبع: ایرنا

ارسال : فاطمه شنبه زاده